مانیل

توضیح اولیه: 

مانیل، پایتخت فیلیپین و مرکز آموزش، تجارت در این کشور است. این شهر، اغلب ظاهری شلوغ و آلوده دارد. مانیل دروازه‌ی ورود مسافران برای رفتن به دیگر بخش‌های فیلیپین است.

متن اصلی: 

مانیل به ۱۶ ناحیه تقسیم‌بندی شده است که هر ناحیه تاریخ و فرهنگی خود را دارد. بناهای تاریخی بسیاری در این شهر همچون دیگر شهرهای فیلیپین به چشم می خورد. علاوه بر اماکن تاریخی، پارک ها و گردش‌گاه‌های زیادی نیز در پایتخت فیلیپین توجه گردشگران را به خود جلب می کند که از آن جمله می توان به اوشن پارک، پارک ریزال و ... اشاره کرد.

سفر به مانیل

کشور فیلیپین ۶ مرز گذرگاهی دارد که در همه آنها باید از دریا عبور کرد. رسیدن به مانیلا از کشورهای خارجی با هواپیما و کشتی امکان‌پذیر است و از شهرهای داخلی نیز علاوه بر هواپیما و قایق با اتوبوس و قطار نیز می‌توان وارد مانیلا شد.

هواپیما

فرودگاه بین المللی «نینوی اکویینو» بزرگترین و پرترددترین فرودگاه در فیلیپین است. این فرودگاه ۴ ترمینال دارد که ترمینال های ۱، ۲ و ۳ آن مخصوص پرواز‌های داخلی است و دسترسی بین این ترمینال‌ها از طریق تاکسی و جیپ امکان‌پذیر است. بیرون از فرودگاه اتوبوس‌هایی برای رفت و آمد به مناطق شهری قرار داده شده است. تاکسی‌های زرد رنگ فرودگاه که مجهز به تاکسی‌متر هستند نیز برای تردد و انتقال مسافران در دسترس می‌باشند.

کشتی

مانیل، کانون حمل و نقل دریایی در فیلیپین است و کشتی‌های عبوری به شهرهای بزرگ اغلب در بندرگاه جنوبی مانیل توقف می‌کنند. از نقاط مختلف فیلیپین به مقصد مانیل کشتی‌هایی در حرکت است و کشتی‌های کروز نیز گاهی در مانیل توقف دارند.

قطار

برای دو مسیر که یکی بین مانیل و «ناگا» و در طول مسیر از لاگونا، کویزون و کامارینز سور می‌گذرد، و دیگری بین مانیل و لیگائو که در مسیر در آلبای توقف دارد، قطارهایی به صورت روزانه در حرکتند که می‌توان بلیط آنها را از پیش رزرو کرد.

اتوبوس

شرکت‌های اتوبوس‌رانی استانی نیز ترمینال‌هایی برای جابجایی مسافران در داخل هر جزیره دارند.

گردش در مانیل

برای گشت و گذار در شهر و اطراف آن قطار، اتوبوس، سه چرخه و کالسا در شهر در دسترس است.
قطار: سه خط قطار در مترو مانیل وجود دارد که در مانیل و در خیابان ریزال و خیابان C.M. Recto این قطارها به هم می‌رسند و ایستگاهای مشترکی دارند.
اتوبوس: برای تردد درون شهر اتوبوس‌هایی در شهر وجود دارند. ولی مسیرها شماره‌گذاری نشده‌‌اند و در عوض، مسیر اتوبوس روی اتوبوس نشان داده شده می‌شود. نقاط مبدا و مقصد و همچنین نقاط اصلی شهر که اتوبوس در مسیر از آنها عبور می کند نیز مشخص شده است.
در برخی مسیرها در این شهر جیپ ها نیز تردد می کنند که ترمینال لاتون ترمینال اصلی این جیپ‌ها است.
سه‌چرخه: سه‌چرخه‌ها از وسایل نقلیه برای تردد در مسیرهای کوتاه در مانیل هستند. ترمینال‌های سه‌چرخه در سراسر مانیل یافت می‌شود. نقاط اصلی برای گرفتن سه چرخه، ترمینال لاتون، ایستگاه قطار توتوبان و ... هستند که این ترمینال‌ها اغلب در کنار ترمینال جیپ و ایستگاه قطار LRT قرار گرفته‌اند. کرایه برای مسیرهای کوتاه معمولا از قبل مشخص است و برای مسیرهای طولانی‌تر نیز معمولا با توافق صورت می‌گیرد.
کالسا: در «ارمیتا»، «اینتراموروس» و «بینوندو» کالساها یا کالسکه‌های قدیمی که با اسب کشیده می‌شوند، هنوز هم دیده می‌شود. اگرچه این کالساها دیگر وسیله مناسبی برای حمل و نقل نیستند، ولی مثل سه‌چرخه‌ها برای گشت و گذار از آن ها استفاده کرد. کرایه‌ی کالساها معمولا از پیش با راننده توافق می‌شود.

