دبی

توضیح اولیه: 

دبی (یا دوبی) یکی از هفت شیخ‌نشین‌ امارات متحده عربی است که به سبب توسعه خارق‌العاده خود، هر روز چهره جدیدتری به خود گرفته و یکی از توریست‌پذیرترین شهرهای آسیا و جهان محسوب می‌شود. این شهر حاشیه‌ی جنوبی خلیج فارس، پرجمعیت‌ترین شهر امارات با جمعیتی بیش از دو میلیون نفر محسوب می‌شود اگرچه از نظر وسعت جغرافیایی بعد از ابوظبی در جایگاه دوم است.

متن اصلی: 
شهرت این شهر که به همراه ابوظبی تنها شهرهای دارای حق وتو در مجلس قانون‌گذاری امارات هستند، به حدی فراگیر است که گاهی همه امارات را دبی می‌دانند. ایجاد منطقه تجاری آزاد و اعطای اقامت به اتباع خارجی در کنار فروش زمین و حق تجارت سبب شده این شهر که روزی به نفت متکی بود، امروزه دروازه تجارت جهانی منطقه خلیج فارس گردد. همینطور برگزاری رویدادهای ورزشی و تفریحی بزرگ در سطح جهانی و ساخت بناهای حیرت‌انگیز و هتل‌های بی‌نظیر و توجه به دیگر ساختارهای صنعت توریسم از یک طرف و ساخت فرودگاه بین المللی دبی با امکان پروازهایی به اکثر نقاط جهان با کیفیت خدماتی بالا، دبی را قطب اصلی گردشگری منطقه نموده است.
در سال ۲۰۱۲ دبی به عنوان بیست و دومین شهر گران جهان و گرانترین شهر خاورمیانه معرفی شد. همچنین از نظر استانداردهای زندگی به عنوان بهترین شهر خاورمیانه شناخته شد.
اگر برای اولین بار به این شهر سفر کنید، شاید تصور کنید به اشتباه در هندوستان و یا پاکستان فرود آمده‌اید، چرا که بسیاری از اهالی این شهر اصلیتی هندی یا پاکستانی دارند. (تنها ۱۷ درصد ساکنین این شهر دارای اصلیتی اماراتی هستند) در حقیقت شالوده اقتصادی این شهر قبل از اکتشاف نفت توسط هندی‌ها پایه گذاری شد و بعدها به سبب رونق تجارت هزاران هندی و فیلیپینی و دیگر کشورهای منطقه و جهان تصمیم به مهاجرت به دبی کردند.

تقسیم‌بندی دبی

دبی به چندین ناحیه شهری تقسیم بندی شده است که به طور خلاصه ذکر می‌کنیم:

 • الجومیرا: ناحیه‌ای که به سبب دسترسی راحت آن به ساحل، مورد علاقه اروپائیان بوده و اروپای کوچک نیز نامیده می‌شود. اغلب ساکنین این منطقه مهاجرین اروپایی، پاکستانی و فیلیپینی هستند. ساحل، هتل‌ها و ویلاها و همینطور مسجد جومیرا از جاذبه‌های دیدنی این منطقه از شهر است.
 • مرکز شهر: نماد این منطقه بلندترین برج جهان یعنی برج خلیفه و بزرگترین فروشگاه دنیا یعنی فروشگاه دبی است. چندین هتل و آسمان‌خراش دیگر نیز در این ناحیه بنا شده‌اند.
 • تفرجگاه ساحلی دبی: بزرگترین بندر ساخته بشر یعنی جبل علی در این ناحیه واقع است.
 • ساتوا: منطقه ای معروف به هند کوچک که پر از مغازه‌ها و رستوران‌های هندی‌هاست. بیشتر مردم برای خرید پارچه و طلا به این ناحیه از شهر می‌روند.
 • کاراما: در این منطقه نیز هندی‌ها و فیلیپینی‌ها در اکثریت هستند. غذاها و برخی اجناس ارزان‌قیمت از ویژگی‌های این منطقه است.
 • بر دبی (Bur Dubai) : ناحیه‌ای تاریخی است که برای گردشگران جذابیت‌های ویژه ای دارد. این واژه به قسمت غربی رود دبی که از سمت خلیج به سمت داخل خشکی پیشرفت کرده اطلاق می‌شود.
 • دیرا: قسمت شرقی رود دبی که ناحیه‌ای تجاری است.
 • باغ عربی و هیلز امارات: این دو ناحیه جدا از هم شامل ویلاهایی لوکس و مسکونی هستند با درختانی سرسبز و چمنزارهایی مناسب برای بازی گلف. ناحیه هیلز به تقلید از شهر هیلزبورن آمریکا به این اسم، نامگذاری شده است.
 • میر‌دیف: ناحیه ای تجاری مسکونی که بخشی از آن چسبیده به فرودگاه دبی است.
 • شهر بین المللی: شهری در دل کویر که به سبب معماری خاص خانه‌ها و حضور چینی‌های زیاد (نتیجه این حضور ارزانی است!) معروف است.

