سئول

توضیح اولیه: 

سئول بزرگترین شهر و پایتخت کشور کره جنوبی است که جمعیتی بیش از ۱۰ ملیون نفر در خود شهر و نزدیک ۱۵ میلیون نفر در شهرک‌های اطرافش دارد. رودخانه‌ی Han شهر سئول را به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم کرده است که به شهر زیبایی خاصی بخشیده است.

متن اصلی: 

سئول مرکز اصلی برای گردشگران خارجی در کشور کره جنوبی است، با داشتن اماکن تاریخی بسیار قدیمی که در لیست میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسیده است مرکزی فرهنگی برای کشور کره جنوبی نیز به شمار می رود. طبیعتی بسیار زیبا با رنگ‌هایی چشم نواز در سواحل رودخانه هانگنگ و دیگر بخش های شهر از دیگر عوامل جذب گردشگران خارجی بسیار به این شهر است.

سفر به سئول

بیشتر گردشگران از طریق فرودگاه شهر اینچون که تا سئول تنها ۴۰ دقیقه فاصله دارد به این شهر می‌روند. از این فرودگاه به مقصد سئول به طور مستقیم و با قطار می‌توان به این شهر رفت. با تاکسی نیز مسیر فرودگاه تا شهر می‌توان پیمود که هزینه ای بیشتر دارد.
علاوه بر هواپیما که متداول ترین راه برای سفر به سئول است، با اتوبوس، اتومبیل شخصی و قطار از دیگر شهرهای کره و با کشتی نیز از کشور چین و از طریق بندر اینچئون می‌توان به سئول سفر نمود.

گشت و گذار در سئول

سئول شهری بسیار شلوغ و پرترافیک است، از گشت و گذار در این شهر کار آسانی نیست. به هر صورت وسایل نقلیه عمومی متنوعی در این شهر راه‌اندازی شده‌اند.

مترو

خطوط متروی این شهر بسیار گسترده و وسیع بوده و اغلب نقاط شهر را پوشش می‌دهند، بطوریکه دومین سیستم پر تردد متروی جهان محسوب می‌شود. این مترو دارای ۱۷ خط جداست که همانند متروی تهران دارای رنگ جداگانه هستند و علامت‌ها به دو زبان کره‌ای و انگلیسی درج شده‌اند.
کارت‌های مترو نیز به صورت تک خطی یا دو خطی و نیز اعتباری قابل خرید است. با کارت‌های اعتباری مترو می‌توان کرایه‌ی تاکسی، اتوبوس‌ها، خط موبایل و ... را پرداخت کرد که از این جهت قابل توجه‌اند.

اتوبوس

خطوط اتوبوس‌رانی عمومی سئول نیز بسیار وسیع‌اند و تمام نقاط شهر را پوشش می‌دهند. این سیستم پیچیده و گسترده دارای اتوبوس‌هایی به چهار رنگ قرمز، آبی، سبز و زرد است که اتوبوس‌های زرد رنگ برای مسیرهای کوچک بخصوص در مناطق توریستی، اتوبوس‌های سبز برای اتصال ایستگاه‌های مترو و مناطق شهری، اتوبوس‌های آبی برای سفر به اطراف شهر و اتوبوس‌های سبز G برای سفر به داخل شهر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تاکسی

سیستم تاکسیرانی سئول به انواع تاکسی‌ها مجهز است که هرکدام با رنگ مخصوص خود شناخته می‌شوند. به طور مثال تاکسی‌های نارنجی یا نقره‌ای از نوع استاندارد و معمولی بوده ولی تاکسی‌های سیاه رنگ با علامت زرد گران‌تر و لوکس‌تر هستند. با این حال حتی همان تاکسی‌های معمولی هم نرخ کرایه‌ی کمی ندارد و اغلب مردم کره ترجیح می دهند با وسایل نقلیه‌ی عمومی به سفرهای درون شهری بپردازند.
امکان کرایه ساعتی ماشین و دوچرخه نیز موجود است. اگرچه سفر با دوچرخه در خیابان‌های شلوغ این شهر احتیاج به مهارت بالایی دارد و توصیه نمی‌کنیم.

