شی‌آن

توضیح اولیه: 
«شی‌آن» شهری با قدمت بیش از ۳ هزار سال که در تاریخ باستان به نام «چانگ آن» شناخته می‌شده است، برای هزارسال پایتخت ۱۳ امپراطوری چین بوده است. بطوریکه ۷۳ پادشاه در آن بر تخت سلطنت نشسته‌اند و این همه گواه تاریخ پرشکوه و پر حرف این شهر است. با توجه به این سوابق، حرف گزافی نیست اگر ادعا کنند که ریشه‌ی تمدن چین را باید در این شی‌آن جست.
متن اصلی: 

شی‌آن با ۴.۵  میلیون نفر جمعیت،  مرکز استان «شاآن‌شی» بوده و به سبب آثار تاریخی و باستانی بیشمارش، یکی از اصلی‌ترین مقاصد گردشگران چینی و خارجی و علاقه‌مندان تاریخ و فرهنگ باستانی چین محسوب می‌شود.
قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم، سبب شد تا این شهر را یکی از اصلی‌ترین پایانه‌‌های این جاده تاریخی بدانند که نقش مهمی در تجارت بین المللی داشته باشد.

سفر به شی‌آن

هواپیما: فرودگاه بین المللی شیان‌یانگ در ۴۰ کیلومتری شهر قرار داشته و علاوه بر پروازهای داخلی، میزبانی پروازهایی از چندین شهر جهان همچون بانکوک، سئول، چند شهر مهم ژاپن و سنگاپور را بر عهده دارد. این شهر که در قلب چین قرار دارد، به اغلب شهرهای بزرگ چین مسافتی بیش از دو ساعت پرواز ندارد.
برای رفت و آمد بین فرودگاه و داخل شهر، می‌توانید از اتوبوس‌های اکسپرس یا تاکسی استفاده نمایید.
ترن: ترن‌های این شهر به دو صورت عادی و سریع‌السیر هستند.
ترن‌های سریع السیر فواصل ۴۰۰ کیلومتری را در عرض ۱.۵  ساعت طی می‌کنند. ایستگاه این ترن‌های فوق سریع در ۱۰ کیلومتری شمال شهر قرار داشته و از ساعت ۷ صبح شروع به حرکت می‌کنند. برای مشاهده برنامه حرکت قطارها و ایستگاه‌های مسیر به وب سایت مربوطه مراجعه نمایید.
ترن‌های عادی اما شلوغ‌تر، کند‌تر، پر سر و صداتر و به طبع آن ارزان‌تر هستند. برای رفتن به ایستگاه قطار تقریبا از هر نقطه شهر می‌توانید سوار اتوبوس شوید.
اتوبوس: ترمینال مسافربری اصلی شهر در ۱۰۰ متری ورودی ایستگاه قطار قرار دارد و به شهرهای هواشان، لانژو، لیوئویانگ، تای‌یوآن و ژنگ‌ژو دارای سرویس است.

گردش در شی‌آن

با توجه به احاطه شدن شهر توسط دیوار در میان مردم مرسوم است که هنگام آدرس دادن از عبارت داخل دیوار یا بیرون دیوار استفاده نمایند. بطور کلی این شهردارای چهار خیابان اصلی شمالی، جنوبی، شرق و غربی است که از میدان اصلی شهر، جایی که برج ناقوس در آن قرار دارد، شروع می‌شوند.

 • مترو: متروی شهر به تازگی تاسیس شده و ایستگاه‌های زیادی ندارد. با این حال مسیر شمال- جنوب را میتوان با این خط طی نمود.
 • اتوبوس: کرایه این اتوبوس‌ها بدون توجه به مسافت مسیر،برای آنهایی که سیستم تهویه هوا دارند، حدود ۲ یوآن است. از این رو گشت و گذار با این وسائل بسیار به صرفه خواهد بود. برای استفاده از این سیستم، حتما نقشه توریستی شهر را از اداره توریسم یا فروشگاه‌ها تهیه نمایید.
 • تاکسی: بر خلاف دیگر شهرهای دنیا، استفاده از تاکسی در این شهر مرسوم نیست و تعداد زیادی هم پیدا نخواهید کرد. توصیه می‌کنیم در این شهر فقط به هنگام برگشت به فرودگاه از تاکسی استفاده نمایید.
 • دوچرخه: با توجه به نزدیکی اغلب سایت‌های دیدنی شهر، استفاده از دوچرخه ارزان و راحت خواهد بود. البته تهیه کردن قفل مناسب و محکم ضروری خواهد بود.

