تفلیس

توضیح اولیه: 

تفلیس به عنوان پایتخت گرجستان، یکی از زیباترین و باستانی‌ترین شهرهای منطقه قفقاز است که با جمعیتی یک و نیم میلیون نفری، مرکز سیاسی-اقتصادی و فرهنگی گرجستان است.

متن اصلی: 

این شهر سرسبز که توسط رود "Mtkvari" به دو نیم تقسیم شده است، در قسمت شرقی گرجستان و دامنه‌ی کوه "تریالیتی" واقع شده و در حدود ۷۳۰ کیلومترمربع وسعت دارد. اکثر مردم این شهر از نژادهای گرجی و ارمنی است. دین غالب در این شهر مسیحیت است و تنها یک مسجد قدیمی برای مسلمانان در آن وجود دارد.جالب اینکه تفلیس با شهرهای اراک ، آنکارا و ایروان خواهر خوانده است.

 

تفلیس

سفر به تفلیس

هوایپما: فرودگاه تفلیس در ۱۷ کیلومتری جنوب شهر قرار دارد. برای پرواز به این شهر می‌توانید از پرواز مستقیم تهران- تفلیس از طریق فرودگاه بین‌المللی امام خمینی اقدام کنید.
برای رفت و آمد بین شهر و فرودگاه، اتوبوس‌هایی در مراکز بزرگ شهر مانند میدان آزادی، روستاولی، میدان جمهوریت و ... مستقر هستند که هر ده یا پانزده دقیقه یکبار حرکت می‌کنند. از طریق تاکسی نیز می‌توانید به فرودگاه بروید که هزینه‌ای حدودا ۲۰ الی ۳۰ لاری خواهند داشت. همینطور خط ترن بین فرودگاه و ایستگاه اصلی قطار که فاصله ای حدودا نیم ساعته دارد، دوبار در روز این مسیر را طی می‌کند.

قطار: وجود خط ریلی بین‌المللی بین باکو و تفلیس سبب شده تا سفر به این شهر از طریق جمهوری آذربایجان میسر شود. اگرچه این مسیر طولانی ممکن است چندان راحت نباشد.

 

قطاردر تفلیس
اتوبوس: از تهران اتوبوس‌هایی به سمت تفلیس حرکت می‌کنند که با گذر از ترکیه به تفلیس می‌رسند. با توجه به تغییراتی که بطور معمول در ساعات حرکت اتوبوس و هزینه‌ی آنها داده می‌شود، به وبسایت خطوط اتوبوسرانی مراجعه بفرمایید. بین برخی شهرهای مرزی ترکیه و تفلیس نیز خطوط اتوبوس برقرار است. البته اتوبوس‌های دیگری هم بین تفلیس و شهرهای آذربایجان و ارمنستان رفت و آمد می‌کنند. همینطور ممکن است مینی‌بوس یا ون‌هایی را در این مسیر پیدا کنید.
مینی‌بوس: ایستگاه اصلی مینی‌بوس ها نزدیک ایستگاه متروی Didube قرار دارد. تقریبا برای هر مسیری، یک مینی‌بوس اختصاص داده شده است. متاسفانه علائم بصورت زبان گرجی نوشته شده‌اند. بنابراین بهتر است بعضی لغات مهم را به خاطر بسپارید. اگر کتاب اصطلاحات مهم گرجی هم به همراه داشته باشید، بسیار مفید خواهد بود.البته به یاد داشته باشید که دو ایستگاه مرکزی مینی بوس در تفلیس هست که هر کدام به مناطقی خاص سرویس دارند.

