شانگهای

توضیح اولیه: 

شهر تجاری صنعتی شانگهای با جمعیتی بیش از ۲۳ میلیون نفر بزرگترین و توسعه‌یافته‌ترین شهر جمهوری خلق چین است که برای بیش از ۲۰ سال گذشته، جذاب‌ترین شهر چین و کل جهان از نظر توریستی و گردشگری بوده است. چنان‌که بطور متوسط نزدیک به ده میلیون نفر از جمعیت شهر را مسافران و گردشگران تشکیل می‌دهند.

متن اصلی: 

شانگهای دروازه تجارت چین با سایر کشورهای جهان محسوب شده و به سبب آسمان‌خراش‌های بسیارش، به جنگل آسمان‌خراش‌ها معروف است.

تقسیم‌بندی شانگهای

رودخانه «هوآنگ‌پو» شهر را به دو بخش شرقی و غربی تقسیم‌بندی می‌کند که «پوکسی» قسمت قدیمی شهر و «پودانگ» ناحیه‌ی مدرن شانگهای محسوب می‌شوند.

بخش غربی یا همان پوکسی خود به ده منطقه به شرح زیر تقسیم بندی شده است:

 • The Bund: ناحیه‌ای تاریخی و باشکوه در کنار ساحل رودخانه شهر که بناهای تاریخی و بسیاری از بانک‌ها و موسسات مالی بین‌المللی در آنجا قرار دارند.
 • چانگ‌نینگ: شاخصه این منطقه بزرگ و پر جمعیت، فرودگاه هانگ‌جیائو و باغ وحش شانگهای است و در غربی‌ترین قسمت شهر قرار دارد.
 • ناحیه فرانسوی: ناحیه‌ای زیبا، شلوغ و پر از هتل و رستوران و کافه به سبک خیابان‌های پاریس که سبب شده آن را پاریس شرق بنامند. خیابان هوآی‌های این منطقه به سبب وجود فروشگاه‌ها و مراکز خرید زیادی همچون تیان‌زی‌فنگ و خین‌تیاندی برای گردشگران جذابیت‌های بسیاری دارد. استادیوم شانگهای نیز در این ناحیه قرار دارد.
 • هونگ کوو: ناحیه‌ای در شمال شهر که یک دانشگاه و استادیوم فوتبال در آن قرار دارد. این محله در اوائل قرن بیستم محل سکونت یهودیان به شمار می‌آمد.
 • هوآنگ‌پو: ناحیه‌ای در ساحل رودخانه و نزدیک بخش قدیمی شهر که اماکنی چون میدان مردم، پارک مردم، موزه شانگهای، تالار شهر و بزرگترین ایستگاه متروی شانگهای را در خود جای داده است.
 • جینگ آن: ناحیه‌ای بسیار قدیمی متعلق به قرن سوم میلادی که معبدی به همین نام نیز در آن قرار دارد.
 • شهر قدیم: ناحیه‌ای تاریخی و محصور در میان دیوارها که مخصوص چینی‌ها ساخته شده بود و کمتر فرد خارجی تمایل داشت به آن وارد شود اگرچه امروزه جذابیت‌ها و زیبایی‌های این شهر کوچک داخل شانگهای، آن را بیش از بیش مورد علاقه گردشگران و علاقه‌مندان تاریخ چین نموده است. از آثار تاریخی و دیدنی این ناحیه می‌توان به معبد شهرخدا، برج داجینگ و دیوار قدیمی آن اشاره نمود.
 • پوتیوئو: ناحیه‌ای بزرگ در قسمت‌غربی شهر که به خاطر پیست کارتینگ خود معروف شده و مورد توجه علاقه‌مندان رانندگی است.
 • یانگ‌پو: ناحیه‌ای در کناره رودخانه شهر که دارای مراکر خرید متعدد و سینمایی بزرگ است. همینطور دارای دو دانشگاه و پارک جنگلی زیبای گونگ‌گینگ می‌باشد.
 • ژابی: یکی از قدیمی‌ترین مناطق شانگهای که ایستگاه قطار نیز در آن قرار دارد. سیرک بزرگ شانگهای از دیدنی‌های این منطقه است.

