سوژو

توضیح اولیه: 
«سوچو» یا «سوژو» شهری است بزرگ، زیبا و تاریخی با جمعیتی بیش از ده میلیون نفر که در استان «جیانگ‌سو» واقع در شرق چین قرار دارد. این شهر به سبب قرارگرفتن در دلتای رود «یانگ‌تسه» از نظر تجاری اهمیت بسیاری داشته و مرکز خرید و فروش ابریشم محسوب می‌گردید.
متن اصلی: 

سوژو همینطور بهشت پژوهشگران و هنرمندان چینی محسوب می‌شود و از این رو در جامعه‌ی علمی و پژوهشی جایگاه رفیعی دارد. همینطور باغ‌های زیبا و بناهای منحصر بفرد و تاریخی این شهر سبب جذب گردشگرانی از سراسر جهان به آن شده است.

سفر به سوژو

هواپیما

این شهر دارای فرودگاه مسافری نیست. از این روز اغلب کسانی که قصد سفر به آن را دارند از فرودگاه شانگهای استفاده می‌کنند. فرودگاه نزدیکتر یعنی «ووچی» نیز تنها برای پروازهای داخلی استفاده می‌شود. از فرودگاه‌های شهرهایی همچون نانجینگ و هانگ‌ژو نیز می‌توان استفاده نمود.
فرودگاه بین المللی پودونگ شانگهای در ۱۲۰ کیلومتری سوژو قرار دارد و از این رو می‌توان با استفاده از اتوبوس‌هایی که بصورت روزانه به این شهر حرکت می‌کنند در عرض کمتر از ۲ ساعت به آن سفر نمود.

ترن

سوژو دارای ۴ ایستگاه اصلی به نام‌های ایستگاه سوژو، شمالی، پارک صنعتی و چینگو است که از طریق ترن‌های پرسرعت می‌توانید بین سوژو و شهرهایی چون پکن، شانگهای و نانجینگ سفر نمایید.
ترن‌های کم سرعت‌تر کلاس T و K نیز بین شهرهای فوق در رفت و آمدند. با این حال سفر با ترن‌های پرسرعت کلاس G را توصیه می‌کنیم.

اتوبوس

سوژو دارای سه ترمینال بین شهری بزرگ است که ایستگاه جنوبی بزرگتر و مدرن‌تر از بقیه بوده و به شهرهای بزرگ و دوردست چین دارای برنامه حرکتی است. اگر قصد سفر به شهرهای نزدیک‌تر را دارید، می‌توانید از ایستگاه‌های شمالی و غربی استفاده کنید که به اندازه ایستگاه جنوبی شلوغ نیستند.

گردش در سوژو

پیاده روی: مرکز شهر سوژو توسط کانال‌های آبی متعددی احاطه شده است که اغلب مناطق دیدنی و سایت‌های تاریخی نیز در همین قسمت شهر قرار دارند. در این قسمت نیز می‌توان با پای پیاده به گشت و گذار پرداخت اگرچه بهتر است این کار را در پارک صنعتی شهر انجام دهید که ترافیک کمتری داشته و خیابان‌های عریض‌تری دارد و احتمال تصادف با دوچرخه و حتی ماشین خیلی کمتر می‌شود.
تاکسی: تاکسی یکی از ارزان‌ترین و در دسترس‌ترین راههای سفر درون شهری است مخصوصا در ساعات غیر شلوغ. حتما آدرس و مقصد مورد نظر را روی کاغذی به زبان چینی بنویسید و توصیه می‌کنیم کارت هتل محل اقامت‌تان را هم همراه داشته باشید که موقع برگشت به مشکل برنخورید.
دوچرخه: بسیاری از هتل‌ها خدمات اجاره دوچرخه دارند. همینطور برخی فروشگاه‌های موتور و دوچرخه این کار را انجام می‌دهند و از این بابت مشکلی وجود ندارد. در مورد امنیت و زیرساخت‌های دوچرخه‌سواری در شهر، با اینکه مسیرهای مشخص حرکت دوچرخه در خیابان اصلی وجود دارد و ادعا می‌شود بسیار امن هستند. با این حال وقتی پای موتورسوارها به میان بیایید، احتیاط شرط عقل است.
نکته مهم دیگر اینکه بسیاری از کارخانجات معروف ساخت دوچرخه چینی همچون جیانت، مریدا و شیمانو در نزدیکی این شهر- شهرک صنعتی کوشان- قرار دارند بطوریکه خرید دوچرخه از این شهر یکی از علاقه‌مندی‌های تجار و گردشگران است.
اتوبوس: سیستم اتوبوس‌رانی شهر گسترده و ارزان است و براحتی قابل دسترس، منتها دانستن برخی لغات چینی را لازم خواهید داشت وگرنه احتمال گم کردن مقصد بسیار زیاد است. بدین ترتیب استفاده از اتوبوسها به رغم ارزانی توصیه نمی‌شود.
مترو: متروی جدید شهر دارای یک خط است که بخش‌های قدیمی شهر، نواحی جدید و پارک صنعتی سوژو را به یکدیگر متصل می‌کنند.