دیدنی‌های مانیل

بیشتر جاذبه‌های توریستی مانیل در قسمت «خلیج مانیل» قرار گرفته است که این جاذبه‌ها شامل نقاط دیدنی و کلیساها، موزه‌ها، پارک‌ها و طبیعت و حیات وحش مانیل می‌باشند.

Baywalk: مسیری دو کیلومتری در کنار خلیج مانیل است که در کنار آن انواع کافه و رستوران قرار دارد.
محله چینی‌ها: مانیل یکی از بزرگترین محله‌های چینی‌نشین در جهان(البته صرف نظر از خود کشور چین!) را داراست که در آنجا می‌توانید کالاهای چینی کم‌نظیر و غذاهای چینی خوشمزه‌ای بیابید.
Bonifacio Shrine: بنای تاریخی برای یادبود «Andres Bonifacio» که در مقابل اسپانیایی‌ها جنگید و برای آزادی فیلیپین تلاش کرد.
قصر نارگیل: محل اقامتی که برای «پاپ ژان پل دوم» و در کنار دریا ساخته شده است. بیشتر بخش‌های این بنا از قسمت‌های مختلف درخت نارگیل ساخته شده است.
ناحیه Intramuros : مرکز تاریخی و قدیمی‌ترین بخش پایتخت فیلیپین است که به آن Ciudad Murada یا شهر محصور نیز گفته می‌شود. به این علت نام شهر محصور بر این قسمت نهاده شده است که با دیوارهای عظیم سنگی با طولی حدود ۳ مایل و استحکامات کل این منطقه محصور شده است.
Manila Metropolitan Theatre: یک ساختمان هنری که توسط معمار فیلیپینی، «گوزمان آرلانو» طراحی و در سال ۱۹۳۱ افتتاح شده است. این سالن تئاتر در خیابان پادرو بورگوس و نزدیک پست مرکزی مانیل قرار دارد.
کلیسای سن سباستین: تنها کلیسای تمام فولادی در آسیاست که وقتی اروپایی‌ها، از ساخت کلیسا برای دفعات متعدد پس از زلزله‌ها و آتش گرفتن بنا خسته شدند تصمیم گرفتند کلیسای جامع را تماما از فولاد بسازند. تمام مواد از اروپا سفارش داده شد و معمار آن «گوستاو ایفل»، معمار برج ایفل فرانسه، است. با دیدن معماری گوتیک آن تصور خواهید کرد که جایی در وسط اروپا هستید.
موزه ملی فیلیپین: در سال ۱۹۰۰ ساخته شده و مجموعه قابل توجه‌ای از آثار باستان‌شناسی، هنر، دارایی‌های فرهنگی، جانورشناسی و بسیاری جنبه‌های دیگر را در بر می‌گیرد.
موزه تاریخ سیاسی فیلیپین: در این موزه برخی اسناد تاریخی از قبیل قرارداد استقلال فیلیپین در یک ویترینی شبیه به جام مقدس به نمایش گذاشته شده است.
