هانوی

توضیح اولیه: 

شهر هانوی، پایتخت کشور ویتنام و دومین شهر بزرگ این کشور است که هنوز آثار حضور فرانسوی‌ها را در خود نگاه داشته و ترکیب آنها با فرهنگ و معماری ویتنامی-چینی زیبایی‌های خاصی را به این شهر بخشیده است.

متن اصلی: 

موزه‌های فراوان هانوی که هر کدام گوشه‌ای از فرهنگ غنی ویتنام را حکایت می‌کند و بناهای تاریخی به جای مانده از امپراتوری‌ها و حکومت‌های پیشین تنها بخشی از جاذبه‌هایی است که گردشگران را به این شهر می‌کشاند.

هانوی
معابد هندو و بودایی بسیاری در این شهر قرار گرفته که هرکدام با معماری زیبا و چشم نواز خود نشان از تاریخ پر فراز و نشیب این شهر دارند و دریاچه‌های متعدد در گوشه و کنار شهر با مناظر بدیع و بی‌نظیر اطراف آنها، هریک به تنهایی دلیلی برای بازدید این شهر زیبا هستند.

سفر به هانوی و گشت و گذار در شهر

بیشتر گردشگران ترجیح می‌دهند با هواپیما به هانوی سفر کنند. اگرچه فرودگاه شهر هانوی خیلی بزرگ نیست اما پروازهای داخلی و خارجی بسیاری دارد. گردشگران خارجی معمولا یا مستقیم به هانوی می‌آیند و یا اینکه ابتدا به هوشی‌مین رفته و پس از آن به هانوی می‌آیند که در هر دو حالت هواپیما بهترین گزینه است. فرودگاه هانوی در فاصله ۴۵ کیلومتری شهر واقع شده و برای رسیدن به شهر باید با تاکسی یا اتوبوس‌هایی که در فرودگاه هستند به مرکز شهر رفت.

رفت آمد در هانوی
سفر به هانوی با قطار از چین و همچنین اتوبوس نیز ممکن است که چون فاصله دیگر شهرهای توریستی ویتنام از هانوی زیاد است معمولا راه‌های زمینی گزینه خوبی برای گردشگران نیست.
برای گشت و گذار در شهر استفاده از تاکسی بهترین راه است، راننده‌های تاکسی معمولا کمی انگلیسی بلدند و می‌توان از آنها سوالاتی در مورد هتل و رفت و آمد و... پرسید. البته اگر به تنهایی سفر می‌کنید می‌توانید از موتورسیکلت نیز استفاده کنید. موتورها در شهرهای ویتنام به وفور دیده می‌شوند که بسیاری از آنها مسافرکشی نیز می‌کنند. سیکلوها نیز از دیگر وسائل رایج در هانوی هستند که البته سرعت کمی دارند.

تاریخچه هانوی

شهر هانوی در بخش شمالی ویتنام از شهرهایی است که بیشترین تاثیرات را در طی تاریخ پر از جنگ ویتنام پذیرفته است. کشوری که تا سال‌های نه‌چندان دور  پس از رهایی از هر حکومت در استعمار کشور دیگری افتاده است اکنون پس از آخرین جنگ خود یعنی جنگ با آمریکا روزهای آرامی را سپری می‌کند.
شهر هانوی نیز از این گذرهای تاریخی یادگارهای بیشماری را در خود جای داده است و موزه‌های آن مملو از آثار به جای مانده از روزگار کهن این کشور و نیز یادگارهای دوران جنگ‌اند.

هانوی
علاوه بر موزه‌ها، بناهای تاریخی شهر از جمله معابد و کلیساها و به خصوص ساختمان‌هایی با معماری فرانسوی همچون خانه اپرا گذشته تاریخی شهر را بهتر از هر چیز دیگری پیش روی گردشگران قرار می‌دهند و ابزار و وسایل به جای مانده از جنگ آمریکا و سنگرهای بتنی در شهر هانوی که نماد مقاومت مردم به شمار می‌روند، در معرض دید عموم قرار دارند.