دیدنی‌های سئول

روستای Bukchon Hanok: روستایی زیبا با خانه‌هایی تاریخی که به سنت کره‌ای ساخته شده‌اند و بسیاری از مردم را به گشت و گذار در فضای کلاسیک و سنتی خود جذب می‌کنند.

قصر Changdeokgung: مجموعه‌ی کاخ‌های زیبا متعلق به دوران امپراطوری Josenها که از آثار تاریخی با ارزش کشور کره محسوب می‌شوند. این مجموعه‌ی بی‌نظیر در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز ثبت شده است.

کاخ آبی یا Cheongwadae: کاخ اداری سیاسی ریاست جمهوری کره است که از الگوی کاخ سفید واشنگتن در فضایی طبیعی و انبوه از درختان ساخته شده است. بازدید از این کاخ مستلزم ثبت نام در وبسایت ریاست جمهوری کره جنوبی و ثبت دقیق مشخصات پاسپورت به دلایل امنیتی است.

بازار بزرگ Dongdaemun: یکی از شلوغ‌ترین بازارهای سئول و کره جنوبی است که با داشتن چندین مجتمع تجاری و فروشگاهی پذیرای انبوه جمعیت خریداران کره‌ای و نیز گردشگران می‌شود. خرید برندهای اصلی غربی و حتی کره‌ای در این بازار به علت حضور نمایندگان مستقیم این برندها کار ساده‌ای است.
قصر پادشاهی Gyeongbokgung: مجموعه کاخ‌های سلطنتی کره‌جنوبی است که بارها توسط آتش و نیز ارتش متجاوز ژاپن تخریب شده ولی دوباره از نو ساخته شده است. این مجموعه دارای چندین بنای مجزاست و بازدید از آن برای علاقه‌مندان تاریخ و معماری سنتی کره‌ جذاب خواهد بود.
معابد و بناهای یادبود در شهر سئول از جمله جاذبه‌های تاریخی در این شهر هستند.
معبد بونگیئونسا که در دامنه‌های کوه سودو قرار دارد یکی از معابد مهم و زیبای بودایی در این شهر است. این معبد بسیار قدیمی در سال ۷۹۴ ساخته شده است و در سال های بعد نیز بازسازی شده است. این معبد یکی از جاذبه های اصلی در شهر سئول به شمار می‌رود به خصوص که طی برنامه اقامتی معابد، اقامتی چند ساعته را نیز برای گردشگران فراهم می آورد.
معبد جوگیه که یکی از مدرن ترین معابد بودایی در کشور است و کوه اینوانگ که معبد اینوانگ و زیارتگاه گوکسادانگ را در خود جای داده است از دیگر اماکن مذهبی مورد توجه گردشگران در این شهر است.
قصر سلطنتی گیونگ بوک که در بخش شمالی شهر سئول قرار گرفته، اولین بار در سال ۱۳۹۵ ساخته شده و پس از سوختن و متروک بودن برای چند قرن در سال ۱۸۶۷ مجددا بازسازی شد. این قصر بزرگترین و اصلی ترین قصر ساخته شده در شهر سئول است. این قصر در قرن بیستم نیز توسط ژاپنی‌ها ویران شد که اکنون بسیاری از بخش های آن به همان شکل اولیه بازسازی شده‌اند و بخش های دیگر نیز در دست بازسازی هستند. با استفاده از مترو به راحتی می‌توان از این قصر بازدید کرد.
موزه‌ی ملی کره که نمایش دهنده ای از آثار هنری به جای مانده از دوره های مختلف است و موزه یابود جنگ ملی که آثاری از جنگ های کره را در خود جای داده است از موزه های جالب توجه در این شهر است که بازدید از آنها بسیار جالب توجه است.
در شهر توسعه یافته سئول، در کنار بناهای تاریخی به جای مانده از گذشته، پارک های بسیاری نیز ساخته شده است که تفریحگاه هایی بی نظیر را در این شهر به وجود آورده است. پارک المپیک، پارک نامسان، پارک یانگسان و بسیار پارک های دیگر در این شهر فضاهای تفریحی و سرگرم کننده ای را برای گردشگران به وجود آورده است.
طبیعت زیبا و سرسبز اطراف این شهر از جاذبه های طبیعی شهر سئول برای گردشگران محسوب می‌شود. کوهستان های اطراف شهر موقعیتی بسیار مناسب به علاقمندان به کوه نوردی را فراهم می‌کند.
کوه بوکهان یکی از بهترین مکان‌های کوه نوردی ست که با وسایل نقلیه عمومی نیز می‌شود به آنجا رفت. این کوه بلندترین کوه این شهر است و در کنار آن کوه هایی با ارتفاع کمترین نیز واقع شده‌اند. کوه بوکهان در ۱۹۸۳ به عنوان پارکی ملی در نظر گرفته شد.