Bahay Tsinoy: موزه چینی‌ها در فیلیپین در نوع خود نه تنها در جنوب شرقی آسیا، بلکه در جهان بی‌همتاست. این موزه سایه روشنی از گذشته چینی‌ها و مهاجرت آنها به فیلیپین را نشان می‌دهد. در این موزه همچنین جزئیات بسیاری از کارگر بودن اکثر آنها در دوره تسخیر اسپانیایی‌ها، تا در دست گرفتن صنایع و نقش های برجسته در هنر، سیاست و... در روزگار امروز را به خوبی نمایش می‌دهد. در بازدید ازین موزه به یاد داشته باشید که این موزه دوشنبه‌ها تعطیل و یکشنبه‌ها باز است.
Museo Pambata: یک موزه تعاملی برای کودکان است که در سال ۱۹۹۴ افتتاح شده است و الهام گرفته از نمونه‌ای از موزه کودکان در بوستون در آمریکا است.
پارک ریزال: این پارک درست خارج از «شهر محصور» قرار گرفته و بیشتر با نام «لونتا» شناخته می‌شود. لونتا محلی برای موزه‌های ملی، رستوران، تئاترهای فضای باز و بسیاری دیگر از این گونه تفریحات و همچنین مکانی مناسب برای پیک‌نیک‌های خانوادگی است.
پاکو پارک: این پارک در گذشته، محلی مسکونی برای خانواده‌های اسپانیایی مقیم مانیل بود. «خوزه ریزال» پس از اعدام در این مکان به خاک سپرده شد که امروزه بنای یادبودی برای او ساخته شده است.
باغ جانورشناسی و گیاه شناسی مانیل: این باغ وحش نسبتا قدیمی است و نیاز به تعمیرات اساسی دارد. در این باغ وحش حدود ۸۰۰ حیوان از ۱۰۰ گونه جانوری قرار داده شده است، حیواناتی مثل «فیل مالی»، که تنها فیلی ست که در فیلیپین ساکن است. باغ گیاه شناسی مانیل نیز گونه‌های گیاهی متفاوتی از جزایر فیلیپین و جنوب اقیانوس آرام را در خود جای داده است.
پارک اقیانوس مانیل: مرکزی برای حفظ حیات وحش دریایی ست که در سال ۲۰۰۸ در نزدیکی پارک ریزال ساخته شده است. این پارک دریایی که از نمونه مشابه که در سنگاپور ساخته شده بزرگتر است یک تونل اکریلیک ۲۵ متری زیر آب است. این مجموعه تفریحی همچنین شامل زیستگاه دریایی روباز که در سال ۲۰۰۹ گشوده شده است، نیز می‌باشد. علاوه بر این، استخر رو باز، مرکز خرید و هتل و تعدادی رستوران، از دیگر امکانات این مجموعه ی زیباست.
پارک جنگلی Arroceros: پارک جنگلی Arroceros پارکی ۲.۲ هکتاری است و در مرکز شهر مانیل قرار دارد.
کلیسای سن آگوست: کلیسای سن آگوستین به عنوان یکی از چهار کلیسای ساخته شده در دوره استعمار اسپانیا در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده و تحت عنوان محوطه تاریخی ملی، تحت حفاظت دولت فیلیپین قرار دارد. این کلیسای زیبا دارای دکوراسیون داخلی مجلل و تابلوهای نفیسی است.

