دائگو

توضیح اولیه: 

شهر دائگو یا تائگو کلان‌شهری در کره جنوبی و چهارمین شهر پرجمعیت کشور و سومین منطقه‌ی بزرگ شهری کره جنوبی با بیش از ۲.۵ میلیون نفر محسوب می‌شود. این شهر مرکز و شهر اصلی منطقه‌ی اطراف استان Gyeongsangbuk-do است ولی از نظر تقسیمات سیاسی کشور جزو این استان به شمار نمی‌رود.

متن اصلی: 

شهر دائگو را موتور محرکه‌ی اقتصاد کره نیز می‌نامند، بخصوص این نقش در سال‌های دهه ۶۰ تا ۸۰ میلادی بسیار پررنگ بوده است. همینطور برخی محصولات کشاورزی این منطقه مخصوصا سیب آن بسیار با کیفیت و معروف‌ است. دائگو میزبان اجلاس بیست و دوم کنگره‌ی انرژی سال ۲۰۱۳، رقابت‌های قهرمانی جهان در رشته کشتی در سال ۲۰۱۱، مسابقات یونیورسیاد ۲۰۰۳ و یکی از چهار شهر میزبان مسابقات فوتبال جام جهانی ۲۰۰۲ بوده است.

سفر به دائگو

هواپیما: فرودگاه دائگو اگرچه نسبتا کوچک بوده و بخشی از آن متعلق به نیروی هوایی ارتش این کشور است ولی با این حال از شهرهایی چون سئول، جیجو و کشورهای چین و فیلیپین پرواز مستقیم دارد. این فرودگاه در بیرون شهر دائگو قرار دارد که بوسیله اتوبوس یا تاکسی می‌توانید بین شهر و فرودگاه رفت و آمد نمایید.
قطار: این شهر دارای دو ایستگاه قطار است که هر دو به یک خط متصل می‌شوند. از سئول و بوسان می‌توانید به این شهر سفر نمایید.
اتومبیل: بزرگراه Gyungbu بوسان و دائگو را بهم متصل نموده که طی نمودن مسافت این دو شهر حدودا ۴ ساعت بطول می‌انجامد.
اتوبوس: سیستم اتوبوس‌های بین شهری کره‌جنوبی بسیار پیشرفته و راحت بوده و استفاده از آنها بصرفه نیز هست. در عرض کمتر از ۴ ساعت می‌توانید بین سئول و دائگو مسافرت نمایید.

گشت و گذار در دائگو

مترو: متروی دائگو با داشتن دو خط اغلب نقاط مهم شهر را به یکدیگر متصل می‌کند. همه‌ی ایستگاه‌ها به دو زبان کره‌ای و انگلیسی اعلام می‌شود و بلیط‌ها دوبار در ورودی و خروجی چک می‌شوند بنابراین بلیط را همیشه به همراه خود داشته باشید.
لازم به ذکر است خط سوم این مترو در دست احداث بوده و قسمت کوچکی از آن تا سال ۲۰۱۴ افتتاح شده است.

تاکسی: تاکسی‌های این شهر ارزان بوده و براحتی قابل دسترسی هستند ولی آدرس دهی در این شهر برخلاف دیگر نقاط جهان بر اساس نام خیابان‌ها نیست بلکه مشخصه اصلی مقصد بیان می‌شود. مثلا پارک فلان یا ساختمان بانک ایکس و ...!
پول نقد نیز به همراه داشته باشید.
تور: تورهای اتوبوسی یکی از راحت‌ترین وسایل رفت و آمد بین مکان‌های توریستی هستند و از این رو توصیه می‌کنیم از خدمات این تورها بهره ببرید.
اغلب این اتوبوس‌ها از ایستگاه‌های قطار Dongdaegu و Banwoldang و مرکز اطلاعات گردشگری شهر با مبلغی معادل ۵ هزار وون کره حرکت می‌کنند.

دیدنی‌های دائگو

کوه‌های Palgongsan: این کوه‌ها به علت داشتن معابد و مکان‌های مذهبی و نیز تفرج‌گاه‌های خوش آب و هوا یکی از مکان‌هایی است که مردم شهر را در اخر هفته‌ها به سمت خود جذب می‌کند.معبد Haeinsa: یکی از اصلی‌ترین و معروف‌ترین معابد بودایی کشور کره است که به علت داشتن نسخ سنگی خطی معروف به Tripitaka اهمیت تاریخی اجتماعی بسیاری نیز یافته است. این معبد در فهرست یونسکو نیز ثبت شده است.
مجسمه Gatbawi: مجسمه‌ی سنگی مربوط به بوداست که کلاه سنتی کره‌ای نیز بر سر دارد. بیشتر گردشگران برای مشاهده‌ی منظره‌ی زیبای اطراف از بالای کوهی که این مجسمه بر بلندای آن قرار گرفته به این ناحیه می‌روند.

