کلمبو

توضیح اولیه: 
شهر کلمبو بزرگترین شهر سریلانکا و پایتخت تجاری و اقتصادی این کشور است درحالیکه تا پیش از سال ۱۹۸۰ پایتخت سیاسی این کشور نیز بود. این شهر با قرارگرفتن در سواحل غربی جزیره سریلانکا مدت‌های طولانیست که بندری مهم در این کشور و مرکز تجاری منطقه محسوب می‌شود.
متن اصلی: 

کلمبو با داشتن بناهای تاریخی بسیار، معماری‌های به سبک دوران استعمار، برگزاری فستیوال‌های متعدد در طی سال، سواحل زیبا و امن، رستوران‌ها و مراکز خرید بسیار مورد توجه گردشگران بسیاری از سراسر جهان قرار می‌گیرد.

 

کلمبو پایتخت سریلانکا

چه فصلی برای سفر به سریلانکا مناسب است؟

 

جاذبه‌های مدرن زندگی شهری در این شهر در کنار جاذبه‌های باستانی همچون معابد، بناها و ساختمان‌های قدیمی گردشگران بسیاری را به سوی این شهر می‌کشاند.

سفر به کلمبو

شهر کلمبو دروازه ای برای ورود به کشور سریلانکا به شمار می رود. برای سفر به این شهر با وجود فرودگاه بین‌المللی آن که پروازهایی منظم به بسیاری از کشورهای آسیایی و اروپایی دارد، مشکلی وجود ندارد. فرودگاه از شهر چیزی حدود نیم ساعت فاصله داشته و با اتوبوس یا تاکسی‌های فرودگاه می‌توان به مرکز شهر آمد.

 

 

فرودگاه کلمبو در سریلانکا

شرکت هواپیمایی امارات

 

از دیگر راه‌های رسیدن به مرکز شهر سه‌چرخه‌ها هستند. شما همچنین می‌توانید با رفتن به ایستگاه قطار نزدیک فرودگاه به مرکز شهر بروید. ایستگاه قطار در فاصله یک کیلومتری فرودگاه قرار گرفته و در صورتی که وسایلتان زیاد است می‌توانید مسافت فرودگاه تا ایستگاه قطار را با سه‌چرخه‌ها طی کنید.
برای سفر به شهر‌های اطراف علاوه بر هواپیما با قطار و اتوبوس نیز می‌توان سفر کرد که به خاطر کوچک‌بودن جزیره و کوتاه‌بودن مسیر‌ها و همچنین به خاطر هزینه کمتر و زیبا بودن سفرهای زمینی در این جزیره معمولا بین گردشگران طرفدار بیشتری دارد.

 

گردش در کلمبو

سه‌چرخه‌ها رایج‌ترین وسیله برای گردش در شهر و اطراف آن هستند به خصوص که به تازگی برخی به تاکسی‌متر نیز مجهز شده‌اند. بهتر است سه چرخه‌ای مجهز به تاکسی‌متر کرایه کنید در غیر این صورت اول مبلغ کرایه را با راننده توافق کنید. از اتوبوس هم برای گردش در شهر می‌توانید استفاده کنید اگرچه سه‌چرخه‌ها بیشتر مورد توجه گردشگران قرار می گیرند.

 

ایستگاه های دوچرخه در کلمبو

رفت و آمد در سریلانکا

 

در این شهر برای مکان‌های توریستی اطراف شهر نیز تمهیداتی در نظر گرفته شده و سه چرخه‌هایی مجهز به تاکسی‌متر در مسیرهای این اماکن برای سهولت در رفت و آمد گردشگران قرار داده شده است. برای گشت و گذار در اطراف شهر و یا در شهر با تاکسی نیز می‌توانید سفر کنید که در مقایسه با سه چرخه‌ها گران‌تر هستند ولی امنیت بیشتری از سه‌چرخه‌ها دارند.

