راهنمای اولیه‌ی کوهنوردی در نپال

Body: 

لطفا در تکمیل این صفحه به ما کمک کنید.
وجود سلسله‌کوه‌های هیمالیا و قلل مرتفعی چون اورست که بام دنیا لقب دارد، سبب جذب هزاران دوست‌دار طبیعت و کوه‌نوردان و سایر ورزشکارانی است که قصد بهره‌بردن از طبیعت و هوای این منطقه را دارند.
امکانات توریستی و گردشگری مخصوص کوه‌نوردی نیز در حد امکان بطور مناسبی تدارک دیده شده است.

کوهنوردی در نپال
توجه داشته باشید برای کوه‌نوردی در نپال نیازمند مجوز از سازمان گردشگری این کشور هستید. البته کوه‌پیمایی در برخی مناطق پر رفت و آمد مثل آناپورنا، خومبو و هلامبو از سال ۱۹۹۹ به بعد آزاد شده و نیازی به کسب مجوز نخواهید داشت. برای سفر به این سه منطقه کارت TIMS (سیستم مدیریت اطلاعات کوه‌نوردی) را حتما تهیه کرده و به همراه داشته باشید چرا که ممکن است چندین بار توسط پلیس محلی اجازه‌نامه‌ی شما چک شود. این کارت‌ها را تنها از اداره گردشگری و توریسم نپال و نیز انجمن کوهنوردان نپال تهیه کنید.

انواع کوه‌نوردی

معمولا دو نوع کوه‌نوردی مد نظر ورزشکاران و گردشگران است:

 

۱- کوه‌پیمایی خانه به خانه (قهوه‌خانه‌ای)

این نوع کوه نوردی، به کوه‌پیمایی ارزان نیز معروف است. در این نوع اغلب وسایل مورد نیاز و خوراکی‌ها در استراحت‌گاه‌های مسیر فراهم می‌شود. بسیاری از کوه‌پیمایان و گردشگران در نپال، سعی می‌کنند طوری برنامه ریزی کنند که به هنگام تاریکی هوا به این مکان‌ها رسیده و شب را استراحت کنند.
بسیاری از این استراحت‌گاه‌ها در محل‌هایی از تپه‌ها و کوه‌ها قرار دارند که آرامش و امنیت بیشتری برای گردشگران فراهم آورند.

۲- کوه‌پیمایی برنامه‌ریزی شده (کمپ به کمپ)

نوع کلاسیک کوه‌نوردی در نپال است که با برنامه‌ریزی دقیق و کاملی همراه بوده و تمام وسایل موردنیاز مانند خوراک، پوشاک و مواد سوختی توسط باربرها حمل می‌شود و کوه‌نوردان تنها کوه‌پشتی سبکی برمی‌دارند. شب‌ها نیز از چادرها و کیسه‌های خواب جهت استراحت استفاده شده و رهبر گروه (به نام سردار) وظیفه هدایت و راهبری را برعهده دارد.