تاریخچه مانیل

بیش از سه قرن استعمار و اداره فیلیپین توسط اسپانیا، تاثیر زیادی بر معماری بناها در فیلیپین، به خصوص در کلیساها، قلعه‌ها و دیگر بناهای استعماری که در اواخر قرن شانزدهم ساخته شده و خرابه‌های آن هنوز در «اینتراموروس» باقیست، جای گذاشته است. پیش از ورود اسپانیایی‌ها، مانیل سکونت‌گاه مسلمانان مالیایی بود. از دلایلی که مانیل را به پایتخت فیلیپین در زمان اسپانیایی‌ها تبدیل کرد، دسترسی آسان‌تر به دیگر نقاط قلمروی آنان و همچنین نزدیک‌تر بودن به چین نسبت به سیبو بود. فاکتورهایی همچون زمان، موقعیت و فاصله دیگر به اهمیت گذشته نیستند اما چیزی که گردشگران را به سمت مانیل می‌کشاند، آرام بودن، سازمان یافتگی و خلاقیتی است که همچون دیگر همسایگانش، مانیل نیز از آن بهره برده است.

جغرافیا و طبیعت مانیل

مانیل در سواحل شرقی خلیج مانیل قرار گرفته که سواحل غربی «لوزون» را دربرمی‌گیرد و رودخانه «پاسیگ» آن را به دو بخش مجزا تقسیم کرده است. زمینی که مانیل روی آن قرار دارد در گذر زمان و با دخالت انسان و احیای قابل توجه زمین‌های مجاور آب تغییر کرده است . همچنین بسیاری از بخش‌های زمین با توجه به شهرسازی در این بخش ها مسطح شده‌اند. بر اساس سیستم تقسیم بندی آب و هوایی کاپن، شهر مانیل آب و هوای گرمسیری دارد و مانند دیگر بخش‌های فیلیپین به طور کامل در مناطق استوایی قرار دارد. نزدیکی به خط استوا باعث می‌شود در این شهر اختلاف دما بسیار کم باشد. بطوری که دمای هوا معمولا بین ۲۰ تا ۳۸ درجه سانتیگراد است. میزان رطوبت، اغلب در تمام سال بسیار بالاست. از اواخر دسامبر تا می هوا نسبتا خشک است. در ماه‌های بعد هوا سردتر و مرطوب تر می‌شود و در نهایت به هوایی ملایم و پس از آن گرم منجر می شود. در فصول بارانی سال، به ندرت پیش می‌آید که بارش باران در تمام روز ادامه داشته باشد اما میزان بارندگی در یک زمان کوتاه بسیار شدید است. طوفان معمولا در ماه‌های جون تا سپتامبر رخ می‌دهد و ممکن است باعث جاری شدن سیل در بخش‌هایی از شهر شود.

خرید در مانیل

بهترین راه برای بدست آوردن شناخت از نحوه خرید در مانیل، سر زدن به یک tiangge ( بازاری که شامل دکه و مغازه بسیار است و می‌توان کالاها را با تخفیف و چانه زدن به دست آورد) است. مارکت Francis Square، مرکز خرید Greenhills نمونه‌هایی از این مراکز خرید هستند. مراکز خرید بسیاری برای خرید اجناس دست ساز و سوغاتی‌های نادر و کمیاب نیز وجود دارد. اما اگر به خرید از برندهای جهانی علاقه‌مندید، نباید از مرکز خرید SM Mall of Asia که هم اکنون چهارمین مرکز خرید جهان است، بی تفاوت عبور کنید. بازارهای عمومی نیز بخشی از مانیل هستند و مردم اطراف نیز برای برطرف کردن نیازهایشان و خرید به این بازارها می‌آیند.

چه چیزی بخریم؟

barong Tagalog های سنتی از بهترین اجناسی ست که در فیلیپین می توان برای خرید انتخاب کرد. این لباس‌ها، پیراهن‌هایی بلند و بسیار سبک هستند و اغلب روی آنها هنرهای فیلیپینی کار شده است. این لباس‌ها در مراسم رسمی فیلیپین توسط زنان و مردان پوشیده می‌شوند. نمونه های کتانی این لباس ها مقرون به صرفه‌تر هستند. ولی برای اینکه خرید خوبی داشته باشید نمونه بافته شده از برگ های آناناس را بخرید.

غذا و رستوران در مانیل

مانیل، مرکزی ملی برای آشپزی‌های این منطقه و دیگر بخش‌های فیلیپین است. اغلب غذاهایی که مخصوص شهرهای دیگر فیلیپین است، از رستوران‌های مخصوص و برجسته یک منطقه گرفته تا انواع دیگر غذاها، همه در مانیل دیده می‌شود. رستوران‌های عمومی برای تمام اقشار و طبقات مختلف مردم غذاهای متنوعی را ارائه می‌دهند.

برخی از غذاهای مخصوص منطقه‌ای در مانیل

مناطق شمالی جزیره لوزون یا ایلوکوس:

  • Pinakbet: ماهی همراه با چاشنی سبزی.
  • Papaetan: bile secretion همراه با چاشنی سیرابی.

مناطق مرکزی جزیره لوزون یا کاپامپانگان:

  • Relleno: این غذا نوعی ماهی یا مرغ شکم پر است.
  • Pansit Palabok: وعده‌ی غذایی از نودل است.
  • Sisig: گوشت یا غذاهای دریایی خرد شده که با سس مایونز و ادویه‌های فیلیپینی طعم لذیذی پیدا کرده است.
  • Adobo: این غذا که در حال حاضر به عنوان غذایی ملی شناخته می‌شود از گوشت قرمز یا مرغ که در سس خوابانده شده درست می‌شود.
  • Sinigang: گوشت با غذاهای دریایی که در میوه ترش آب‌پز شده است.
  • Hipong Halabos: میگو که آب پز شده است.
  • Biya with Gata و Pangat – fish: ماهی پخته شده در شیر نارگیل می‌باشد.

