جاکارتا

توضیح اولیه: 
شهر بندری «جاکارتا»، پایتخت اندونزی و شهری بزرگ است که در جزیره «جاوه» قرار گرفته و در کنار داشتن امکانات مدرن شهری، با داشتن معماری اروپایی-هلندی و بناهای تاریخی بسیار از جمله معابد هندو و نیز پارک‌ها و تفریحگاه‌های ساحلی و همچنین داشتن مراکز خرید و پاساژهای بزرگ از جمله مهم‌ترین شهرهای گردشگر‌پذیر اندونزی محسوب می‌شود.
متن اصلی: 

در جاکارتا هر ساله فستیوال‌های هنری و جشن‌هایی از قبیل فستیوال مد و غذا، فستیوال بین‌المللی موسیقی جاز جاوه و بسیاری فستیوال‌های دیگر برگزار می‌شود. در شهر جاکارتا موزه‌های زیادی نیز وجود دارد که اکثرا ساختمان‌های قدیمی بوده‌اند که اکنون تبدیل به موزه شده‌اند که از آن جمله می‌توان به موزه تاریخ جاکارتا و موزه وایانگ اشاره کرد.
این شهر به پنج بخش مرکزی، شمالی، جنوبی، شرقی و غربی تقسیم‌بندی شده است که بیشتر مراکز اداری دولتی و همچنین سمبل آزادی اندونزی در این بخش قرار گرفته‌اند.

سفر به جاکارتا و گشت و گذار در شهر

برای سفر به شهر جاکارتا از خارج از خاک اندونزی به دلیل محصور بودن جزیره جاوه در میان آب‌ها، فقط از طریق کشتی و هواپیما قابل دسترسی است که به دلیل مسافت بسیار و زمان نسبتا زیاد، سفر هوایی گزینه بهتری است. فرودگاه بین المللی سوکارنوهاتو که سه ترمینال برای پروازهای داخلی و خارجی دارد و بین این ترمینال‌ها اتوبوس‌های رایگان فرودگاه رفت و آمد می‌کنند.
برای خارج شدن از فرودگاه و رفتن به شهر نیز تاکسی‌ها فرودگاه و همچنین اتوبوس‌هایی برای قسمت‌های مختلف شهر جاکارتا وجود دارد.
برای گشت و گذار در شهر علاوه بر تاکسی و اتوبوس که در شهر وجود دارد اتوبوس های خط ویژه و قطارهای شهری نیز برای تردد وجود دارد که در ساعات پر ترافیک گزینه بهتری هستند. باجاج‌ها که موتورهای سه چرخ و کابین داری هستند بیشتر برای تفریح و اوجک‌ها که تاکسی های موتوری هستند نیز همیشه مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرد. برای گشت وگذار در اطراف شهر کرایه ماشین به خصوص با راننده محلی آشنا به اطراف گزینه خوبی است.

تاریخچه جاکارتا

جاکارتا که از دیرباز مرکز اندونزی بوده است با تاریخی کهن و داشتن معابد و کاخ‌ها و ساختمان‌هایی از دوره‌های پیشین حکومت در اندونزی همچون کوتاتوآ، گذشته تاریخی خود را پیش روی گردشگران قرار می دهد.
این شهر که گفته می شود در گذشته مقر انسان های نخستین بوده است ساختمان ها و بناهای تاریخی بسیاری از دوره استعمار هلندی ها که به سبک معماری آنها ساخته شده است و بیشتر آنها اکنون موزه هایی برای گردشگران هستند را در خود جای داده که اغلب در بخش مرکزی شهر قرار گرفته‌اند.
در این شهر موزه‌های بسیاری قرار گرفته‌اند که آثار تاریخی دوران گذشته در آنها به نمایش گذاشته شده است که معروف‌ترین آنها موزه ملی اندونزی است.

جغرافیا و طبیعت جاکارتا

شهر جاکارتا در شمال غربی جزیره جاوه قرار گرفته و در کنار خلیج جاکارتا و سواحل دریای جاوه قرار دارد. این شهر همچون بسیاری نقاط اندونزی به دلیل نزدیک بودن به استوا اغلب آب و هوایی گرم و مرطوب دارد اما در ماه‌های جولای تا سپتامبر هوا نسبتا خشک‌تر است.
روزها هوا به طور متوسط حدود ۲۸ درجه سانتیگراد و شبها حدود ۲۵ درجه می‌شود که همچون دیگر شهر‌های مناطق استوایی اختلاف دمایی کم را در روز و شب تجربه می‌کند.
توصیه می‌شود در ماه های خشک سال به این شهر سفر کنید زیرا هوایی به نسبت خنک‌تر گردش و تفریح را آسان‌تر می کند و همینطور احتمال وقوع سیل در این فصول کمتر است.