دیدنی‌های سوژو

باغ فرماندار فروتن: یکی از معروف‌ترین و زیباترین باغ‌های کلاسیک چینی است که در فضایی بزرگ ساخته شده و شامل چندین تالاب و آلاچیق نیز می‌باشد. همواره گردشگران زیادی از این باغ بازدید می‌کنند.
باغ Lingering: یکی از ۹ باغ کلاسیک و تاریخی سوژو که در فهرست سازمان جهانی یونسکو نیز ثبت گردیده باغ لین‌گرینگ است که در بیرون دروازه چانگ‌من شهر به سال ۱۵۹۳ ساخته شده است. از اصلی‌ترین ویژگی‌های این باغ وجود کوه‌های مینیاتوری به نام شی‌پینگ است. بازدید از این بهشت زمینی را توصیه می‌کنیم.
کانال بزرگ پکن - هانگ‌ژو: کانال آبی به طول ۱۷۰۰ کیلومتر که بعنوان پروژه‌ای آبی در چین باستان انجام گرفته و نقش مهمی در تغییر مدل اقتصادی مناطق مسیر و به تبع آن در فرهنگ و سیاست مناطق مختلف بازی کرده است. قایق سواری در این کانال یکی از تفریحات مردم و گردشگران است.
دروازه آبی پان مِن: این دروازه با قدمتی بیش از ۲۵۰۰ سال تنها دروازه‌ای در چین است که به دو صورت آبی و زمینی می‌شود از آن عبور نمود. بعد از ساخت کانال بزرگ در سوژو این دروازه نیز ساخته شد اگرچه سازه فعلی در سال ۱۹۸۶ بنا شده است و بخشی از یک پارک بزرگ محسوب می گردد.
شهر آبی Zhouzhuang: شهری تاریخی در بیرون از سوژو و با فاصله یک ساعته از آن است که قدمتی هزار ساله داشته و اخیرا به منطقه‌ای توریستی و قابل بازدید تبدیل شده است. باغها و معابد و خانه‌های تاریخی این شهرک باستانی به همراه پل‌های سنگی آن از جذابیت‌های آن بشمار میروند.
خیابان تاریخی گوانگ‌یان: خیابانی با ۱۵۰ سال قدمت که درست در مقابل معبد چوان‌میائو تائوئیست ساخته شده و به خاطر عرض و طول زیاد و قرارداشتن مغازه‌های قدیمی معروف شده است. گشت و گذار در این خیابان زیبا نه تنها برای گردشگران جذاب بوده که مورد علاقه مردم محلی نیز است.
باغ The Master of the Nets: یکی از باغهای زیبای شهر است که در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز قرار دارد. این باغ چندصد ساله با معماری زیبای بناهای داخلی و برگزاری اجراهای هنری شبانه، یکی از پربازدیدترین جاذبه‌های توریستی شهر محسوب می‌شود.

طبیعت و جغرافیای سوژو

سوژو در ۱۰۰ کیلومتری غرب شانگهای بطوری قرار دارد که از شمال به رود یانگ‌تسه و از جنوب غربی به دریاچه تای یا تای‌هو متصل شده است. این شهر دارای ۴ فصل آب و هوایی بوده که در اثر نفوذ آب و هوای گرمسیری و نیمه استوایی دارای تابستان‌هایی داغ و ابری و زمستان‌های سرد و نمناک است. بادهایی که از سمت سیبری در این شهر می وزند سبب کاهش دمای آن در زمستان‌ها به زیر صفر درجه سانتیگراد می‌شود درحالیکه دمای هوای تابستان‌های آن تحت تاثیر بادهای جنوبی یا جنوب غربی از ۳۵ درجه نیز می‌گذرد. متوسط دمای شهر در تابستان‌ها ۲۸ درجه و در زمستان‌ها ۷ درجه است.

