تفریح و سرگرمی در تایلند

Body: 

خرید در تایلند

واحد پول تایلند «بات» است. علاوه بر سکه‌های ۲۵ و ۵۰ سانتانگ (واحد پولی معادل سنت) مسی‌رنگ فقط برای اتوبوس و سوپرمارکت کاربرد دارند، سکه های ۱ و ۵ (نقره ای رنگ)، ۲ (طلایی رنگ) و ۱۰ (طلایی/نقره ای) و اسکناس های ۲۰، ۵۰، ۱۰۰، ۵۰۰و ۱۰۰۰ باتی در مبادلات به‌کار می‌روند. خیلی از نکات پول خرد در تایلند مانند ایران است. تاکسی‌ها ممکن است به بهانه نداشتن پول خرد، باقی پول شما را پس ندهند. در نهایت حواستان به اصل بودن اسکناس‌های ۱۰۰۰ باتی باشد که چک کردن آن ها مثل چک کردن اسکناس‌ها در ایران است.
دستگاه های خودپرداز ATM هم به تعداد کافی در شهرهای تایلند و بخصوص بانکوک وجود دارد. هنگام استفاده از این دستگاه‌ها از میزان هزینه استفاده از آنها توجه کنید و در صورتی که میزان این شارژ به نظر شما زیاد بود می‌توانید تراکنش را لغو نمایید. فقط مبدل پولی Superrich که شعبه هایی در بانکوک دارد (در خیابان های سیلوم، راچادامری، خائو سان و چاتوچاک) هیچ مبلغی برای شارژ کم نکرده و هزینه تبدیل واحد پولی آن کمتر از خودپردازهاست. نواحی دوردست تر (مثل جزایر) طبیعتا خودپرداز ندارند، در نتیجه حتما در آن جا پول نقد با خود به همراه داشته باشید. 
هزینه‌ها در تایلند: اگر یک گردشگر مقتصد باشید، با ۱۰۰۰ بات می توانید در یک اتاق ارزان یا یک خوابگاه اقامت کنید، ۳ وعده غذا بخورید و برای حمل و نقل و گردش هم پول به اندازه کافی داشته باشید. اگر این بودجه را ۲ برابر کنید (۲۰۰۰ بات) می‌توانید به یک هتل سه ستاره بروید. شهرهای اصلی تایلند مثل بانکوک، پوکت و کُ سامویی گران‌تر از بقیه شهرها هستند.
خرید: با توجه به اینکه بسیاری از برندهای معروف در تایلند محصولات خود را تولید می‌کنند، بهترین کالا برای خرید در تایلند، لباس است.
بحث همیشگی چانه زنی در تایلند هم وجود دارد و اغلب بازارها و دستفروش‌ها به محض آن که بفهمند توانایی خرید دارید قیمت بالایی به شما می گویند. پس حتما از قبل از طریق بازارهای اطراف یا قیمت‌های دولتی، از نرخ کالاها مطلع باشید. بالطبع خود بازاریان هم وقتی بفهمند از نرخ ها اطلاع دارید، خود به خود قیمت ها را پایین می آروند.

