قصر گیُنگبُک در سئول

short description: 
قصر پادشاهی Gyeongbok «گیونگ‌بوک» در بخش شمالی شهر سئول قرار دارد.
Body: 
این کاخ سلطنتی در سال ۱۳۹۵ ساخته شد ولی بعد از آتش‌سوزی وسیعش به مدت سه قرن متروکه باقی ماند تا اینکه در سال ۱۸۷۶ نوسازی گردید. با این حال اشغال کره توسط قوای ژاپنی سبب نابودی کامل این قصر توسط آنها گردید.
از سال ۲۰۰۹ تا به حال برنامه بازسازی این قصر در حال پیشرفت است و حدود نیمی از فرم اصلی آن بازسازی شده است. دولت کره طبق برنامه‌ای ۴۰ ساله تصمیم به بازسازی تمام قصرها و ساختمان‌های تاریخی این کشور که در دوره ۳۵ ساله اشغال این کشور توسط ژاپن تخریب شده‌اند، گرفته است.
این قصر تاریخی دارای ۶ ورودی در جهت‌های مختلف بناست. همینطور ۶ بخش بیرونی و سه بخش داخلی به همراه کاخ Donggung، دو تالار و ۳ پل از دیگر قسمت‌های مهم این کاخ به حساب می‌آیند.
اصلی‌ترین بناهای این کاخ حدود ۱۴ بنای مجزاست که به سبک کره‌ای ساخته شده‌اند. مهم‌ترین این بناها عبارتند از:
  • تالار Gangnyeongjeon:‌اصلی‌ترین محل اقامت پادشاه به شمار می‌رفته و جزو اولین بناهای ساخته شده در این مجموعه عظیم بوده است. این بنا دارای چندین راهرو با ۱۴ اتاق خواب است که به صورت هفت‌تایی در یک بخش بنا قرار دارند. اتاق مرکزی محل استقرار پادشاه و اتاق‌های اطراف برای محافظان و ملازمان مورد استفاده قرار می‌گرفت.
  • تالار Geunjeongjeon: تالاری برای اعلام دستورات حکومتی و ملاقات با نمایندگان کشورهای خارجی بوده است. این بنا در سال ۱۹۸۵ جزو آثار تاریخی کره ثبت گردید.
  • استفاده از چوب و تزئین با نمادهای اژدها و سیمرغ به همراه ورودی سنگ‌فرش از خصوصیات این بناست.
  • دروازه Geunjeongmun در بخش جنوبی این بنا قرار دارد که تنها پادشاه اجازه عبور از آن را داشت.
  • دروازه Gwanghwamun: اصلی‌ترین دروازه این مجموعه کاخ محسوب می‌شود.
  • تالار Gyeonghoeru: تالاری برای برگزاری مراسمات و مهمانی‌های سلطنتی در دوره امپراطوری Joseon بوده است که ثبت ملی نیز شده است. بنای فعلی البته در سال ۱۸۶۷ و از ترکیب سنگ و چوب و به صورت جزیره‌ای محصور با آب ساخته شده که نمای بسیار زیبایی دارد. این بنا به سه پل چوبی به مجموعه اصلی کاخ متصل شده است.
  • تالار Gyotaejeon: این بنا یکی دیگر از اصلی‌ترین محل‌های سکونت پادشاه و اعضای خانواده سلطنتی بوده است. باغ مشهور Amisan درست پشت این بنا قرار دارد که مجموعه‌ای بی‌نظیر از هنر و باغبانی عصر امپراطوری Joseon به شمار می‌شود.
  • کاخ Hyangwonjeong: بنایی کوچک با دو طبقه به سبکی خاص که نمایی بسیار زیبا از پلی چوبی و دریاچه‌ی نزدیک خود دارد و به نظر محل استراحت تابستانی پادشاه بوده است.
  • تالار Jagyeongjeon: محل استراحت و سکونت مادر یکی از پادشاهان سلسله Joseon بوده که در سال ۱۸۸۸ تجدید بنا شده است.
  • قصر Jibokjae: قصری دو طبقه که به عنوان کتابخانه‌ی خصوصی پادشاه مورد استفاده وی قرار می‌گرفت. استفاده از سبک معماری چینی در ساخت این بنا آن را از دیگر بناهای این مجموعه متمایز کرده است.
ساعات بازدید: 
از 9 صبح تا 17 در ماه‌های مارس تا اکتبر و 9 صبح تا 16 از نوامبر تا فوریه- در روزهای دوشنبه تا چهارشنبه هر هفته

افزودن دیدگاه جدید