بودروم

توضیح اولیه: 

«بودروم» در محل شهر باستانی «هالیکارناس» از یونان باستان و در استان «موغلای» فعلی و در کناره‌ی دریای «اژه» (دریای میان ترکیه و یونان) واقع است.

متن اصلی: 

بودروم امروزه یکی از مراکز مهم تفریحی توریستی ترکیه با نرخ بالای ورود گردشگر از سایر شهرهای ترکیه و کشورهای اروپایی محسوب می‌شود. تا قبل از سال ۱۹۶۶ این شهر تنها روستایی با مردمانی ماهیگیر بود. همانطور که گفته شد بودروم در محل شهر باستانی «هالیکارناس» ساخته شده است. «هالیکارناس» مکان تقابل نیروهای هخامنشی و اسکندر مقدونی بوده است و ویرانه‌های آرامگاه «هالیکارناسوس» که یکی از عجایب هفتگانه جهان بود، هنوز هم در این شهر باقی است. این آرامگاه میان سال‌های ۳۵۳ تا ۳۵۰ پیش از میلاد برای «ماسول» پادشاه «کاریا» و «ساتراپ» هخامنشیان ساخته شد. اما در اثر زلزله و همینطور خراب‌کاری مسیحیان متعصب نابود شد. بخشی از بقایای این سازه در موزه لندن نگهداری می‌شود و تکه‌های از سنگ‌های بزرگ مرمر که در ساخت قلعه بودروم به کار رفته که در نمای قلعه مشخص‌اند.

سفر به بودروم

با هواپیما: فرودگاه در ۳۵ کیلومتری شهر قرار گرفته است که می‌توانید این فاصله را با تاکسی یا ون‌هایی که در فرودگاه منتظر مسافر هستند، طی کنید. توجه داشته باشید قیمت مواد غذایی داخل فرودگاه بسیار گران است. امکان اجاره تاکسی‌های خصوصی هم هست که قیمت بسیار بالایی - بیشتر از ۱۰۰ لیر - دارند.
با کشتی: امکان سفر به بودروم از طریق جزایر یونانی مانند رودس فراهم است. کشتی‌های مسافربری از این جزیره به سمت بودروم در طی تابستان آماده جا‌به‌جایی مسافران هستند.
با اتوبوس: امکان مسافرت بین بسیاری از شهرهای ترکیه مثل استانبول، آنکارا و ازمیر و آنتالیا  به بودروم وجود دارد. به طور مثال مسافت استانبول تا بودروم حدود ۱۳ ساعت، ازمیر به بودروم ۴ ساعت و آنکارا به بودروم ۱۰ ساعت به طول می‌انجامد.
¤ برای گردش در شهر بهترین وسیله تاکسی ون‌ها هستند که قیمت ارزانی هم دارند. اگر همراه خانواده هستید و گواهینامه بین‌المللی دارید، اجاره‌ی ماشین بسیار باصرفه خواهد بود.

آب و هوای بودروم

بودروم دارای آب و هوای معتدل مدیترانه‌ای بوده و هیچ‌گاه زمستان سختی نداشته است. دمای هوای زمستان به ندرت از ۱۵ درجه سانتی‌گراد پایین می‌آید. تابستان‌های این شهر شرجی و بسیار گرم و آفتابی است و بهترین موقع برای شنا و غواصی. به طور کلی بهترین زمان سفر به بودروم فصل زمستان و بهار است. در بهار، درختان بادام شکوفه هم می‌دهند و چهره‌ی دیگری به شهر می‌بخشند.

دیدنی‌های بودروم

بودروم به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم‌بندی می‌شود:

قسمت شرقی بودروم

این ناحیه طولانی و کم‌عرضی است که در سال‌های اخیر با کمک دولت ترکیه سواحل مناسبی برای گردشگران فراهم شده است. کنار ساحل کافه‌ها و بوفه‌های فروش خوراکی نیز قرار دارد.

قسمت غربی بودروم

بخش مهم این ناحیه کنار لنگرگاه قرار دارد. در این قسمت از شهر آرامش بیشتری می‌توان یافت. تعداد زیادی مغازه و سوپرمارکت نیز در بندر وجود دارد و اگر خوب بگردید، رستوران‌هایی با غذاهای عالی نیز می‌توانید پیدا کنید. غروب این بخش شهر از دیدنی‌ترین لحظات بودروم و البته شلوغ‌ترین زمانش است! بیشتر فستیوال‌های محلی و کنسرت‌ها در این ناحیه برگزار می‌شود. قلعه ۲۰۰۰ ساله‌ی بودروم نیز در این قسمت قرار دارد.

دیدنی‌های تاریخی بودروم

قلعه بودروم: یا قلعه پیتر مقدس که در ساحل این شهر قرار داشته و نماد بودروم محسوب میشود.
آمفی تئآتر: یکی دیگر از آثار باستانی این شهر و مربوط به پادشاهی موسولوس است که قرن چهارم پیش از میلاد ساخته شده است.
آسیاب بادی: هفت آسیاب بادی یک شکل و یک رنگ که در یک امتداد در تپه‌ای مشرف به شهر ساخته شده و یکی از نمادهای بدروم محسوب می‌گردند.

دروازه میندس: دروازه‌ی قدیمی شهر که در زمان پادشاهی ماسولوس ساخته شده و محل نبردهایی خونین در دوره اسکندر کبیر بوده است.
آرامگاه هالیکارناسوس: این آرامگاه یکی از عجایب هفتگانه جهان است که ارتفاعی ۴۵ متری داشته اما هم‌اکنون تقریبا تخریب شده است.
سواحل بودروم نیز بسیار مورد علاقه گردشگران است. از جمله این سواحل می‌توان به ساحل «بیتز»، بندر «یالی کاواک» و «گوموشلوک» اشاره کرد.

تاریخچه بودروم

این شهر ابتدا بوسیله داریوش بنا شد اما در سال ۶۵۰ پیش از میلاد نامش به «هالیکارناسوس» تغییر یافت و دوباره از سال ۳۸۶ قبل از میلاد بوسیله ایرانیان تصرف گردید. این شهر زمانی پایتخت تمدن «کاریا» در ۳۵۳ پیش از میلاد نیز بوده است. مقبره پادشاه «ماسولوس» که یکی از عجایب هفتگانه محسوب می‌شد توسط «آرتمیس» در این ناحیه ساخته شد.
نام جدید بودروم پس از اعلام استقلال جمهوری ترکیه بر این شهر گذاشته شده است.

خرید در بودروم

مانند اغلب نقاط ترکیه می‌توان البسه‌ی دست‌ساز مثل کیف و کفش چرمی را در این شهر نیز یافت. با کمی چانه‌زدن می‌توانید با قیمت‌های خوبی خرید کنید. بازار شهر بهترین جای برای خرید است اگرچه از فروشگاه‌های جاده بین میدان اسکله تا «هالیکارناس» هم می‌توانید دیدن کنید.

غذا در بودروم

غذاهایی اصیل ترک مانند انواع کباب و همینطور غذاهای دریایی با توجه به ساحلی‌بودن این شهر از عمده‌ غذاهایی هستند که در رستوران‌های شهر سرو می‌شوند.

امنیت در بودروم

فضای شهری بدورم برای مسافران و گردشگران بسیار مناسب و امن است. تنها مشکل قابل ذکر، پرسه‌زدن سگ‌های ولگرد در خیابان به هنگام شب است که بهتر است مواظب حمله‌ی احتمالی آنها - مخصوصا به کودکان- باشید.

منابع و اطلاعات بیشتر: 
نام‌های دیگر: 
Bodrum

افزودن دیدگاه جدید