بخش پودونگ نیز خود به پنج ناحیه تقسیم بندی شده است:

 • چوجیاجیائو: ناحیه‌ای قدیمی و معروف به شهر آبها که ۱۷۰۰ سال قبل مرکزی مهم از نظر تجاری و بازرگانی محسوب می‌شد. با توجه به قرارگرفتن خانه‌ها در میان آب، استفاده از قایق‌های کوچک برای رفت و آمد ساکنین این منطقه رواج دارد. ۳۶ پل سنگی قدیمی موجود در این ناحیه از جذابیت‌های تاریخی آن محسوب می‌شوند.
 • پودونگ:جدیدترین ناحیه شانگهای که در قسمت شرقی رود هوآنگ‌پو با تعداد زیادی آسمان‌خراش و بناهای مرتفع ساخته شده و به عنوان منطقه‌ی ویژه تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. از دیدنی‌های این قسمت می‌توان به برج تلویزیونی مروارید شرق، موزه شهری شانگهای، برج جین‌مائو، آکواریوم دریایی و پارک قرن اشاره نمود.
 • چونگ‌مینگ، حومه غربی و حومه جنوبی نیز سه قسمت دیگر این بخش از شهر هستند که البته از نظر گردشگری چندان مورد توجه قرار ندارند.

سفر به شانگهای

شانگهای یکی از قطب‌های تجاری و بازرگانی چین محسوب شده و به تبع آن به هاب ترانزیتی منطقه نیز تبدیل گشته است. از طرفی دیگر این شهر دارای دو فرودگاه اصلی است که فرودگاه پودونگ جهت پروازهای بین‌المللی و فرودگاه هانگ‌جیائو جهت پروازهای داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هواپیما

 • فرودگاه بین المللی پودونگ به عنوان اصلی‌ترین فرودگاه شانگهای در ۴۰ کیلومتری شرق شهر قرار داشته و دارای دو ترمینال بزرگ است. برای رفت و آمد بین این فرودگاه و شهر می‌توانید از تاکسی یا اتوبوس‌های سریع‌السیر استفاده کنید.
 • فرودگاه هانگ‌جیائو: این فرودگاه که قدیمی‌تر از فرودگاه پودونگ است، در ۱۲ کیلومتری شهر قرار داشته و امروزه برای پروازهای داخلی چین از آن استفاده می‌شود. البته هنوز پروازهایی از شهرهای توکیو، سئول، هنگ‌کنگ، تایوان و ماکائو به آن صورت می‌گیرد. این فرودگاه نیز دارای دو ترمینال است که یکی بزرگتر بوده و پروازهای بیشتری را میزبانی می‌کند. برای رفت و آمد بین این فرودگاه و داخل شهر می‌توانید از تاکسی و اتوبوس استفاده نمود.

ترن

شانگهای از طریق خطوط ریلی به بسیاری از شهرهای بزرگ چین متصل شده است. بدین ترتیب می‌توان از مناطقی چون هنگ‌کنگ، پکن، چانگ‌ژو و لهاسای تبت به این شهر سفر نمود. البته برای سفر در تبت نیاز به مجوز جداگانه‌ای دارید.

ماشین

با توجه به ساخت بزرگراه‌های متعدد بین شانگهای و شهرهای اطراف، سفر با اتومبیل در صورت داشتن مجوزهای لازم ممکن است. بی‌شک سفر بین شانگهای و نینگ‌بو و گذشتن از یکی از طولانی‌ترین پل‌های روی دریا به مسافت ۳۶ کیلومتر تجربه‌ای به یادماندنی خواهد بود.

اتوبوس

چندین ترمینال مسافربری بین شهری در شانگهای وجود دارد که با مراجعه به هرکدام می‌توانید بلیط سفر با اتوبوس به شهر مورد نظر را تهیه نمایید.

کشتی

ازطریق کشتی‌های مسافربری سریع‌السیر موجود در سواحل شانگهای می‌توان به شهرهایی همچون اوزاکا و کوبه ژاپن و همینطور هنگ‌کنگ سفر نمود.

گردش در شانگهای

برای کسانی که قصد اقامت چند روزه در شانگهای را دارند، توصیه می‌شود حتما کارت الکترونیکی به نام جیائوتونگ را از ایستگاه‌های مترو تهیه نمایند. با استفاده از این کارت قابل شارژ علاوه بر پرداخت هزینه‌ی مسیرهای مترو، می‌توانید کرایه تاکسی و اتوبوس را نیز پرداخت نمایید.