جغرافیا و طبیعت سئول

شهر سئول در شمال غربی کشور کره قرار دارد و رودخانه مهم و تاریخی Han از این شهر می گذرد. این رودخانه در گذشته به عنوان مسیری ارتباطی برای تجارت این کشور با کشور چین مورد استفاده بوده است. اطراف شهر را کوهستان فرا گرفته و این مناظر زیبا با طبیعتی بکر یکی از جاذبه‌های گردشگری در این شهر را تشکیل می‌دهند.شهر سئول آب و هوایی مرطوب و نیمه گرمسیری دارد. تابستان‌ها هوا گرم و مرطوب و زمستان‌ها هوا سرد و برفی است. در زمستان‌ها هوای برفی این شهر بسیار مساعد ورزش‌های زمستانی بوده و گردشگران بسیاری بدین منظور راهی این شهر می‌شوند.

تاریخچه سئول

قدمت سئول به سال ۱۸ قبل از میلاد باز‌می‌گردد که این شهر پایتخت امپراطوری‌های مستقر در شبه‌جزیره کره محسوب می‌شد اگرچه قدمت سکونت انسان‌ها مربوط به عصر پارینه‌سنگی است که در اطراف رودخانه‌ی «Han» گرد آمده و به علت غنای زیستی و وفور مواد غذایی به محل دائمی سکونت انسان‌های آن عصر بدل گشت.
رودخانه هان بعدها نیز نقشی استراتژیک در معادلات سیاسی نظامی این منطقه و نیز کل شبه‌جزیره کره ایفاد می‌نمود بطوریکه هر حکومت با تسلط برای اطراف این رودخانه می‌توانست بر سایر مناطق براحتی فائق آید. بدین ترتیب شهری در اطراف این رودخانه ساخته شد که در ابتدا به نام‌هایی چون Wiryeseong، Hanju، Namgyeong، Hanseong، Hanyang و Gyeongseong شناخته می‌شد تا اینکه نام فعلی آن از لغتی کره‌ای به معنی پایتخت (احتمالا از کلمه Seorabeol)  مشتق شده است.
سه امپراطوری مشهور کره در این زمان شامل امپراطوری‌های سیلا، باکجه و گوگوریو بودند که تا مدتی پیمان اتحاد داشتند ولی بعدها جنگ و نزاع بین این سه امپراطوری سبب تشکیل امپراطوری متحد کره به رهبری فردی از خاندان سیلا گردید.
امپراطوری سیلا به عنوان یکی از طولانی‌ترین حکومت‌های تاریخ با عمری نزدیک به ۱۰۰۰ سال شناخته می‌شود که تاثیر بزرگی بر فرهنگ سیاسی اجتماعی این شبه‌جزیره گذارد.
در دوره‌ی امپراطوری Joseon‌ها، اطراف سئول که اینک پایتخت رسمی کشور محسوب می‌شد، توسط دیوارهایی ۶.۱  متری احاطه شد تا از مردم شهر در برابر حیوانات وحشی و نیز دزدان و راهزنان محافظت شود. باقیمانده‌ی این دیوارها هنوز هم قابل مشاهده است.
