بانکوک

توضیح اولیه: 

بانکوک، پایتخت تایلند، معروف به شهر فرشتگان، در سال ۲۰۱۳ با پیشی گرفتن از لندن توانست رده‌ی نخست بیشترین بازدیدکننده را از آن خود کند. شهری با شخصیتی چند وجهی با بازارهای بزرگ، معادبد بودایی با مناره‌های طلایی، انواع رستوران‌های سنتی و بین‌المللی و قایق‌های دم‌درازی که در حال حرکت در رودخانه سلطنتی هستند.

متن اصلی: 

بانکوک علیرغم رونق گرفتن صنعت گردشگری و جهانی شدن آن، توانسته ماهیت تایلندی خود را کاملا حفظ کند. هر کاری در بانکوک و کلا در تایلند با sanuk یا همان شادی و تفریح انجام می‌شود و از این رو همیشه تایلندی‌ها لبخند به لب دارند. 
بانکوک، شهری نسبتا جوان که در قرن ۱۸ میلادی تاسیس شده، امروزه به یکی از پررونق‌ترین کلان شهرهای دنیا با بیش از ۱۲ میلیون نفر جمعیت تبدیل شده است. بانکوک، با قرارگرفتن در حصار رودخانه «چائو فرایا» (Chao Phraya River) تبدیل به شهری پررونق شده که فرهنگ دنیای کهن را با شور و شادمانی‌های شهری درآمیخته است.

سفر به بانکوک

هوایپما: بانکوک دارای دو فرودگاه است که فرودگاه قدیمی‌تر برای پروازهای داخلی تایلند و دیگری برای پروازهای بین‌المللی مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته به جز سه شرکت هواپیمایی ایرآسیا، اورینت تای و نوک ایر که پروازهای بین‌المللی خود را از فرودگاه قدیمی انجام می‌دهند.
هر دوی این فرودگاه‌ها حدودا ۳۰ کیلومتر از شهر فاصله دارند و سه ساعت مسافت نیز بین هرکدام از این دو فرودگاه وجود دارد.
برای رفت و آمد بین شهر و فرودگاه‌ها میتوان از تاکسی و یا اتوبوس‌های موجود استفاده نمود.
سایر روش‌ها و وسایل نقلیه‌ی موجود برای سفر به بانکوک در صورتی که از کشوری دیگر به این شهر سفر می‌کنید، چندان مرسوم، مطمئن و مقرون به صرفه نخواهد بود مگر اینکه از شهرهای اطراف بانکوک بخواهید از اتوبوس‌های ارزان قیمت استفاده کنید که بحث دیگری است.

 

 

گردش در بانکوک

بانکوک شهر بسیار شلوغ و پر رفت و آمدی است که شاید گشت و گذار در آن برای خارجی‌ها سخت‌ترین قسمت سفرشان باشد.
ترن‌های هوایی موسوم به BTS، مترو، اتوبوس‌های BRT، MRT و یا قایق‌های تندرو و کشتی‌ها در کانال‌های آبی و رودخانه‌ها، تاکسی‌های شهری و همینطور ریکشاهای معروف به توک‌توک از نمونه وسایل نقلیه شهری بانکوک هستند.

