هوشی‌مین

توضیح اولیه: 

هوشی‌مین بزرگترین شهر ویتنام است که در بخش جنوبی این کشور و در کنار رود «سایگون» قرار گرفته است. این شهر که در گذشته سایگون نام داشته و پایتخت ویتنام جنوبی بوده است، با فرهنگی غنی و تاریخی کهن جاذبه‌های بسیاری در خود جای داده است.

متن اصلی: 

ساکنین هوشی‌مین مردمی مهربان و صبور هستند که حتی سال‌ها جنگ در ویتنام در این شهر نتوانسته روح زندگی را در میان مردم هوشی‌مین از بین ببرد. شهر هوشی‌مین با سابقه‌ای تاریخی مامن بناهای تاریخی، مذهبی و بنام بسیاری در ویتنام است که با معماری‌های زیبا توجه گردشگران را به خود جلب می‌کنند.

 

هوشی مین
موزه‌های این شهر که آثاری از جنگ و گذشته را در خود به نمایش گذاشته است، رودخانه و تفریحاتی همچون قایق سواری روی آن و پارک‌های متنوع در هوشی‌مین از دیگر جاذبه‌های گردشگری در این شهر است.

سفر به هوشی‌مین و گشت و گذار در هوشی‌مین

سفر به این شهر از طریق هواپیما و فرودگاه بین المللی «تان سون نات» (Tan Son Nhat) که بزرگترین فرودگاه ویتنام است صورت می‌گیرد. از فرودگاه نیز با تاکسی و اتوبوس می‌توان به مرکز شهر رفت. علاوه بر پروازهای خارجی، این فرودگاه پروازهای داخلی زیادی نیز دارد که از شهرهای دیگر ویتنام از جمله هانوی می‌توان به هوشی‌مین آمد.
با توجه به شکل کشور ویتنام که نوار باریکی در امتداد دریای چین است مسیرهای زمینی بین شهرهای آن زمان زیادی می‌برد و معمولا مورد توجه گردشگران قرار نمی‌گیرد، به خصوص بین شهرهایی همچون هانوی و هوشی‌مین که نزدیک به یک شبانه روز به طول می‌انجامد.
برای گشت و گذار در شهر از نقشه‌ای که در فرودگاه به شما داده می‌شود استفاده کنید. با اتوبوس و تاکسی به قسمت‌های مختلف شهر می‌توانید بروید. وسایل نقلیه‌ای مثل دوچرخه و موتور سیکلت نیز در بیشتر شهرهای ویتنام بسیار دیده می‌شود.

حمل ونقل در هوشی مین

در هوشی‌مین قایق‌های تندرو روی رودخانه سایگون حرکت می‌کنند وتورهای گردشگری متنوعی برای گردشگران دارند به طوری که علاوه بر قایق سواری در این رودخانه، از برخی جنگل‌ها و تونل‌ها که در مسیر این قایق‌ها قرار دارند نیز می‌توانید بازدید کنید.

تاریخچه هوشی‌مین

این شهر که در گذشته سایگون نام داشته است از مراکز مهم تجاری در ویتنام محسوب می‌شده و بازرگانان چینی، ژاپنی و حتی اروپایی بسیاری به این شهر تردد می‌کردند. نام این شهر در سال ۱۹۷۶ پس از اتحاد ویتنام شمالی و جنوبی به هوشی‌مین که از مبارزان ویتنامی بود تغییر کرد. آمریکایی‌ها با حضور در ویتنام علاوه بر باقی گذاشتن آثار جنگی، ساختمان‌هایی به سبک غربی را نیز در این کشور به خصوص شهر هوشی‌مین بنا کرده اند. کارلوس زاپاتا معمار معروف آمریکایی، برج مالی بیتکسو که در قلب شهر هوشی‌مین قرار دارد و نمونه‌ای زیبا از معماری غربی است، را در این شهر بنا کرده است. کلیسای جامع این شهر که باقی مانده از زمان استعمار فرانسه است نشان دیگری از تاریخ پر فراز و نشیب این شهر است. در این شهر موزه‌های بسیاری نیز وجود دارد که آثار جنگی و تاریخی را به نمایش می‌گذارند.

جغرافیا و طبیعت هوشی‌مین

شهر هوشی‌مین، شهری در شرقی ترین بخش جنوب ویتنام، در مرکز دلتای مکونگ قرار دارد و رودخانه‌های بسیاری از کنار این شهر می‌گذرند که بزرگترین آنها رودخانه سایگون است. آب و هوای شهر استوایی و در همه ماه‌های سال گرم و مرطوب است. همچون همه ی شهرهای استوایی دو فصل مرطوب و خشک دارد که فصل مرطوب از میْ تا نوامبر و فصل خشک از دسامبر تا آپریل است. در ماه‌های دسامبر تا اوایل ژانویه هوا در این شهر نسبتا خنک تر از دیگر ماه‌های سال است.

دیدنی‌های هوشی‌مین

بیشترین و جذاب ترین بخش از دیدنی‌های هوشی‌مین را آثار تاریخی و مذهبی این شهر تشکیل می‌دهند. آثار تاریخی به جای مانده از جنگ‌ها و حکومت‌ها و بناهای مذهبی همچون معابد بودایی و کلیساها و مساجد که گردشگران به خود جذب می‌کنند.
City Hall یا ساختمان شهرداری و ادارات فرانسوی‌ها، ساختمانی لیمویی رنگ است که در شب جلوه‌ای خاص و بسیار زیبا دارد. این ساختمان که یادگار دوره استعمار فرانسه است یکی از مقاصد عکاسی برای گردشگران به شما ر می‌رود.