شهر سئول تا اواخر قرن نوزدهم شهری چندان شناخته شده در جهان محسوب نمی‌شد و افراد خارجی کمی به آن رفت و آمد می‌کردند. دروازه‌ی بزرگ این شهر روزی دوبار باز و بسته می‌شد و محیطی ایزوله به این شهر بخشیده بود. تا اینکه بالاخره حرکت شهر به سمت مدرنیزه شدن سبب ورود افراد خارجی و گسترش تبادلات فرهنگی با دیگر مناطق جهان شد.
دراوائل قرن بیستم شبه‌جزیره کره توسط ژاپن فتح شده و به مستعمره‌ بدل گشت. در این مدت که تا سال ۱۹۴۵ بطول انجامید،ژاپنی‌ها این شهر را keijo می‌نامیدند. نابودی دیوارهای شهر، ساخت‌های جاده‌های آسفالت و ساختمان‌های با نمای غربی از اقدامات ژاپنی‌ها در این شهر بود.
بعد از جنگ دوم بین‌الملل که به آزادی کره انجامید، دوباره نام شهر به سئول بازگشت. در سال ۱۹۵۰ جنگ‌های مشهور دو کره رخ داد که سبب تصرف بخشی از شهر بدست ارتش کره‌شمالی بود. این شهر ۴ بار بین ارتش‌ها دست به دست شد که در نتیجه‌ی آن خرابی‌های وسیع زیرساخت‌ها و موج عظیم پناهندگان را برجا گذاشت.
بعد از جنگ این شهر به سرعت به بازسازی خود پرداخت و ساخت ساختمان‌های مرتفع و مدرن یکی از شاخصه‌های آن گردید. با گسترش جغرافیایی محدوده شهر و افزایش جمعیت آن، سئول را میزبان ۲۴ درصد از جمعیت کل کشور نموده است که شلوغی و ترافیک یکی از شاخصه‌های زندگی در آن محسوب می‌شود.
همچنین امروزه یکی از گران‌ترین شهرهای دنیا برای زندگی نیز هست بطوریکه بعد از توکیو و هنگ‌کنگ گران‌ترین شهر جهان شناخته می‌شود.

خرید در سئول

کره مهد تکنولوژی‌ بخصوص در صنعت تلفن‌های همراه، کشتی‌سازی و خودرو محسوب می‌شود و شرکت‌های بزرگی همچون سامسونگ، ال جی، هیوندای و ... در این عرصه‌ها فعالیت می‌کنند.
با این حال خرید موبایل از این کشور با توجه به فرکانس‌های متفاوت دقت زیادی لازم دارد و توصیه می‌کنیم حتما نسخه‌های بین‌المللی بخصوص نسخه‌های خاورمیانه‌ی شرکت‌های مطرح را خریداری کنید و از باند فرکانسی پشتیبانی شده در محصولات مطلع شوید.
بازار صنایع دستی و سنتی این کشور بسیار پر رونق است و گردشگران علاقه‌ی بیشتری به خرید اینگونه وسایل دارند. از بازارها و فروشگاه‌های مشهور این شهر می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • بازار Namdaemun: بزرگترین بازار سنتی کره است که در مرکز سئول واقع شده و به خاطر فروشگاه‌ها و مغازه‌های متعددش طرفداران بسیاری دارد. لباس و سایر وسایل روزمره زندگی از خرید‌های عمده این منطقه است اگرچه بازار بزرگ دوربین‌های دیجیتال را می‌توانید در همین ناحیه مشاهده کنید.