 • مترو: خطوط متروی شانگهای اگرچه در وضع فعلی نیز اغلب نقاط شهر را پوشش می‌دهند، با این حال به سرعت در حال گسترش و توسعه هستند. در حال حاضر این سیستم دارای ۱۲ خط تکمیل شده و هفت خط در حال ساخت و توسعه است که امکان سفر درون شهری ارزان و راحت و البته سریع را برای ساکنان و گردشگران فراهم آورده است.
 • اتوبوس: اتوبوس‌های شانگهای با اینکه نسبت به مترو سرعت کمتری داشته و در حقیقت کند هستند، ولی خیلی ارزان‌تر بوده و مناطق بیشتری را پوشش می‌دهند. اعلام ایستگاه‌ها نیز به زبان انگلیسی صورت می‌گیرد که مزیت بزرگی است. اغلب مسیرها کرایه‌ی ثابتی دارند و می‌توانید بصورت نقدی یا با استفاده از کارت الکترونیکی پرداخت کنید.
 • تاکسی: در ساعات غیرشلوغ مخصوصا وقتی برای رفتن به فرودگاه عجله دارید، تاکسی‌ها بهترین و سریع‌ترین وسیله هستند. کرایه هر مسیر برای ۳ کیلومتر اول ۱۴ یوآن (تقریبا ۷۰۰ تومان) و برای ده کیلومتری بعدی ۲۴ یوآن است. دقت کنید با توجه به وسعت شانگهای، اغلب راننده‌ها همه مسیرهای شهری را نمی‌شناسند مخصوصا وقتی قصد سفر از یک سمت رودخانه هوآنگ‌پو به سمت دیگر را دارید، مطمئن شوید که راننده مقصد نهایی شما را می‌شناسد.
 • اتوبوس‌های توریستی: این اتوبوس‌ها مخصوصا گردشگری بوده و نقاط خاصی از شهر مانند باغ‌وحش، برج مروارید شرق و بندر بائویانگ را پوشش می‌دهند. اغلب این نوع اتوبوس‌ها از ایستگاه استادیوم شانگهای حرکت می‌کنند.
 • پیاده‌روی: فقط قسمت‌های قدیمی شهر برای پیاده‌روی مناسب است چرا که وسعت کمی داشته و آثار دیدنی آنجا نزدیک هم قرار دارند.
 • کشتی و قایق: برای عبور از عرض رودخانه و همینطور گشت و گذار داخل آن می‌توانید از قایق‌های موتوری ارزان قیمت استفاده کنید. اغلب این قایق‌ها دارای تهویه هوا و امکانات مناسب جهت راحتی مسافران هستند.

