هوئه

توضیح اولیه: 
شهر امپراتوری «هوئه» که در دوره فئودالی به مدت یکصد و پنجاه سال پایتخت امپراطوری چین بوده، در قلب ویتنام و در میان بخش‌های ساحلی جنوبی و شمالی قرار گرفته و برخلاف دیگر شهرهای ویتنام به سوی غربی‌شدن نرفته و سنت‌های باستانی ویتنام و گذشته خود را به بهترین شکل حفظ کرده است.
متن اصلی: 

معابد باشکوه، آرامگاه‌های امپراطورهای قدیم و قلعه‌ی امپراطوری تنها بخشی از میراث تاریخی این شهر هستند که نشان‌دهنده تمدن و فرهنگ مردم ویتنام است.

شهر هوئه
در بیشتر بخش‌های سواحل رودخانه‌ی جاری در شهر، پارک‌هایی برای گردش و تفریح با مجسمه‌هایی شگفت‌آور بنا شده است.

سفر به  هوئه

فاصله‌ی شهرهای اصلی ویتنام یعنی هوشی‌مین و هانوی تا شهر هوئه بیش از ۱۰ ساعت است بنابراین سفر زمینی با اتوبوس و تاکسی سخت می‌شود اما آب و هوای بسیار بد شهر در فصول بارانی باعث می‌شود بیشتر پروازها با مبدا هانوی و هوشی‌مین به این شهر هم لغو شوند که نشان می‌دهد برای سفر به این شهرهواپیما نیز گزینه مناسبی نیست!
راه دیگری که پیش روی گردشگران قرار دارد سفر به هواپیما به دانانگ و پس از آن با اتوبوس یا تاکسی و طی یک مسیر حدودا دو ساعته به هوئه است. از دانانگ با قطار نیز می‌توان به هوئه سفر کرد که معمولا مسیری ۴ ساعته است.

گردش در هوئه

مثل همه‌ی شهر‌های ویتنام «سیکلو»، دوچرخه و موتورسیکلت در این شهر بسیار زیاد دیده می‌شود که می‌توان برای گردش و تفریح از آنها استفاده کرد. بطور کلی هوئه شهر نسبتا کوچکی است و بیشتر بخش‌های دیدنی آن نزدیک هم قرار دارد، برای همین بسیاری  از گردشگران ترجیح می‌دهند پیاده به قسمت‌های مختلف شهر بروند.

رفت وامد در هوئه

خلاصه‌ای از تاریخ هوئه

شهر هوئه در گذشته، حدود صد و پنجاه سال پایتخت امپراطوری «ناگوین» در ویتنام بوده است که امروزه بناهای به جای مانده از این امپراطوری همچون شهر امپراطوری و شهر ممنوعه اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری این شهر کهن را تشکیل می‌دهند. اگرچه در گذر جنگ‌های بسیار در کشور ویتنام، بخصوص جنگ با فرانسه، صدمات بسیاری به این بناهای تاریخی وارد شده است.

جغرافیا و طبیعت هوئه

قرار گرفتن در بخش‌های مرکزی ویتنام، آب و هوای گرمی را برای این شهر به همراه داشته است. در تابستان هوا گرم و زمستان ملایم است. البته گاهی در زمستان دمای هوا به ۹ درجه نیز می‌رسد. آب و هوایی مه‌آلود، نیمه بارانی و یا بارانی از ویژگی‌های این شهر است و بهتر است هنگام سفر به این شهر همیشه چتر همراه داشته باشید.
شهر هوئه برای باران‌های آرام و نم‌نم در آغاز و پایان سال شهرت دارد. بهترین زمان سفر به این شهر از اکتبر تا مارچ است که هوایی بارانی، خنک و ملایم دارد. تابستان‌ها دمای هوا بسیار گرم شده و به ۴۰ درجه می‌رسد.

