معرفی تایلند

Body: 

تایلند با داشتن سواحلی زیبا و دل‌انگیز، آب و هوایی استوایی، غذاهایی فوق‌العاده و فرهنگی مجذوب‌کننده، هر ساله مورد توجه بسیاری از گردشگران جهان قرار می‌گیرد، بطوریکه بانکوک پایتخت کشور در سال ۲۰۱۳ در رده‌ی نخست شهرهای دنیا از جهت تعداد مسافر قرار گرفت.

علت اینکه تایلند در صدر فهرست انتخابی گردشگران جهان قرار دارد، ساده است. هرچیزی که بخواهید در آنجا با هر کیفیت و قیمتی پیدا می‌شود. به طبیعت علاقه دارید؟ جنگل‌های انبوه استوایی در انتظار شماست. شناکردن را دوست دارید؟ سواحل گرم و زیبای تایلند را پیدا کنید. به دنبال شادی و تفریح هستید؟ فستیوال‌های متعدد امری مرسوم در تایلند به حساب می‌آیند. سفر ارزانی انتظار دارید؟ ارزان‌ترین هتل‌ها با خدمات خوب قابل دسترسی هستند. ثروتمند هستید؟ لوکس‌ترین هتل‌های جهان با کشتی‌های کروز مجلل و دیگر امکانات تفریحی به شما خوش‌آمد می‌گویند.
علاوه بر جذابیت‌های طبیعی و تاریخی، پایداری نسبی سیاسی در ۵۰ سال اخیر و گسترش خطوط هوایی بانکوک و احداث دیگر زیرساخت‌های صنعت گردشگری به میزان چشمگیری به این صنعت پول ساز کمک کرده‌اند.
از مشهورترین جاذبه‌های این کشور میتوان به کاخ مجلل در بانکوک، معابد گوناگون و قبایل مختلف با فرهنگ ها و آیین‌های خاص،جنگل‌های استوایی و پارک‌های طبیعی با حیات وحش کم‌نظیر و همچنین آبشارهای گوناگون اشاره کرد. جزایر و سواحل هم که از مشخصه های اصلی جذابیت های تایلند به حساب می آیند که در بین آن ها پاتایا، پوکت و جزیره سامویی جزء مشهورترین‌ها به حساب می آیند.

تاریخچه تایلند

تایلند همچون سایر کشورهای جنوب آسیا به شدت تحت تاثیر فرهنگ و مذهب هندو قرار داشته و سالها زیر سلطه پادشاه هندوستان به حیات خود ادامه می‌داده است. شواهدی در دست است که نشان از استقرار و فعالیت‌ها انسان‌ در تایلند و در ۴۰ هزار سال قبل میدهد. بعد از فروپاشی پادشاهی خمرها در قرن سیزدهم، تجزیه کشورهای در قلمرو خمرها آغاز شده و از دل آنها حکومت‌هایی چون مالایی‌ها، تای‌ها، مون‌ها و خود خمرها سربرآوردند. بعد از تشکیل کشور سیام یا تایلند فعلی در منطقه جنوب آسیا و سالها حکومت‌داری، تایلند تنها کشوری بود که به علت رقابت امپراطوری فرانسه و بریتانیا با یکدیگر و تجربه زمام‌داری موفق حاکمان آن برای ۴ قرن پیاپی، تحت استعمار هیچ‌کدام قرار نگرفت، گرچه از تاثیر استعمارگران غربی بی‌بهره نبوده است.

در سال ۱۹۰۹ چهار ایالت جنوبی این کشور طبق معاهده بانکوک ضمیمه مالزی شدند. این معاهده مابین بریتانیا و پادشاهی سیام برقرار شد. در سال ۱۹۴۹ نیز کشور سیام به تایلند تغییر نام داده شد. تایلند در جنگ جهانی دوم در عرض ۶ تا ۸ ساعت توسط قوای ژاپن تسخیر گردید. بعد از این اتفاق تایلند به عنوان متحد ژاپن در جنگ دوباره استقلال یافت اما همزمان جنبش‌های ضد ژاپنی و ضد فاشیستی تحت نام «سری تای» در کشور گسترش یافتند تا اینکه با  شکست ژاپن و متحدان، تایلند نیز به سمت غرب متمایل شد.
بعد از جنگ‌جهانی این کشور به سمت توسعه سیاسی و اقتصادی حرکت کرده و با توسعه‌ی همکاری های منطقه‌ای و جهانی به رشد خود ادامه داد.