تاریخچه سوژو

سوژو مهد تمدن «وو» و یکی از قدیمی‌ترین شهرهای حوزه رودخانه یانگ‌تسه با قدمتی بیش از ۲۵۰۰ سال است بطوریکه تاریخ پیدایش این شهر را سال ۵۱۴ قبل از میلاد می‌دانند، زمانی که شهر با همین مختصات فعلی توسط حاکم منطقه تأسیس و توسعه یافت. با ساخت کانال بزرگ، سوژو به شهری تجاری و مرکزی در منطقه تبدیل گشته و به سرعت به منطقه ای برای کشت برنج تبدیل شد. سفر مارکوپولو در قرن سیزدهم به این شهر و تعریف و تمجید از زیبایی و زرق و برق شهر سبب توجه اروپائیان و سایر ملل به این منطقه شده و بتدریج با ورود آنها به شهر و تجارت ابریشم و برنج و صنایع دستی، سرعت توسعه شهر روز به روز بیشتر شد.

خرید در سوژو

خرید از بازاری که همه به چینی صحبت می‌کنند، یکی از مشکل‌ترین کارهای دنیاست مگراینکه کسی را داشته باشید که به زبان چینی آشنایی داشته باشد. برخی هتلهای شهر در این مواقع کسانی را به عنوان دستیار در اختیار متقاضیان قرار میدهند که به شهر و محصولات بازار آشنایی داشته و می‌توانند کمک بزرگی باشند و یا اینکه با کسی از اهالی شهر به خرید بروید که البته توصیه می‌کنیم به افرادی که نمیشناسید اطمینان نکنید.
سوژو یکی از بهترین جاهایی است که می‌توانید محصولات ابریشمی دست‌بافت با کیفیت بالا و قیمت مناسب را تهیه کنید. سایر سوغاتی‌های این شهر عبارتند از وسایل موسیقی، وسایل مبلمان، چراغ‌ها و فانوس‌ها، و مجسمه‌های یشمی معروف چینی.

سوغاتی‌های مشهور سوژو

 • مروارید: مروارید‌های آب شیرین این شهر نیز بسیار معروف است. در حقیقت یکی از بزرگترین مناطق تولید کننده مروارید آب شیرین دنیا محسوب می‌شود. این مروارید‌ها بصورت تکی و یا در قالب جواهرات در قیمت‌های مختلف بفروش میرسند.
 • بادبزن‌های چوبی: بادبزن‌های معروف و رنگارنگ چینی که در این شهر نیز ساخته میشوند.
 • چای: یکی از اصلی‌ترین تولیدات چین که بیلیوئوچوان نامیده شده و بسیار معروف و مورد علاقه گردشگران است.

چند مرکز خرید معروف سوژو

 • بازار شیکوان جیه: بازاری با اجناس متنوع و سنتی شامل نقاشی، بادبزن‌های چینی، پارچه‌های ابریشمی و ...
 • مرکز جاده ابریشم: مرکز خریدی تقریبا چسبیده به موزه ابریشم شهر که مغازه‌های متعددی مشغول فروش پارچه‌های متنوع ابریشمی هستند.
 • بازار شبانه: بازاری جذاب و نسبتا شلوغ که از کفش و پوشاک تا صنایع دستی و پارچه‌های ابریشمی را می‌توانید از آن تهیه نمایید.
 • بازار مروارید: بهترین جای دنیا برای خرید مروارید با قیمت ارزان شاید همین بازار باشد که در ناحیه‌ی چیانگ‌چنگ قرار دارد.