ساختمان شهرداری در هوشی مین
کاخ اتحاد(استقلال): با شکوه ترین ساختمان در شهر هوشی‌مین است که در گذشته قصر و اقامت‌گاه رئیس جمهور ویتنام جنوبی بوده و دارای انبار مهمات و همچنین زیرزمین برای دفع خطرات احتمالی می‌باشد.
برج Jade: برج یا پاگودای Jade، یکی از معابد و مکان‌های مذهبی و بسیار زیبای هوشی‌مین است که بازدکنندگان بسیاری نیز دارد. این بنا اگرچه در دهه اول قرن بیستم ساخته شده ولی از نظر مذهبی و اعتقادی، مورد احترام مردم منطقه است.
برج تجاری بیتکس‌کو: برجی مرتفع در هوشی‌مین که کاربردهای تجاری، اداری و تفریحی داشه و به شکل گل لوتوس ساخته شده است.
بازار Binh tay: بازاری سنتی در مرکز شهر و بسیار شلوغ، چراکه قیمت‌های اجناس و خوراکی‌ها در این محل بسیار مناسب است. به همین مردم محلی منطقه اغلب خریدهای خود را در این مکان انجام می‌دهند.
کلیسای جامع نتردام که از اسم آن نیز مشخص است بنایی متعلق به دوران استعمار فرانسه می‌باشد که با معماری زیبای فرانسوی مورد علاقه‌ی بسیاری از عکاسان توریست است.
موزه تاریخ ویتنام نمایشگاهی از تاریخ این کشور در گذر زمان است. در این موزه تندیس‌های برنزی و سنگی و هنرهای دست ساز بسیاری از زمان‌های بسیار دور به چشم می‌خورد.

دیدنی‌های هوشی مین
موزه بقایای جنگ در ویتنام فارغ از هر گونه عقیده سیاسی برای همه گردشگران جالب توجه است. این موزه که در یکی از مراکز فرماندهی آمریکایی‌ها قرار گرفته است دربردارنده هواپیماها، خودروهای زرهی و ابزارهای شکنجه متعلق به آمریکایی‌ها به نمایش گذاشته شده است.
بقایای تونل زیرزمینی سوشی که توسط پارتیزان‌های ویتنامی برای مقابله با آمریکا ساخته شده بود در نزدیکی شهر هوشی‌مین قرار دارد. تورهای گردشگری با قایق‌های تندرو بر روی رودخانه سایگون معمولا از این تونل نیز عبور می‌کنند.
مسجد مرکزی شهر که در سال ۱۹۳۵ ساخته شده است و معابد بودایی تین‌هائو، کوآن آم و فونگ سان تو نیز از دیگر بناهای تاریخی-مذهبی شهر هوشی‌مین است که دیدن آنها برای گردشگران خالی از لطف نیست.
در کنار این جاذبه‌های بسیار تاریخی و مذهبی که در شهر هوشی‌مین قرار گرفته اند پارک گردشگری و پارک آبی نیز در این شهر مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرد. پارک گردشگری این شهر مجموعه‌ای تفریحی است که در سال ۲۰۰۸ افتتاح شده و شامل باغ وحش، رستوران و هتل و... است.

غذا و رستوران در هوشی‌مین

مردم هوشی‌مین و بیشتر شهرهای ویتنام اغلب وعده‌های غذایی خود را بیرون از خانه صرف می‌کنند و به همین دلیل در کوچه و خیابان مغازه‌های غذافروشی و دکه‌های زیادی با غذاهایی بسیار متنوع را می‌بینید. میوه و سبزیجات و غذاهای دریایی و تقریبا همه غذاها را می‌توانید بسیار ارزان تهیه کنید. یکی از ویژگی‌های غذاهای آنها تنوع رنگ در این غذاهاست. برنج‌هایی با رنگ‌های مختلف که روی دکه‌ها دیده می‌شود برای هر گردشگری وسوسه انگیز است. در آشپزی مردم این شهر تاثیرات فرهنگ نیز دیده می‌شود، نان‌های باگت که با مخلوطی از گوشت و مواد دیگر پر شده‌اند نمونه‌ای از این غذاهاست.

رستوران
در شهر هوشی‌مین غذاهای حلال برای مسلمانان را نیز می‌توان پیدا کرد. برخی رستوران‌ها مثل دنیونیا پنانگ و رستوران چهار فصل و... که اکثر آنها نیز غذاهای مالزیایی دارند مخصوص مسلمانان و با گوشت حلال پخت و پز می‌کنند.

خرید در هوشی‌مین

در ویتنام صنایع دستی کوچک و بزرگ و جواهرات دست ساز بیشتر از هر چیز دیگری به چشم می‌خورد. در شهر هوشی‌مین برای خرید این سوغاتی‌های مخصوص ویتنام حتما سری به میدان سایگون بزنید. بازاری با دکه‌های بسیار و مملو از فروشنده‌های اجناس مختلفی ازین قبیل است. اگر چه در نگاه اول فقط شلوغی بازار  به چشم می‌خورد اما در این بازار سوغاتی‌هایی با قیمت بسیار مناسب تر از فروشگاهای بزرگ می‌توانید پیدا کنید.

سوغاتی در هوشی مین

منابع و اطلاعات بیشتر: 
نام‌های دیگر: 
Ho Chi Minh

افزودن دیدگاه جدید