سیگیریا

توضیح اولیه: 

شهر سیگریا در استان مرکزی سریلانکا قرار گرفته و از توریستی‌ترین شهرهای این کشور است. معروف‌ترین بنای این شهر قلعه‌ای صخره‌ای و قرمز رنگ، و بسیار قدیمی است که در میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است. این قلعه که در ارتفاعات ۲۰۰ متری ساخته شده، با باغ‌های بسیار و بناهای قدیمی بازمانده دیگر احاطه شده است.

متن اصلی: 
سیگریا به خاطر دیوارنگاره‌هایش که بسیار شبیه به غارهای آجانتا در هند است نیز شهرت یافته است. این جاذبه‌های تاریخی در شهر سیگریا، هر ساله گردشگران بسیاری بخصوص از خارج از سریلانکا را به این شهر می کشاند.
شهر سیگریا که از نظرشهری بیشتر به روستایی بزرگ شبیه است، با فاصله ای حدود ۵ ساعت تا کلمبو معمولا از مقاصد بعدی گردشگرانی است که به کلمبو سفر کرده‌اند. بالن سواری در سیگریا و دیدن مناظر سرسبز این جزیره با پرواز بر فراز شهر، از تفریحات مورد علاقه گردشگران است.

سفر به سیگریا

از شهر کلمبو با اتوبوس می‌توان به سیگریا سفر کرد. برخی از این اتوبوس‌ها کولردار و برخی دیگر معمولی هستند و مسیر بین این دو شهر حدود ۵ یا ۶ ساعت با اتوبوس به طول می‌انجامد. به دلیل دوطرفه بودن جاده‌های این کشور و سه چرخه‌های بسیاری که در مسیرها در تردد هستند، سفر با وسایل نقلیه ای همچون تاکسی یا اتوبوس تفاوت زمانی زیاد ندارد و اتوبوس‌ها به دلیل ارزان‌تر بودن رایج‌ترند.
یکی دیگر از راه‌های مرسوم سفر به این شهر، سفر زمینی با اتوبوس از شهر دمبولا (از دیگر شهرهای توریستی سریلانکا) است. بین این دو شهر روزانه اتوبوس‌هایی از ساعت ۶ صبح تا ۶ بعد از ظهر در رفت و آمدند ولی به یاد داشته باشید اگر قصد اقامت در سیگریا را ندارید، آخرین اتوبوس به دامبولا که ساعت ۶ بعد از ظهر حرکت می‌کند را از دست ندهید.

دیدنی‌های سیگریا

اصلی‌ترین جاذبه‌ی گردشگری در این شهر قلعه سیگریا است که بر بالای صخره‌های قرمز رنگ واقع شده و برای رسیدن به آن باید ۱۲۰۰ پله‌ی سنگی را پیمود. این بنا در ارتفاعات کوهی از جنس گرانیت و نیز زمین‌های پرشیب این منطقه‌ی محصور در جنگل‌های اطراف خود قرار گرفته‌ است. در ابتدای راه صخره‌ای عظیم که پاهای شیر در دامنه آن تراشیده شده نیز خودنمایی می‌کند.
نقاشی‌ها و حکاکی‌هایی که در جای جای این ناحیه قابل مشاهده است، از دیگر جذابیت‌های این اثر تاریخی است که تا قرن چهاردهم به عنوان معبدی بودایی نیز مورد استفاده قرار می‌گرفت.
بقایای مجموعه باغها و استخر نیز در این منطقه قابل مشاهده است که از آب استخر برای آبیاری و آبتنی استفاده می‌کردند. بطور کلی این ناحیه دارای ۳ باغ اصلی است که به سبک معماری باغ‌های ایرانی یعنی چهارباغ ساخته شده است.
از دیگر دیدنی‌های این شهر دیوار آینه است که متاسفانه بر اثر نوشته‌های بازدیدکنندگان و زائران طی صدها سال گذشته به تدریج پوشیده شده و خاصیت آینه‌ای خود را از دست داده است. امروز نوشتن بر روی این آینه برای حفاظت از همین نوشته‌ها ممنوع است!
موزه شهر سیگریا تصاویر از حفاری‌های این شهر، بازسازی کنده‌کاری‌های روی صخره‌ها، نمونه‌هایی از ترجمه متون نوشته شده روی دیوار آینه و برخی آثار باستانی دیگر را در دل خود جای داده است.

تفریح در سیگیریا

صخره‌نوردی در این شهر از تفریحات مورد علاقه بسیاری از مردم محلی و گردشگران است. البته صخره‌نوردی به تنهایی شاید برای همه مقدور نباشد اما تورهای صخره‌نوردی که در این شهر و توسط مرکز مطالعات زیستی و فرهنگی برگزار می‌شود برای همه قابل استفاده است. اگرچه این تورها ممکن است در فصل‌هایی که تعداد گردشگران زیاد نیست برگزار نشود.
بالن سواری از دیگر تفریحاتی است که می‌توانید در این شهر آن را تجربه کنید. پرواز آرام بالن بر فراز شهر و تماشای شهر و جنگل و صخره‌های این شهر از نمایی بالا بسیار لذت بخش خواهد بود. از زیبایی‌های بالن سواری این است که جهت حرکت بالن در اختیار خلبان نیست و بالن در جهت باد حرکت می‌کند و خلبان تنها ارتفاع آن را تنظیم می‌کند. (البته اگر این مورد را زیبایی حساب کنید!)

خلاصه‌ای از تاریخ سیگریا

شهر سیگریا از دوره‌های ماقبل تاریخ ساکنانی را در خود داشته است. از نشانه‌های کشف شده در این شهر، به نظر می‌رسد که از حدود ۵ هزار سال پیش مردمانی در سیگریا زندگی می‌کرده‌اند. دژ شهر سیگریا که این شهر شهرت خود را مدیون آن است، توسط پادشاه کاسیاپا ساخته شد. کاسیاپا پایتخت را به سیگریا تغییر داد و بیشتر بناهای تاریخی این شهر به این دوره برمی‌گردد. پس از شکست این پادشاه از موگالانا، پایتخت دوباره به آنوراجاپورا بازگشت.

جغرافیا و طبیعت سیگریا

شهر سریلانکا در شمال مناطق کوهستانی و مرکزی این جزیره قرار گرفته و آب و هوای آن در همه سال گرم و مرطوب است. خنک‌ترین و گرم‌ترین ماه سال در این شهر اختلاف چندانی با هم ندارند و در تمام ماه‌های سال می‌توان به این شهر سفر کرد. البته بهتر است در ماه‌های آخر سال میلادی یعنی از اکتبر تا دسامبر که بارندگی در این شهر بیشتر است به سیگریا سفر نکنید زیرا در این شهر ممکن است امکان تفریحاتی همچون صخره نوردی را از شما بگیرد.

نام‌های دیگر: 
Sigiriya

افزودن دیدگاه جدید