دیدنی‌های جاکارتا

جاکارتا شهری بسیار بزرگ و با گردشگاه‌های طبیعی بسیار که در کنار بناهای تاریخی و پارک‌های دریایی هر گردشگری را به خود جذب می‌کند. در سال‌های اخیر نیز مسئولان با فراهم آوردن امکانات رفاهی برای گردشگران همچون هتل‌ها و رستوران‌های بسیار سعی در جلب رضایت گردشگران دارند.
بنای یادبود موناس: این بنا در سال ۱۹۴۵ برای گرامی‌داشت تلاش مردم برای آزادی و استقلال کشور اندونزی بنا شده است.
شهر مینیاتوری تامان: این شهر مینیاتوری نشان دهنده فرهنگ و تاریخ کشور اندونزی بوده و جنبه های مختلف زندگی روزانه مردم ۲۶ استان این کشور را در محوطه‌ای با معماری قدیمی به تصویر کشیده است.
موزه ملی اندونزی: موزه ملی که به خاطر قرار گرفتن مجسمه فیل در حیاط ورودی، به ساختمان فیل نیز معروف است، از بزرگترین موزه‌های این کشور است که آثار باستانی و تاریخی متعلق به حدود دو قرن این کشور را به نمایش گذاشته است.
موزه فاتاهیلا: این موزه بخشی از شهر قدیمی جاکارتاست که در گذشته مرکز مستعمره هلند بوده و ساختمان‌های اداری و دولتی قدیمی مربوط به آنها، با معماری هلندی و اروپایی اکنون به موزه‌هایی تاریخی تبدیل شده است.
پارک رویایی آنچول: مجموعه تفریحی-دریایی در ساحل شهر که جزء پرطرفدارترین مکان‌های گردشگری هم محسوب شده و برای خود مردم ساکن شهر - از سنین مختلف- نیز همواره جذاب بوده است.
مسجد استقلال: یکی از بزرگترین مساجد جنوب شرق آسیاست که ساخت آن ۱۷ سال به طول انجامیده و ظرفیت ۱۲۰ هزار نفر را داراست. عظمت دیوار ها و گنبد این مسجد باشکوه از دور نیز قابل مشاهده است.
باغ ارکیده: در شهر جاکارتا چند باغ ارکیده بسیار زیبا وجود دارد که در مناطق مختلف شهر قرار دارند. ارکیده های اندونزی بسیار متنوعند و بزرگترین ارکیده ها در جهان هستند.
کلیسای جامع جاکارتا: قدیمی‌ترین کلیسای جاکارتا که بنایی تاریخی و معماری قدیمی و تحسین‌برانگیز دارد. این کلیسا به شیوه‌ی اروپایی و در زمان استعمار هلندی‌ها ساخته شده است.
روستای کاندت: این روستا منطقه‌ای حفاظت شده است که در جنوب جاکارتا قرار دارد و مردم در آن به شیوه مردمان قدیم جاکارتا زندگی می‌کنند. محیط روستایی و بخصوص قدیمی آن و درخت‌های میوه‌ی بسیار زیبا در آن گردشگران را به بازدید از آن مشتاق می کند.
شهر Bogor: شهری است ییلاقی با آب و هوای بسیار مطبوع و خنک‌تر نسبت به جاکارتا که در فاصله ۶۰ کیلومتری از مرکز جاکارتا قرار دارد. البته امروزه به سبب توسعه سریع جاکارتا نزدیک حاشیه شهر محسوب می‌شود. مناظر طبیعی و باغ‌ گیاه‌شناسی این شهر بسیار پرطرفدار است.
ناحیه Kota: ناحیه‌ای کوچک اما تاریخی در جاکارتا که آثار تاریخی بسیاری را در خود جای داده و بازار ماهی‌ پررونقی دارد

غذا و رستوران در جاکارتا

جاکارتا به داشتن غذاهای خیابانی خوشمزه معروف است که این غذاها در بیشتر مناطق شهر نیز دیده می‌شوند و قیمت‌های متنوع و گاهی حتی قیمت‌های کمی دارند. همچون دیگر شهرهای بزرگ، رستوران‌های بسیاری در گوشه و کنار شهر و در هتل‌ها وجود دارد. در میان این رستوران‌ها هم غذاهای اندونزی را می‌توان یافت و هم غذاهای دیگر کشورها که بیشتر غذاهای خارجی غذاهای چینی و ژاپنی هستند. فست فود هم مثل همه‌ی دنیا در جاکارتا به وفور دیده می‌شود.

