کاتماندو

توضیح اولیه: 
کاتماندو بزرگترین شهر و پایتخت سیاسی نپال است که اولین مقصد گردشگران عازم نپال محسوب شده و بهشت ماجراجویان و ورزشکاران بخصوص کوه‌نوردان شناخته می‌شود.
متن اصلی: 

کاتماندو در نپال

این شهر یک و نیم میلیون‌نفری تقریبا در مرکز نپال و در دره‌ای همنام خود قرار داشته و بتدریج بزرگتر شده است بطوریکه امروزه چندین ناحیه نزدیک به خود را نیز دربرگرفته است.
کاتماندو اختصارا KTM نیز نامیده می‌شود.

سفر به کاتماندو

هواپیما: بزرگترین فرودگاه نپال در همین شهر قرار دارد اگرچه فرودگاه مدرنی نیز محسوب نمی‌شود. با این حال بسیاری از شرکت‌های هوایی معتبر جهان پروازهایی به این شهر در برنامه‌ی خود دارند. از سایر شهرهای نپال نیز می‌توانید به کاتماندو پرواز کنید.
اتوبوس: با وجود وضعیت نامناسب جاده‌های نپال و همینطور فرسوده بودن اتوبوس‌های این کشور، استفاده از اتوبوس اگرچه ارزان است ولی توصیه نمی‌شود. کرایه یک ماشین در صورت امکان گزینه بهتری است.

گردش در کاتماندو

گشت و گذار در شهری با قدمت ۲۰۰۰ سال با فرهنگ بومی خاص خود و طبیعت منحصر بفرد قطعاً یکی از مهم‌ترین بخش‌های سفر به این شهر هر گردشگری خواهد بود. توصیه می‌کنیم حتما نقشه شهر را تهیه کنید چرا که کمک زیادی به کاهش اتلاف وقت شما خواهد کرد.

کاتماندو در نپال
نکته مهم و شاید عجیب دیگر، عدم نامگذاری کوچه‌ها و خیابان‌های کوچک است! برای پرسیدن آدرس سعی کنید نام تقاطع یا میدان یا نام ساختمانی معروف را پیدا کنید. هنگام خارج شدن از هتل محل اقامت حتما کارت هتل را بگیرید و نگهداری کنید تا گم نشوید. به خاطر سپردن اسامی بسیاری از هتل ها مشکل است.
پیاده روی در کاتماندو لذت خاص خود را دارد اگرچه تاکسی‌ها همه جا رفت و آمد می‌کنند. ریکشاهای معروف نیز اطراف اماکن توریستی دیده می‌شوند.

دیدنی‌های کاتماندو

آسان تول: میدانی بسیار شلوغ و پر رفت و آمد در کاتماندو که هر روزه (به جز یکشنبه‌ها) پر از فروشندگان دوره‌گرد و مردم محلی و گردشگران می‌شود. این میدان تجاری فرهنگی یکی از تاریخی ترین مناطق شهر بوده و به سبب موقعیت مکانی، جشن‌های سالانه و بازار پررونق خود معروف شده است.
شش خیابان به این میدان منتهی می‌شوند و بسیاری از بانک‌ها، رستوران‌ها، اداره پست و تعداد زیادی فروشگاه وسایل مختلف در این خیابان‌ها و نزدیک میدان اصلی واقع شده‌اند و به همین سبب محل رفت و آمد بسیاری از گردشگران و مردم عادی است. دو فستیوال در آوریل و یکی نیز در سپتامبر در این ناحیه برگزار می‌شود که بسیار دیدنی هستند.

کاتماندو

نقاط دیدنی اطراف میدان «آسان»