گردش در تفلیس

بطور کلی مهم‌ترین وسایل سفر درون شهری در تفلیس مینی‌بوس و اتوبوس است. استفاده از ون های مسافربری نیز  بسیار متداول است.
خط مترو:  متروی این شهر دو خط اصلی دارد و از ساعت ۶ صبح تا نیمه‌های شب خدمات‌رسانی دارد. با اینکه قطارهای این شبکه بسیار قدیمی و بناها مربوط به گذشته دور هستند، تمام علائم داخل خطوط مترو به زبان انگلیسی نیز هستند و هنگام رسیدن به هر ایستگاه، نام ایستگاه ها به انگلیسی صدا زده می‌شود. اگر نقشه‌ای دو زبانه تهیه کنید براحتی میتوانید از مترو استفاده کنید. کارت مغناطیسی خطوط مترو حدود ۲ لاری قیمت دارند که در ایستگاه ها بفروش می رسند. هر مسیر برای اولین بار در یک روز حدود نیم لاری قیمت دارد. بار دوم ۰.۳ لاری و برای دفعات بعدی ۰.۲ لاری می شود. از یک کارت می‌توانید برای پرداخت یک نفر دیگر هم استفاده کنید. متروی تفلیس پله برقی های بسیار بلندی دارد که قطعا توجه شما را جلب خواهد کرد.

 

رفت وآمد در تفلیس
بوسیله همین کارتهای مغناطیسی میتوانید هزینه اتوبوس، تاکسی و ون‌های زردرنگ را هم بپردازید و به هر مبلغ دلخواهی نیز قابل شارژ هستند.
اتوبوس: اتوبوس‌های تفلیس زردرنگ و در اندازه‌های مختلف هستند. شماره‌ی اتوبوس و توضیح مسیری که طی می‌کند، روی اتوبوس فقط به زبان گرجی نوشته شده است. البته اخیرا بردهای الکتریکی در ایستگاه ها نصب شده که به زبان‌های گرجی و انگلیسی، شماره اتوبوس‌ها، مسیر و همینطور مدت زمان رسیدن به ایستگاه را مشخص می‌کنند. برای پرداخت هزینه هم دو راه دارید. یا پول نقد و یا کارت مغناطیسی که در ایستگاه‌های مترو بفروش می‌رسند.
ون : این ون‌ها که به «مارشروتکا» معروفند، مسیرهای فرعی و حاشیه شهر را طی می‌کنند. کرایه این ون‌ها حدودا ۰.۸ لاری است.
تاکسی: داخل تاکسی ‌ای تفلیس خبری از تاکسی‌متر نیست. بنابراین قبل از سوار شدن روی کرایه مسیر صحبت کنید.

تفلیس

دیدنی‌های تفلیس

موزه‌ها: موزه هایی چون سکه شناسی (در این موزه سکه‌هایی از سده چهارم پیش از میلاد و سایر دوران‌های بعدی مانند کولخیان، درهم عربی، سکه‌های پادشاهی لاشا-گیرجی مربوط به همین کشور و ... نگهداری میشود.)، موزه هنر، موزه تاریخ Janashia (ابزار و آثار کشف شده از عصر برنز تا به امروز در این موزه نگهداری می‌شود. از باارزش ترین این آثار می توان به جمجمه انسان هومو ارگستر یا انسان کارگر که گونه منقرض شده‌ای است و نیز مجموعه جواهرات بارارزش آخالگوری اشاره کرد)، موزه عروسک‌ها و موزه گالاکشیون تابیدزه (موزه شاعر معروف گرجستان)
مرکز هنری «خیابان تفلیس»: در این مرکز هنرمندان زیادی در موضوعات مختلف مشغول فعالیت هستند. این گالری در ناحیه قدیمی شهر و در خیابان King Erekle II قرار دارد.
مکان‌های مذهبی: شامل کلیساهای Mamadaviti (این بنا مابین سالهای ۱۸۵۹-۱۸۷۱ ساخته شده است.)، کلیسای سیونی، کلیسای جامع سامبا (ساخته شده در سال ۲۰۰۲ که بزرگترین کلیسا در گرجستان  و یکی از بزرگترین کلیساهای ارتدوکس جهان محسوب می‌شود و۱۰۱  متر ارتفاع دارد) و کلیسای آنچیسخاتی (ساخته شده در قرن چهارم) است.