دیدنی‌های شی‌آن

مراسم موسیقی سنتی شبانه: مراسم موزیک شبانه شهر مورد علاقه بسیاری از گردشگران و مسافران این شهر است. این مراسم که قدمت آن به دوران امپراطوری تانگ باز می‌گردد، در خیابان‌های اصلی شهر و همینطور در میدان معبد غاز بزرگ و دریاچه نانهو برگزار می‌شود. صرف شام در این فضای شاد و مفرح یکی از علاقه‌مندیهای مردم و گردشگران است.
لشگر سربازان سفالین: معروفترین اثر تاریخی این شهر و شاید کل چین، لشگر سربازان سفالین است و بسیاری تنها به خاطر دیدن این اثر شگفت‌انگیز به شی‌آن سفر می‌کنند. این اثر تاریخی در سال ۱۹۷۴ توسط یک کشاورز کشف شد و بعد از مدتی تبدیل به سایتی مهم از نظر تاریخی و توریستی گردید.

بهار داغ هواگینگ: منطقه‌ای در ۵ کیلومتری شرق سایت سربازان سفالین که به سبب مناظر دیدنی و داستان‌های عاشقانه امپراطور چوان‌زونگ معروف شده است.
دیوار شی‌آن: دیوار پیرامونی شهر در زمان‌های گذشته بوده که البته امروزه به دیواری در میان شهر تبدیل شده و کارکردهای قبلی را از دست داده است.. این دیوار به جهت اهمیت تدافعی در دوره امپراطوری مینگ ساخته شده و در حال حاضر با ارتفاع ۱۲ متر و عرض ۱۲-۱۴متر و طول ۱۴ کیلومتر باقی مانده است.
مسجد بزرگ و محله مسلمانان شی‌آن: یکی از قدیمی‌ترین مساجد چین با عمری بیش از یک هزار سال و با معماری متفاوت را می‌توانید در این ناحیه مشاهده کنید. معماری این مسجد چینی بوده و شبیه دیگر مساجد جهان نیست. محله مسلمانان در این منطقه نیز برای خرید بسیار مناسب است و توصیه می‌کنیم حتما به آنجا سر بزنید.
برج ناقوس: این برج که یادگار سلسله مینگ است در میدان اصلی شهر قرار دارد. از بالای این برج می‌توانید نمایی زیبا از محله مسلمانان شهر مشاهده نمایید.
موزه تاریخ ایالت شان‌چی: یکی از چهار موزه‌ی بزرگ چین است که از نظر تاریخی فرهنگی اهمیت بسیاری دارد. این موزه در یک کیلومتری شهر ساخته شده و دارای بنای بزرگ و مساحتی بیش از ۵۰ هزار مترمربع است.
معبد غاز بزرگ: پاگودایی بسیار بزرگ و ۷ طبقه که ارتفاعی بیش از ۶۰ متر دارد و از فراز آن براحتی می‌توان تمام شهر را مشاهده نمود. اطراف این معبد که مورد احترام بسیاری از مردم منطقه قرار دارد، محلی برای برگزاری مراسمات و جشن‌ها به شمار می‌رود.
مجموعه مجسمه‌های سنگی: این بنا در سال ۱۰۸۷ ساخته شده و شامل مجموعه بزرگی از مجسمه‌های سنگی تاریخی است. این بنای ۹۰۰ ساله با مساحتی بیش از ۳۰ هزار مترمربع یکی از بزرگترین مجموعه‌های سنگی چین محسوب شده و از نظر هنری-تاریخی اهمیت زیادی دارد.

طبیعت و جغرافیای شی‌آن

شهر شی‌آن با ارتفاع ۴۰۰ متر از سطح دریاهای آزاد در دشت حاصلخیز و پر آبی بنا شده که متوسط بارندگی در آن ۵۵۳ میلیمتر است. آب شرب شهر نیز از طریق رودخانه وی تأمین می‌گردد.
آب و هوای این شهر تحت تاثیر نفوذ جریانات هوایی آسیای شرقی، مابین آب وهوای نیمه گرمسیری و خشک قرار می‌گیرد بطوریکه تابستان‌هایی گرم، زمستان‌هایی سرد و خشک و بهار و پاییزی خشک دارد. متوسط ماکزیمم دمای شهر در ماه‌های گرم سال ۳۰ درجه و متوسط مینیمم دمای آن در ماه‌های سرد سال منفی یک درجه سانتیگراد است.