معبد آجیما آناپورنا: خدای محافظ شهر و الهه‌ی حاصلخیزی در این معبد قرار دارند!
نیالون: مجسمه‌ای از ماهی در مرکز میدان که محل افتادن ماهی از آسمان را نشان می‌دهد که اشاره‌ای به افسانه‌ای در باب چگونگی بوجود آمدن «میدان آسان» است.
معبد گانیش: این معبد در بخش شمالی میدان قرار داشته و مکان مقدسی برای قوم نیوار محسوب می‌گردد.
ییتا چاپا: یا عمارت جنوبی که بنایی در قسمت جنوبی میدان بوده و جهت خواندن سرودهای مذهبی و نیایش‌های مردم به طور دسته‌جمعی کاربرد داشته است.
باغ آرزوها: یکی از زیباترین باغ‌های داخل شهر که مناظر باشکوهی دارد و دیدن آن بسیار توصیه می‌شود. این باغ به سبک باغهای اروپایی ساخته شده و بسیار پرطرفدار است.
خیابان فریک: معروف ترین خیابان شهر است که بعد سفر گروهی از هیپی‌ها به این منطقه، نام قدیمی خود یعنی Jochne را از یاد برده است. خیابانی شلوغ و بدون نظم و در عین حال زیبا و جذاب که هتل و رستوران‌های ارزان‌قیمت بسیاری در آن قرار دارند.
کاستامانداپ: کاتماندو نام خود را مدیون این ناحیه‌ی تاریخی است. ساختمان تاریخی این منطقه در قرن ۱۲ بنا شده که البته بعدها به معبد تغییر کاربری داد.

میدان شهر کاتماندو در نپال
میدان دوربار: یکی از معروف ترین میدان‌های اصلی شهر که در قلب قسمت تاریخی شهر قرار دارد. در این میدان چندین معبد ریز و درشت تاریخی وجود دارد که می‌توانید از آنها بازدید نمایید.
گنبد Swayambhu: گنبدی بزرگ که بسیار مورد احترام مردم نپال بوده و مهم‌ترین نماد بودائیان کشور محسوب می‌شود و مملو از میمونهایی است که برای بودائیان قابل احترام اند. به همین خاطر به این مکان معبد میمونها نیز گفته می‌شود.
معبد Kasthamandap: معبدی سه طبقه و چوبی که متعلق به قرن شانزدهم است و گمان می‌رود نام فعلی شهر را از نام این معبد گرفته باشند. این معبد، حامل افسانه‌های محلی بسیاری است و در فرهنگ عامه مردم مورد احترام قرار دارد.

جشن‌ها و فستیوال‌های سالانه

 ایندیرا جاترا: این فستیوال در ماه سپتامبر که زمان برداشت محصولات است، به مدت ۸ روز در میدان دوربار برگزار می‌شود. گرداندن مجسمه‌های الهه کوماری بر روی ارابه‌ها از برنامه‌های این جشن است.
 فستیوال موسیقی بلوزهیمالیا: فستیوالی شاد و مفرح که طی ماه‌های اکتبر و نوامبر برگزار شده و هنرمندانی از سراسر جهان را گردهم می‌آورد.
جشن روشنایی یا تیهار: فستیوالی پنج روزه در اواخر اکتبر که توسط هندوها برگزار شده و شامل مراسماتی چون برگزاری آتش‌بازی، چراغانی محل‌ها با شمع و لامپ و همینطور غبارروبی اماکن مقدس است.
فستیوالهای دیگری همچون جشن هولی، سال جدید بیکرام سامبات و تیج (جشنی برای زنان) نیز برگزار می‌شود.

فستیوال در نپال

طبیعت و جغرافیای کاتماندو

شهر کاتماندو در قسمت شمال غربی دره کاتماندو و به مساحت تقریبا ۵۰ کیلومتر مربع بنا شده است. ارتفاع شهر از سطح دریاهای آزاد حدودا ۱۳۵۰ متر بوده و هشت رود داخل آن جریان دارند.
از نظر آب وهوایی با توجه به ارتفاع آن، جزو مناطق گرم به حساب می‌آید بطوریکه تابستان‌هایی با حداکثر دمای ۳۰ درجه و زمستان‌هایی با حداقل دمای ۳ درجه (شبها) دارد اگرچه دمای متوسط زمستانها ده درجه است.