سفر به دبی

 • هواپیما:فرودگاه بین‌المللی دبی به عنوان بزرگترین ترمینال مسافربری منطقه خلیج فارس و مقر سازمان هواپیمایی این کشور، نقش مهمی در صنعت توریسم دبی و نیز کل منطقه ایفا می‌کند. این فرودگاه دارای سه ترمینال مجهز است که ترمینال شماره یک و شماره سه مستقیما به یکدیگر متصل هستند.

ترمینال شماره یک اصلی‌ترین ترمینال فرودگاه بوده و بیشتر برای مسافرت‌های هوایی طولانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
ترمینال شماره دو محلی برای پروازهای ارزان قیمت محلی و منطقه‌ای از جمله پروازهای شرکت هواپیمایی FlyDubai محسوب می‌گردد. البته ترمینال شماره دو به علت مشکلاتی که در پذیرش بلیط‌ها و مسائل بازرسی و غیره دارد، برخلاف دیگر ترمینال‌ها در شکل جهان سومی خود باقی مانده است.
ترمینال شماره سه منحصرا بوسیله خود اماراتی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
اتوبوس‌های سریع‌السیر بین این سه ترمینال هر نیم ساعت یکبار حرکت می‌کنند اگرچه برای رفتن به ترمینال شماره دو بهترین راه استفاده از تاکسی است.

 • اتومبیل: راه زمینی این کشور از طریق عمان و عربستان صعودی است بنابراین امکان سفر زمینی از طریق ایران میسر نیست. برای سفر زمینی از طریق عمان درصورت داشتن ویزای توریستی نیازی به اجازه‌نامه رسمی نیست و تنها باید هزینه‌ای برای خروج از مرز به ازای هر وسیله نقلیه بپردازید.
 • اتوبوس: بین دبی و شش شهر بزرگ امارات سرویس‌های اتوبوسی به نام امارات اکسپرس برقرار شده است. این سرویس‌ها از اتوبوسهای سریع‌السیر دارای تهویه هوا استفاده کرده و برنامه‌ی مشخصی برای حرکت دارند که از طریق وبسایت مربوطه می‌توانید به اطلاعات لازم دسترسی داشته باشید.
 • کشتی: بنادر دبی امروزه جزء بزرگترین و مهم‌ترین بنادر اقیانوس هند برای قایق‌های عربی و کشتی‌های مسافری به شمار می‌آیند. شرکت کشتیرانی ایرانی والفجر هر روزه سرویس‌هایی بین بندر رشید در دبی و بندر لنگه در برنامه خود دارد.

گردش در دبی

 • مترو: خط متروی ۵۲ کیلومتری دبی موسوم به Red Line ایستگاه‌هایی در فرودگاه و مناطق ساحلی شهر و دیگر نقاط (به جز نقاط قدیمی) دارد. اما خط سبز یا Green Line که بعد از خط قرمز راه اندازی گردیده به مرکز شهر و نقاط مرکزی دبی متصل است.
 • خط ۵ کیلومتری مونوریل نیز بین هتل آتلانتیس و جومیرا تأسیس گردیده اما به سبب متصل نبودن به خط مترو محدودیت زیای دارد.
 • اتوبوس: سیستم حمل و نقل  اتوبوسی دبی با قیمت ارزان، مسیرهای زیادی را تحت پوشش دارد. با اینکه نقشه مسیرها را می‌توان از طریق وب‌سایت مربوطه مشاهده کرد ولی به سبب گستردگی مسیرها ممکن است گیج کننده باشد.

