رفت و آمد - گرجستان

Body: 

سفر به گرجستان

هواپیما: پرواز تهران به تفلیس از فرودگاه بین المللی امام خمینی برقرار است. در حال حاضر شرکت‌های هواپیمایی «آتا» «فلای ویستا» پرواز هفتگی مستقیم بین تهران و تفلیس دارند.
اتوبوس و مینی‌بوس: برخی شرکت‌های اتوبوسرانی ایرانی خط مستقیم اتوبوسی بین تهران/تبریز و تفلیس برقرار نموده‌اند. به علت تغییراتی که در برنامه‌ی حرکت اتوبوس‌ها رخ می‌دهد، لطفا برای اطلاعات بیشتر به پایانه خرید آنلاین بلیط اتوبوس‌ها مراجعه کنید. از شهرهای باکو در جمهوری آذربایجان و همینطور استانبول ترکیه خط اتوبوسی مستقیم به شهر تفلیس برقرار شده است. البته اتوبوس مسیر استانبول-تفلیس در مسیرهای مختلفی توقف می‌کند.

 

هواپیمای گرجستان
ماشین شخصی: سفر با اتومبیل شخصی درصورت داشتن گواهینامه رانندگی بین‌المللی و همینطور عدم نگرانی بابت قیمت بالای سوخت در کشورهای مسیر، یکی از جذاب‌ترین انتخاب‌های پیش روی مسافران مخصوصا اتباع کشورهای همسایه گرجستان و همینطور ایران بوده است. ورود با ماشین‌های خارجی به گرجستان هیچ منعی ندارد مخصوصا اگر ماشین متعلق به خودتان باشد. در غیر اینصورت حتماً مدرکی دال بر اجاره‌بودن ماشین به همراهتان داشته باشید.
جاده‌های منتهی به شهرهای بزرگی مانند تفلیس امنیت و کیفیت مناسبی دارند ولی در سایر مناطق گرجستان چنین انتظاری نداشته باشید.
تنها کشور با هزینه بنزین بالا در مسیر، ترکیه است که در صورت پر بودن باک در مرز ایران شما به راحتی بدون هیچ سوخت گیری می توانید تا اولین جایگاه سوخت گرجستان برانید.
قطار: خطوط ریلی بین شهرهای ترکیه و گرجستان تا سال ۲۰۱۲ در حال بازسازی بوده و قرار بر ساخت خط جدیدی نیز بوده است که در صورت بهره برداری سرعت انتقال مسافران بسیار بیشتر شده و راحتی بیشتری را به همراه خواهد داشت. در حال حاضر سرویس‌هایی از شهرهای ترکیه، ایروان در ارمنستان و باکو در آذربایجان به سمت تفلیس حرکت می کنند. با توجه به اتصال خطوط ایران و آذربایجان می‌توان بوسیله خطوط ریلی به این کشور سفر نمود. قطار بین ایروان و تفلیس بسیار کوچک و کم سرعت است و زمان بسیاری را در مسیر خواهید بود.
کشتی: از سواحل استانبول بوسیله کشتی‌های مسافربری می‌توان به سواحل باتومی در گرجستان با قیمت مناسبی سفر نمود. توجه داشته باشید بندر دیگر گرجستان در شهر سوخومی به روی مسافران بسته است. در صورت سفر به اوکراین نیز می توانید با کشتی به گرجستان مراجعت کنید.

 

سفر به گرجستان

رفت و آمد در گرجستان

تاکسی: یکی از معمول‌ترین و در عین حال ارزان‌ترین وسایل حمل و نقل در گرجستان تاکسی است. البته ممکن است بعضی رانندگان در صورتی که متوجه خارجی‌بودن مسافر شوند، مبلغ بیشتری تقاضا کنند. بنابراین در مورد مبلغ حتما قبل از سوار شدن صحبت کنید.
اتوبوس ها و مینی‌بوس‌ها: مینی‌بوس‌ها را در زبان محلی «ماشروتکا» صدا می‌زنند. این مینی‌بوس‌ها همانند اتوبوس‌ها مسیر مشخصی را طی می‌کنند و معمولا در ایستگاه‌های اتوبوس توقف دارند. مزیت اتوبوس‌ها و همینطور مینی‌بوس‌ها ارزان بودن‌شان است. اگرچه اتوبوس‌های اغلب شهرها قدیمی و کند بوده و فاقد تهویه هوا می‌باشند.
ترن: معمولا برای سفر بین تفلیس و ساحل دریای سیاه که فاصله‌ی نسبتا زیادی هم دارد از ترن استفاده می‌شود. قیمت ارزان ولی در عین حال سرعت بسیار کندی دارند. در ترن‌ها حداقل می‌شود راحت‌تر از «ماشروتکا»ها خوابید. بنابراین اگر سفر شبانه دارید، بهتر است از ترن استفاده کنید.
موتورسیکلت: اگر می‌خواهید از موتور استفاده کنید، به کوهستانی‌بودن گرجستان توجه کنید. چراکه بسیاری جاده‌ها هنوز آسفالت نیستند. در بسیاری از شهرهای بزرگ امکان اجاره موتور وجود دارد.
جیپ‌های کوهستانی: در صورتی که قصد سفر به ارتفاعات صعب العبور دارید، می‌توانید با مبلغی بیشتر جیپ‌های کوهستانی را اجاره کنید. علت گرانی این جیپ ها به خاطر مصرف زیاد سوخت و همینطور قیمت بالای انواع سوخت در این کشور است.
اسب : گرچه نمی‌توان به عنوان وسیله رفت و آمد از این مورد نام برد اما در بیشتر پارک های حفاظت‌شده‌ی بین‌المللی این کشور به شما اسب کرایه می دهند که مسیر پیاده سه روزه را در کمتر از یک روز طی کنید و در انتها اسب را در مقصد تحویل دهید.

 

 

 

 

افزودن دیدگاه جدید