تاریخچه کاتماندو

کاوشهای باستان شناسی در بخش‌هایی از کاتماندو شواهدی از تمدن‌های باستانی را پیدا کرده اند که قدیمی‌ترین آنها مجسمه‌ی  موجود در Maligaon با قدمتی برابر با سال ۱۸۵ پس از میلاد است. با این حال سنگ نوشته‌هایی مربوط به دوهزار سال قبل نیز یافت شده است.
تاریخ کاتماندو مملو از افسانه‌ها و داستانی‌هایی است که نسل به نسل انتقال یافته‌اند. بر طبق این افسانه‌ها محل کاتماندوی امروزی، زمانی دریاچه‌ای به نام ناگداها بوده است که توسط منجوسری خشک و سپس تبدیل به شهر شده است.
اصلی ترین قوم ساکن این شهر نیوارها بوده‌اند بطوریکه بخش اعظمی از تاریخ کاتماندو مربوط به این قوم است. این شهر همواره شهری مستقل محسوب می‌شده به غیر از قرن چهاردهم که تحت حکومت بهاکتاپور درآمده و با آن متحد گردید تا اینکه در قرن پانزدهم و پس از جدایی از اتحاد، این منطقه شاهد سه حکومت در کاتماندو، پاتان و بهاکتاپور می‌شود. بعد از این حادثه، این سه شهر تا مدتها درگیر جنگ با یکدیگر بودند بطوریکه هرکدام به نسبتی دچار ویرانی و افزایش فقر و بیماری‌ها گشتند تا اینکه کل دره کاتماندو در سال ۱۷۶۸ توسط نارایان شاه فتح گردید.

خرید در کاتماندو

لباس، نقره‌جات، شال و روسری‌های ابریشمی، صنایع دستی محلی و پارچه‌های هندی و همینطور برخی لوازم الکترونیکی از خریدهای عمده گردشگران در این کشور محسوب می‌شوند. در مورد وسایل الکترونیکی درنظر داشته باشید با توجه به عدم وجود حق گمرگی و همینطور مالیات بر فروش بر این محصولات، با قیمت ارزان‌تری نسبت به سایر کشورها عرضه می‌شوند و فرصت خوبی برای خرید محصولاتی چون دوربین عکاسی است.

سوغاتی در کاتماندو

برخی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین فروشگاه‌های کاتماندو

باغ آروما: فروشگاهی مخصوص فروش وسایل بهداشتی معطر مانند صابون و انواع گیاهان دارویی که به هنگام بخور مورد استفاده قرار میگیرند. بوی مطبوع این فروشگاه هر گردشگری را به خود جذب می‌کند.
مجتمع بابرماحال: این مجموعه در سال ۱۹۱۹ بنا شده و شامل فروشگاه‌های پوشاک و صنایع دستی، گالری هنری و چندین رستوران زیباست که البته به سبب گران بودن اجناس آن توصیه‌ای برای خرید نمی‌شود کرد ولی ارزش بازدید را دارد. این مجموعه در جنوب شهر واقع است.
فروشگاه لباس‌های کوه‌نوری: البسه خارجی مخصوص کوه‌نوردی را از این فروشگاه می‌توانید تهیه نمایید. قیمت‌ها در حد قیمت‌های جهانی است.
دیجی‌مکس: محلی برای پرینت عکس‌ها با قیمت مناسب و کیفیت خوب! در صورت نیاز به عکس جهت مجوزها نیز می‌توانید از این عکاسی استفاده کنید.
مرکز فروشگاهی Best: سوپرمارکتی کوچک در تامیل جهت تهیه آذوقه مورد نیاز کوه‌پیمایی‌ها
کوه‌نوردی ماجراجویانه در اورست: بهترین فروشگاه جهت تهیه لوازم کوهنوردی است.
‏Mahaguthi: صنایع دستی و کارهای زیبایی از چوب و سرامیک را می‌توانید از این فروشگاه که متعلق به سازمان‌های NGO است تهیه نمایید.

غذا و رستوران در کاتماندو

رستوران و کافه‌های متعددی در کاتماندو وجود دارد که گستره وسیعی از غذاها با انواع طعم‌ها و ذائقه‌ها را سرو می‌کنند که مهم ترین آنها شاید رستوران‌های هندی و نپالی و ژاپنی‌ها باشند.