دیدنی‌های کلمبو

بازدید از شهر کلمبو بدون شک تجربه‌ای ناب برای هر گردشگریست، در این شهر بافت مدرن و سنتی، و قدیمی و نو در کنار هم شکل گرفته و جلوه‌ای خاص به شهر بخشیده است. زیبایی‌های طبیعی سواحل و مناظر شهر و اطرافش در کنار تاریخی غنی که در بازارها و معماری‌های این شهر هنوز دیده می‌شود از دیگر جاذبه‌های این شهر است. ساختمان‌های مربوط به دوران استعمار این کشور، موزه‌ها، گالری‌های هنری و فستیوال‌های فرهنگی در این شهر همواره گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند.

 

گانگارامایا در کلمبوی سریلانکا

دیدنی های کلمبو

 

در شهر کلمبو مردمی با فرهنگ‌ها و عقاید مختلف ساکن هستند و هر کدام مراسم فرهنگی و مذهبی خاص خود را دارند که بواسطه این تنوع فرهنگی و به خصوص دینی بناهای مذهبی مربوط به هر گروه از مردم به یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر تبدیل شده است.

معابد بودایی همچون گانگارامایا که در قلب این شهر و در کنار دریاچه بیرا واقع شده و قدمتی ۱۲۰ ساله دارد، کلیسای ولوندال که به جای مانده از استعمار هلندی‌ها و به شکل یک صلیب یونانی ساخته شده است، مسجد جامی الافر که از قدیمی‌ترین مساجد این شهر است بخش کوچکی از بناهای تاریخی و مذهبی در این شهر را تشکیل می‌دهند.

موزه دوره سلطه هلند که در شهر کلمبو قرار دارد در گذشته ساختمان اداری حکومت هلند بوده است که اکنون با کمک کشور هلند بازسازی و به موزه تبدیل شده است. در این موزه ابزار، وسایل و ساخته‌هایی از زمان هلندی‌ها به نمایش گذاشته شده و در باغ‌های اطراف آن مقبره‌های سنگی بسیار قدیمی و جالب قرار گرفته است.

موزه ملی کلمبو مجموعه متنوعی از اشیاء قدیمی که نشان دهنده تاریخ غنی سریلانکاست را در خود جای داده است. این موزه که ساختمانی سفید رنگ با معماری خیره‌کننده‌ای از دوران استعمار است مجسمه‌های برنزی بودا و هندو، مجسمه‌های سنگی، ظروف قدیمی، مبلمان‌های سلطنتی، نقاشی‌ها و بسیاری آثار دیگر از گذشته‌ها را به نمایش می‌گذارد.

 

موزه ملی کلمبو در سریلانکا

آشنایی با فرهنگ سریلانکا

 

موزه تاریخ ملی و گالری هنری این شهر نیز از دیگر دیدنی‌های شهر کلمبو هستند که در کنار هم قرار گرفته‌اند. در این گالری تصاویر متفاوتی از چهره‌ها به نمایش گذاشته شده است که گاهی نیز نمایشگاه آثار هنرمندان سریلانکا درآن برپا می‌شود. ساختمان ساپومال نیز که در گذشته کارگاه هنرمند مرحوم هری پیریس بوده است اکنون آثار و لوازم متعلق به این هنرمند را به نمایش گذارده است.

دژ شهر کلمبو در گذشته محل اسکان اولیه پرتقالی‌ها بوده و پس از آن به محل حکومت پرتغالی‌ها تبدیل شده است که بعدها نیز به تسخیر هلندی‌ها در می‌آید. ساختمان قدیمی پارلمان و بسیاری بنا‌های قدیمی دیگر را نیز در این بخش می‌توان دید. محدوده این دژ و خیابان‌های آن هم اکنون مرکز تجاری شهر کلمبوست و بسیاری از ساختمان‌های اداری، تجاری و بانک‌ها در این محدوده قرار گرفته‌اند.

 

 

تفریحگاه گال فیس گرین در کلمبوی سریلانکا

تفریحگاه گال فیس گرین در کلمبوی سریلانکا

 

گال فیس گرین تفریحگاهی قدیمی در شهر کلمبوست که از زمان بریتانیایی‌ها در این شهر به جای مانده و امروزه نیز بزرگترین تفریحگاه روباز در این شهر محسوب می‌شود. در روزهای تعطیل مردم برای پیاده‌روی و پیک نیک به این محل می‌آیند و در عین لذت بردن از فضای سبز، از فروشندگان دوره‌گرد این محل نیز خرید می‌کنند.