غذا و رستوران در تایلند

غذا به تنهایی می‌تواند یک دلیل کافی برای سفر به تایلند باشد. انواع ادویه، آب‌میوه‌های طبیعی، سرخ کردنی‌ها، ماهی‌های تازه که به اشکال مختلف درست شده اند-  و تازه این اول کار است. غدا در تایلند قیمت های مختلفی دارد: از ۲۵ بات برای یک نودل ساده در بازارهای خیابانی گرفته تا یک غذای ۱۰۰ دلاری در یک هتل پنج ستاره تایلندی. 
اغلب غذاهای خیابانی و رستوران های کوچک واقع در پیاده روهای تایلند سالم هستند و شما تنها باید مراقب کنترل اشتهای خود باشید و در خوردن این غذاها و انواع ادویجات خصوصا ادویه کاری مراعات کنید. غذا در تالیلند اغلب مانند ایران با قاشق و چنگال خورده می شود. از «چاپ استیک» فقط برای نودل و غذاهای چینی استفاده می‌شود.
آشپزی در تایلند:
آشپزی در تایلند با مزه‌ی تند به همراه آبلیمو، سبزیجات لیمویی و گشنیز تازه شناخته می شود و ترکیب آن ها باعث مزه منحصربفرد غذاهای تایلندی می‌شود. تندبودن غذاها ممکن است به مذاق همه خوش نیاید برای همین تایلندی‌ها معمولا درباره مقدار ادویه از شما سوال خواهند کرد.
 مهم ترین غذاها در تایلند:
- برنج: که انواع مختلفی دارد. از قبیل "برنج زیبا" (که خیلی شبیه به برنج ایرانی است و مبنای تقریبا تمام غذاهاست)، برنج شور (که با ادویه سرو شده و برای صبحانه گزینه مناسبی است)، خائوفات (برنج سرخ شده است؛ البته دقت کنید که گاهی با گوشت خوک و گوشت مرغ ترکیب شده است) و شیربرنج.
- نودل: با چاپ استیک (چوب های نازک مخصوص سرو غذا) خورده می‌شوند. رایج‌ترین آن ها نودل برنج و نودل کوچک و بزرگ است که البته غیر از آن‌ها نودل تخم مرغ و نودل لیوانی تهیه شده از لوبیای مانگ هم محبوب هستند. 
مهم ترین نودل "فات تای" یا تایلندی سرخ شده، نوعی نودل برنجی است که با سس تمبرهندی سرخ شده است. این نودل همه جا پیدا می‌شود، ارزان و عالی است. و در ضمن بدون فلفل هم هست که در صورت تمایل می‌توانید خودتان به آن اضافه کنید.
- سوپ ادویجات کاری: معمولی‌ترین آن، بشقاب برنج با یکی دو ملاقه ادویه کاری (خائو کانگ) است. 
- دسر: دسر ممکن است فقط در حد چند قاچ میوه تازه باشد.
خوشبختانه در تایلند غذا برای گیاه‌خوارها به وفور یافت می‌شود. تایلند یک کشور بودایی است و در آن گیاه‌خواری مفهوم جا‌افتاده‌ای است و در بانکوک رستوران‌های خوبی مخصوص گیاه‌خواران دارد. اگر گیاه‌خوار هستید، حواستان به سس ماهی باشد چراکه خیلی در غذاهای تایندی استفاده می‌شود. 
رستوران‌های زنجیره‌ای: رستوران‌های زنجیره‌ای قیمت مشابه‌ای با غذاخوری‌های کنار خیابان دارند. اما به هر حال امکاناتی مثل تهویه هوا، منوهای چاپ شده اغلب به زبان انگلیسی و سرویس بهداشتی دارند.
مهم‌ترین رستوران‌های زنجیره‌ای که تعدادشان در بانکوک خیلی بیشتر است عبارتند از:
S&P: که غذاهای آن بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ بات هست و در واقع ترکیب رستوران، کافه و آشپزخانه است. منوهای آن کامل است اما مقدارشان ممکن است شما را خیلی سیر نکند.
MK و کوکا: غذای اصلی آن «سوکی» چیزی شبیه به آبگوشت ما ایرانی‌هاست.
یام ساپ: این رستوران‌های لوگو زردرنگی خندان دارند و سالادهایشان معروف است. قیمتشان هم چیزی بین ۵۰ تا ۱۵۰ بات هست.
فوجی و زِن: که بیشتر غذاهای ژاپنی دارد. نودل ها و برنج هایش هم کمتر از ۱۰۰ بات و سوشی‌هایش هم حداکثر ۵۰۰ بات است.
جدای از بانکوک، آب لوله‌کشی معمولا در تایلند قابل شرب نیست. به هر حال اگر نمی‌خواهید ریسک کنید بهتر است از آب بطری (با قیمتی بین ۵ تا ۲۰ بات) استفاده کنید. آب رستوران‌ها هم حداقل جوشیده است. برای یخ بهتراست برای حفظ سلامت خودتان فقط از یخ‌های بسته بندی استفاده کنید.  
نوشیدنی‌های دیگری هم وجود دارند مثل آب نارگیل که خیلی برای خنک کردن بدن مناسب است. انواع میلک شیک ها، آبمیوه ها و یخ در بهشت که بعضا با نمک و ریحان مزه جالبی پیدا می‌کنند. 
چای و قهوه: یکی از اصلی ترین نوشیدنی های تایلند، چای یخ تایلندی است که به خاطر اضافه کردن تخم تمبر هندی در فرآوریش، رنگی مایل به نارنجی شفاف دارد. مزه شیرینی نسبتا قوی‌ای دارد و اغلب آن را با شیر غلیظ می‌نوشند.  
نوشیدنی‌های انرژی زا: تایلند خانه اصلی برند «رد بول» است. اما رد بول تایلندی بدون گاز است، کافئین بیشتری دارد و شیرینی‌اش مثل شربت است.

افزودن دیدگاه جدید