دیدنی‌های شانگهای

مکان‌ها و آثار و بناهای دیدنی شانگهای با توجه به وضعیت طبیعی و جغرافیایی و همینطور قدمت تاریخی آن به قدری است که نمی‌توان همه را یکجا و بطور خلاصه توضیح داد. با این حال به چند جاذبه‌ی گردشگری مهم و پرطرفدار این شهر که دیدنشان را نباید از دست داد، اشاره می‌کنیم:
ناحیه The Bund و رودخانه هوآنگ‌پو: رودخانه هوآنگ‌پو اصلی‌ترین رود شانگهای است که بسیاری از آب‌راه‌ها و کانال‌های شهری از این رود تغذیه می‌شوند و خط ساحلی آن به علت ساخت آسمان‌خراش متعدد و نورپردازی‌های شبانه مشهور شده است.
خیابان نانجینگ: بازار اصلی شانگهای در این خیابان قرار دارد. در حقیقت خیابانی است پر از مغازه و بوتیک‌ مخصوص فروش انواع پوشاک و لباس مد روز که خریدارانی از سراسر جهان را به خود جذب می‌کند. گشت و گذار در این خیابان شلوغ ولی جذاب را از دست ندهید.
باغ یویوآن: باغ معروف یویوآن یا باغ «یو» واقع در «آن‌رین جائی» یکی از معروف‌ترین باغهای کلاسیک چینی است که در سال ۱۵۵۹ بنا به دستور امپراطور سلسله مینگ بنا شده و دارای چند تالار و سالن و تالاب کوچک و بزرگ است. باغ یو یکی از زیباترین باغ‌های چین و منطقه محسوب شده و گردشگران بسیاری برای دیدن آن صف می‌کشند.
معبد بودایی Jade: معبدی بودایی در قسمت شرقی شانگهای که بسیار مقدس و مورد احترام مردم محلی است. این معبد در سال ۱۸۸۲ بنا شد و سپس دو مجسمه از جنس یشم سبزرنگ از کشور برمه و از طریق دریا به آن منتقل گشت. یشم سبز سنگی است معروف در چین که از نظر مردم این کشور سنگی خوش‌یمن است.
قرارداشتن مجسمه بودای نشسته با ارتفاع تقریبا دو متری و وزنی معادل ۳ تُن از دیگر خصوصیات این معبد است.
خیابان شین‌تیان‌دی: ناحیه‌ای تاریخی و فرهنگی در قلب شانگهای که یکی از بهترین خیابان‌های شانگهای برای پیاده‌روی و گشت و گذار در ناحیه‌ای تاریخی محسوب می‌شود. اگر می‌خواهید فضای تاریخی شانگهای را حس کنید و سبک معماری منحصر بفرد وزیبای خانه‌ها و خیابان‌ها را مشاهده کنید، حتما به این محله جذاب سری بزنید.
شهر آبی ژوجیا جیائو: این دهکده‌ی ساخته شده در آب با ۴۰۰ سال قدمت یکی از زیباترین مناطق شانگهای و چین محسوب می‌شود و نه تنها از نظر توریستی و گردشگری که به سبب تجاری نیز برای مردم محلی اهمیت فراوانی دارد. قایق سواری در آب‌راه‌های این دهکده و مشاهده معابد تاریخی و خانه‌های مسکونی برای بسیاری از گردشگران از مهم‌ترین کارهای بعد از ورود به شانگهای است.
برج تلویزیونی اورینتال پرل: برجی واقع در ناحیه پودونگ شانگهای و در کناره رودخانه هانگ‌پو که ساخت آن از سال ۱۹۹۰ آغاز شده و سرانجام در سال ۱۹۹۴ با ارتفاعی ۴۶۸ متری افتتاح گردید. 
آکواریوم اقیانوس شانگهای: این آکواریوم در پودونگ شانگهای قرار داشته و یکی از بزرگترین آکواریوم‌های دریایی جهان با مساحتی بیش از ۲۰۵۰۰۰ مترمربع محسوب می‌شود و دارای طولانی‌ترین تونل زیر اقیانوس جهان با طول ۱۵۵ متر است.
میدان مردم شانگهای: میدانی بزرگ، واقع در مرکز شهر و مابین دو خیابان نانجینگ غربی و نانجینگ شرقی. البته بنای فعلی میدان مردم متعلق به سال ۱۹۹۳ است که از نو بازسازی گردید. ساختمان شهرداری فعلی در وسط میدان قرار دارد و البته موزه شانگهای نیز در کنار این میدان قابل مشاهده است که می‌توان از آن نیز بازدید نمود.
پارک حیوانات وحشی: پارک حیات‌وحش بزرگی است که با استانداردهای بین‌المللی ساخته شده و دارای قسمت‌های مختلف بازدید است. بیش از ۲۰۰ نوع از حیوانات مختلف در این پارک حیات‌وحش نگهداری می‌شوند.

طبیعت و جغرافیای شانگهای

شانگهای در شرق دلتای رودخانه یانگ‌تسه و در خط ساحلی شرقی چین با مساحتی تقریبا برابر پکن و هنگ‌کنگ قرار گرفته است. این شهر از شمال به خور یانگ‌تسه، از غرب به استان‌های جیانگ‌سو و ژی‌جیانگ و از جنوب به خلیج هانگ‌شو منتهی می‌شود. همین موقعیت جغرافیایی شهر سبب شده تا بندر شانگهای یکی از مهم‌ترین بنادر تجاری و ترانزیتی جهان گردد.
اغلب نقاط این شهر پر رود و دریاچه و کانال آبی، به جز مناطقی در جنوب ارتفاع کمی داشته و در حقیقت با شهری تخت مواجه هستیم بطوریکه ارتفاع آن از سطح دریاهای آزاد حدود ۴ متر است.
این شهر آب و هوایی چهارفصل با خصوصیات آب و هوایی نیمه گرمسیری و مرطوب دارد. با این حال زمستان‌ها شاهد هوایی خنک خواهیم بود. بارش برف به ندرت اتفاق می‌افتد و تنها بادهای موسمی که از سمت سیبری می‌وزند ممکن است برخی شبها را خیلی سرد کند. متوسط حداکثر دمای این شهر در تابستان‌ها ۳۰ درجه و متوسط دمای حداقل آن در زمستان‌ها ۳ درجه سانتیگراد میباشد.