دیدنی‌های بانکوک

 توریستی ترین منطقه بانکوک، منطقه پراناخان است. این منطقه، کاخ‌ها، معابد، موزه‌ها و تالارهای دیدنی بسیاری دارد از جمله:
کاخ بزرگ بانکوک اصلی ترین کاخ بانکوک است که در سال ۱۷۸۲ ساخته شده و شامل مجموعه‌‌ی اداری و باغ بزرگ و همینطور عمارت سلطنتی است. معبدی سلطنتی نیز داخل حصارهای این کاخ قرار دارد.
معبد Wat Phra Kaew : یا «معبد زمردین» یکی از مقدس‌ترین معابد بودایی جهان یا wat در تایلند است که در منطقه تاریخی بانکوک و در شرق قصر بزرگ شهر قرار دارد.
کاخ Dusit: مجموعه کاخ‌ها و پارک‌های بزرگی است که اغلب به سبک معماری ایتالیایی به دستور رامای پنجم ساخته شد ولی امروزه بیشتر به عنوان کاخ/موزه و یا سازمان‌های اداری و آموزشی مورد استفاده قرار گرفته‌اند.
جمعه بازار Chatuchak: بازاری بزرگ و بسیار شلوغ که تنوع کالایی بسیار بالایی دارد. این بازار تقریبا سرپوشیده است و اغلب مغازه‌های آن روزهای آخر هفته یعنی شنبه و یکشنبه باز هستند.
سنام لوانگ، پارک بزرگی در نزدیکی دیوار کاخ مرکزی است و در کنار دیوار شرقی به کاخ متصل می‌شود. در این پارک ۳۱.۲  هکتاری، مراسم سوزاندن جسد پادشاهان و خاندان آنها و اشرافیان و کارکنان دولتی و هم چنین مراسم ورزشی رسمی برگزار می‌شود.
تالار نمایش جامه و لباس‌های رسمی پادشاه و سکه‌های قدیمی ملی: در سمت راست کاخ مرکزی واقع شده و در واقع نرسیده به کاخ مرکزی است. در این مکان سکه‌های قدیمی ملی و پول‌های رایج سلسله پادشاهی تایلند جمع آوری شده و زیرو الات و جام ههای رسمی پادشاهان هم در معرض نمایش است.
سان لک موئینگ (ستون شهر): در محوطه نزدیک به معبد «پراسی راتناناساسادارام» قرار دارد. بر اساس باور مردم‌های تایلندی رسم شده که قبل از بنای شهر باید ستون شهر ساخته شود؛ این ستون به دستور رامای اول ساخته شده است.

طبیعت و جغرافیای بانکوک

ویژگی مهم بانکوک داشتن موقعیت جغرافیایی بهتر نسبت به «کرونگ تان بوری» (پایتخت اسبق) بوده چراکه ساخته شدن در دلتای رودخانه چاوپرایا و محصور شدن با آن از سمت‌های مغرب و جنوب، امنیت این ناحیه را تضمین می‌کرد.
بانکوک از شمال به شهر نان بوری، از جنوب به شهر ساموت پراکان، از شرق به شهر شه شینگ سو و از غرب به شهر ناخان پاتوم متصل است. وجود کانال‌های مختلف آبراهی در این شهر و ساخت و ساز در کنار این آبراهه‌ها سبب شده بود تا در قرن نوزدهم به بانکوک لقب ونیز شرق را بدهند.
بانکوک از سطح آبهای آزاد حدود ۱.۵ متر ارتفاع دارد و حدود ۲۰ درصد از زمین‌های شهری به کشاورزی اختصاص یافته است.
همچون دیگر نقاط تایلند، آب و هوای بانکوک نیز استوایی گرمسیری و تحت تاثیر جریان‌های هوایی جنوب آسیاست که در نتیحه شاهد هوایی بسیار گرم و بارانی حتی در زمستان‌ها خواهیم بود.
بطور کلی متوسط بیشترین دمای این شهر ۳۲ درجه و متوسط کمترین دمای آن ۲۴ درجه بالای صفر است و ماه سپتامبر را میتوان پرباران‌ترین روزهای این شهر دانست.

تاریخچه بانکوک

بانکوک بعد از به سلطنت رسیدن «رامای اول» در سال ۱۷۸۲ میلادی تاسیس شد و در همان سال به دستور وی کاخ پادشاهی در سمت شرق رودخانه چاو پرایا ساخته شد.البته این شهر در ابتدا یعنی اواخر قرن پانزدهم دهکده‌ای کوچک در ساحل غربی رودخانه چاوپرایا بوده است و به سبب موقعیت استراتژیکش، به تدریج توسعه یافته و بر وسعت آن افزوده شده است.
بطورکلی تجار چینی و بعد ژاپنی‌ها تاثیر بسیاری بر اقتصاد این شهر داشتند اگرچه در جنگ جهانی دوم توسط همان ژاپنی‌ها به شدت تخریب و البته تسخیر شد.
رشد انفجاری جمعیت این شهر در دهه ۶۰ نیز سبب رونق بیشتر اقتصاد منطقه گردیده و به تدریج نگاه به صنعت توریسم را پراهمیت ساخت بطوریکه در سالهای اخیر بسیاری از وبسایت‌های تخصصی گردشگری، بانکوک را جزء ده شهر اول جهان برای سفر میدانند.