طبیعت هوئه

دیدنی‌های شهر هوئه

معروف‌ترین اثر تاریخی در هوئه شهر تاریخی امپراطوری هوئه است که جزء آثار ثبت شده در میراث جهانی یونسکو نیز می‌باشد. این شهر در حقیقت، شهر قدیمی هوئه و پایتخت امپراطوری «ناگوین» بوده است. معماری زیبا و دیوارهای بلندی که آنر را محصور کرده‌اند، نشان از شهری تاریخی و مستحکم دارد. این بنای تاریخی در طول جنگ‌های ویتنام بسیار آسیب دیده است.
شهر ممنوعه ارغوانی در هوئه که بیشتر بخش‌های آن از بین رفته ولی برخی ساختمان‌های کوچکتر در آن جان سالم به در برده‌ و در دست تعمیرند.
در شهر هوئه آرامگاه‌های بسیاری متعلق به امپراطور‌های گذشته وجود دارد که از دیگر جاذبه‌های این شهر تاریخی است. سواحل رود «عطرها» در اطراف شهر امپراطوری، آرامگاه سلطنتی سیزده امپراطور این شهر است که هر کدام بنایی زیبا و منحصر به فرد دارند. آرامگاه باشکوه مین مانگ و تو داک از زیباترین این آرامگاه‌های امپراطوری هستند.

معبد در هوئه
مقبره امپراطور Tu Duc: بنایی زیبا که به سلیقه امپراطور Tu Duc فیلسوف و شاعر ساخته شده و دارای برکه‌ای بزرگ در وسط و دیوارهایی مرتفع در اطراف است.
دیدن معابد این شهر و زیبایی‌های آنها نیز خالی از لطف نیست. معبد تین مو با برج ۲۱ متری و هشت ضلعی‌اش بخشی جدایی‌ناپذیر از شهر هوئه به شمار میرود. این معبد ترکیبی خارق‌العاده از معماری بشری و مناظر طبیعی زیباست.
ساحل لانگ کو: این ساحل زیبا در شبه‌جزیره‌ای به همین نام در ۸۰ کیلومتری جنوب هوئه قرار داشته و به سبب مناظر بدیع و ساحل زیبایش گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند. دیدار از این منطقه طبیعی و زیبا را توصیه می‌کنیم.
دهکده زائران: یکی از زیباترین مناطق شهر و شاید پرطرفدارترین محل اقامتی منطقه است. محیط سرسبز و آرامش بخش در کنار امکانات خوب اقامتی از خصوصیات آن به شمار می‌رود.
پاگودای Thien Mu: برجی ۷ طبقه که معبدی مذهبی برای بودائیان محسوب شده و از نظر سیاسی نیز اهمیت بسیاری دارد چراکه منبع الهام بسیاری از حرکت‌های ضد دولتی قرن اخیر بوده است. این برج ۷ طبقه نماد غیررسمی شهر هوئه نیز به شمار می‌رود.

خرید در هوئه

در شهر هوئه گلدوزی، هنری سنتی بین مردم شهر است و قاب‌های گلدوزی زیبا در بسیاری مغازه‌های گوشه و کنار شهر دیده می‌شود. کلاه‌های مخصوص ویتنامی نیز در این شهر همچون دیگر شهرهای این کشور به چشم می‌خورد که گاهی نیز روی آنها طرح‌های زیبایی دوخته شده است. اگرچه صنایع دستی دیگر بخصوص زیورآلات نیز مانند دیگر شهرهای ویتنام در این شهر نیز دیده می‌شود اما بسیاری از آنها از مواد بازیافت شده درست می‌شوند که محیط زیست آسیب کمتری ببیند.

صنایع دستی در هوئه

غذا و رستوران در هوئه

آشپزی در هوئه همچون دیگر بخش‌های این شهر امپراطوری، معروف به «آشپزی امپراطوری» است که اگرچه غذاهایی از تمام ویتنام را شامل می‌شود اما بیشتر از نظر تشریفات غذایی این را به خود گرفته است. گیاه‌خواری در این شهر نسبت به دیگر شهرهای ویتنام رواج بیشتری دارد و رستوران‌های گیاهی زیادی را در شهر می‌توان دید.
از غذاهای معروف این شهر می‌توان به «بون بو هوئه» که سوپ نودل از گوشت بوده و در رستوران معروفی به همین نام سرو می‌شود اشاره نمود.

غذا در هوئه

منابع و اطلاعات بیشتر: 
نام‌های دیگر: 
Hue

افزودن دیدگاه جدید