جغرافیا و طبیعت هانوی

هانوی در سواحل رود سرخ قرار گرفته و آب و هوایی نیمه حاره‌ای، گرم و مرطوب دارد. البته قرار گرفتن این شهر در نیمه شمالی ویتنام باعث شده آب و هوایی نسبتا خنک‌تر و با رطوبت کمتر در زمستان داشته و برخلاف دیگر شهرهای نواحی استوایی اختلاف دمای کمی در تابستان و زمستان را تجربه کند.
هوای ابری و مه آلود بیشتر روزهای زمستان را دربرمی‌گیرد. دمایی با متوسط ۲۳ درجه که در زمستان‌ها به ۱۷ درجه نیز می‌رسد موقعیت ایده آلی را برای گردشگران به همراه می‌آورد و در مجموع در پاییز(ماه اکتبر) آب و هوای معتدل بهترین فصل سفر به آن است اگرچه زمستان (ازماه‌های نوامبر تا مارچ) نیز برای سفر به هانوی فصل خوبی به شمار می‌رود.

دیدنی‌های هانوی

اگر چه بخش عمده‌ی دیدنی‌های شهر هانوی و کشور ویتنام را اماکن و بناهای تاریخی تشکیل می‌دهند، اما مناظر طبیعی زیبا و سواحل این کشور را نیز نباید نادیده گرفت. ویتنام که با پایان جنگ‌های متعدد اکنون توجه به صنعت گردشگری را در برنامه خود قرار داده است با ساختن پارک‌های متعدد در شهرهای مختلف بر این جاذبه‌های تاریخی و طبیعی افزوده و به عنوان پایتخت این کشور بیشترین بهره را از این توجه به گردشگری نصیب خود می‌کند.

آثار تاریخی در هانوی

 آرامگاه هوشی مین رهبر آزادیخواه ویتنام، در مقبره‌ای باشکوه که در سه‌لایه ساخته شده، در شهر هانوی قرار گرفته است. بسیاری از نامه‌ها و عکس‌های قدیمی در این موزه به نمایش گذاشته شده‌اند.
موزه‌های شهر هانوی از دیگر جاذبه‌های این شهر است که تاریخ این شهر و به عبارت بهتر تاریخ ویتنام را به زبان تصویر و با اشیاء، اسناد و مدارک به جای مانده به تصویر می‌کشد.
موزه ملی تاریخ ویتنام با اشیاء بسیار قدیمی از یک ملیون سال پیش، که در اکتشافات باستان‌شناسی به دست آمده نشان‌دهنده تاریخ کهن این سرزمین است.
موزه ارتش در شهر هانوی نمایانگر تاریخ نظامی کشور است که در آن می‌توان از هواپیما و تانک گرفته تا بمب‌ها و بسیار ابزار دیگر جنگی که از جنگ‌های ویتنام به جای مانده را تماشا کرد.
از دیگر موزه‌های این شهر که علاقه مندان بسیاری را به خود جلب می‌کند موزه انقلاب ویتنام است که در ساختمانی بسیار زیبا که معماری آن ترکیبی از معماری فرانسوی و ویتنامی است قرار گرفته است. در این موزه مراحل مختلف نبردهای میهن پرستانه، ابتدا در مقابل فرانسه و سپس در مقابل آمریکا، به سه زبان ویتنامی، فرانسوی و انگلیسی نمایش داده شده است.