اصلی‌ترین ایستگاه اتوبوس در فروشگاه  Gold Souq در دیرا و Al Ghubaiba در بر دبی قرار دارد. خط شماره ۸ یکی از خطوطی است که بوسیله گردشگران بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. این خط از ایستگاه Gold Souq شروع شده و در شهر اینترنتی تمام می‌شود. عبور از برج‌العرب و وادی وحش و بسیاری از هتل‌ها و فروشگاه‌ها از خصوصیات این خط است.

 • تاکسی: تاکسی‌ها در دسترس‌ترین وسایل مسافرت درون شهری دبی هستند اگرچه سفر با تاکسی در مناطق شلوغ و زمان‌های پر ترافیک ممکن است آزاردهنده باشد. با توجه به استفاده از تاکسی‌-‌متر نرخ کرایه به ازای هر کیلومتر ۱.۷۵  درهم است. البته سعی کنید از سوار شدن به تاکسی‌های بدون علامت و تاکسی‌های هتل در صورت امکان خودداری کنید چراکه برخی از این رانندگان کرایه بیشتری از توریست‌ها طلب می‌کنند.

از تاکسی تلفنی نیز می‌توانید در این شهر استفاده کنید. البته اگر در هتل هستید بهتر است از تاکسی‌های خود هتل بهره ببرید.

 • اتومبیل: با توجه به وجود شرکت‌های اجاره خودرو در این شهر می‌توانید خودروهای روز و باکیفیت را قیمتی ارزان اجاره کنید. برخی شرکت‌ها نیز خودروها را به همراه راننده اجاره می‌دهند. توجه داشته باشید در ساعات پیک ترافیک یعنی ۷ الی ۹ صبح و ۴ الی ۷ عصر رانندگی در خیابان‌های اصلی دبی توصیه نمی‌شود.
 • قایق: بوسیله‌ی قایق‌های کوچک موسوم به «ابرا» می‌توان طول رودخانه دبی را طی نمود. این قایق‌ها در ایستگاه‌های دو سمت رودخانه قرار دارند که می‌توانید با تهیه بلیط ارزانی سوار آنها شوید. امکان اجاره کل یک قایق نیز ممکن است. کافی است بر سر قیمت با راننده توافق کنید. تورهای تفریحی با استفاده از قایق‌های گران قیمت نیز از دیگر گزینه‌های پیش‌روی گردشگران است.