 

  • بازار Dongdaemun: بازاری بزرگ و پر از لباس‌ها و پوشاک سنتی کره‌ای است که تمام شب هم باز هستند و محدودیت ساعت خرید نخواهید داشت.
  • بازار Insa-dong: اگر می‌خواهید یکی از شلوغ‌ترین بازارهای کره را ببینید حتما به اینجا سر بزنید.فروش گسترده وسایل سنتی کره‌ای، گالری‌های نقاشی سنتی، چایخانه‌های سنتی و رستوران‌هایی که غذای بدون گوشت سرو می‌کنند از ویژگی‌های این بازار است.
  • بازار وسایل الکترونیک Yongsan: بازاری بسیار بزرگ و پر از گجت‌های الکترونیکی که قطعا قلب دوستداران گجت را نرفته به تپش می‌اندازد! حدود ۲۰ ساختمان بزرگ با ۵ هزار مغازه منتظر شما هستند ولی توصیه می‌کنیم مراقب خرید‌های خود باشید.

غذا و رستوران در سئول

سئول شهر رستوران‌های متعدد و غذاهای متنوع جنوب شرق آسیاست. از این رو غذاخوردن شاید آسان‌ترین کار ممکن باشد ولی قیافه‌ی ناآشنای غذاها ممکن است کار را کمی سخت کند بخصوص که اسامی نیز به زبان کره‌ای نوشته شده و ممکن است بعد از خوردن متوجه محتویات آنها شوید!
به هر صورت انواع غذاهای کره‌ای، چینی و ژاپنی را می‌توان تهیه نمود که کیفیت بسیار خوبی نیز دارند. اگر فرصت داشته باشید شاید بتوانید چند رستوران ایتالیایی را نیز پیدا کنید که منوی بسیار خوبی دارند و غذاها کمی به ذائقه‌ی ما نزدیک‌ترند.
انواع نان و شیرینی را نیز می‌توانید در سطح شهر پیدا کنید.

بهترین وقت سفر به سئول

بهترین وقت سفر به شهر سئول فصل پاییز است که طبیعت زیبای این شهر در این فصل غرق در رنگ‌های پاییزی می‌شود. هوا معتدل و خنک است و برای گشت و گذار بسیار مناسب است. البته اگر سرما برایتان قابل تحمل باشد فصل زمستان نیز برای سفر به این شهر و شرکت در ورزش‌های زمستانی متنوع آن فرصتی بسیار مناسب است.

امنیت و سلامت در سئول

شهر سئول از نظر وضع امنیت اجتماعی و نرخ جرائم وضعیت خوبی دارد بخصوص که بزرگی و شلوغی آن را با شهرهای دیگری چون هنگ‌کنگ یا توکیو مقایسه کنید ولی به هر صورت ممکن است جرائم معمول مثل دزدی، جیب‌بری یا کیف‌قاپی در برخی نقاط رخ بدهد مخصوصا اینکه وسایل گرانبها در معرض دید باشند.
در این شهر تظاهرات متعددی علیه نیروهای نظامی آمریکایی حاضر در شبه‌جزیره برگزار می‌شود که گاه با دخالت پلیس به خشونت منجر می‌شود. توصیه می‌کنیم در صورت وقوع هرگونه تظاهرات و راهپیمایی سریعا محل را ترک کنید.
سئول از نظر بهداشتی در رتبه بالایی قرار داشته و از نظر تاریخی نیز جزو شهرهای تمیز جهان محسوب می‌شود. با این حال با توجه به شیوع بیماری‌های مسری در منطقه جنوب شرق آسیا، حتما نکات بهداشتی عمومی را رعایت کرده و تا حد امکان از بهداشت خوراکی‌ها و غذاها اطمینان حاصل کنید.

منابع و اطلاعات بیشتر: 
نام‌های دیگر: 
Seoul

افزودن دیدگاه جدید