خرید در بانکوک

بانکوک شهری است بسیار بزرگ و در حقیقت بهتراست بگوئیم یک کلان شهر به تمام معنا که برای پاسخگویی به نیاز جمعیت عظیم ساکنین‌اش و نیز افزایش اشتغال، اقدام به ساخت فروشگاه‌ها و مراکز خرید بسیار بزرگ و همینطور فروشگاه‌های متحرک روی قایق کرده‌اند.
چای و صنایع دستی تایلندی از مهم‌ترین سوغاتی‌های این شهر محسوب می‌گردند. البته می‌توانید به مراکز خرید بزرگ نیز سر بزنید.

تعدادی از مراکز مهم خرید این شهر را معرفی می‌کنیم:
مرکز خرید لوکس Siam paragon: یکی از بزرگترین مراکز خرید تایلند است که لباس‌های لوکس از برندهای مطرح جهان و لوازم های‌تک را میتوانید از آن خریداری کنید. علاوه بر این، مرکز خرید فوق به عنوان مکانی تفریحی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله می‌توان به بزرگترین آکواریوم حنوب آسیا، مجموعه سینما و مجموعه رستورانی با سرو خوراکی‌هایی از سراسر جهان اشاره نمود.  
مرکز خرید CentralWorld: یکی از هیجان‌انگیز مراکز خرید تایلند است که تقریبا محصولات تمام برندهای مطرح جهان در زمینه‌های پوشاک، وسایل الکترونیک و های‌تک، مد و آرایش، کتاب، پوشاک ورزشی و ... را می‌توانید در آنجا پیدا کنید. این مرکز خرید دارای یکصد رستوران، 500 مغازه خرده‌فروشی و بوتیک، ۱۵ سینما، باغ وحش کودکان و مرکز آموزشی گیاهی است.
مرکز خرید MBK: این مرکز خرید یکی از محبوب‌ترین مراکز خرید شهر مخصوصا برای طرفداران گجت‌ّهای الکترونیکی و دوستداران موبایل است که با بیش از ۲ هزار مغازه و بوتیک علاوه بر وسایل فوق، تقریبا هر کالای دیگری را هم میشود براحتی در انجا پیدا کرد. این مرکز ۹۰ هزار متر مربعی در آخر هفته‌ها شدیدا شلوغ میشود چراکه قیمت‌های اجناس در آن مناسب است.
مرکز خرید Pantip: این مرکز خرید را بهشت دوست‌داران وسایل الکترونیکی میدانند چراکه بزرگترین بازار وسائل برقی و الکترونیکی تایلند محسوب شده و تقریبا هر کالای جدید و یا قدیمی با هر نوع برندی را که بخواهید، میتوانید در آنجا پیدا کنید. در این بازار عمده‌فروشی نیز رواج دارد چراکه بسیاری از فروشندگان کالاهای الکترونیکی از سراسر کشور برای خرید عمده به آنجا مراجعه می‌کنند. بنابراین اگر قصد خرید داشتید، سعی کنید از مغازه‌های عمده‌فروشی جنس تهیه کنید که ارزان‌تر خواهند بود.
با این حال به علت بزرگ بودن این بازار کمی گشت و گذار در آن پیچیده و سخت است. همینطور مراقب کالاهای تقلبی و بدون گارانتی باشید.

