معرفی سریلانکا

Body: 

سریلانکا کشوری جزیره‌ای زیبا و سرسبز در اقیانوس هند و واقع در جنوب آسیاست. این کشور که مارکوپولو از آن به عنوان بهترین جزیره جهان یاد کرده در جنوب کشور هند واقع شده و آب و هوای آن در بیشتر فصل‌های سال گرم و مرطوب است اما با داشتن کوهستان‌هایی در مرکز جزیره و زمین‌هایی کم ارتفاع از تنوع آب و هوایی نسبتا خوبی نیز برخوردار است.

 

طبیعت سریلانکا

نکات سفر به سریلانکا

 

سواحل زیبا، مناظر کوهستانی و همیشه سرسبز در کنار فرهنگ غنی سه‌هزار ساله و برگزاری فستیوال‌های متعدد از جاذبه‌های این کشور است که هر ساله گردشگران بسیاری را به سوی خود می‌کشاند. اغلب ساکنین این جزیره بودایی و هندو هستند و معابد بسیاری در سراسر جزیره دارند که این معابد زیبا نیز گوشه‌ای از جاذبه‌های این کشور است. معبد طلایی بودا در دامبولا که شهری تاریخی با معابدی بسیار در مرکز سری‌لانکاست از مهترین معبدها در جزیره سریلانکا به شمار می‌رود.
این کشور که سال‌های زیادی است بر روی صنعت توریسم سرمایه‌گذاری کرده است توانسته هر ساله گردشگران بسیاری را به خود جذب کند. اگرچه پس از سونامی سال ۲۰۰۹ با کاهش گردشگر مواجه شده است اما با برنامه‌های متنوع سعی در بازگرداندن توجه گردشگران به این جزیره بی‌همتا دارد.

تاریخچه سریلانکا

کشور سریلانکا با قدمتی بیشتر از ۳۰۰۰ سال در قرون اخیر همواره مستعمره دولت‌های پرتقال، هلند و در نهایت انگلیس بوده است. در زمان سلطه‌ی انگلیس بر این جزیره، برای نخستین بار کل جزیره را متحد ساخت. اگرچه پس از سال ۱۹۴۸ که این کشور پس از سال‌های طولانی استعمار انگلیس توانست استقلال خود را به دست آورد اما گرفتار رقابت قومی تامیل‌ها و سینهالی‌ها بوده که باعث اغتشاشات بسیاری در کشور شده است که گاهی نیز وضعیتی شبیه به جنگ داخلی در این کشور را پدید آورده است.

 

معابد در سریلانکا

معبد غار دمبولا در سریلانکا

 

معروف‌ترین آثار تاریخی این کشور را معابد بودا با قدمتی چندهزار ساله تشکیل می‌دهند که در اغلب شهرهای توریستی سریلانکا که در گذشته پایتخت پادشاهان و امپراطوری‌ها بوده‌اند دیده می‌شود. علاوه بر معابد بسیار در شهرهای این کشور، قلعه‌ها و استحکامات پادشاهان نیز در برخی مناطق این کشور به جای مانده اند. ساختمان‌ها و کلیساهای بسیاری از دوره‌های طولانی مدت استعمار پرتغال، هلند و به خصوص انگلیس نیز در این کشور به جای مانده که از دیگر جاذبه های این کشور است.

طبیعت و جغرافیا سریلانکا

کشور سریلانکا جزیره‌ای شبیه به یک قطره آب است که در اقیانوس هند واقع شده است. به جز بخش‌های مرکزی این جزیره که کوهستانی است، دیگر بخش‌ها کم‌ارتفاع هستند که در برخی مناطق جنگلی و دیگر مناطق به خصوص در شمال مسطح است. با وجود کوچک‌بودن، کشور سریلانکا بیشترین تراکم تنوع زیستی در آسیا را از آن خود کرده است. این کشور همچنین زیستگاه گونه‌های جانوری چون فیل آسیایی و پلنگ‌ها و بسیاری گونه‌های خاص و  یا در حال انقراض است.