کلیسای قدیمی در تفلیس
گورستان مشاهیر: بسیاری از نویسندگان و هنرمندان بزرگ گرجی در این مکان مدفون‌اند.
ناحیه قدیمی تفلیس: یکی از زیباترین مناطق تفلیس و در حقیقت بهترین مکان برای پیاده‌روی در اعماق تاریخ این شهر و ناحیه قفقاز و تماشای سبک معماری خانه‌ها و کلیساهاست. چندین کلیسای معروف در این ناحیه وجود دارد که بازدید از آنها را نیز توصیه می‌کنیم.
ناحیه Vake:  این ناحیه در اطراف خیابان «چاوچاوادزه» و «آباشیدزه» که محل سکونت بسیاری از ثروتمندان تفلیس نیز محسوب می‌شود، قرار داشته و دارای چندین پارک و فروشگاه متنوع است. از این رو طرفداران بسیاری دارد.
کلیسای تثلیث مقدس تفلیس(سامه با): کلیسای اصلی مسیحیان ارتودوکس گرجستان است که در تفلیس قرار داشته و در سالهای ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۴ ساخته شده است.

دریاچه‌های تفلیس

دریاچه تورتل( لاک پشت): این دریاچه یکی از مکان‌های تفریحی شهر برای ساکنان آن و گردشگران است، که در ماه‌های تابستان نیز شنا کردن در آن آزاد است.
دریاچه لیزی: این دریاچه کوچک در نزدیکی تفلیس و در دهکده متکاواری قرار گرفته است و بدلیل طبیعت زیبا و هوای مطلوبش مقصد بسیاری از مسافران و گردشگران است.

پارک‌های تفلیس

پارک ویک: این پارک زیبا در مرکز شهر تفلیس و در امتداد منطقه‌ی «ویک» قرار گرفته است و مکان بسیار مناسبی برای رهایی از فشار و استرس شهر است. در داخل پارک، سالن تئاتر، شهر کودکان، کافی شاپ و رستوران وجو دارد. به علاوه برای مسافرین نیز مکان بسیار مناسب و راحتی برای استراحت و تفریح در این پارک اختصاص داده شده است.

تفریح در تفلیس
پارک اروپا: یک پارک آبی بزرگ با تفریحات و سرگرمی‌های بسیار برای تمامی گروه‌های سنی ، که در روزهای گرم تابستان یکی از جذاب‌ترین تفریحات مردم در تفلیس می‌باشد.
باغ گیاه شناسی: پارکی طبیعی که مکان بسیار مناسبی برای علاقه‌مندان به گیاهان است، زیرا در این پارک انواع جانوران و گیاهان را می‌توان از نزدیک دید. این باغ در تمامی فصول سال دیدنی و جالب توجه است. این باغ در جنوب تپه سولولاکی قرار گرفته است.
میدان پوشکین: یکی از زیباترین میدان‌های شهر است که در مرکز شهر تفلیس واقع شده است. حوضچه و فواره‌هایی که در مرکز این میدان قرار گرفته در طول شب با چراغ‌های رنگی تزئین شده و بر زیبایی آن می افزایند.

 

تفریح در تفلیس
میدان اوربلیانی: زیبایی آن با گل و بوته‌های بسیار و حوضچه‌های آب و فواره‌های آن است که همه سبب ایجاد فضایی آرام و دلنشین برای استراحت و لذت بردن از طبیعت است.
میدان آلیو: در منطقه قدیمی تفلیس قرار گرفته و نیمکت‌های راحت آن در میان بوته‌ها و درخت‌ها و گل‌های متنوع و رنگارنگ، مکان بسیار مناسبی را برای استراحت و گردش در آرامش را فراهم می آورد.
باغ وحش تفلیس: انواع مختلفی از حیوانات در باغ وحش تفلیس در معرض نمایش گذاشته شده اند، بطوریکه با فاصله بسیار کم می توانید تمامی حیوانات در این باغ وحش را ببینید. درختها و فضای سبز آن نیز بسیار زیبا و مورد بازسازی قرار گرفته ، بخصوص در سالهای اخیر که  فضای داخلی آن بسیار پیشرفت کرده و فضای بسیار مناسبی برای گردش و تفریح با آرامش شده است. ساعات کاری باغ وحش در روزهای تابستان: از ساعت ۰۹:۰۰ تا ۲۱:۰۰ و در روزهای زمستان از ۱۰:۰۰ تا ۱۸:۰۰ می‌باشد.