موزه ملی هانوی
در کنار موزه‌های تاریخی بسیار در شهر هانوی موزه‌های هنری نیز وجود دارند که فرهنگ و هنر مردم این کشور را به نمایش می‌گذارند. معروف ترین موزه در این زمینه موزه هنرهای زیباست که آثاری به جای مانده از اقوام مختلف ساکن در ویتنام را برای گردشگران به نمایش می‌گذارد. در این موزه همچنین آثار و نقاشی‌هایی از هنرمندان بزرگی همچون «تران وان کان» و «توگوک وان» و بسیاری دیگر نیز برای بازدید در معرض دید علاقه مندان قرار داده شده است.
معابد زیبای شهر هانوی از دیگر جاذبه‌های این شهر هستند که فرصت تماشای آنها را نباید از دست داد.
معبد ادبیات(هنر) با ستون‌های سنگی مشهورش از معروف‌ترین این معابد است که در سال ۱۰۷۰ ساخته شده و متعلق به کنفسیوس بوده است.
معبد بودای تک ستونی که بر معبدی چوبی بر روی یک ستون سنگی است نیز از دیگر معابد زیبای این شهر است.
خانه اپرا در هانوی، نمونه‌ای از ساختمان‌های فرانسوی با معماری کاملا به شیوه فرانسوی ست که در سال ۱۹۱۱ از روی نمونه پاریسی پالایس گرنیر و کاملا مشابه آن در هانوی ساخته شد.
دریاچه هوان کی‌ام در بخش قدیمی شهر قرار داشته و از تفریحگاه‌های اصلی مردم شهر به شمار می‌رود. مناظر بدیع و زیبا و آب و هوای تمیز و فرح‌بخش از دیگر شاخصه‌های ساحل این دریاچه است.
موزه Hoa Lo: یکی از مخوف‌ترین زندان‌های جهان و محل شکنجه اسرای آمریکایی بوده است که به جهت شدت شکنجه‌ها و اعمال خشونت آمیز زندان‌بانان، به طعنه به آن هتل هیلتون هانوی نیز می‌گفتند. بعد از تبدیل این زندان به موزه، تبدیل به یکی از پربازدیدترین اماکن هانوی شده است.

غذا و رستوران در هانوی

دکه‌های خیابانی در این شهر بهترین راه برای تجربه غذاهای محلی و آشنایی با فرهنگ آشپزی و غذاهای این شهر است. علاوه بر غذاهای محلی که در کنار کیفت و تازگی، قیمت ارزانی هم دارند در هانوی غذاهای غیر بومی بسیار زیادی نیز می‌توان یافت. از غذاهای محلی هانوی برخی بسیار معروفند و توصیه می‌شود حتما در هانوی و در محله قدیمی شهر با کیفیتی خوب آنها را امتحان کنید.

غذا در هانوی
بان کوین که از گندم، تخم مرغ و لبنات تهیه می‌شود، سوپ نودل قو که از غذاهای معروف هانوی و ویتنام است و بان تنگ که شبیه اسپاگتی است از جمله این غذاها هستند. علاوه بر این غذاها چاکالاونگ نیز از شهرت خاصی در جهان بر خوردار است به طوریکه جزء غذاهایی است که توصیه شده پیش از مرگ حتما امتحان شود.

خرید در هانوی

اگر به دنبال خرید اجناس پارچه‌ای هستید در هانوی لباس‌ها و صنایع دستی خوبی پیدا خواهید کرد. در این شهر مغازه‌های بسیاری وجود دارد که روزها و شب‌ها باز هستند، اما معمولا هنگام خرید در شب از مغازه‌ها نمی‌توانید از فروشنده خوب تخفیف بگیرید. خرید در هانوی با وجود جمعیت زیاد و علاقه‌مند به خرید، از هوشی‌مین وضعیت بهتری دارد و آشفتگی فروشنده‌ها و خریداران در بازارهای هوشی‌مین در این شهر کمتر به چشم می‌خورد.

خرید در هانوی
از بازارهای معروف این شهر هانوی کوچک است که لوازم تزئیناتی خاص برای منزل و همچنین سوغاتی‌های خوبی را در آن می‌توانید پیدا کنید.

منابع و اطلاعات بیشتر: 
نام‌های دیگر: 
Hanoi

افزودن دیدگاه جدید