 

 

سریلانکا

جنگلهای سینهاراجا در سریلانکا

 

آب هوا در این جزیره آب و هوایی استوایی است که با بادهای موسومی همراه است. اگرچه قرار گرفتن در جنوب آسیا آب و هوایی گرمسیری برای بیشتر نقاط این جزیره به همراه داشته است اما وجود بخش‌های کوهستانی در مرکز جزیره باعث تنوع درآب و هوای جزیره می‌شود به طوریکه در بخش‌های مرتفع مرکزی دمای هوا به پنج درجه زیر صفر نیز می‌رسد.

بهترین وقت سفر به سریلانکا

 بهترین زمان برای سفر به این کشور زمانی است که بارش باران کمتر می‌شود یعنی ماه‌های دسامبر تا مارس که فصل خشک و کم باران در سریلانکا محسوب می‌شوند. بهترین زمان برای سفر به مناطق کوهستانی و دیگر مناطق مشابه نیز از ماه‌های آوریل تا سپتامبر است..

 

 

بهترین زمان سفر به سریلانکا

بهترین زمان سفر به سریلانکا

 

شهرها و مراکز توریستی سریلانکا

بخش عظیمی از گردشگرانی که از کشور سریلانکا دیدن می‌کنند به قصد بازدید از بناهای تاریخی این کشور، به خصوص معابد بسیار زیبا با قدمت چندهزارساله آن وارد این کشور می‌شوند. علاوه بر معابد، بناهای تاریخی دوران پرتغالی‌ها، هلندی‌ها و انگلیسی‌ها، قلعه‌ها و کلیساها که هر کدام معماری و زیبایی خود را از دوران گذشته در دل خود نگاه داشته است نیز قابل توجه‌اند. معروف‌ترین قلعه‌ی به جای مانده از امپراطوری‌های پیشین در شهر سیگریا و در بالای صخره بلندی با سنگ‌هایی متمایل به قرمز واقع شده است. ساختمان‌های سلطنتی بسیاری نیز در شهر کندی که آخرین پادشاهی سریلانکا پیش از تسخیر انگلیسی‌ها در آن شهر برقرار بوده نیز وجود دارد دیدن‌شان خالی از لطف نیست.

 

 

جت اسکی در سریلانکا

بنتوتا ؛ زیباترین ساحل سریلانکا

 

طبیعت زیبا و سرسبز این جزیره، با کوهستان‌ها و جنگل‌ها و آب و هوایی متفاوت باعث شده این کشور در همه ی فصل‌ها پذیرای گردشگران باشد. سواحل زیبا و شنی این کشور در شهرهای مختلف به خصوص در بنتوتا با غروب قرمز رنگ خورشید همواره توجه گردشگران را به خود جلب می‌کند. تفریحات ساحلی و آبی همچون جت‌اسکی، قایق‌سواری و غواصی از دیگر جاذبه‌های این جزیره به خصوص در مناطق ساحلی است. علاوه بر این، هتل‌هایی بسیار مجلل با چشم‌اندازهایی به سواحل و دیگر مناظر طبیعی زیبا، در بخش‌های ساحلی وجود دارد که اقامت در آنها برای گردشگران بسیار خاطره‌انگیز خواهد بود.

کلمبو: این شهر در استان مرکزی سریلانکا قرار گرفته و پایتخت تجاری و اقتصادی کشور سریلانکاست. کلمبو شهری شلوغ در سواحل غربی این جزیره و بزرگترین شهر سریلانکا است. سال‌های طولانی مستعمره کشورهایی چون پرتغال، هلند و انگلیس، این شهر را مملو از بناهای تاریخی و کهن ویرانه‌های به جای مانده از گذشته‌های دور ساخته است که در ترکیب با زندگی مدرن کنونی در این شهر تصویری متفاوت را به گردشگران نشان می‌دهد.