دیدنی‌های دبی

دبی را می‌توان به دو بخش قدیمی‌-‌سنتی و مدرن تقسیم بندی نمود. آثاری که در این دو بخش وجود دارند مطمئنا متفاوت بوده و هر گردشگری بنا به علاقه و میل خود می‌تواند از هرکدام بازدید کند.بخش تاریخی دبی شامل آثاری تاریخی است که البته قدمت برخی از آنها به زحمت به یکصد سال می‌رسد. چندنمونه از این آثار و مناطق تاریخی عبارتند از:
ناحیه بستکیه: ناحیه‌ای تاریخی در دبی که به همراه الشندغه جزء قدیمی‌ترین نواحی امارات محسوب شده و امروزه حکام امارات سعی می‌کنند این محله را به پارکی تاریخی تفریحی تبدیل کنند.
موزه دبی: موزه دبی اصلی‌ترین موزه شهر است که داخل قلعه الفهیدی به سال ۱۹۷۱ بنا شده و تمرکز آن بیشتر برای نشان دادن زندگی روزمره مردم قدیم امارات قبل از کشف نفت است.
مدرسه الاحمدیه: مدرسه الاحمدیه یکی از مهم‌ترین و بااعتبارترین مراکز علمی تاریخی و در حقیقت اولین مدرسه خصوصی شهر دبی است که امروزه تحت نام موزه فرهنگ و هنر دبی اداره می‌شود.
مسجد جومیرا: مسجدی با گنبدی ۱۶ متری و دو مناره ۴۰ متری که بنایی باشکوه و مجلل و نمونه‌ای از معماری اسلامی محسوب می‌شود. دیدار از این مسجد توصیه می‌شود چراکه عکاسی از آن یکی از علائق گردشگران این کشور است بطوریکه جزء پرعکس ترین بناهای دبی نیز بشمار می‌رود.
منطقه تاریخی الشندغه: این منطقه در نزدیکی مرکز شهر دبی قرار داشته و در سالهای مابین ۱۹۱۲ تا ۱۹۵۸ محل سکونت حاکم دبی، شیخ سعید آل مکتوم بوده است که امروزه محل زندگی وی به عنوان موزه‌ای عمومی نگهداری می‌شود.
 اما جذابیت‌های مدرن این شهر بسیار بیشتر از تاریخ نه چندان روشن آن است. بطوریکه ساخت و سازهایی در حجم بسیار بزرگ با سرعتی باور نکردنی چهره شهر را به طور کلی تغییر داده است. از این آثار و جذابیت‌های گردشگری مدرن می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:
برج خلیفه دبی: بنایی پر ابهت و حیرت‌انگیز که شاهکار معماری و مهندسی بشر با ارتفاعی بیش از ۸۰۰ متر و یکصد و شصت طبقه می‌باشد. کارساخت این بنا در ژانویه ۲۰۰۴ آغاز شده و پس از ۶ سال به روی عموم گشوده شد. 
برج العرب: هتل برجی لوکس با ارتفاع ۳۲۱ متر که به جهت شکل بادبانی شکلش معروف بوده و چهارمین برج بلند دنیا نیز محسوب می‌گردد.
آکواریوم و باغ وحش زیر آبی: یکی از پرطرفدارترین اماکن تفریحی دبی، آکواریوم غول پیکر آن است که در حدود ۳۳۰۰۰ جاندار دریایی شامل مرجان‌های مصنوعی و طبیعی، ماهی‌ها و ... را در خود جای داده است.
با گردش در داخل تونل، بطور حیرت انگیزی با کوسه‌های غول‌پیکر روبرو می‌شوید. البته اگر بدنبال هیجان بیشتر هستید، می‌توانید با پوشیدن لباس مخصوص غواصی داخل آب نیز بروید. ولی نگران نباشید، تمامی کوسه‌ها در محفظه‌ای  مخصوص در داخل آکواریوم، و با برنامه ی غذایی مرتبی نگهداری شده و آسیبی به کسی نمی‌رسانند.
بازار شتر: بااینکه پر از گردو خاک ، شلوغ و پرسروصدا و بی نظم است، ولی بازار شتر العین یک فرهنگ عربی کهنه و خاص را به تصویر می‌کشد که امروزه به سختی می‌توان در امارات متحده عربی مشاهده کرد. تمام انواع شترها در آغل نگهداشته می‌شوند، از بچه شترها گرفته تا شترهای بالغ. صحنه ی چادر زدن، صحنه‌ای بسیار جالب و ناب برای شما خواهد بود. صاحبان شترها در ازای دریافت مبلغی پول به شما پیشنهاد گردش با شتر را می‌دهند ولی با پای پیاده نیز می‌توانید محوطه را بگردید.