طبیعت و جغرافیای تفلیس

در زبان گرجی به این شهر «تهبیلیسی» نیز می‌گویند که مشتق‌شده از واژه‌ی «تپیلی» به معنی گرم است. وجود چشمه‌های آب گرم فراوان در اطراف این شهر سبب شده تا تفلیس نام بگیرد. بافت شهری در دو سوی رودخانه کر(Kura) یا Mt k'vari گسترده شده و در سه طرف بوسیله کوه محصور شده است. ارتفاع این شهر از دریاهای آزاد بین ۳۸۰ تا ۷۷۰ متر متغیر بوده و حدود ۲۵۰ کیلومتر از دریای سیاه فاصله دارد. در شمال شهر دریاچه معروف به تفلیس نیز قرار دارد که از آبراهه‌ها و رودهای کوچک تغذیه می‌شود.
نزدیکی به دریای سیاه از غرب و دریاچه خزر از شرق از یک طرف و وجود سلسله کوه‌های قفقاز که مانع رسیدن سرمای سخت روسیه به این منطقه می‌شوند، سبب ایجاد آب و هوایی گرم در تابستان‌ها و نسبتا سرد در زمستان‌ها شده است. متوسط دمای این شهر در طول سال ۱۳ درجه سانتیگراد است. ماه ژانویه سردترین ماه سال با دمای ۱ درجه و جولای گرم‌ترین ماه سال با دمای ۲۵ درجه است ( البته این شهر دمای ۴۰ درجه و همینطور منفی ۲۴ درجه را نیز تجربه کرده است). ماه‌های می و جون (اردیبهشت و خرداد) نیز پرباران‌ترین زمان‌های تفلیس هستند.

 

تفلیس

تاریخچه تفلیس

در مورد نحوه ساخت شهر تفلیس افسانه‌ای معروف وجود دارد. بدین ترتیب که شاه واختانگ دوم به همراه پرنده‌اش برای شکار به این منطقه که جنگلی بوده است می‌آید. پرنده‌ی شکاری او در یکی از آب‌گرم‌های منطقه افتاده و می‌میرد. شاه که از این موضوع شگفت‌زده شده بود، دستور می‌دهد درختان را قطع کرده و شهری در همین ناحیه بنا کنند. بعدها و در دوره پادشاه «داخی اوجارملی» این شهر به عنوان پایتخت برگزیده شد. لازم به ذکر است تفلیس همیشه پایتخت گرجستان نبوده است بلکه مدت زمانی به عنوان پایتخت گرجستان شرقی یا ایبریا شناخته می‌شد.
موقعیت استراتژیک و جغرافیایی تفلیس و قرار داشتن در مسیر چند راه مهم بین المللی همیشه برای این شهر خوش‌یمن نبوده است چراکه سبب شده امپراطوری‌های اطراف همچون ایرانیان، ترکان سلجوقی، رومی ها و ... بارها برای بدست تصرف این شهر بدان حمله برند. بعد از اتحاد پادشاهی گرجستان با امپراطوری روسیه در سال ۱۸۰۱ تفلیس پایتخت گرجستان شد و بتدریج از نظر سیاسی و اقتصادی رشد کرد تا اینکه بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، ناآرامی های سیاسی و جنگ های داخلی بسیاری را تجربه نمود. در اتفاقات سال ۲۰۰۸ این شهر چندبار توسط جنگنده‌های روسیه بمباران شد.