ساحل زیبای مونت لاوینا که در ۱۲ کیلومتری کلمبو قرار دارد از دیرباز از سواحل معروف این شهر بوده است. خانه فرماندار که اکنون بخشی از هتل مشهور مونت لاویناست در این ساحل قرار دارد و از بناهای تاریخی این شهر شناخته می‌شود که در سال ۱۸۰۵ ساخته شده است.

 

ساحل مونت لاوینا در کلمبوی سریلانکا

اقامتگاه و هتل های سریلانکا

 

دریاچه بریا، دریت در قلب شهر کلمبو قرار گرفته و در گذشته از آن برای دادوستد و حمل و نقل کالا به نقاط دیگر شهر استفاده می‌شده است. این دریاچه با داشتن گونه‌های متفاوتی از آبزیان، اکنون به یکی از دیدنی‌ها شهر کلمبو تبدیل شده است.

باغ وحش این شهر یکی از قدیمی‌ترین باغ‌وحش‌های آسیاست که با داشتن بیش از ۳۰۰۰ جانور و بخش‌های متفاوت آکواریوم، لانه پرندگان، خانه خزندگان و... از جاذبه‌های گردشگری این شهر است.

 

باغ وحش کلمبو در سریلانکا

تفریح و سرگرمی در سریلانکا

 

تفریحات و ورزش‌هایی از جمله گلف، اسب سواری، اسکواش، شنا و... نیز در این شهر برای علاقه مندان این ورزش‌ها فراهم است. یوگا و مدیتیشن از دیگر تفریحات برای گردشگران خارجی در این شهر است که شهرت بسیاری دارد. تماشای رقص‌های محلی با لباس‌هایی مخصوص در فستیوال‌هایی که برگزار می‌شود نیز خالی از لطف نیست.

تاریخچه کلمبو

شهر کلمبو به دلیل موقعیت خود و قرار گرفتن در سواحل اقیانوس هند، از روزگاران گذشته مرکزی برای تجارت و داد و ستد تجار چینی، هندی، آسیایی و اروپایی بوده و در دوره‌های بسیاری در گذشته پایتخت کشور سریلانکا بوده است. در سال ۱۵۹۳ که پرتغالی‌ها کنترل سواحل غربی سریلانکا را در دست گرفتند این شهر را به عنوان پایتخت خود انتخاب کردند. پس از آن در دوره تسلط هلندی‌ها در ۱۶۳۸ این شهر همچنان به عنوان پایتخت مستعمرات و مهمترین شهر حکومت آنها در سریلانکا، که بخشی از حکومت هند شرقی بود،  باقی ماند. پس از آن و در سال ۱۸۱۵ که انگلیسی‌ها این جزیره را تسخیر کردند کلمبو را به عنوان پایتخت کشور سیلان(نام قدیمی کشور سریلانکا) اعلام کردند.

 

شهر قدیم کلمبو در سریلانکا

روش سفر به سریلانکا

 

تغییر پی در پی ابرقدرت‌ها در این کشور که همگی این شهر را به عنوان پایتخت قرار داده‌اند در بناهای تاریخی و معماری‌های استعماری به وضوح به چشم می‌خورد. در این شهر تاثیرات حضور انگلیسی‌ها به عنوان آخرین حکومتی که در سریلانکا حاکم بود از دیگر حکومت‌ها بیشتر است. این تاثیرات را در ساختمان‌های دژ این شهر می‌توان مشاهده کرد.

جغرافیا و طبیعت کلمبو

بندر کلمبو در غرب کشور سریلانکا با جمعیتی حدود ۸۰۰ هزار نفر قرار دارد که ترکیبی از اقوام و گروه‌های مختلف در آنجا مشغول زندگی هستند. رودخانه کلانی که از شمال و شمال شرقی شهر عبور می‌کند و به دریا می‌ریزد و دریاچه ی بریا که در مرکز این شهر قرار گرفته است شهر ساحلی کلمبو را به صورت ترکیبی از زمین و آب درآورده است. کلمبو به شهر‌های کندی، سیگریا و بنتوتا که از دیگر مناطق توریستی سریلانکا هستند نیز نزدیک است و معمولا مقصد بعدی گردشگران پس از کلمبو می‌باشد.