تاریخچه شانگهای

برخلاف دیگر شهرهای چین که قدمتی تاریخی دارند، تاریخ شانگهای چندان دور و دراز نیست.
اگر به قرن یازدهم سفر کنیم، در محل فعلی شانگهای، دهکده‌ای خواهیم دید با مردمی اکثرا ماهیگیر ولی در قرن هجدهم این شهر قطب تولید کتان گردیده و به تدریج به بزرگترین شهر مسکونی تجاری چین تبدیل شد. بعد از ورود تجار انگلیس و سپس فرانسوی و آمریکایی به شهر، به تدریج چهره شهر بین‌المللی گشت و به سرعت رشد نمود اما پس از حاکم شدن کمونیسم بر چین این روند نیز متوقف شد و دوباره پس از مرگ مائو و سیاست نگاه به غرب چین، فرصتی دوباره یافت تا به رشد انفجاری خود ادامه دهد.

خرید در شانگهای

شانگهای شهری تجاری است که تقریبا هر کالایی با هر مارک و کیفیتی را می‌توانید در آن پیدا کنید ولی اغلب گردشگران خارجی که به این شهر سفر می‌کنند سعی می‌کنند برای سوغاتی، چیزی را تهیه کنند که اثری از فرهنگ چینی و شانگهایی نیز در آن دیده شود. اصلی‌ترین خیابان‌های تجاری این شهر، خیابان‌های‌ نان‌جینگ و بعد هوآی‌های هستند که تقریبا از همه‌ی برندهای بین المللی می‌توانید در آنها جنس مورد نظر را بیابید. اگر قصد تهیه جنس کاملا بومی چینی و سنتی دارید توصیه می‌کنیم، به مرکز خرید یویوآن در خیابانکوریو واقع در جاده Fuzhou که انواع کالاهای سنتی و محلی چینی را عرضه می‌کند، سر بزنید.
از اصلی‌ترین سوغاتی‌های شانگهای می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • جواهرات: خرید و فروش سنگ‌های زینتی و گرانبها و جواهرات در شانگهای رواج زیادی دارد. مخصوصا به خاطر رسم مردمان این شهر که برای هدیه و تشکر از دیگران، وسایل زینتی از جنس طلا و یا تیتانیوم و گاه نقره تهیه می‌کنند. به هر حال گسترش تجارت در این شهر مردم را بیش از پیش ثروتمند کرده است.
 • مجسمه‌های از جنس سنگ یشم و عاج فیل: استفاده از سنگ یشم و همینطور عاج فیل برای ساخت انواع مجسمه‌ها و ظروف زینتی در چین رواج دارد. اغلب این ظروف و مجسمه‌ها به طرز زیبایی حکاکی می‌شوند. توجه داشته باشید که برای خروج اشیاء ساخته شده از عاج فیل حتما از فروشنده مجوز لازم که نوعی شناسنامه یا گواهی عاج فیل است، تهیه کنید. این اشیا قیمت بالایی دارند.
 • پارچه ابریشمی: شانگهای یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مناطق تولید پارچه ابریشمی چین محسوب شده و صادرات این محسول نقش مهمی در اقتصاد شهر بازی می‌کند. انواع پارچه‌های ابریشمی با طرح‌های متنوع تولید می‌شود که پرفروش‌ترین نوع آن، پارچه‌هایی است که با نقش‌های متعلق به چین باستان طراحی شده‌اند.
 • ظروف چینی: ظروف چینی از دیرباز نماد فرهنگ چین محسوب می‌شوند و بین مردم سراسر جهان محبوبیت خاصی دارند. بنابراین اگر به ظروف چینی منقش علاقه‌مند هستید بهترین جا برای خرید این ظروف موزه شانگهای است. حتما سری به فروشگاه بزرگ این محصولات بزنید.
 • لباس سنتی چینی : لباس سنتی چینی با طرحها و اشکال متنوع به همراه تزئینات زیبا و چشم‌نواز ، یکی از اصلی‌ترین سوغاتی‌های شهر شانگهای محسوب می‌گردد. مخصوصا لباس‌های دست‌سازی که از ابریشم و پشم خالص تهیه شده و به اشکال و مناظر معروف چینی همچون کوه‌ها و اژدها مزین می‌شوند، طرفداران بیشماری دارند.
 • چای پوئر: نوعی چای سیاه که برای تقویت قوای هاضمه بسیار مفید است و در فرهنگ چینی به عنوان دارویی ضدمسمومیت و ضد میکروب به کار می‌رفته است. همچنین این چای برای کاهش کلسترول خون و جلوگیری از چاقی مفید و موثر است.

