نکات سفر به گرجستان

Body: 

گرجی‌ها بسیار مهمان‌نواز بوده و نسبت به مهمانان خود تعصب خاصی دارند و سعی می کنند در حد توان بهترین پذیرایی را داشته باشند. همینطور به هنگام دعوت به رستوران از طرف آنها سعی نکنید پولی پرداخت کنید که توهین محسوب می‌شود.
اگر یک گرجی شما را به خانه‌اش دعوت کرد، حتما هدیه‌ای کوچک مانند یک جعبه شیرینی تهیه کنید.
اگر در مورد تجربه مسافرت به گرجستان از شما سوالی پرسیده شد سعی کنید محتوای پاسختان مثبت باشد. همینطور از پذیرایی گرجی‌ها تعریف کنید وگرنه بسیار غمگین میشوند!
در شهرهای کوچک که مردم یکدیگر را می‌شناسند، سلام دادن در خیابان بسیار مرسوم است بطوری‌که ممکن است هر کسی که از کنار شما رد شود، سلام بدهد. جواب دادن سلام بسیار مودبانه خواهد بود.  در زبان گرجی سلام (Gamarjoba) و جواب سلام (Gagimarjos) است.
بازهم تکرار می‌کنیم که حساسیت بسیار بالایی نسبت به مناطق «آبخازیا» و «اوستیای جنوبی» و همینطور روسیه در بین مردم وجود دارد. بنابراین درباره این موضوعات صحبت نکنید. چون ممکن است باعث درگیری بشود. گرجستان یکبار بر سر این مناطق با روسیه درگیری شدیدی داشته است.

سلامت و امنیت در گرجستان

بیشتر نقاط گرجستان، به جز مناطق اوستیای جنوبی و آبخازیا، امنیت خوبی دارند و میزان جرم و جنایت در این کشور از نرخ متوسط اروپا پایین‌تر است. بعد از انقلاب گل سرخ در این کشور و انحلال پلیس فاسد آن زمان، نیروی پلیس با سازماندهی جدید آغاز بکار کرده که قابل اطمینان است و در صورت بروز هرگونه مشکل - حتی خرابی ماشین - می‌توانید از این نیرو کمک بخواهید.
به هنگام رانندگی در این کشور حتما کمربندها را ببندید که طبق قوانین جدید جریمه سنگینی بابت متخلفان در نظر گرفته شده است. همینطور بسیار بااحتیاط رانندگی کنید چراکه نرخ تصادفات در این کشور بسیار بالاست.
کیف زنی و دزدی های کوچک خیابانی در شهرهای بزرگی مثل تفلیس و کوتایسی بالاتر از سایر مناطق است. مخصوصا به هنگام تاریکی هوا احتیاط بیشتری به خرج دهید.
ارتفاعات گرجستان مانند کوه های «راخا» و «کازبگی» بطور نامحسوس توسط پلیس کنترل می شوند و امنیت خوبی دارند. تنها مشکلی که ممکن است در این ارتفاعات رخ دهد، بیماری‌های مربوط به ارتفاع است.
همچنان توصیه می‌کنیم از سفر به مناطق آبخازیا و اوستیای جنوبی خودداری کنید. ناآرامی‌های این مناطق به صورت پراکنده ادامه دارد و ممکن است گرفتار گروه‌های تروریستی شوید و یا پاسپورت شما دزدیده شود.

آدرس سفارت ایران در تفلیس، گرجستان

 NO. 80, CHAVCHAVADZEH ST, TBILISI , GEORGIA
کدپستی : 0162
کد کشور و محل : 532 0099
تلفن نمایندگی : 2913657-2913658-2913659-2913660
بخش کنسولی : 2913657-2913658-2913659-2913660
آدرس سایت :  tbilisi.mfa.ir
ایمیل : iranemb.tbs@mfa.gov.ir

آدرس سفارت گرجستان در تهران

آدرس سفارت: تهران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، خیابان شهید قلندری، کوچه هشتم، پلاک ۹
تلفن: ۲۲۶۰۴۱۵۴ - ۲۲۶۰۹۷۶۵
فكس: ۲۲۶۰۹۷۶۵
وبسایت سفارت جمهوری اسلامی ایران در گرجستان: tbilisi.mfa.ir
بخش ایران وبسایت وزارت امور خارجه گرجستان: mfa.gov.ge

توصیه‌های عمومی سفر

ما در هنگام مسافرت به کشورهای دیگر، سفیر فرهنگی ایران هستیم. از توهین به پرچم و نمادهای ملی کشور مقصد به شدت خودداری فرمایید.
رعایت اصول زندگی اجتماعی که در همه جا مورد احترام است: مثلا از اشاره به افراد و لمس دیگران بدون اجازه خودداری نمایید، به غریبه‌ها لبخند نزنید و ... . همینطور از بلند حرف زدن بپرهیزید.
از صحبت در مورد مسائل سیاسی هر کشور بپرهیزید.
سعی کنید نقشه‌ی هر منطقه را قبل از ورود و یا در بدو ورود تهیه کنید، البته در بیشتر شهرها در باجه‌ی پاسخگویی به توریست به شما نقشه شهر داده می شود.
بردن تعدادی کنسرو نیز پیشنهاد می‌شود تا در مواقعی که دسترسی به رستوران ندارید استفاده نمایید. نکات ایمنی لازم برای استفاده از کنسروها، بخصوص کنسرو ماهی برای جوشاندن به مدت حداقل بیست دقیقه را حتما اجرا کنید تا خدای نکرده مشکلی در سفر شما پیش نیاید.
در مورد بقایای آثار تاریخی مراقب باشید. معمولا دست زدن به این آثار ممنوع است.
قبل از ورود به هر کشوری در مورد ممنوعیات ورود دارو به آن کشور تحقیق کنید تا مشکلی ایجاد نشود. در بعضی کشورها وارد کردن یک برگ استامینوفن هم غیرقانونی است.
تا حد امکان، از اعتماد به دیگران خودداری نمایید.
حتی الامکان سعی کنید به اصطلاح "توی چشم نباشید". کوله پشتی، دوربین دور گردن و عینک دودی و صندل مشخصه‌های بارز یک توریست است که برای شما چیزی جز خطر سرقت و گران فروشی به همراه نخواهد داشت.
از هرگونه دعوا دوری کنید.
شماره و آدرس سفارت و کنسولگری‌های ایران و شماره‌های ضروری هر کشور را به همراه داشته باشید.

افزودن دیدگاه جدید