غذاهای کنار خیابانی

غذاهای خیابانی که به آنها Pamatid Gutom گفته می‌شود اغلب به عنوان غذایی که به طور موقت انسان را سیر نگه می دارد و گرسنگی انسان را رفع می کند مورد توجه همه است. این غذاها در دکه‌های خیابانی کوچک، گاری‌های دستی و یا غذا فروشی‌های کنار خیابان، در مسیرهای پرتردد و خیابان‌های شلوغ به فروش می‌رسند. ارزان بودن و آماده شدن سریع از مزیت هایی است که مسافران و دیگر مردم را به خرید این غذاها در مسیر رفت و آمد خود ترغیب می‌کند. این غذاها تنوع بسیاری دارند و از انواع غذاهای دریایی گرفته تا گوشت و مرغ که به روش‌های مختلف پخته شده و سس‌های مختلفی به آنها اضافه شده و نان و نودل و میوه‌های تازه را شامل می‌شوند.

Kwek Kwek: از غذاهای مخصوص فیلیپین که همیشه و همه جا حاضر است و از تخم مرغ آب پز که در خمیری نارنجی رنگ خوابانده شده و سپس سرخ شده تشکیل می شود. موقع صرف شدن معمولا در سس سرکه با خیار و پیاز و فلفل چیلی خرد شده قرار داده می‌شود.
Binatog: این غذا نوعی ذرت آب پز شده است که شیر نارگیل، شکر و همچنین نارگیل تازه روی آن قرار می دهند.

امنیت و سلامت در مانیل

مانیل از نظر وضعیت زاغه نشینی و داشتن محله‌های فقیرنشین یکی از بدترین شهرهای آسیا است و همچون بمبئی، کلکته و داکا وضعیت نامناسبی در این شهر وجود دارد و قدم زدن در شهر با خیالی آسوده به راحتی ممکن نیست. مواجه با گروه‌هایی از این مردان و یا نوجوانان حتی اگر برای گردشگران آزاردهنده نباشد بسیار ترسناک است. از مزاحمت‌هایی که برای گردشگران خارجی و تور‌های آنان در مسیرهای پیاده روی و گردش در شهر وجود دارد حضور کودکانی دچار سوء تغذیه با ظاهری کثیف است. همچنین چاه‌هایی که درپوش آنها برای فروش فلز به کار رفته و در آن به سرقت رفته و بدون درپوش رها شده اند، زباله های جمع نشده، رانندگی خطرناک، بخصوص جیپ‌هایی که برای سوار کردن مسافر دست تکان می‌دهند و خارج از خطوط حرکت می‌کنند، از دیگر موانع پیاده‌روی گردشگران در شهر است.
از کلاهبرداری‌های رایج در این شهر، نزدیک شدن افراد کلاهبردار به گردشگران و معرفی خود به عنوان کارمند هتل اقامت گردشگران است که به طور تصافی آنها را دیده‌اند و بدین وسیله با فریب مسافر، از آنها دعوت می‌کنند که اطراف را به آنها نشان دهند و آنها را به مکان های دیدنی ببرند. رفتار این کلاهبرداران ممکن است آنقدر طبیعی باشد که حتی مسافران باتجربه را نیز فریب دهد. در صورت مواجه شدن به این گونه افراد، به آنها توجهی نکنید و در مقابل اصرار آنان فقط بگویید اگر شما را ترک نکنند از پلیس کمک خواهید گرفت. آنها با شنیدن نام پلیس به سرعت از شما دور خواهند شد.
دزدی و به خصوص جیب‌بری در مانیل بسیار رایج است. مانند دیگر کشورهای فقیر دنیا، در فیلیپین و به خصوص مانیل نیز باید رفتاری محتاطانه داشته باشید. بهتر است جواهرات و وسایل با ارزش خود را به تماشا نگذارید. نشان دادن موبایل‌های گران قیمت و یا دوربین، به سرعت توجه دزدها را به خود جلب می‌کند.
آلودگی هوا: در شهری صنعتی و بزرگ همچون مانیل به دلیل زباله‌های صنعتی بسیار و استفاده بیش از حد از وسایل نقلیه، هوای آلوده که ظاهری غبار آلود دارد، تاثیرات مخربی بر اکثر ساکنین این شهر دارد و سالانه به بیش از ۴۰۰۰ مرگ و میر منجر می شود. محل‌های زباله روباز و پساب‌های صنعتی نیز منجر به افزایش آلودگی درون شهر می‌شوند. فقدان زیرساخت‌های شهری مناسب یکی از علل آلودگی در مانیل است. منطقه آرمیتا آلوده‌ترین منطقه از نظر آلودگی هوا در این شهر است.

نام‌های دیگر: 
Manila
مانیلا

افزودن دیدگاه جدید