 

 

کلمبو در سریلانکا

آنچه باید از کلمبو در سریلانکا بدانید

 

کندی: شهر کندی در دره کندی در مرکز سریلانکا قرار دارد و به خاطر معابد زیبای قدیمی و مهم بودایی که در این شهر قرار گرفته به پایتخت مذهبی این کشور معروف است. مهمترین معبد بودایی در این شهر قرار دارد که دندان مقدس منسوب به بودا در آن نگهداری می‌شود و به همین دلیل این معبد از قداست خاصی برای مردم سریلانکا برخوردار است. این شهر هر ساله با برگزاری جشنواره‌هایی پذیرای مردم زیادی از سرتاسر جزیره است. دریاچه زیبای این شهر و باغ گیاه‌شناسی با گونه‌های متنوعی از درختان و گلها از دیگر جاذبه‌های این شهر برای گردشگران است. حضور گردشگران بسیار در این شهر باعث شده کندی به یکی از گرانترین شهرها در سریلانکا تبدیل شود.

 

 

کندی در سریلانکا

هتل و اقامتگاه در سریلانکا

 

بنتوتا: بنتوتا شهری کوچک و ساحلی است که در جنوب سریلانکا قرار گرفته و با داشتن سواحلی زیبا و آرام‌بخش، گردشگران بسیاری را به سوی خود می‌کشاند. تماشای طلوع و غروب رویایی خورشید در کنار اقیانوس هند را در سفر به این شهر نباید از دست داد. تفریحات ساحلی و ورزش‌ها و بازی‌های آبی از جمله قایق سواری، جت اسکی و شناکردن در آب‌های اقیانوس هند از دیگر جاذبه‌های این شهر است.

 

 

ساحل بنتوتا در سریلانکا

غروب آفتاب از دیدنی های بنتوتا

 

سیگیریا: از مشهورترین شهرهای توریستی سریلانکا که آثار تاریخی بسیاری را در خود جای داده است. این شهر بیشترین شهرت خود را مدیون قلعه‌ی کهن که یادگار قرن چهارم میلادی است می‌باشد. این قلعه بر روی کوه شیر واقع شده و برای رسیدن به آن باید ۱۲۰۰ پله را طی کرد..

 

 

سیگیریا در سریلانکا

قلعه سیگیریا در سریلانکا

 

پولوناروا: شهری کهن با بناهایی بسیار تاریخی از تمدن‌های پیشین است که در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز ثبت شده است. این شهر که از قرن ۱۱ تا ۱۳ میلادی پایتخت سریلانکا بوده شامل مجسمه‌های زیبا و بسیار بزرگ و آثار تاریخی متعددی با قدمتی که به پادشاهی دوم سریلانکا باز می‌گردد است.

دمبولا: شهری تاریخی است که با قرار گرفتن معبد طلایی بودا در آن همواره مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرد. این معبد که در میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است قدمتی چند هزار ساله دارد و نقاشی‌ها و تصاویری که در این معبد طلایی دیده می‌شوند، زندگی بودا و بخش‌هایی از تاریخ سریلانکا را روایت می‌کند.

 

دمبولا در سریلانکا

معبد طلایی بودا در سریلانکا

 

آنواردهاپورا: شهری بسیار قدیمی که از سال‌های قبل از میلاد پایتخت تمدن آنواردهاپورا بوده است. بازمانده‌های بناهای قدیمی در این شهر، صومعه‌ها و معابد قدیمی از مهمترین جاذبه‌های تاریخی این شهر برای گردشگران است.

 

مردم و فرهنگ در سریلانکا

اکثر مردم سریلانکا از نژاد سینهالی(۷۴ درصد) و تامیل(۲۰ درصد) هستند و دین آنها بودایی است که دین رسمی این کشور نیز می‌باشد اگرچه ادیان هندو و مسیحیت که از زمان استعمار به این کشور وارد شده و همینطور اسلام نیز در بین آنها دیده می‌شود.