خرید در جاکارتا

جاکارتا شهری است از مراکز خرید کوچک و بزرگ که در تمام شهر گسترده شده‌اند. در دست‌فروش‌های کنار خیابان نیز معمولا اجناس خوبی پیدا می شود.
کارهای دستی همچون حصیر بافی، طناب بافی، کار روی فلز، نقاشی روی پارچه و بسیاری کارهای هنری دیگر را نیز در بازاچه مرکز تفریحی آنکول و برخی نقاط دیگر شهر می‌توان یافت.

امنیت و سلامت در جاکارتا

آب آشامیدنی در جاکارتا کیفیت خوبی ندارد و بهتر است از بطری های آب معدنی برای نوشیدن، درست کردن چای و مسواک‌زدن استفاده کنید. علاوه بر آلودگی آب، جاکارتا از آلودگی هوا نیز رنج می برد و سومین شهر آلوده جهان است.
اگرچه جرائم جدی در این شهر در حال افزایش است، اما بیشتر موارد به دزدی و جیب بری محدود می شود. از کلاه‌بردارهایی که معمولا سعی دارند شما را به سمت عابربانک بکشانند نیز غافل نشوید و در این موارد سعی کنید محتاطانه برخورد کنید.

منابع و اطلاعات بیشتر: 
نام‌های دیگر: 
Jakarta

دیدگاه‌ها

تصویر anymouse

من در اواخر اسفند ماه به جاکارتا سفر کردم. هوا رو به گرم، با یک رطوبت لذت بخش بود، پوشیدن یک تی شرت و شلوار کفایت میکرد. فرودگاه جاکارتا، یک فرودگاه کوچک و پر رفت و آمد است. فاصله ی برداشتن
چمدان هایتان از روی رول تا خروج از فرودگاه 5 دقیقه است و به محض خروج از فرودگاه می تونید تاکسی بگیرید. از اونجایی که سفر من کاری بود من در یک هتل در مرکز جاکارتا اقامت داشتم به اسم The Sultan Hotel که می تونستم تا محل جلسات پیاده هم بروم. که راه خوبی بود برای دور موندن از ترافیک شهر.
در مورد ترافیک باید بگم خیلی وحشتناک تر از تهران است و این رو باید مد نظر قرار بدهید چرا که موقع برگشت، از هتل تا فرودگاه 3-4 ساعت طول کشید. رستوران ها و مراکز خرید خیلی خوبی در جاکارتا هست. باید غذاهای محلی رو امتحان کنید. مزه ی غذاها به غذاهای چینی نزدیک است اما ادویه ی بیشتری دارند. کلی رستوران فرنگی (اعم از ایتالیایی و فرانسوی و ژاپنی حتی برگری های خوشمزه در دسترستون هست)
برای سوغاتی خریدن کلی فروشگاه لباس با قیمت مناسب پیدا خواهید کرد. و البته فروشگاه های برند. مردم جاکارتا تقریبا انگلسی بلد اند یا به عبارت بهتر، حرف شما را می فهمند اما باید شمرده حرف بزنید و مقصودتان را خوب توضیح بدهید. مخصوصا در جلسات کاری حتی گاهی من حس میکردم یک چیز را باید 3-4 بار تکرار کنم. اما در کل من مشکل خاصی پیدا نکردم. مخصوصا که راننده ی ما انگلیسی می فهمید. جاکارتا شهری مدرن با ساختمان های بلند و قشنگه و پس زمینه ی شهر با درخت های برگ پهن سبز پوشیده شده. شهری که با اولین بازدید به خودتون میگید: این شهر پایتخت یه کشور رو به توسعه است.
خانم های محجبه ی زیادی در جاکارتا هستند و همین طور خانم هایی که حجاب ندارند. در کل برای خانم ها داشتن یا نداشتن حجاب تاثیری در لذت بردن شون از جاکارتا نخواهد داشت. برای کسایی که سفر کردن رو دوست دارند، دیدن جاکارتا ضروریه... حتما سه-چهار روز جاکارتا بمونید و بعد برید سراغ بالی.
خوش بگذره.
;پی نوشت: ممنون از سایت فرنگ. اونقدر قشنگ و مرتبه که توی یک نگاه 5 دقیقه ای کل سفر جاکارتا رو برام دوره کرد.

افزودن دیدگاه جدید