جغرافیا و طبیعت دائگو

دائگو در ۸۰ کیلومتری ساحل دریا در جنوب شرقی شبه جزیره کره و در نزدیکی رودخانه‌ی Geumho قرار دارد. اطراف این شهر با کوه‌های کم ارتفاع احاطه شده و رودخانه‌ی Geumho از گوشه‌ی شمالی تا شرقی شهر جریان داشته و به رود Nakdong سرازیر می‌شود.
آب و هوای دائگو گرم و شرجی است اگرچه در زمستان‌ها هوای نسبتا سردی دارد. به طور کلی هوای معتدلی را در این شهر شاهد خواهید بود.

تاریخچه دائگو

یافته‌های باستان شناسی حکایت از سکونت انسان‌ها در حدود ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح در این سرزمین می‌کند. این شهر بعدها و در زمان امپراطوری سه پادشاه متحد به یکی از شهرهای استراتژیک بدل شده و دورادور شهر دیوارکشی شد.
بعد از تسلط امپراطوری Silla بر کره، این امپراطوری تصمیم داشت که پایتخت را به دائگو منتقل کند ولی این امر میسر نشد.
نام فعلی شهر البته در سال ۷۵۷ میلادی بر آن اطلاق شد. امروزه آثار تاریخی بسیاری مربوط به دوره امپراطوری Silla در اطراف این شهر یافت می‌شود.
در دوره‌ی حکمرانی امپراطوری Josenها این شهر محلی برای تجارت و بازرگانی محسوب می‌شد. بطوریکه اولین بازار دائگو در این دوره تاسیس شد. بازرگانان ژاپنی از مشتریان این بازار بودند که البته خود قادر به ورود به این منطقه به علت ممنوعت حکومت مرکزی نمی‌شدند.
قرن نوزدهم سرآغاز دورانی نوین برای دائگو به عنوان شهری در حال توسعه بود. افتتاح اداره پست در این شهر به عنوان یکی از اولین شهرها سرآغاز بسیاری از تحولات گردید. در دهه‌ی ۹۰ قرن نوزدهم بسیاری از تجار ژاپنی برای تجارت به دائگو وارد می‌شدند.

در سال ۱۹۰۵ قلعه قدیمی شهر تخریب شد و تنها دروازه‌ای از آن باقی ماند که امروزه جزئی از پارک Gyeongbu به شمار می‌رود.
حکومت ژاپنی‌ها بر کره و آغاز حرکت‌های استقلال طلبانه‌ی جوانان در این کشور از حوادث تاریخی غرورآمیز این شهر محسوب می‌شود چراکه مردان و زنان دائگو نقش مهمی در این خیزش ملی ایفا نمودند.
طی جنگ کره نیز این شهر اشغال نشد اگرچه صدمات فراوانی به آن وارد شد. نیمه دوم قرن بیستم آغاز رشد انفجاری دائگو بود بطوریکه در دهه‌ی ۸۰ این شهر از لحاظ اداری مستقل گردید.
امروزه دائگو سومین منطقه‌ی شهری بزرگ کره جنوبی - چه از لحاظ جمعیتی و چه تجاری- محسوب می‌گردد.

غذا و رستوران در دائگو

در مرکز شهر رستوران‌های متعددی وحود دارد که غذاهایی به سبک‌های مختلف و قیمت‌های ارزان تا خیلی گران را سرو می‌کنند. حتی کباب ترکی را نیز می‌توانید کنار غذاهای ژاپنی، ایتالیایی، چینی و ... پیدا کنید.

امنیت و سلامت در دائگو

همانند دیگر شهرهای کره‌ی جنوبی، دائگو نیز محیطی امن و تمیز دارد و برای پیاده‌روی حتی در ساعات تاریک شب نیز مناسب است اگرچه رعایت نکات ایمنی را همواره توصیه می‌کنیم.
البته مراقب برخی رانندگان تاکسی کره‌ای باشید که اخلاق درست و حسابی ندارند. ماشین‌های ATM نیز در نیمه‌های شب بسته می‌شوند بنابراین پول کافی همراه داشته باشید.

نام‌های دیگر: 
تائگو
Daegu

افزودن دیدگاه جدید