غذا در کاتماندو
مومو (Momo) که از ریشه‌های موجود در کوه‌های تبت تهیه می‌شود، فراگیرترین غذای این شهر محسوب می‌شود مخصوصا وقتی از گوشت پرندگان تهیه شود. البته اگر گوشت‌خوار نیستید، می‌توانید از نوع سبزیجاتی آن سفارش بدهید.
غذاهای نپالی اغلب همراه برنج و حبوبات و همینطور سبزی یا ترشی است و از این نظر شبیه فرهنگ آشپزی ایرانی است.
رستوران BK: رستورانی بسیار کوچک که مومو‌های بسیار لذیذی عرضه می‌کند. انواع سُس و نودل‌ها را نیز می‌توانید صرف کنید.
رستوران هلنا: رستورانی که در پشت‌بام قرار داشته و به خاطر صبحانه‌هایش معروف است. محیط راحت و گرم این رستوران مخصوصا در زمستان‌ها بسیار قابل توجه است.
کافه یاک: مشتریان این کافه اغلب کوه‌نوردان و شرپاها هستند که برای تفریح و گذراندن وقت به آن سرمیزنند. غذاهای تبتی و هندی خوب و ارزان و آزادی سیگارکشیدن از جمله مواردی هستند که بسیاری از کوه‌نوردان را به خود جذب می‌کند!
 Just Pass: رستورانی با غذاهای هندی خوب و ارزان
The Lazy Gringo: تنها رستورانی است که غذاهای مکزیکی سرو کرده و بستنی‌های آن معروف است. پنجشنبه شب‌ها غذا برای کودکان رایگان است و در صورت بیشتر بودن تعداد نفرات، تخفیفات ویژه‌ای ارائه می‌شود.

رستوران در نپال

امنیت و سلامت در کاتماندو

بعد از اتمام جنگ‌های داخلی و پیوستن شورشیان مائوئیست به دولت جدید، امنیت این شهر در سطح مطلوبی گزارش شده است. با این حال هرازگاهی تظاهرات و یا اعتصاباتی صورت می‌گیرد که بهتر است از آنها دوری کنید. اخبار شهر را حتما دنبال کنید.
با اینکه نرخ جرم و جنایت در این شهر بسیار پایین است ولی در فصول موسمی که باران‌های شدیدی رخ می‌دهد، ممکن است بیشتر ساعات برق نداشته باشید و شهر در تاریکی فرو برود. بنابراین احتمال هرگونه اتفاقی مانند برخورد با اوباش وجود دارد.
سایر نکات امنیتی که در هر نقطه جهان باید رعایت بشود را در کاتماندو نیز رعایت کنید. احتیاط شرط عقل است مخصوصا در منطقه‌ای تقریبا ناپایدار مثل نپال.
در این شهر مراقب میمونها باشید. این حیوانات برای هندوها مقدس هستند ولی ممکن است باعث آزار شما بشوند. از رفتار بد با آنها خودداری کرده و سعی کنید از خودتان دورشان کنید. همینطور این حیوانات ممکن است ناقل بیماری و یا حشرات موذی باشند. بنابراین در صورت دست زدن حتما از صابون برای ضدعفونی کردن استفاده کنید و لباس‌های خود را دائما بشورید.

امنیت در نپال
واکسینه شدن در مقابل بیماری‌های کزاز، هاری و هپاتیت از مهم‌ترین اقدامات بهداشتی قبل از سفر به نپال است. همینطور اقداماتی برای جلوگیری از مالاریا و نیز بیماری ورم ژاپنی که در ارتفاعات رخ می‌دهد انجام دهید.
بدن انسان در ارتفاعات بالا دچار مکانیسمی شده که منجر به بیماری موسوم به ارتفاع‌زدگی می‌شود. طبق این مکانیسم کاهش فشار هوای محیط سبب کاهش اکسیژن و افزایش جریان یافتن خون در اندامها جهت جبران این نقصیه می‌گردد که در طی این فرایند ممکن است عروق دچار نشت مایعات شده و اندام‌های تحتانی و مغز و ریه‌ها دچار  اِدِم بافتی و در نتیجه تشنج و خونریزی داخلی شوند. بدین منظور اصل هم‌هوایی را حتما رعایت کنید.

منابع و اطلاعات بیشتر: 
نام‌های دیگر: 
Kathmandu

دیدگاه‌ها

تصویر anymouse

با سلام. در حال برنامه ریزی برای سفر به نپال هستم و شنیده ام که کاتماندو مرکز فروش وسایل تخصصی کوه و سفر است. امکانش هست لطفا مطالبی هم درباره این جور خریدها بنویسید. آیا قیمت آنها مناسب تر از خرید از تهران است؟ یا اینکه ا اجناس اوجینال هستند؟

افزودن دیدگاه جدید