 

فستیوال‌ های مذهبی در سریلانکا

فستیوال‌ پراهرا در کندی سریلانکا

 

فرهنگ حاکم بر جامعه سریلانکا با قدمت بیش از ۲۵۰۰ سال به جای مانده از تمدن‌های اولیه در این سرزمین است که تحت تاثیر ادیان بودایی و هندو رشد یافته است. فستیوال‌هایی که هر ساله در این کشور برگزار می‌شود نمونه ای از فرهنگ مذهبی و کهن این کشور است. فستیوال ایسالا پراهرا که در آن مردم به رقص و شادی می پردازند و در شهر کندی برگزار می‌شود نمونه‌ای از فستیوال‌های بودایی در این کشور است.

زبان

زبان‌های رسمی مردم سریلانکا زبان‌های سینهالا و تامیلی ست، زبان تامیل بیشتر بین تامیل‌ها و مسلمان‌ها رواج دارد و قدمتی دیرینه دارد. زبان انگلیسی نیز به واسطه سال‌های زیاد استعمار انگلیسی‌ها هنوز هم استفاده می‌شود و بیشتر مردم این کشور کمابیش به این زبان آشنایی دارند. در شهرها و مناطق ساحلی و توریستی سریلانکا به راحتی می‌توانید با مردم و به خصوص پلیس و کارمندان انگلیسی صحبت کنید ولی در مناطق روستایی به ندرت به انگلیسی آشنایی دارند.

نظام سیاسی

نظام سیاسی سریلانکا جمهوری سوسیالیستی دمکراتیک است و رئیس جمهور در کشور رئیس حکومت نیز می‌باشد که با رای مستقیم مردم برای یک دوره شش ساله انتخاب می‌شود. نخست وزیر معاون رئیس جمهور است و رهبری حزب حاکم در مجلس را نیز بر عهده دارد.

 

نظام سیاسی در سریلانکا

ویزای سریلانکا

 

سیاست خارجی در این کشور همواره بر پایه بی‌طرفی بوده و عدم دخالت در امور داخلی کشورها و احترام به حق حاکمیت و همزیستی مسالمت آمیز با دیگر کشورها در دستور کار سیاست‌مداران این کشور قرار گرفته است.

خدمات ارتباطی در سریلانکا

تلفن: آنتن‌دهی تلفن همراه در سریلانکا نسبتا خوب بوده و استفاده از آن نیز بین مردم بسیار رایج است. از معروف ترین اپراتورها در این کشور میتوان اپراتور دایلوگ را نام برد که آنتن دهی خوبی در سطح کشور دارد و نقاط بسیاری از این جزیره را پوشش می‌دهد. این اپراتور در فرودگاه نیز دفتر فروش دارد و می‌توانید هنگام ورود در فرودگاه سیم کارت تهیه کنید.
اینترنت: در بسیاری از شهرهای سریلانکا کافه‌های اینترنت از آسان‌ترین راه‌های دسترسی به اینترنت است. در شهرهای بزرگتر مراکز خرید مجلل و بزرگ بیشتر به چشم می‌خورد و بسیاری از این مراکز اینترنت بیسیم رایگان در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌دهند.

تعطیلات در سریلانکا

تعطیلات رسمی در کشور سریلانکا ۲۴ روز می‌باشد که رتبه دوم تعطیلات در جهان را پس از کشورمان ایران به خود اختصاص داده است. روزهای تعطیل در این کشور بیشتر شامل مناسبت‌های ملی و مذهبی نظیر بزرگداشت خداوند شیوا، کریسمس و... می‌شود که در این میان سهم دین بودایی به خاطر اکثریت بودایی مردم این کشور بیشتر است.
تعطیلات و اعیاد مسلمانان همچون عید فطر، عید قربان و میلاد پیامبر اکرم(ص) نیز در این کشور تعطیل رسمی است.

 

 

تعطیلات در سریلانکا

افزودن دیدگاه جدید