طبیعت و جغرافیای تایلند

تایلند کشوری است در جنوب شرقی آسیا که از نظر وسعت پنجاه و یکمین کشور دنیا محسوب می‌شود و دارای مناطق کوهستانی در شمال و پوشیده از جنگل در جنوب است. مرتفع‌ترین نقطه‌ی این کشور بیش از ۲۵۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع داشته و رودخانه‌های معروفی همچون mekong و چائو فرایا در آن جاری هستند.
خلیج تایلند با سیراب شدن از رودهایی چون چائوفرایا، تاپی و پانگ پاکونگ منطقه‌ای پرآب و سرسبز با پوشش گیاهی انبوه بوده و یکی از مناطق صنعتی کشور محسوب می‌شود.

این کشور همینطور با دریای آندامان به عنوان بخشی از اقیانوس هند نیز مجاور است که سواحل بسیار مشهور و ثروتمندی به لحاظ تجارت و صنعت توریسم در این ناحیه قرار دارند.
آب و هوای این کشور بطور کلی گرم و شرجی است و باران‌های بسیاری را در طی سال شاهد است.

بهترین وقت سفر به تایلند

تایلند آب و هوایی موسمی دارد و بسیار پرباران است بنابراین اگر میخواهید به فصول بارانی نخورید باید از سفر به این کشور (به طور کلی منطقه جنوب شرقی آسیا) در ماه‌های جولای تا اکتبر خودداری کنید. البته این باران‌ها ناگهانی بوده و به سرعت نیز قطع میشوند و طبیعتا هوا را هم کمی خنک تر میکنند.
تابستان‌ها نیز هوا بسیار گرم و داغ میشود. اگر از گرما گریزان هستید، خنک‌ترین ماه‌های این کشور از نوامبر تا فوریه است که میزان بارش باران نیز کمتر میشود.
با همه این تفاسیر توجه داشته باشید که تایلند کشور بزرگی است و ممکن است در مناطق مختلف شاهد در یک زمان شاهد آب و هوایی متفاوت باشید!

شهرها و مناطق توریستی تایلند

تایلند دارای ۷۶ استان است که می توان آنها را در ۵ دسته گنجاند. پایتخت، بانکوک و همچنین پاتایا دو منطقه ویژه حکومتی هستند. تایلند شمالی، ایسان، تایلند مرکزی، تایلند شرقی و تایلند جنوبی ۵ منطقه بزرگ تایلند هستند.

مهمترین شهرهای تایلند

بانکوک: شهر فرشتگان و بزرگترین شهر تایلند است که خیل عظیمی از گردشگران ورودی به این کشور را پذیرا می‌شود. این شهر بزرگ و پرجمعیت دارای آثار دیدنی فراوانی است و نقش مهمی در رونق صنعت گردشگری این کشور ایفا می‌کند. از جذابیت‌ها و دیدنی‌های این شهر می‌توان به مراکز خرید متعدد و شلوغ، رستوران‌های متنوع با غذاهای تازه دریایی، کاخ‌های سلطنتی و معابد تاریخی همون کاخ بزرگ، کاخ Dusit و معبد مشهور Phra kaew اشاره نمود.

پاتایا: شهر ساحلی و توریستی این کشور است که جمعیت ساکن زیادی ندارد با اینحال میلیون‌ها نفر از سراسرجهان برای گشت و گذار به این شهر سفر می‌کنند. سواحل زیبا، باغ‌های متعدد باشکوه و تپه‌های مرتفع از دیدنی‌های این شهرند که در فاصله‌ی دو ساعته از بانکوک قرار دارد.

سامویی: نگین خلیج تایلند است که در ۸۰ کیلومتری ساحل تایلند قرار گرفته و بعد از پوکت دومین جزیره بزرگ این کشور محسوب می‌شود. سواحل شنی زیبا و آرام، مرجان‌های دریایی باشکوه، آبشارهای متعدد زیبا و پارک ملی دریایی MuKo AngThong از شگفتی‌های این جزیره محسوب می‌شوند.