خرید در تفلیس

 • طلا و سنگ‌های زینتی: هنرمندان گرجی در ساختن زیورآلات شهرتی جهانی دارند. اگرچه قیمت بسیار مناسب این جواهرات عامل مهم دیگری است گه گردشگران بسیاری تنها برای خرید جواهر به این کشور سفر میکنند.
 • تابلوهای نقاشی: گالری های نقاشی زیبایی در قسمت قدیمی شهر وجود دارند که تابلوهایی بسیار زیبا با قیمت مناسب بفروش می‌رسانند.
 • آثار هنری: در مرکز هنری بلوار تفلیس هم بصورت آنلاین و هم فیزیکی میتوانید آفریده‌های هنری هنرمندان گرجی را خریداری کنید.
 • فرش و گلیم: بیرون شهر، فرش های دستی زیادی به فروش گذاشته می‌شوند.

خرید در گرجستان

¤ از فروشگاه‌هایی که اخیرا به سبک فروشگاه‌های بزرگ اروپایی ساخته می‌شوند نیز می‌توانید انواع برندهای بین‌المللی را خرید کنید.

 • غذا و رستوران در تفلیس

 • دزولی ساخلی (خانه قدیمی): رستورانی با فضای سنتی و نمایی زیبا به سمت رودخانه همراه با موسیقی گرجی. قیمت غذاها اگرچه گران است ولی بسیار باکیفیت طبخ می‌شوند.
 • شمویخیده گناتسوله: غذاهای خوشمزه ولی ارزان را می توانید همینجا میل کنید مخصوصا غذایی که با سیب‌زمینی و گوشت سرخ کرده و سبزیجات پر می‌شود.
 • کافه گابریادزه: معروف به سانس سوچی، معروف‌ترین رستوران تفلیس است. دکور خلاقانه و کلاسیک محیط رستوران همراه با سرو غذاهای اصیل گرجی از خصوصیات ویژه این رستوران است.
 • تفلیسی: رستورانی ساده و بی‌تکلف که به جرات می‌توان گفت باکیفیت‌ترین غذاهای پایتخت را دارد. توجه به قیمت مناسب غذاها در عین داشتن کیفیت بالا، بسیار توصیه می‌شود.
 • رستوران کالا: در این رستوران موزیک لایو جاز اجرا میشود و اینترنت وای‌فای دارد. با این همه، قیمت خدمات بسیار بالاست.

رستوران در تفلیس

 • KGBs: رستورانی به سبک شوروی سابق با عنوان «ما هنوز شما را می‌پاییم». از غذاهای معروف آن می‌توان به «پیتزای پرولتاریا» و خوراکی به اسم « بشقاب مورد علاقه لنین» اشاره نمود. صورتحساب نیز در کاغذ کارگران خوشه چین شوروی تقدیم شما میشود! این رستوران بسیار ارزانتر از رستوران کالاست.
 • خینکلیس ساخلی (خانه خینکالی): رستورانی مخصوص پخت خینکالی و شبانه روز باز است.
 • ماچاخلا: مجموعه رستوران های ماچاخلا در ده نقطه تفلیس قرار دارند و یکی از بزرگترین رستوران‌های این شهر محسوب میشوند. غذای سنتی خاچاپوری به همراه تکه های پنیر پخته شده در ظرفی چوبی مهم‌ترین غذای این رستوران است.

امنیت و سلامت در تفلیس

بعد از انقلاب موسوم به گل رز، امنیت اجتماعی در این کشور بالا رفته و سیستم پلیس کارآامدی جایگزین پلیس فاسد قبلی گشته است. بطوریکه اعتماد به نیروهای پلیس از ده درصد به ۸۸٪ رسیده است. سرعت عمل پلیس در پاسخگویی بسیار بالاست و به دو زبان گرجی و روسی آماده ارائه خدمات هستند.
پیاده‌روی حتی برای زنان بدون هیچ مشکل خاصی امکان‌پذیر است اگرچه در مواقع تاریکی بهتر است احتیاط شود مخصوصا به هنگام تاکسی گرفتن. در شهرهای بزرگ طبق روال معروف دیگر نقاط جهان احتمال دزدی های خیابانی هست.
شماره پلیس: 022 برای تلفن ثابت و 112 برای موبایل
شماره آمبولانس: 022 یا 033 یا 031

منابع و اطلاعات بیشتر: 
نام‌های دیگر: 
Tbilisi

افزودن دیدگاه جدید