دمبولا

توضیح اولیه: 

شهر تاریخی دمبولا در استان مرکزی سریلانکا قرار گرفته و با داشتن معابد زیبای غار مانند هرساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند. قرار گرفتن این شهر در نزدیکی دیگر شهرهای پراهمیت سریلانکا همچون کندی و کلمبو، سفر به این شهر را برای مسافران آسان می‌کند.

متن اصلی: 

از معابد زیبا، جاذبه‌های تاریخی بسیاری در دمبولا وجود دارد که نشان می‌دهد این شهر از زمان‌های دور سکونت‌گاهی برای انسان‌ها بوده است.

 

طبیعت شهر دمبولا در سریلانکا

بهترین زمان سفر به سریلانکا

 

علاوه بر جاذبه‌های بسیار تاریخی دمبولا، از مناظر طبیعی و بسیار سبز طبیعت پیرامون، جنگل‌ها و کوه‌های این شهر با گونه‌های بسیار متنوع گیاهان و جانوران ساکن در آنها نیز نمی‌توان غافل شد و سفرهای جاده‌ای بین شهری در این مسیرها معمولا زمانی برای بهره‌بردن از این مناظر چشم نواز است.

سفر به دمبولا

مهمترین شهرهای توریستی که در نزدیکی دمبولا قرار دارند، کلمبو، سیگریا و کندی می‌باشند که ازین شهر‌ها با اتوبوس می‌توان به دمبولا سفر کرد. در این مسیرها اتوبوس‌های کولردار نیز تردد می‌کنند که با توجه به آب و هوای کشور سریلانکا، بهتر است از آنها استفاده کنید. ترمینال این شهر در فاصله یک کیلومتری از شهر در جاده دمبولا به کندی قرار گرفته است.

 

اتوبوس بین شهری در سریلانکا

راه های سفر به سریلانکا

 

گردش در دمبولا

برای بازدید از بناهای تاریخی که در نزدیکی شهر قرار دارند بهترین راه استفاده از سه چرخه‌هاست، زیرا علاوه بر دسترسی آسان، مقرون به صرفه نیز هستند.

دیدنی‌های دمبولا

معروفترین دیدنی شهر دمبولا معابد غارمانند آن است که برای این شهر شهرتی جهانی به همراه داشته است. در کنار هنرهای دست ساز باورنکردنی در این معابد آرامش خاصی بر آنها حاکم بوده و نقاشی‌ها و مجسمه‌های بسیاری از بودا را نیز می‌توان در این معابد مشاهده نمود. برای رسیدن به این پنج معبد باید از پله‌های سنگی مسیری ۱۰ دقیقه‌ای را بالا رفت.
معبد سنگی سلطنتی از معابد بسیار قدیمی بودایی در سریلانکاست که با آثار باستانی فراوان در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. در بیشتر بخش‌های این معبد توضیحاتی برای اطلاع از جزئیات برای گردشگران قرار داده شده است.

 

دیدنی‌ های سریلانکا

 

معبد طلایی بودا از مهمترین معابد برای بوداییان سراسر جهان است و به خاطر مجسمه طلایی رنگ و ۳۰ متری بودا معبد طلایی نام گرفته است. در این معبد موزه‌‌ای وجود دارد که مجسمه‌های اهدایی از سراسر جهان در آن به نمایش گذاشته شده است. در این معبد همچنین در تابلوهایی زندگی بودا به تصویر کشیده شده است که بازدیدکنندگان را با آیین بودایی آشنا می‌کند.

 

معبد طلایی بودا

دیدنی های شهر تاریخی دمبولا در سریلانکا

 

تورهای تماشای پرندگان از دیگر جاذبه‌های شهر دمبولاست که علاقه‌مندان به طبیعت و حیات‌وحش را جذب خود می‌کند. جنگل چوب‌های آهنی(آیرن وود) و محدوده کوه رز کوارتز از بهترین مکان‌ها برای برگزاری تورهای تماشای پرندگان هستند.

 

 

تنوع گیاهی و حیوانی در سریلانکا

چگونه می توان به سریلانکا سفر کرد؟

 

جنگل چوب‌های آهنی و کوه رز کوارتز علاوه بر اینکه زیستگاه پرندگان بسیار متنوعی به شمار می‌روند، از قدیمی‌ترین باغ‌های این کشور هستند و با درختانی بسیار قدیمی به یکی از جاذبه‌های بی‌بدیل شهر دمبولا تبدیل شده‌اند.

تاریخچه دمبولا

شهر دمبولا با سابقه‌ای تاریخی از سال‌های بسیار پیش از میلاد مسیح سکونت‌گاه انسان‌ها بوده است. کندوکاوهای باستان شناسی در این شهر حکایت از زندگی انسان‌ها در دمبولا حتی سال‌ها پیش از ورود بودا به این سرزمین داشته است.
سابقه بسیار طولانی زندگی انسان‌ها در این شهر آثار تاریخی بسیاری را در دمبولا پدید آورده است که با ورود بودا، این آثار رنگ و بویی بودایی به خود گرفته است. نقاشی‌های روی دیوارهای غارها و مجسمه‌های بودا در این شهر که متعلق به صده‌ی پیش از میلاد است از جاذبه‌های اصلی این شهر کهن برای گردشگران است.

جغرافیا و طبیعت دمبولا

شهر دمبولا با قرار گرفتن در بخش‌های مرکزی سریلانکا و نواحی کوهستانی مناظر طبیعی و زیبایی را از آن خود کرده است به طوریکه برخلاف دیگر شهر‌های تاریخی سریلانکا، در دمبولا مناظر طبیعی نیز از جاذبه‌های اصلی این شهر است. جنگل چوب‌های آهنی و کوه رز کوارتز با مناظری بسیار زیبا و پرندگان گوناگونی که در خود جای دادند بخشی از این جاذبه‌های طبیعی هستند.

 

طبیعت دمبولا در سریلانکا

جاذبه های گردشگری سریلانکا

 

در برخی از این موارد حتی ترکیب جاذبه‌های طبیعی و تاریخی دیدنی‌های نابی را برای این شهر به ارمغان آورده است که مجموعه معابد غار مانند از بهترین نمونه‌های آن است. آب و هوای شهر دمبولا اگرچه همچون دیگر نقاط سریلانکا گرم و مرطوب است اما به دلیل قرارگرفتن در مناطق کوهستانی کمی خنک تر از دیگر شهر‌هاست.

 

غذا و رستوران در دمبولا

در برخی مکان‌های توریستی که گردشگران زیادی از آن بازدید می‌کنند دست‌فروشان آب‌میوه‌های خنک و میوه‌های وحشی مخصوص سریلانکا را به فروش می‌رسانند. انواع شیرینی‌های زنجبیلی، نوعی زیتون مخصوص با سس تند و همچنین انبه با سس تند نیز در بین خوراکی‌های آنها دیده می‌شود. البته خوراکی‌های دستفروش‌ها چندان بهداشتی نیستند و بهتر است زیاد از این دکه‌ها خرید نکنید.

 

غذا در رستوران های سریلانکا

منابع و اطلاعات بیشتر: 
نام‌های دیگر: 
Dambulla

افزودن دیدگاه جدید