پوکت: یا مروارید دریای «آندامان» به عنوان بزرگترین جزیره کشور پادشاهی تایلند شناخته می‌شود که علیرغم جمعیت کم ساکن خود، گردشگران بسیاری را به سبب داشتن سواحل زیبا و محیط آرام خود پذیرا می‌شود. پارک‌ ماهیگیری AC's Phuket، معبد Chalong، خلیج Prom Thep cape، جزایر کوچک اطراف جزیره اصلی و ... از دیدنی‌های پوکت به شمار می‌روند.

مردم و فرهنگ تایلند

فرهنگ عمومی مردم تایلند تلفیقی از فرهنگ‌های عمده‌ی منطقه جنوب و جنوب شرقی آسیا همچون هند، برمه، کامبوج و چین است بطوریکه بسیاری از خصوصیت‌ها و ویژگی‌های آنها را میتوان در بخش‌های مختلف کشور به نسبت‌های گوناگونی مشاهده نمود.
مذهب رسمی مردمان این کشور نیز بودایی تراوده است که کهن‌ترین شاخه‌ی مذهب بودایی شناخته شده و به معنای تعلیم بزرگان ترجمه گردیده است. تقویم بودائیان حدود ۵۴۳ سال از تقویم میلادی جلوتر است.
نزدیکی فرهنگی و امتزاج نژادی مردمان منطقه بخصوص چینی‌ها و مالایی‌ها و نیز مردمان لائوس، کامبوج و برمه با قوم تای‌ها به حدی است که به سختی میتوان یک تایلندی کاملا اصیل را پیدا کرد. این خصوصیت به این کشور کمک کرده تا به شکوفایی اقتصاد خود در طی قرون با استفاده از نزدیکی‌های مذهبی و نژادی بپردازد.
از دیگر خصوصیت‌های جامعه‌ی این کشور میتوان به رقم بسیار بالای انتشار روزنامه در آن اشاره نمود بطوریکه در سال ۲۰۰۳ حدود ۱۳ میلیون صفحه روزنامه به صورت روزانه منتشر میشد.
ورزش رزمی موی‌تای محبوب‌ترین ورزش عمومی این کشور است.

نظام سیاسی تایلند

نظام سیاسی تایلند بصورت پادشاهی مشروطه اداره میشود. نخست وزیر بالاترین مقام اجرایی کشور  بوده و دستگاه قضایی کاملا مستقل است. با این حال فساد گسترده دستگاه سیاسی قضایی سبب شده تا این کشور در سالهای اخیر با تظاهرات سیاسی و اعتراضی بسیاری روبرو بوده باشد که به درگیری‌های شدید نیز منجر شده.
در اسفند سال ۹۲ وزارت امور خارجه ایران طی اعلامیه‌ای خواستار خودداری ایرانیان از سفر غیرضرور به تایلند مخصوصا شهر بانکوک به علت تداوم ناآرامی‌های این کشور شد.

زبان در تایلند

زبان رسمی در تایلند زبان تای است. زبانی آوایی و بیشتر تک‌آوایی.
در مدارس تایلند آموزش زبان انگلیسی اجباری ست. بنابراین میتوانید انتظار داشته باشید که در شهرهای بزرگ تایلند بتوانید با استفاده از زبان انگلیسی با مردم و بخصوص نسل جوانتر ارتباط برقرار کنید.

خدمات ارتباطی در تایلند

تایلند از نظر دسترسی به اینترنت جایگاه مناسبی داشته و شرکت‌های تامین کننده اینترنت را با سرعت بالایی در اختیار مردم قرار می‌دهند. اینترنت وایرلس رایگان نیز به صورت گسترده در سطح شهر بانکوک قابل دریافت است.
همینطور سه اپراتور موبایل وظیفه تامین خدمات تلفن همراه را برعهده دارند که خدمات را بر روی دوباند فرکانسی ۹۰۰ یا ۱۸۰۰ ارائه می‌دهند. بنابراین ایرانیان مشکلی برای استفاده از سیم‌کارت‌های تایلندی در گوشی‌های خریداری شده در ایران نخواهند داشت.

منابع و اطلاعات بیشتر: 

photos: + + + + + + +

افزودن دیدگاه جدید