تفرجگاه ساحلی دبی یا دبی مارینا: منطقه‌ای است تفریحی با بیشترین جمعیت اروپائیان ساکن در منطقه که دارای چندین تفریحگاه و فروشگاه‌های خرید و هیمنطور سواحل پرطرفدار است.
مرکز خرید دبی: بزرگترین مرکز خرید جهان از نظر وسعت کلی و ششمین مرکز از نظر مساحت قابل تجارت است که در کنار برج خلیفه دبی قرار داشته و دارای بیش از ۱۲۰۰ فروشگاه است. 
شهرک جومیره: جومیره شهری داخل شهر اصلی دبی است. منطقه‌ای که بیشترین بازدید کننده در دبی را دارد و شامل هتل‌ها، فروشگاه‌ها و مجموعه‌های تفریحی متعدد است.
جزیره‌های نخلی: سه مجمع الجزیره مصنوعی به شکل درخت نخل هستند که کاربردهای تجاری و مسکونی دارند.
آب نمای دبی: واقع در دریاچه مصنوعی این شهر و در کنار هتل العرب با عرضي ۲۷۰ متري مي تواند آب را تا ارتفاع ۱۵۰ متري پرتاب كند. اين فواره بزرگترين فواره دارای رقص آب در جهان بشمار رفته و زيبايي چشم‌نوازی دارد. آغاز نمایش این آب‌نما عصرها آغاز شده و هر نیم ساعت یکبار تکرار می‌شود.
مرکز دیرا: مرکز تجاری تفریحی بزرگ دیرا که سالانه نزدیک به ۲۰ میلیون نفر از آن بازدید نموده و از امکانات تفریحی آن بهره می‌برند.
وافی سیتی: مجموعه‌ای شامل چند هتل، بیش از ۳۰ رستوران، مرکز خرید هرمی شکل و زیبا بابیش از ۳۵۰ خرده فروشی، خانه‌های مسکونی و ... است که به شکل و شمایل مصر باستان بنا شده است. در سوک خان مورجان نیز می‌توانید حدود ۱۵۰ مغازه و بوتیک را مشاهده کنید.
سواحل دبی: ورزش‌های آبی در سواحل شنی و سفیدرنگ دبی با دمای آبی بالای بیست درجه و موج‌های کوچک و بزرگ آن مورد علاقه‌ی بسیاری از گردشگران و ورزشکارانی است که به این شهر سفر می‌کنند. البته شوری آب خلیج فارس ممکن است آزاردهنده باشد.
مسابقات شترسواری: یکی از ویژگی‌های ورزشی در دبی مسابقات شترسواری منحصر بفرد آن در پیست‌های مخصوصی است که در هیچ کجای جهان پیدا نمی‌شوند. علاوه بر تماشای مسابقات می‌توانید به محل نگهداری و چرای شترها هم بروید.
سفر بیابانی: ورزش‌های بیابانی همچون مسابقات رالی اتومبیل و موتور سواری در بیابان‌های دبی رواج دارد. علاوه بر این می‌توانید از تورهای بیابانی که بسیار مورد علاقه گردشگران هستند، استفاده کرده و سفری جذاب و هیجان انگیز به دل کویر داشته باشید.
اسکی روی یخ: شاید عجیب باشد ولی پیست اسکی روی یخ این شهر که در مرکز خرید جدید امارات (MOE) در حد استانداردهای المپیک ساخته شده، با قراردادن تمام امکانات و لوازم مورد نیاز به علاقه مندان، امکان اسکی روی یخ را فراهم آورده است.با توجه به اینکه دمای داخل سالن منفی چهار درجه است، کاپشن‌های مخصوص در اختیار بازدید کنندگان قرار داده می‌شود ولی دستکش و کیف باید خریداری گردد.
پارک وادی وحش: این پارک نزدیک ساحل جومیره قرار دارد و محل مناسبی برای گذران اوقات به همراه خانواده و بدون شلوغی شهر باشد. انواع استخرهای بازی آبی و آبشارها و تونل‌های آبی لحظات مفرحی برای گردشگران فراهم می‌آورند.
گلف: گلف روی شن نوع دیگر و شاید اختراعی اعراب باشد که در این منطقه می‌توانید به آن بپردازید. البته برخی زمین‌های گلف از نوع چمن هستند.
بالون سواری: بالون هوای گرم دبی وسیله‌ای هیجان انگیز برای سفر بر روی شهر و بیابان‌ها و کوه‌های اطراف است. البته اگرجرات‌اش را داشته باشید.

