نکات سفر به مالزی

Body: 

امنیت در مالزی

به طور کلی نرخ جرم در مالزی بیشتر از حد متوسط جهانی است. مخصوصا دزیدن کیف یا چمدان مسافران به مسئله‌ای رایج تبدیل شده است. در مکان‌های شلوغ و پر رفت و آمد مانند فرودگاه و فروشگاه‌ها بسیار مراقب وسایل خود باشید. حتما قبل از نیمه‌ی شب به هتل برگردید و در صورت احساس خطر به پلیس مراجعه کنید.
توجه داشته باشید که حمل و نقل و مصرف هرگونه مواد مخدر چه متعلق به شما باشد و چه در کیف و سایر وسایل شما جاسازی شده باشند، محکومیت های شدید از ده سال زندان تا اعدام خواهد داشت. متاسفانه بسیاری از هموطنان ما خواسته یا ناخواسته، به دلیل همراه داشتن مواد مخدر در مالزی زندانی هستند.
جعل کارت های اعتباری هم مشکلی است که اخیرا بسیار گزارش شده پس هنگام خرید هرنوع کارت اعتباری حتما از اصل بودن آنها اطمینان حاصل کنید. همواره سعی کنید از فروشگاه‌های معتبر خرید نمایید.
مسئله‌ی دیگر در مورد رانندگان مالزیایی است که هیچ توجه‌ای به عابران پیاده نمی‌کنند و حتی در صورت تصادف ممکن است با برخورد نامناسب و گاها خشن رانندگان مواجه شوید. در این موارد حتما با شماره ۹۹۹ تماس بگیرید و از تحریک کردن راننده و یا درگیر شدن با او بپرهیزید.

سلامت و بهداشت در مالزی

اگرچه آب لوله‌کشی قابل آشامیدن و سالم است ولی توصیه می‌شود از بطری های آب که قیمت ارزانی هم دارند استفاده کنید.
با توجه به آفتابی بودن مالزی بهتر است از کلاه استفاده کنید. البته گرمازدگی چندان شایع نیست ولی بهتر است مراقب گرمای آفتاب باشید.
در مورد مالاریا هم باید گفت این شبه جزیره تقریبا عاری از این بیماری است مگر در چند روستا و دهکده‌ی جزیره‌ی کوچکی چون بورنئو. حتما پماد دافع حشرات تهیه کنید. اسپری های حشره کش هم به وفور در مغازه ها و فروشگاه ها پیدا می شوند منتها مراقب قابلیت آتش گرفتن اسپری ها باشید.
در ماه های گرم سال یعنی از اردیبهشت تا اواخر مردادماه ممکن است آتش‌سوزی هایی در جنگل های اندونزی اتفاق بیفتد که در نتیجه حجم زیادی دود و غبار وارد مالزی خواهد شد. مسافرانی که بیماری های تنفسی و قلبی دارند، حتما به زمان مسافرت توجه داشته باشند تا با این مشکل مواجه نشوند.
زلزله در بیشتر نقاط مالزی اتفاق نمی‌افتد مگر لرزش‌های خفیفی که به خاطر حرکت گسل‌های اندونزی حس می‌شود. از نظر سیستم بهداشتی و درمانی هم مالزی وضعیت قابل قبولی دارد. خدمات مناسب و در عین حال ارزان قیمت از خصوصیت این سیستم است. در صورت نیاز می توانید به مراکز درمانی خصوصی که امکانات بسیار بیشتری هم دارند مراجعه کنید.
داشتن بیمه مسافراتی برای کاهش هزینه ها بسیار موثر است.

برخی نکات مهم برای سفر به مالزی

  • بهتر است از حمل هرگونه داروی مسکن که دارای مواد مخدر است مانند کدئین، خودداری کنید. در مالزی به راحتی می توانید داروی مورد نظر را تهیه کنید.
  • از حمل و انتقال هر گونه بسته به مالزی که توسط دیگران (با پیشنهادهای خوب مالی) صورت می‌گیرد خودداری نمایید.
  • مراقب کیف پول و مدارک خود - چه در ایران و چه در فرودگاه های مالزی - باشید.
  • هنگام برخورد با مامورین مراقب فرودگاه خونسرد و مودب باشید.
  • هنگام خروج از فرودگاه مالزی مطمئن باشید پاسپورت ممهور به مهر اقامت باشد وگرنه هنگام خروج از مالزی دچار مشکل خواهید شد.
  • در صرافی های داخل فرودگاه پول زیادی به اصطلاح چنج نکنید چون قیمت مناسبی ندارند و از نظر امنیتی نیز صحیح نیست.
  • با توجه به مسلمان بودن اکثریت جامعه‌ی مالزی بهتر است برخی مسائل شرعی و عرفی مخصوصا در مناطق روستایی رعایت شود. به طول مثال پوشیدن شلوار بلند. البته در اکثر شهرهای بزرگ مالزی آزادی بیشتری وجود دارد.
  • درآوردن کفش در برخی اماکن مذهبی نیز از ضروریات است.
  • هنگام عبور از عرض خیابان های مالزی نکات ایمنی را رعایت کنید.

توصیه‌های عمومی سفر

ما در هنگام مسافرت به کشورهای دیگر، سفیر فرهنگی ایران هستیم. از توهین به پرچم و نمادهای ملی کشور مقصد به شدت خودداری فرمایید.
رعایت اصول زندگی اجتماعی که در همه جا مورد احترام است: مثلا از اشاره به افراد و لمس دیگران بدون اجازه خودداری نمایید، به غریبه‌ها لبخند نزنید و ... . همینطور از بلند حرف زدن بپرهیزید.
از صحبت در مورد مسائل سیاسی هر کشور بپرهیزید.
سعی کنید نقشه‌ی هر منطقه را قبل از ورود و یا در بدو ورود تهیه کنید.
بردن تعدادی کنسرو نیز پیشنهاد می‌شود تا در مواقعی که دسترسی به رستوران ندارید استفاده نمایید. نکات ایمنی لازم برای استفاده از کنسروها، بخصوص کنسرو ماهی برای جوشاندن به مدت حداقل بیست دقیقه را حتما اجرا کنید تا خدای نکرده مشکلی در سفر شما پیش نیاید.
در مورد بقایای آثار تاریخی مراقب باشید. معمولا دست زدن به این آثار ممنوع است.
قبل از ورود به هر کشوری در مورد ممنوعیات ورود دارو به آن کشور تحقیق کنید تا مشکلی ایجاد نشود. در بعضی کشورها وارد کردن یک برگ استامینوفن هم غیرقانونی است.
تا حد امکان، از اعتماد به دیگران خودداری نمایید.
حتی الامکان سعی کنید به اصطلاح "توی چشم نباشید". کوله پشتی، دوربین دور گردن و عینک دودی و صندل مشخصه‌های بارز یک توریست است که برای شما چیزی جز خطر سرقت و گرانفروشی به همراه نخواهد داشت.
از هرگونه دعوا دوری کنید.
شماره و آدرس سفارت و کنسولگری‌های ایران و شماره‌های ضروری هر کشور را به همراه داشته باشید.

 

افزودن دیدگاه جدید