قصر چانگ‌دِئُک‌گونگ در سئول

short description: 
این مجموعه در سال ۱۹۹۷ به فهرست میراث جهانی یونسکو راه یافت.
Body: 
مجموعه کاخ‌های Changdeokgung در پارکی طبیعی در دل سئول قرار دارند که متعلق به عصر امپراطوری joseo بوده و یکی از ۵ قصر بزرگ ساخته شده توسط این سلسله به شمار می‌روند.
این مجموعه به علل مختلف در میان پادشاهان سلسله‌ی Joseon بسیار محبوب بوده است. به طور مثال قرارگرفتن در محیطی سرسبز با پوشش گیاهی انبوه به نحوی که توپوگرافی آن به صورتی هماهنگ با محیط اطراف باشد، سبب جذابیت بیشتر آن شده است.
این مجموعه زیبا متاسفانه طی اشغال کره توسط امپراطوری ژاپن تخریب گشت و امروزه تنها با ۳۰ درصد باقیمانده‌ی آن مواجه خواهیم بود.
این مجموعه بعد از کاخ Gyeongbokgung دومین کاخ بزرگ سئول است که توسط امپراطوری Joseon در سال ۱۳۹۵ میلادی بنا گردید. در حال حاضر تنها ۱۳ کاخ و ۲۸ عمارت کوچک از این مجموعه بزرگ باقی مانده که مساحتی معادل ۴۵ هکتار را اشغال می‌کنند.

اصلی‌ترین قسمت‌های این بنا عبارتند از:

  • دروازه Donhwamun: دروازه اصلی مجموعه است که در سال ۱۴۱۲ میلادی ساخته شده و دارای عمارتی دو طبقه و چوبی است. این بنا نیز قربانی تجاوز قوای ژاپن در سال ۱۵۹۲ میلادی بوده است اگرچه چندی بعد یعنی به سال ۱۶۰۸ از نو ساخته شد.
  • پل Geumcheongyo: قدیمی‌ترین پل موجود در سئول است که به سال ۱۴۱۱ ساخته شده و هنوز هم سالم باقی مانده است.
  • تالار Injeongjeon: تالاری که در سال ۱۴۰۵ برای جلسات رسمی سلطنتی و حکومتی ساخته شد ولی به علت سوختن در آتش جنگ ژاپن علیه کره و نیز وقوع آتش‌سوزی برای دو بار نوسازی گردیده است.
  • تالار Seonjeon.gjeon: این تالار محل دولتی و اداری امپراطوری برای اجرای قوانین و تنظیم دیدارهای روزانه پادشاه بوده است.
  • تالار Huijeongdang: محل استراحت و حتی خواب امپراطور بوده است که بعدها محل کار وی نیز گشت، اگرچه به علت کوچکی این تالار بعدها محل دیگری برای امور اداری اختصاص یافت. بنای اولیه این تالار در سال ۱۹۱۷ در آتش سوخت. به همین جهت ساختمان فعالی جایگزین آن گردید اما بنای فعلی بسیار متفاوت از بنای اولیه بوده است.
  • تالار Daejojeon: محل رسمی حضور ملکه اول دربار بوده است که این بنا نیز در سال ۱۹۱۷ به کلی در آتش سوخت ولی بعدها از نو ساخته شد.
  • عمارت Juhamnu: کتابخانه سلطنتی و رسمی مجموعه است که امتحانات رسمی دربار نیز در آنجا برگزار می‌شده است.
  • باغ Huwon: باغ ۳۲ هکتاری Huwon درست در پشت مجموعه کاخ‌های سلطنتی برای استفاده‌ی خاندان سلطنتی بخصوص زنان دربار ساخته شده بود. این باغ‌ دارای بیش از ۲۶ هزار قطعه گل و درخت متنوع و مختلف است که عمر برخی درختان آن به ۳۰۰ سال می‌رسد. این باغ کاملا خصوصی بوده و تنها با اجازه پادشاه می‌شد به آن رفت و آمد نمود.
منابع و اطلاعات بیشتر: 

افزودن دیدگاه جدید