طبیعت و جغرافیای دبی

 دبی در ساحل جنوبی خلیج فارس در ارتفاع ۱۶ متری از سطح دریا قرار دارد. شیخ‌نشین دبی از جنوب با ابوظبی، از شمال شرقی با شارجه و سلطان نشین عمان از جنوب شرقی همسایه است. این شهر دارای هیچ رود طبیعی نبود بلکه تنها دارای یک خور است که به سمت شهر پیشرفت کرده است. وجود چندین تنگه و دره در کوههای غربی الهجر و نیز بیابانی با شن‌های روان و سفید رنگ از دیگر خصوصیات طبیعی این شهر محسوب می‌شوند. به سبب دوری این شهر از سلسله‌های کوههای زاگرس و نیز عدم عمق زیاد خلیج فارس، هیچگونه زلزله یا تشکیل سونامی در این شهر اتفاق نخواهد  افتاد و از این نظر شهری امن محسوب می‌گردد.
آب و هوای این شهر گرم و بیابانی است بطوریکه تابستان‌های شرجی و داغی با درجه حرارتی گاه تا ۵۰ درجه را نیز شاهد بوده است. زمستان‌های این شهر نیز با دمایی حدود ۱۵ تا ۲۵ درجه گرم هستند.

خلاصه‌ای از تاریخ دبی

اگرچه برخی ابزارآلات سنگی باستانی متعلق به چندین هزار سال قبل  در برخی نقاط دبی یافت شده است اما اطلاعات ناچیزی از آن دوران در دسترس است چراکه بسیاری از اندک آثار باستانی تمدن‌های ساکن در منطقه یا در اثر جنگ و یا طوفان‌‌های شن از بین رفته اند. این شهر طی سالهای متمادی تحت سلطه امپراطوری ساسانی و نیز بیرانس بوده است اما بعد از گسترش اسلام تحت حاکمیت خلفای بغداد قرار گرفت. بعدها توسط انگلیس تصرف شده و به نوعی تحت الحمایه این کشور در برابر سایر استعمارگران جهانی قرار گرفت تا اینکه در سال ۱۹۷۱ دبی به همراه شش شیخ‌نشین دیگر کشور امارات متحده عربی را تشکیل دادند.
 شهر دبی با توجه به موقعیت جغرافیایی خود ، همواره مکانی برای تجارت بین دنیای شرق و غرب محسوب می‌شد اگرچه اهمیت تجاری آن در مقابل شهرهای ساحلی ایران باستان در حاشیه‌ی شمالی خلیج فارس ناچیز می‌نمود با این همه بسیاری از تجار ایرانی همیشه در این شهر خانه‌ای داشته‌اند. منطقه بستکیه فعلی دبی نماد حضور چندصد ساله ایرانیان در این شهر است.

خرید در دبی

دبی بزرگترین مراکز خرید خاورمیانه را تاسیس کرده است. بنابراین چه کاری لذت‌بخش‌تر از خرید می‌توان در این شهر انجام داد؟ صدها فروشگاه و مجتمع تجاری تفریحی با طیف وسیعی از کالاهای ارزان و گران با مارک‌های ناشناخته و معروف سالانه میلیونها نفر را به خود جذب می‌کنند. سیاست‌های اقتصادی شیخ‌نشین دُبی و به طور کلی امارات متحده عربی سبب تسهیل تجارت و بازرگانی گشته و این شهر را به نوعی هاب اقتصادی منطقه و محل ورود و خروج کالاهای بسیاری از کشورهای حاشیه خلیج فارس نموده است.
بهترین کالاهایی که می‌شود از دبی تهیه کرد، وسایل الکترونیکی و برقی و نیز پارچه و طلاست. پارچه و طلا به علت تنوع بسیار بالا و حق انتخاب گسترده خود و ابزار و وسایل الکترونیکی به جهت قیمت مناسب خریداران بسیاری زیادی دارند. البته در بسیاری از فروشگاه‌های کوچک می‌توان با چانه زدن قیمت‌ها را تعدیل کرد اما در فروشگاه‌هایی که به سبک غربی فعالیت می‌کنند، با توجه به قیمت‌های اکثرا متعادل چانه زدن تاثیری در قیمتها نخواهد داشت.
از سال ۱۹۹۶ به بعد جشنواره خرید دبی هرساله برگزار می‌شود. این جشنواره که در نوع خود بزرگترین در خاورمیانه است، از ماه ژانویه شروع شده و در فوریه خاتمه میابد. جشنواره کوچکی نیز در تابستان برگزار می‌شود.