غذا و رستوران در سوژو

غذاهای معروف سوژو

 • اسنک سوژو: یکی از چهار اسنک معروف چینی که در شهرهای دیگر هم تهیه شده و بسیار پرطرفدار است. این اسنک‌ها انواع مختلفی دارند. بطور مثال اسنک تهیه شده از گوشت چرخ‌کرده و لوبیا که بسیار خوشمزه است یا انواع کیک و شیرینی‌های تهیه شده از آرد برنج و کمپوت انواع میوه.
 • سونگ‌شو‌گوئی یو: یا همان ماهی ترش و شیرین خودمان! که البته به سبک خاص چینی‌ها طبخ می‌شود و گویا بسیار خوشمزه است.
 • چیانگ‌یوشان‌هو: غذایی تهیه شده از ماهی‌های مختلف مثل مارماهی که در روغن زیاد سرخ میشوند. این غذا البته فصلی است و بیشتر در تابستان سرو می‌شود.
 • خوراک مرغ آب‌پز شده در هندوانه: کمی عجیب است ولی چینی‌ها مرغ را داخل هندوانه میپزند با در حقیقت هندوانه‌پز می‌کنند. ترکیبی از میوه و گوشت مرغ که مخصوصا در تابستان به خاطر خاصیت ضد تشنگی هندوانه بسیار پرطرفدار است.
 • خوراک میگو: غذایی بسیار خوشمزه و مرسوم در میان مردم که به همراه برگ سبز چای و میگوی تازه طبخ می‌شود.

کجا غذا بخوریم؟

 • خیابان تایجیانگ لانگ: یکی از معروف‌ترین خیابان‌های شهر مخصوصا از بابت داشتن رستوران‌ها و غذاخوری‌های متعدد که در گی‌یوآن‌گیان قرار دارد. حدود ده رستوران معروف در این خیابان وجود دارد.
 • بیفنگ فنگ: این خیابان هم مثل قبلی معروف است و درست در انتهای خیابان تایجیانگ‌لانگ قرار دارد.
 • گوان‌جیان جیه: اگر دلتان میخواد غذای سبکی مثل اسنک بخورید حتما به این خیابان سربزنید. میوه و کیک‌های این خیابان را هم از دست ندهید.
 • خیابان رستوران‌های ژاپنی: خیابانی یک کیلومتری که در هر ده مترش یک رستوران ژاپنی وجود دارد. همینطور مغازه‌های این خیابان تقریبا فقط وسایل ژاپنی بفروش می‌رسانند.
 • خیابان غذاهای اروپایی: در این خیابان که در منطقه چین‌دو‌گوانگ‌چانگ واقع در پارک صنعتی سوژو قرار دارد، غذاهایی از سرتاسر جهان طبخ و سرو میشوند. بسیاری از خارجی‌ها و گردشگران برای تهیه غذا به این خیابان سر میزنند.

امنیت و سلامت در سوژو

سوژو بطور کلی شهری امن محسوب می‌شود و نرخ جرم و جنایت در آن پایین است ولی به هر حال مثل هر شهر دیگر چین جرائمی چون جیب‌بری در مناطق شلوغ و پر رفت و آمد مخصوصا ایستگاه‌های اتوبوس و قطار و مناطق توریستی بسیار رخ می‌دهد.
از سوار شدن به ریکشاها یا درشکه‌های مسافربری خودداری کنید چراکه ممکن است چند برابر کرایه از شما بخواهند. از اسکوترسوارها هم دوری کنید که ممکن هر لحظه تعادلشان را از دست داده و با شما برخورد کنند.
با اینکه در چین به هنگام چراغ قرمز، چرخش به راست ممنوع است، با این‌حال بسیاری از رانندگان به این قانون اهمیتی نداده و جان عابران پیاده را به خطر می‌اندازند. این نکته را نیز در ذهن داشته باشید. بطور کلی چین از آن کشورهایی است که موقع عبور از عرض خیابان باید حواستان به هر دو سمت خیابان هم باشد!
هوای آلوده این شهر معضل بزرگ دیگری است که البته به بدی شانگهای یا نانجینگ نیست ولی به هر حال ممکن است برای افرادی که مشکلات مربوطه دارند، مهم باشد.
سوژو به خاطر مرطوب بودنش، بهشت پشه‌ها نیز مباشد. به همراه داشتن پماد دافع حشرات بسیار توصیه می‌شود.

نام‌های دیگر: 
سوچو
Suzhou

افزودن دیدگاه جدید