غذا و رستوران در بانکوک

بانکوک نزدیک به ۵۰ هزار و شاید هم بیشتر مکان برای غذاخوردن دارد! رستوران‌هایی که علاوه بر غذاهای محلی و تایلندی، انواع مختلف غذا از فرهنگ‌های مختلف همچون غربی، هندی، چینی، ترکی، عربی و ... را طبخ میکنند. قیمت‌ها هم از ۳۰۰ بات شروع میشود که مناسب است. البته فست‌فودهای کنار خیابان و یا آنهایی که بر روی چرخ‌های دستی هستند، قیمت‌های خیلی کمتری - و گاه طعم و لذت بیشتری- داشته و بسیاری از مردم تایلند هم از آنها استفاده می‌کنند.
با توجه به تعدد و تنوع رستوران‌ها و مراکز تغذیه‌ای در بانکوک انتخاب بهترین رستوران کار سختی است. ازطرف دیگر بسیاری از مسافران وقتی به کشوری سفر میکنند، دوست دارند غذاهای محلی و مخصوصی که طعمی غیر از غذاهای مرسوم دارند را چشیده و بر لذت و هیجان سفرشان بیفزایند. فلذا امر مهم تنها جا و مکان و یا حتی نوع غذا نیست بلکه هدف کسب تجربه‌ای هیجان انگیز و به یادماندنی خواهد بود. در این قسمت چند رستوران با غذاهای محلی و مخصوص را معرفی می‌کنیم.

رستوران ISSAYA SIAMESE

این ستوران با قدمت یکصدساله در بنایی چوبی و بسیار زیبا ساخته شده و اطرافی سرسبز و پر درخت دارد. از این رو شاید پیدا کردن آن کمی مشکل باشد برای همین گردشگران کمی گذرشان به این رستوران سنتی بسیار مجلل که دکوراسیون منحصر بفردی نیز دارد، میرسد. اغلب غذاها کاملا تایلندی بوده و به شکل زیبایی تزئین میشوند. سالادهای میوه‌ای این رستوران را از دست ندهید.
این رستوران در آدرس زیر قرار دارد و از ساعت ۱۱:۳۰  الی ۱۵ برای نهار و ۱۸ تا نیمه‌های شب برای سرو شام باز است.
Add: 4 Soi Sri Aksorn, Chuaphloeng Rd

رستوران LE DU

رستورانی بسیار پرطرفدار است که صندلی‌هایش به سرعت پر میشود اگرچه پیدا کردن این رستوران هم سخت است. رفتار خوب پرسنل رستوران در کنار تسلط آنها به انگلیسی از مزیت‌های آن است. منوی نهار و شام این رستوران نیز به طور کلی متفاوت است و نمیتوان یک غذا را در هر دو وعده سفارش داد. انواع کیک‌ها، دسرها و سالادهای این رستوران بسیار خوشمزه و منحصربفردند.
این رستوران از ساعت ۱۱:۳۰  الی ۱۴:۳۰ برای نهار و از ساعت ۱۸ لی ۲۳ برای شام باز شده و یکشبه‌ها نیز تعطیل است.
Add:  399/3 Silom Soi 7

رستوران LE BEAULIEU

این رستوران به رستوران غذاهای عالی فرانسوی نیز معروف است و به همین علت معروفیت و شناخته‌شدن بودن، پیدا کردنش هم راحت‌تر است. اغلب مواد اولیه ضروری این رستوران از بهترین فروشگاه‌های فرانسوی تهیه شده و بر تهیه غذای بسیار باکیفیت، حساسیت خاصی وجود دارد بطوریکه دستیاران و کارکنان نیز به دقت سنجیده میشوند. از این رو قیمت غذاها هم ممکن است بالاتر از سایر رستوران‌ها باشد بطور مثال نوعی سوپ گوشت با سس مخصوص نزدیک ۱۸۰۰ بات قیمت دارد. البته غذاهای زیر یک هزار باتی هم وجود دارند که کیفیت بسیار بالایی داشته و حتما نیازی ندارید که غذاهای گران قیمت تهیه کنید.
این رستوران از ۱۱:۳۰ تا ۱۴:۳۰ برای نهار و ۱۸:۳۰ تا ۲۳:۳۰ برای سرو شام آماده بوده و یکشنبه‌ها نیز تعطیل است.
آدرس و تلفن:
Add: Athénée Tower (Lobby), 3 Wireless Road

رستوران BO LAN

یکی از بهترین‌های رستوران‌های تایلندی بانکوک است که بیشتر برای جشن‌ها و مهمانی‌های کوچک و متوسط مورد استفاده قرار میگیرد. با این حال غذاهای بسیار خاص و خوشمزه‌ی این رستوران بسیار محبوب و پرطرفدارند.
رستوران بولان تنها دو تالار غذاخوری و باغی کوچک داشته و کاملا چوبی است و تنها برای صرف شام از ساعت ۱۸ به بعد جهت سرویس‌دهی باز می‌شود.
آدرس و تلفن:
Add: Sukhumvit Soi 26