تعدادی از معروف‌ترین فروشگاه‌های دبی

بازار السطوة‎: این بازار شامل تعداد زیادی مغازه کوچک واقع در جنوب غربی بر دبی و نزدیک جاده شیخ زاید است که اغلب مشغول فروختن پارچه‌های رنگارنگ و لباس‌های متنوع هستند. این ناحیه را هند کوچک دبی نیز می‌نامند چراکه هندی‌های بسیاری در این منطقه ساکن‌اند. از بناهای قابل ذکر این ناحیه می‌توان به بیمارستان ایرانیان و ایستگاه اتوبوس السطوه اشاره نمود.
بازار طلا: بازاری سنتی که مملو از طلافروشان کوچک و بزرگ است و در قلب ناحیه تجاری دبی یعنی دیرا قرار دارد. این بازار بیش از ۳۰۰ خرده فروشی (طلافروش) دارد. ارزش مبادلات طلای این بازار در سال ۲۰۰۵ معدل ۵.۸ میلیارد دلار بوده و هندی‌ها بیشتری خریداران طلای این بازار سنتی محسوب می‌شوند.
لازم به ذکر است که اکثر جواهرات این بازار از طلای ۲۲ عیار ساخته شده و در نتیجه قیمت بالایی دارند.
بازار ادویه جات: بازاری سنتی نزدیک بازار طلای دبی - شرق دبی -  که محل فروش ادویه‌جات و گیاهان معطر گوناگون غذایی و آرایشی است.  ادویه‌جات این بازار از سراسر منطقه‌ی خاورمیانه و حتی دنیا جمع آوری می‌شود. از خصوصیات این ادویه جات کیفیت بالا و قیمت مناسب آنهاست.
مرکز خرید دبی (دبی مال): بزرگترین مرکز خرید دبی است که در سال ۲۰۰۸ افتتاح گردیده و دارای بیش از ۱۲۰۰ مغازه و خرده‌فروشی است. سالن اسکیت روی یخ در داخل این مرکز و آکواریوم خارج آن قرار دارد. در حقیقت این مرکز خرید بخشی از پروژه برج خلیفه دبی می‌باشد.
مرکز خرید مرکاتو: مرکز خریدی واقع در جومیره دبی که همانند شهرهای مدیترانه‌ای و به سبک معماری رنسانس بنا شده است. کلمه مرکاتو به معنی بازار است.
زیبایی این بازار به حدی است که با قدم زدن در آن احساس خواهید کرد در اروپای دوران رنساس زندگی می‌کنید بطوریکه احتمال دارد متوجه ۱۴۰ مغازه کوچک و بزرگ آن نشوید!
مرکز شهر جومیره: این ناحیه از شهر با فضایی دلباز و گسترده دارای فروشگاه‌های متعدد مد و رستوران‌ها و کافه‌های متعددی است. از معروف‌ترین فروشگاه‌های این ناحیه می‌توان به گالری پاریس، کلینیک زیبایی پوست کایا و تالار SOS اشاره نمود.
مرکز خرید امارات: این مجتمع تجاری در سپتامبر ۲۰۰۵ به عنوان مرکز تفریحی و فروشگاهی در قلب دبی جدید با فضایی بالغ بر ۲۲۳ هزار مترمربع افتتاح گردید که شامل بیش از پانصد برند بین المللی در زمینه‌هایی مختلف چون کالاهای ورزشی، خانگی، الکترونیک و مد و نیز مکان‌های تفریحی و سینماهای خانوادگی، هتلی پنج ستاره در داخل مجتمع، تئاتر و نزدیک به یکصد کافی‌شاپ است. این مرکز خرید در سال ۲۰۱۰ پذیرای بیش از ۳۱ میلیون نفر بوده است.
مرکز خرید ابن بطوطه: این مرکز در منطقه صنعتی جبل‌علی با بیش از ۲۷۰ فروشگاه کوچک، ۵۰ رستوران و ۲۱ سینما قرار داشته و به نام جهانگرد معروف مراکشی یعنی ابن‌بطوطه نام‌گذاری شده است. با توجه به سفر ابن‌بطوطه به شش کشور ایران، هند، چین، تونس، مصر و اندلس در طی ۲۷ سال، معماران این مرکز از سبک معماری این شش کشور در ساخت بنای مجتمع بهره گرفته اند بطوریکه شش تالار این مجتمع به اسم همین شش کشور نامگذاری شده و به تناسب هر اسم، از دکوراسیون و رنگ بندی و نیز  کالاهای مربوط به سنت تجاری همان کشور برای فروش استفاده شده است. به طور مثال در تالار چین، می‌توانید انواع گجت‌های الکترونیکی را پیدا کنید یا در تالار ایران که به جواهر ابن بطوطه نیز معروف است، آثار هنری زیبا و فروشگاه‌های بسیار معتبر بین‌المللی چون گالری پاریس یا استارباکس قرار دارند.
مرکز دیرا: مرکز تجاری دیرا که برای اولین بار در سال ۱۹۹۵ افتتاح گردیده شامل بخش بزرگی از فروشگاه‌ها و خرده فروشی‌ها و نیز چندین هتل و رستوران است بطوریکه مقصد اول بسیاری از گردشگران و علاقه مندان خرید بشمار می‌رود. این مرکز با فضایی نزدیک به ۱۱۵ هزار مترمربع دارای ۳۷۰ خرده فروشی و مغازه است. سالانه نزدیک به ۲۰ میلیون نفر از این مرکز تجاری دیدن می‌کنند.