خلاصه‌ای از تاریخ شی‌آن

شی‌آن در تاریخ مکتوب چین به چانگ‌آن معروف بوده و در کنار شهرهای رم، آتن و قاهره به عنوان چهار پایتخت تمدن جهان شناخته می‌شود. این ادعا نشان‌دهنده‌ی قدمت تاریخی شهر و اهمیت آن از نظر آثار باستانی و فرهنگی است. بقایای فسیل‌های انسانی یافت‌شده در کاوش‌های باستان شناسی نشان از سکونت انسان‌های اولیه در ۱۱ میلیون سال قبل است در حالیکه تاریخ بیش از ۶ هزار سال قبل این منطقه نیز علیرغم دستاوردهای جدید، همچنان مبهم و ناشناخته مانده است.
این شهر به عنوان پایتخت ده امپراطوری و چندین حکومت محلی و منطقه‌ای مطرح بوده و بدین سبب دارای بیش از ۴ هزار سایت و مقبره تاریخی است.
امپراطوری‌هان اساس حکومت خود را در این شهر بنا نهاد و از سال ۲۰۶ تا ۲۲۰ پس از میلاد در آن مستقر ماند. این دوره‌ایست که شهر رو به توسعه و شکوفایی نمود. اهمیت دیگر شهر به سبب احداث بزرگترین جاده تجاری جهان یعنی راه ابریشم و آغاز آن از این شهر بود بطوریکه سرآغاز اتصال تمدن چین باستان با کشورهای آسیای مرکزی و اروپا گردید. به هر حال شهر طی حکومت سلسه‌ی تانگ‌ها توسعه‌ی سریعتری یافته و به الگویی برای شهرسازی دیگر مناطق چین بدل گشت.
سقوط امپراطوری تانگ، دوران افول این شهر و جایگزینی شهری دیگر به عنوان پایتختی بود و به تدریج از اهمیت آن کاست اما به هر حال هم اکنون نیز این شهر از منظر صنعت توریسم و نیز فرهنگ و تمدن چین اهمیت بسزایی را داراست.

خرید در شی‌آن

توسعه شهری شی‌آن بسیار سریع است بطوریکه هر سال بر تعداد مراکز خرید آن افزوده می‌شود. اغلب این فروشگاه‌ها و مجتمع‌های تجاری در خیابان‌هایی چون شی‌داجیه، دونگ‌داجیه، جیه‌فانگ و ... قرار دارند. اگر قصد خرید وسایل تاریخی و عتیقه‌جات را دارید حتما سری به مغازه‌های اطراف موزه بیلین در دروازه شویو‌آن، بازار عتیقه‌ی شهر در وسط جاده ژوکیوئه و همینطور ون‌بائوژای در جاده یانتا بزنید.

سوغاتی‌های شی‌آن

 • مجسمه‌ی سه رنگ تانگ: مجسمه‌هایی از سه رنگ زرد، سبز و قهوه‌ای که قدمتی ۱۳۰۰ ساله داشته و یکی از هنرهای تجسمی باستانی محسوب می‌گردند. این مجسمه‌ها در اشکال و اندازه‌های مختلف تولید می‌گردند.
 • برچسب‌های شان بِیْ: یکی از صنایع دستی تاریخی شهر که نماد فرهنگ و صنعت شهر و بطورکلی چین نیز محسوب می‌گردند. این برچسب‌های کاغذی نقاشی شده با شکل‌های منحصربفرد بسیار معروف بوده و حتی در پکن نیز بفروش می‌رسند.
 • سربازان و اسب‌های سفالین: بعد از کشف ارتش سفالین در شهر، ساخت سربازان و اسب‌های سفالین به همان شکل و شمایل بسیار مرسوم شده و یکی از سوغاتی‌های شهر گشته است. برای دکوراسیون منزل و یادآوری تاریخ باستانی شهر شاید خرید مناسبی باشد.
 • مجسمه‌های رنگارنگ فنگ‌شیانگ: صنعتی ۳۰۰ ساله که مجسمه‌های رنگارنگی از حیوانات و اشکال مختلف را تولید کرده و به سبب زیبایی و طراحی منحصربفرد به بسیاری از کشورها صادر می‌شوند.
 • گُل خمیری: گلهایی در اشکال و رنگ‌های مختلف که از خمیر تهیه شده و در میان عموم مردم بخصوص روستاهای این منطقه رواج دارد.
 • بافتنی‌های گیاهی: نوعی صنعت دستی که ماده اولیه‌ی اصلی آن پوست ساقه ذرت است. کیف و کفش از اصلی‌ترین تولیدات این صنعت چینی است. زیبایی و کیفیت بالای تولیدات این صنعت بسیار مورد علاقه گردشگران قرار گرفته است.