رستوران Nahm

یکی از معروف‌ترین رستوران‌های بانکوک است که استانداری جهانی داشته و علاوه بر کیفیت و طعم غذاها، بر ظاهر آنها هم حساسیت داشته و تزئینات منحصر بفری را اعمال می‌کنند. تقریبا تمام غذاهای این رستوران تایلندی هستند، با این همه ممکن است طعم غذاهای این رستوران را در هیچ غذاخوری دیگری با سرو همان نوع غذا، نچشید.
رستوران فوق در طبقه‌ی زیرین هتل متروپولیتن واقع در جاده Sathorn قرار دارد. از این رو پیدا کردن آن کار سختی نیست.
سالادهای میوه‌های استوایی و سس‌های تند آن را از دست ندهید.
رستوران Nahm از ساعت ۱۲ الی ۱۴ برای سرو نهار و از ساعت ۱۹ الی ۲۲:۳۰  برای سرو شام باز است.
آدرس و تلفن:
Add:Ground Floor, The Metropolitan Hotel, 27 South Sathorn Road, Bangkok

چند غذای معروف بانکوک

از جمله این غذاهای خیابانی میتوان به Pad thai (نوعی نودل به همراه سس ماهی و تخم‌مرغ و فلفل و ...)، tom yam kung (نوعی سوپ میگو)، khao man kai ( سوپ مرغ سرخ شده به همراه برنج)، kanom roti (میکس شیر و شکر و موز) اشاره نمود.
سرخ کرده حشرات هم بسیار محبوب است که توصیه می‌کنیم با چشمان بسته از محل فروش همچنین غذاهایی فرار کنید تا اشتهایتان کور نشود!
در اطراف جاده Khao San Road هم چندین و چند مغازه فروش تمبر و لواشک، انواع ژله‌های میوه‌ای و چندین نوع نوشیدنی میوه‌ای است.

امنیت و سلامت در بانکوک

بانکوک برخلاف اندازه بزرگ و جمعیت بسیار زیادش، نرخ جرم و جنایت پائینی دارد اگرچه جرائمی همچون جیب‌زنی و کیف‌قاپی همچون سایر نقاط جهان ممکن است رخ دهد، مخصوصا در ایستگاه‌های قطار و مناطق شلوغ شهر. در حال حاضر اصلی‌ترین منبع خطر در این شهر موتوسواران و رانندگان بی ملاحظه‌ای هستند که به سرعت و بدون توجه به علائم راهنمایی و رانندگی ار خیابان‌ها عبور میکنند.
در مناطق توریستی نیز به افراد تایلندی مسلط به انگلیسی که سعی میکنند گردشگران را به مناطق خاصی راهنمایی کنند اعتماد نکنید. موقع تاکسی گرفتن نیز از راننده بخواهید تنها در مسیر اصلی حرکت کرده و قبل از سوارشدن در مورد کرایه صحبت کنید. کلا بهتر است از مناطق توریستی که اغلب گردشگران منتظر تاکسی هستند، سوار تاکسی نشوید. با چند دقیقه پیاده‌روی و دور شدن از محل میتوانید تاکسی‌های ارزان‌تر و به احتمال زیاد شریف‌تری پیدا کنید!
از درگیری فیزیکی نیز به جد خودداری کرده و در صورت بروز مشکل با شماره تلفن ۱۱۵۵ که مختص پلیس توریسم بانکوک است، تماس بگیرید.
موقع فیل‌سواری مطمئن شوید که در محلی قانونی حرکت کرده و فیل‌ها در وضعیت مناسبی باشند.
در صورت مشاهده هرگونه تظاهرات سیاسی به سرعت محل را ترک کنید.
به علت گرمی هوا، مراقب غذاهای بیرون باشید و از سلامت بهداشتی آنها مطمئن شوید. مخصوصا این قضیه را در مورد بستنی‌ها در نظر داشته باشید.

منابع و اطلاعات بیشتر: 
نام‌های دیگر: 
Bangkok

افزودن دیدگاه جدید