تعدادی از معروف‌ترین فروشگاه‌های شانگهای

 • مرکز خرید سوپر برند: مرکز تجاری بزرگی و بسیار مهم واقع در ناحیه لوجیازوئی پودونگ که دارای مرکز سرگرمی و رستوران و کافه نیز می‌باشد. این مرکز خرید با اینکه قدمت زیادی دارد ولی یکی از بهترین مجموعه‌های تجاری تفریحی شانگهای محسوب شده و سالانه پذیرای میلیون‌ها گردشگر است.
 • دروازه بزرگ: این مجموعه شامل دو آسمان‌خراش در ناحیه شوجیا هوئی بوده و یکی از پر طرفدارترین مراکز خرید شانگهای شمرده می‌شود که صدها مغازه و بوتیک در آن فعالیت می‌کنند و اغلب جنس‌ها قیمت ارزانی دارند.
 • میدان Citic: این میدان در نانجینگ قرار داشته و برندهای مطرحی در حوزه‌های پوشاک و مد را میزبانی می‌کند.
 • برج تام اسکوئر: آسمان‌خراشی در شانگهای است که به کیفیت بالای محصولاتش معروف شده است. محصولات برندهای مطرحی همچون گوچی، ورساچی و ... را می‌توانید از خرده‌فروشی‌های این برج تهیه نمایید.
 • پلازا 66: مجموعه‌ای تجاری اداری شامل مرکز خرید و تو آسمان‌خراش با مساحتی بیش از ۵۰ هزار مترمربع که با داشتن ۶۶ طبقه بلندترین ساختمان ناحیه پوکسی شانگهای محسوب می‌شود. بسیاری از طراحان مطرح جهانی، طرح‌های جدید خود را در این مجموعه به نمایش می‌گذارند.
 • متروسیتی: یکی از معروف‌ترین مراکز فروش وسایل الکترونیکی در شانگهای که جذاب‌ترین محل برای علاقه‌مندان قطعات کامپیوتری و ارتباطاتی همچون موبایل و سایر سخت‌افزارهای الکترونیکی است. ساختمان این مرکز خرید شبیه توپ گلف شیشه‌ای ساخته شده و دارای چندین رستوران است.
 • مرکز خرید دوستی هانگ جیائو: مرکز خریدی بزرگ با تعداد زیادی مغازه خرده فروشی و بوتیک که با سرمایه گذاری مشترک شانگهای و هنگ‌کنگ ساخته شده است.
 • Raffles City: آسمان‌خراشی در شانگهای که مجموعه ای تجاری و تفریحی محسوب می‌شود. این مرکز خرید یکی از مجموعه‌های تجاری پرطرفدار مخصوصا برای جوانان است.
 • مرکز خرید وست‌گیت: مجموعه تجاری مدرن و زیبایی که به سبک معماری اروپایی بنا شده و یکی از شلوغ‌ترین مراکز خرید شانگهای محسوب می‌شود. از طبقات مهم این مرکز می‌توان به طبقه پنجم آن که مجموعه محل فروش لوازم ورزشی است و طبقه هفتم که رستوران آن قرار دارد و یا طبقه همکف که دارای سینماست اشاره نمود.
 • Cloud Nine: آسمان‌خراشی دارای ۵۸ طبقه که کاربرد تجاری و تفریحی داشته و یکی از مهم‌ترین مناطق تجاری غرب شانگهای به شمار می‌رود.

