کوش آداسی

توضیح اولیه: 

«کوش آداسی» یا جزیره‌ی پرنده، شهری در استان آیدین ترکیه، کنار دریای اژه که در 95 کیلومتری جنوب ازمیر قرار دارد و به علت نزدیکی به جزایر کوچک و بزرگ یکی از مقاصد مهم گردشگری در کشور ترکیه محسوب می‌گردد.

متن اصلی: 

شهر بندری کوش آداسی به علت قرار گرفتن در نزدیکی مراکز مهم گردشگری ترکیه از جمله ازمیر، بودروم و مارماریس و همینطور نزدیکی به جزایر یونانی از جذابیت‌های ویژه‌ای برای گردشگران برخوردار بوده است. جمعیت این شهر در حدود پنجاه هزار نفر است که در فصول بهار و تابستان به دلیل هجوم مهاجران چندین برابر می‌شود. در این بندر دو اسکله، یکی تجاری و دیگری تفریحی، قرار دارد. از طریق اسکله تفریحی می‌توان از تورهای تفریحی دریایی با قایق‌های مسافری نهایت لذت را برد. لنگر انداختن تعداد زیادی قایق و کشتی تفریحی، زیبایی خاصی به این اسکله بخشیده است.

سفر به کوش آداسی

برای سفر به این شهر می‌توان از قایق‌های مسافرتی یا اتوبوس‌های دریایی و همینطور از اتوبوس و ماشین شخصی استفاده کرد. این شهر فاقد فرودگاه است و به عنوان جایگزین می‌توانید از فرودگاه ازمیر که ۸۰ کیلومتری «کوش آداسی» قرار دارد استفاده کنید. از فرودگاه ازمیر به «کوش آداسی» تاکسی و اتوبوس‌هایی در ایستگاه ایستاده‌اند که می‌توانید از هرکدام که خواستید برای رسیدن به شهر استفاده کنید. اگرچه اتوبوس ها ارزان‌تر نیز هستند.

دیدنی‌های کوش آداسی

پلاژهای ساحلی: محلی برای شنا و بازی‌های دریایی هستند که البته اکثر این پلاژها در اختیار هتل‌ها می‌باشند. به علت تمیزی و زلالی آب و همینطور چشم‌انداز زیبای این سواحل، از مهمترین جاذبه‌های گردشگری این شهر محسوب می‌گردند.

چشمه های آب گرم: آب‌گرم‌هایی مانند «یاوان سو»، «گوزل چاملی» و «ونوس» از مهم‌ترین آب‌گرم‌های این شهر هستند.
پارک ملی دلتای آیدین: این پارک در فاصله ۲۸ کیلومتری شهر قرار دارد. پوشش گیاهی این پارک بزرگ، بسیار منحصر به فرد است. گردشگاه‌های این پارک دارای بوفه‌های فروش چای و قهوه و خوراکی هستند.
پارک آبی آدالند: این پارک یکی از بزرگترین پارک‌های آبی اروپاست.
خانه حضرت مریم: این خانه به روایتی به مدت ده سال محل سکونت حضرت مریم بوده است. این مکان امروزه زیارتگاه مسیحیان و مسلمانان به شمار می رود. چشمه ای نیز به نام چشمه آرزوها در این محل وجود دارد.
غار کاراجا: غاری بدون رودخانه اما نمناک که در اثر چکیدن قطره‌های آب از سقف آن، قندیل‌های زیبایی از سنگ‌های غار وجود آمده است.
کاروان‌سرای محمد پاشا: این کاروان‌سرا به سال ۱۶۱۸ از سوی صدراعظم «اوکوز محمدپاشا» ساخته شد و نقش دفاعی در برابر دزدان و غارتگران داشت.
شهر باستانی اِفسوس: خرابه‌های شهری باستانی و چندهزار ساله متعلق به امپراطوری روم شرقی شامل آمفی تئاتر، میدان نبرد گلادیاتورها و ستون‌های سنگی.
کوه های شمال این شهر: در دامنه این کوه‌ها غاری وجود دارد که گفته می‌شود متعلق به اصحاب کهف بوده است.
حمام بلدیه: بنایی متعلق به ششصد سال قبل که ماساژورهای حرفه‌ای دارد و ساعت ورود خانم‌ها و آقایان با هم متفاوت است.
شهرک داووت‌لار: شهرکی توریستی که حمام‌های آب معدنی مشهور و پرطرفداری داشته و به علت نزدیکی به سواحل دریای اژه جمعیت بسیاری را در فصول گرم سال پذیرایی می‌کند.

تاریخچه کوش آداسی

تاریخ سکونت در این شهر  به سه هزار سال قبل از میلاد باز می‌گردد. بودن در کنار دریای اژه، آب و هوای معتدل و خاک حاصلخیز آن را به یکی از مراکز مستعد شهرنشینی و تجاری تبدیل کرده بود. تا قبل از سال ۲۰۰ میلادی، این شهر به مدت بیش از ۳۰۰ سال در تصرف ایرانیان بود تا اینکه بدست امپراطوری روم فتح شد. در سال ۱۴۱۳ این شهر بدست «سلطان محمد فاتح» گشوده شد و یکی از بنادر مهم پادشاهی عثمانی محسوب گردید.
این شهر همانند ازمیر در اثنای جنگ جهانی اول به شدت مورد حمله یونانیان قرار گرفته و غارت شد.

غذا در کوش آداسی

نوع غذاها بسیار شبیه شهرهای ساحلی دیگر ترکیه چون ازمیر است. انواع کباب‌های ترک و غذاهایی دریایی با ماهی تازه صید شده و کوفته و دلمه و در نهایت قهوه ترک اغلب منوهای رستوران‌ها و غذاخوری‌های «کوش آداسی» را تشکیل می‌دهند.

نام‌های دیگر: 
Kusadasi
کوشاداسی

افزودن دیدگاه جدید