تعدادی از معروف‌ترین فروشگاه‌های شی‌آن

 • مرکز خرید قرن ِ گین‌وا: مرکز خریدی پیشرفته که اجناس بیش از ۶۰ برند مطرح بین المللی در عرصه پوشاک را عرضه کرده و یکی از مراکز خرید اصلی پوشاک روز شهر محسوب می‌گردد. این مرکز در خیابان غربی میدان برج ناقوس قرار دارد.
 • مرکز خرید پارکسون: مرکز خریدی باسابقه و کیم قدیمی که با داشتن ۴ طبقه در خیابان شرقی ناحیه بیلین قرار داشته و از کفش و پوشاک و وسایل خانگی تا کتاب و موزیک و وسایل الکترونیکی را عرضه می‌کند.
 • مرکز خرید کای یوآن: مرکز خریدی در مرکز شهر و روبروی برج ناقوس که یکی از بزرگترین مراکز خرید شی‌آن نیز محسوب می‌گردد.  قیمت مناسب و کیفیت بالای کالاها به همراه رستورانی خوب این مرکز را به محلی شلوغ و محبوب تبدیل کرده است.
 • مجتمع تجاری مینشِنگ: یکی از ده مجتمع تجاری برتر چین طبق رنکینگ‌ها که با مساحتی ۱۳۰ هزار مترمربعی، رنج وسیعی از کالاها را بفروش می‌رساند.
 • مجتمع تجاری شی‌آن دایانگ: مجتمع تجاری زنجیره ای ساخته شده در سال ۲۰۰۲ که در بیش از ده شهر دیگر نیز دارای شعبه است و انواع و اقسام کالاها را می‌توانید در آن پیدا کنید.

غذا و رستوران در شی‌آن

آشپزی این منطقه به جهت موقعیت جغرافیایی آن و تاثیرپذیری از سبک‌های اطراف خود بسیار متنوع و گوناگون بوده و مواد اولیه مختلفی در پخت غذاها استفاده می‌شود. نوع پختن غذاها نیز بسیار گوناگون است و از سرخ کردن در روغن زیاد تا بخار پز کردن را دربر می‌گیرد.
آشپزی این منطقه قدمتی به اندازه تمدن بشری دارد و از این رو تاثیر مهمی در آشپزی سراسر چین و البته سراسر جهان گذاشته است. اصلی‌ترین ویژگی غذاهای این شهر سادگی و در عین حال به علت استفاده فراوان از گوشت گوسفند سنگینی آنهاست.

چند غذای معروف محلی شی‌آن

یانگ‌روئو‌پائومو: غذایی بسیار لذیذ و خوشمزه شامل گوشت گوسفند و ادویه‌جات که محبوب عام و خاص شده است و تقریبا به همان روش آبگوشت خودمان خورده می‌شود یعنی خردکردن نان داخل غذا و بعد میل کردن به همراه ترشی سیر و فلفل تند.
پودینگ میوه‌ای‌: نوعی پودینگ میوه‌ای بسیار خوشمزه در طعم‌های مختلف که به طرق مختلفی تهیه شده و طعمی عالی دارد. انواع سبزیجات و گوشت‌های مختلف نیز در تهیه این پودینگ مورد استفاده قرار می‌گیرد.
خوراک مرغ: غذایی سنتی که در میان عامه مردم بسیار مرسوم است. نحوه طبخ این خوراک که به همراه ادویه‌جات مختلف صورت می‌گیرد سبب شده تا طعم دلپذیری داشته باشد.

چند رستوران محبوب شی‌آن

 • رستوران هتل شی‌آن: رستورانی با غذاهای محلی و چینی بسیار باکیفیت که به همین دلیل بسیار شلوغ است. این رستوران در خیابان شرقی مرکز شهر واقع است.
 • رستوران لائوسون جیا:  رستورانی قدیمی و زیبا با سرو غذاهای اسلامی که پودینگ گوشت بره آن را توصیه می‌کنیم. این رستوران در خیابان ژنگ واقع در ناحیه بیلین قرار دارد.
 • رستوران جیان‌سان گوان‌تانگ بائوزی: رستورانی ارزان قیمت و با کیفیت که سوپ و برنج‌های خوشمزه‌ای دارد.
نام‌های دیگر: 
شیان
Xian

افزودن دیدگاه جدید