غذا و رستوران در شانگهای

آشپزی شانگهای که به آشپزی «هو» نیز شناخته می‌شود، نوعی آشپزی بسیار مرسوم و شناخته شده در کل چین و جهان است که مواد اصلی مورد استفاده در آن عبارتند از ماهی و سایر آبزیان مانند میگو و خرچنگ، مرغ خام یا بخارپز، گوشت نمک‌سود و سبزیجات. شکر و سس سبوسه گندم نیز بسیار کاربرد دارد.
این فرهنگ آشپزی دارای دو شاخه یا روش پخت عمومی به نام‌های بن‌بانگ و های‌پای است.
روش بن‌بنگ پخت عمومی و خانوادگی غذاست که قدمتی بیش از یکصد سال دارد. استفاده از ماهی‌تازه، مرغ و سبزیجات مختلف اصلی‌ترین مواد اولیه مورد استفاده در این فرهنگ است. طعم خوشمزه و رنگ شاد و روشن از ویژگی‌های غذاهای این سبک آشپزی است.
روش پخت های‌پای از فرهنگ آشپزی رایج در اواخر سلسله مینگ برجای مانده و تقریبا هر غذایی اعم از چینی یا غربی را می‌توان به این روش تهیه نمود. ماهی و میگو و خرچنگ و سبزیجات از مواد اولیه اصلی بوده و روش‌های پخت نیز متنوع بوده و دائماً در حال دگرگونی است.

چند غذای معروف شانگهای

 • چیازی دا وو شن: معروف‌ترین غذای دریایی شانگهای است که از خیار دریایی خوابانده شده در آب، سُس سویا، موسیر، تکه‌های کوچک میگو و شکر تهیه می‌شود. پروتئین سرشار و خاصیت ضد سرطانی این غذا، بر محبوبیت آن افزوده است.
 • بابائو لا جیانگ: غذایی محصول سبک آشپزی بن‌بانگ با رنگ و رویی اشتهار آور و طعمی بسیار دلپذیر که از میگوی تفت داده شده در سس فلفل و سس سویا یا قطعات مرغ و سایر گوشت‌ها تهیه می‌شود. این غذا نماد آشپزی شانگهای محسوب می‌شود.
 • یو بائو هی چیا: غذایی دریایی که میگوهای زنده را سرخ کرده و با سس سویا یا موسیر، شکر و زنجبیل تفت می‌دهند.
 • یان دو چیان: کباب گوشت تازه که به همراه سوپ شاخه بامبو سرو می‌شود و بسیار خوشمزه است. البته اگر قصد تهیه این خوراک را داشتید، دقت داشته باشید که از گوشت حلال استفاده کرده باشند.

امنیت در شانگهای

شانگهای بطور کلی شهری امن محسوب شده و از نظر نرخ جرم و جنایت در وضعیت بسیار مناسبی است. با این حال همانند پکن، جیب‌بری و جرائم کوچک مخصوصا در مناطق پر رفت و آمد شایع است. سال نوی چینی نیز بهشت جیب‌برها آغاز می‌شود.
اگر برای خرید به فروشگاه‌ها و مجتمع‌های تجاری مراجعه می‌کنید حدالامکان از به همراه بردن کیف دستی خود داری کرده و مراقب مدارک خود باشید. پول‌های نقد را در چیب‌های مختلف تان بگذارید و از همراه بردن اسکناس‌های خیلی درشت خودداری نمایید.
برخی جیب‌برها به صورت گروهی و با استفاده از زنان بچه به بغل دست به این کار می‌زنند که تکنیک اغلب موثری بوده است.
در کافه‌ها و معابد مراقب کسانی که سعی می‌کنند به عنوان راهنمای توریستی عمل کنند، باشید.

سلامت در شانگهای

هرگز از آب لوله‌کشی شهر برای نوشیدن استفاده نکنید مگر اینکه پیش اط مصرف آن را بجوشانید. البته املاح سنگینی در این آب وجود دارد که با جوشیدن هم از بین نمی‌روند. برای همین استفاده از بطری‌ها آب معدنی را توصیه می‌‌کنیم.
آلودگی هوای این شهر هم معضل دیگری است که در برخی روزها تشدید می‌شود. این موضوع مخصوصا برای بیماران قلبی و کسانی که ناراحتی‌های تنفسی دارند، مهم بوده و بهتر است از وضعیت آلودگی هوا اطمینان حاصل کنید. اگر موبایل هوشمندی در اختیار دارید، نرم‌افزارهایی بصورت رایگان برای خبررسانی آلودگی هوای شانگهای وجود دارد.
در صورت نیاز به دکتر، حتما مدارک خود و قاعدتا مقداری پول بهمراه داشته باشید. دانستن حداقل زبان انگلیسی برای خدمات‌رسانی بهتر لازم است.

منابع و اطلاعات بیشتر: 
نام‌های دیگر: 
Shanghai

دیدگاه‌ها

تصویر Kurosh

١٤ يوان مي شود ٧٠٠٠ تؤمان

افزودن دیدگاه جدید