 

طبیعت کلمبو در سریلانکا

شهرهای ساحلی سریلانکا

 

شهر کلمبو آب و هوایی گرم و مرطوب و مناسب در تمام طول سال دارد و میانگین دما ۳۱ درجه در این شهر است که از مارچ تا آوریل گرم‌ترین ماه‌های سال در این شهر هستند. آب و هوای نسبتا معتدل این شهر، باعث می‌شود همه ی فصل‌ها برای سفر به این شهر مناسب باشند.

غذا و رستوران در کلمبو

هر گردشگری در طول سفر به خصوص به یک کشور خارجی مایل است آشپزی محلی آن کشور را نیز امتحان کند. آشپزی محلی سریلانکا که بیشتر از کاری و برنج در آن استفاده می‌شود در رستوران‌های شهر کلمبو به وفور دیده می‌شود. بسیاری از کاری‌های آنها از شیره نارگیل، پیاز خرد شده، چیلی سبز و بسیاری سبزیجات دیگر درست می‌شود که قرار گرفتن آن در کنار غذا طعم خاصی به آن می‌دهد.  غذاهای آنها نیز مانند همسایه شمالی بسیار تند است و ادویه زیاد در پخت آنها به کار رفته است.

 

غذا در کلمبوی سریلانکا

غذاهای محلی در دمبولای سریلانکا

 

در این شهر فست‌فود و غذاهای خارجی نیز در رستوران‌های شهر وجود دارد و برای گردشگرانی که به غذاهای تند و ادویه‌های زیاد عادت ندارند بسیار مناسب است.
چای نوشیدنی ملی سریلانکاست و چای سیلان که از بهترین چای‌ها جهان شناخته می‌شود متعلق به این کشور است. شیره تادی(شیره گیاهی نخل هندی) که مزه‌ای گس و کمی رو به تلخی دارد از دیگر نوشیدنی‌های محبوب در این کشور است.

خرید در کلمبو

در شهر کلمپو هم مراکز خرید لوکس با کالاهایی گران قیمت دیده می‌شود و هم بازارهای محلی و دستفروش‌ها که معمولا گردشگران اجناس بازارهای محلی و دستفروش‌ها را به دلیل ارزان‌تر بودن و تنوع صنایع دستی ترجیح می‌دهند. ظروف قدیمی سرامیکی، عتیقه جات، لباس‌های پارچه‌ای، جواهرات با سنگ‌های زیبا، صنایع دستی شامل عروسک‌های چوبی و پارچه ای در میان دستفروش‌ها زیاد دیده می‌شود.

 

 

خرید در کلمبو

نکات سفر به سریلانکا

 

پتاه که منطقه بازار شهر کلمبو است در نزدیکی دژ این شهر قرار گرفته و مغازه‌های بسیاری در آن قرار دارند. داشتن انواع مختلفی از صنایع دستی مورد علاقه گردشگران، باعث شده این محل به یکی از توریستی‌ترین نقاط شهر کلمبو تبدیل شود.

امنیت و سلامت در کلمبو

کلاه‌برداری در کلمبو همچون دیگر شهرهای توریستی جنوب شرق آسیا بسیار رایج است. بهتر است مراقب باشد بخصوص وقتی برای تغییر مسیر و یا سفر از شما دعوت می‌شود.

 

پلیس سریلانکا

 

در شهر کلمبو ایست‌های بازرسی بسیار زیادی دیده می‌شود که علت آن نیز حمله‌های تروریستی است. اگرچه گردشگران هیچ وقت هدف این حمله‌های تروریستی نبوده‌اند اما در برخی بمب گذاری‌ها نیز گردشگران بسیاری همچون مردم عادی کشته و مجروح شده‌اند.

منابع و اطلاعات بیشتر: 
نام‌های دیگر: 
Colombo

افزودن دیدگاه جدید