غذا و رستوران در دبی

ارزان‌ترین و محبوب‌ترین غذای دبی «شاوارما» نام دارد که نوعی همبرگر عربی است که از کباب گوشت روی ذغال تهیه می‌شود و تقریبا ۱.۵ دلار است. البته شاوارمای هندی ارزان‌تر از نوع ایرانی یا لبنانی است.
دیگر غذای ارزان دبی همان فلافل معروف است که با قیمتی مشابه شاوارما عرضه می‌شود.
البته اگر می‌خواهید یک فست‌فود واقعا غربی را تجربه کنید کافی است سری به صدها فست فود آمریکایی این شهر بزنید. مک‌دونالد و استارباکس در خدمت شما هستند!
در این شهر تقریبا برای هر سلیقه و هر مزاجی و البته هر قیمتی می‌توان غذایی پیدا کرد! آشپزی هندی، چینی، فیلیپینی، ایرانی، ترکی، عربی، اروپایی و ... با انواع غذاهای محلی قطعا هر سلیقه‌ای را راضی خواهند کرد.

امنیت و سلامت در دبی

برخی نکات امنیتی که لازم است در سفر به این شهر مورد توجه قرار بگیرد.

 • دبی همواره به قوانین اسلام پایبند بوده بنابراین همه مسافران و گردشگران باید به این موضوع توجه داشته باشند.
 • رعایت پوشش مناسب مخصوصا برای زنان در این کشور واجب است مخصوصا در مکان‌های شلوغ.
 • از همراه بردن هرگونه داروی مسکن که دارای مواد مخدر است مانند انواع کدئین خودداری کنید چرا که مجازات زندان دارد.
 • از صحبت کردن در مورد سیاست داخلی این کشور به جد خودداری کنید مخصوصا هر انتقادی نسبت به خانواده حاکم بر این شهر به هیچ وجه پذیرفتنی نیست.
 • در مورد امنیت عمومی نیز باید گفت این شهر وضعیت مناسبی دارد. با این حال در مکان‌های شلوغ احتمال جیب‌بری وجود دارد بنابراین مراقب مدارک و پولهای خود باشید.
 • به هنگام عبور از عرض خیابان‌ها مراقب ماشین‌ها باشید چرا که سرعت بالایی دارند و به عابران اهمیتی نمی‌دهند.
منابع و اطلاعات بیشتر: 
نام‌های دیگر: 
Dubai
دوبی

افزودن دیدگاه جدید