ناحیه بستکیه در دوبی

short description: 
ناحیه بستکیه از قدیمی‌ترین بخش‌های شهر دوبی به شمار می‌رود که توسط اهالی بستک از ایران ساخته شده بود.
Body: 
این ناحیه در کناره‌ی خور دبی با کوچه‌هایی تنگ و باریک و بادگیرهایش معروف است. همینطور قلعه الفهیدی - قدیمی‌ترین بنای موجود در دبی در این ناحیه قرار دارد. نام‌گذاری این محله از آنجاست که ثروتمندانی از دوران بسیار دور از شهر بستک به اینجا مهاجرت کرده بودند و بنیانگذار این محله شده‌اند. شهر بستک امروزه یکی شهرهای آباد استان هرمزگان در جنوب ایران است.

ساخت این منطقه در سالهای ۱۹۶۰ صورت گرفته است به این صورت که ابتدا ۶۰ خانه برای سکونت مهاجران ساخته شده که از یکدیگر جدا بوده و با کوچه‌های باریک به هم متصل می‌شده‌اند. اما متاسفانه در سالهای دهه ۷۰ میلادی نیمی از این محله تاریخی برای ساخت بنای حاکم امارات تخریب شد. باقیمانده‌ی محله نیز در آستانه تخریب و نابودی کامل قرار داشت تا اینکه جهانگردی انگلیسی به نام «رینر چارلز» که در یکی از خانه‌های بستکیه اقامت گزیده بود، شرح واقعه را به گوش «پرنس چالز» می‌رساند. پرنس چارلز که به معماری - مخصوصا بناهای تاریخی - علاقه داشته به هنگام سفر به امارت، از کل محله بازدید کرده و به حاکم وقت پیشنهاد می‌دهد که این ناحیه حفظ شود. این درخواست مورد پذیرش قرار گرفته و بستکیه از خطر نابودی رها می‌شود.
امروزه حکام امارات سعی می‌کنند این محله را به پارکی تاریخی تبدیل کنند. پروژه بزرگی به همین دلیل از سال ۲۰۰۵ آغاز شده است.

منابع و اطلاعات بیشتر: 

افزودن دیدگاه جدید