کوهنوردی در اورست

وسایل و تمهیدات مورد نیاز

  • زمان سفر: بهترین زمان کوه‌نوردی در نپال فصول غیربارانی این کشور است یعنی فواصل بین ماه‌های مارچ و جون و نیز سپتامبر و نوامبر که شاهد هوایی خوب و آسمانی صاف خواهیم بود. البته در همه طول سال می‌توان کوه‌نوردی کرد حتی در زمستان ولی تحمل هوای بارانی و سرد هیمالیا برای هر کسی میسر نیست.
  • توانایی‌های فیزیکی و روحی: توانایی فیزیکی و بدنی برای کوه‌نوردی یکی از اصلی‌ترین فاکتوری‌های این ورزش است. با این حال بسته به نوع کوه‌نوردی و مسیر انتخابی، می‌توان با هر نوع آمادگی بدنی نیز به این امر مبادرت نمود. به طور مثال اگر کوه‌نوردی نوع اول یعنی خانه به خانه را انتخاب کنید، می‌توانید با کودکان خود نیز به این سفر بروید. با این حال پیاده‌روی روزانه منظم قبل از سفر به نپال و انجام برخی ورزشهای جسمانی توصیه می‌شود.
  • ابزار و وسایل:تجهیزات مورد نیاز برای کوه‌نوردی به اندازه خود سفر مهم‌اند. برای انتخاب این تجهیزات سعی کنید از انجمن‌های کوه‌نوردی و افراد باسابقه مشورت بگیرید. البته امکان خرید وسایل مورد نیاز از کاتماندو را دارید منتها بهتر است تجهیزات را از قبل تهیه کنید.
  • مباحث پشتیبانی و انتخاب گروه: کوه‌نوردی در نپال به چند صورت ممکن است. یا انفرادی یا بصورت محلق شدن به گروهی بزرگ و یا تشکیل تیمی کوچک. به هر حال بسته به اهداف کوه‌نورد و سختی مسیر می‌توان نوع کوه‌پیمایی را انتخاب کرد. در هر صورت انتخاب یک گروه مسئله بسیار مهمی است و برای این کار بهتر است با افراد مجرب مشورت داشته باشید.
  • اجازه نامه‌ها و کارت TIMS: برای کوه‌پیمایی‌های به اصطلاح قهوه‌خانه‌ای نیازی به کسب اجازه جداگانه ندارید بلکه طبق قوانین جدید کوه‌نوردی نپال همه کوه نوردان باید در سیستم مدیریت اطلاعات کوه‌نوردان یا همان TIMS ثبت نام کرده و کارت مربوطه را دریافت کرده باشند.
    کوه‌نوردی به منظور دسترسی مناطق دوردست یا قله کوه‌ها نیاز به کسب مجوز مخصوص دارد که اغلب از طریق آژانس‌های کوه‌نوردی تهیه می‌شود.
  • تمهیدات امداد و نجات: بحث امداد و نجات یکی از حساس‌ترین و اصلی‌ترین مبانی اولیه کوه‌نوردی است بنابراین حتما نکات لازم را مدنظر داشته و ابزار و وسایل لازم را فراهم کنید. در صورتی که با گروهی بزرگ کوه نوردی می‌کنید، مطمئن شوید تمهیداتی جهت امداد و نجات در مواقع اضطراری تدارک دیده‌اند. بسیاری از گروه‌های بزرگ سعی می‌کنند از هلیکوپترهای اورژانسی که هزینه‌های آن را قبلا پرداخت کرده‌اند، استفاده کنند.
  • لباس کوهنوردی

کمپ‌های مهم نپال

خومبو (khumbu): خومبو یا ناحیه اورست، منطقه‌ای در شمال شرقی نپال است که جزئی از استان سولوخومبو به حساب آمده و آن را بازمانده‌ی رودخانه یخی از عصر یخبندان می‌دانند. این منطقه یکی از سه بخش اصلی استقرار شرپاهای اورست محسوب شده و شامل شهرهای نامچه بازار و دهکده‌های تامی، خومجونگ، پانگ‫بوچه، فریچه و خونده است. همینطور معبد معروف بودائیان در تنگ‌بوچه در همین ناحیه قرار دارد.
ارتفاع این منطقه در پست‌ترین ناحیه آن ۳۳۰۰ متر است که در قله اورست به اوج خود می‌رسد. دو پارک ملی ساگارماتا و همینطور ساگارماتای میانی نیز نزدیک این ناحیه قرار دارند. بسیاری از گردشگرانی که علاقه‌مند به اورست هستند، برای تماشای این کوه و یا حتی صعود به آن به این ناحیه سفر می‌کنند. بطور کلی ۹ کمپ مهم در این ناحیه قرار دارند که عبارتند از:

کمپ کوهنوردی در نپال
دهکده غات: ناحیه‌ای مابین لوکلا و مونجو که معبدی کوچک و زیبا نیز در آن وجود دارد.
خومجونگ: دهکده‌ای در ارتفاع ۳۸۰۰ متری که یکی از کمپ‌های مورد استفاده کوه‌نوردان مستقر در نامچه برای هم‌هوایی بشمار می‌رود. غار مقدسی برای بودائیان در این دهکده وجود دارد که برای دیدنش باید راهی صعب العبور را طی کنید.
خونده: نزدیک دهکده‌ خومجونگ بوده و تنها کلینیک پزشکی غربی‌ها در منطقه را داراست.
لوکلا: ناحیه‌ای دارای فرودگاه که بسیاری از گردشگران جهت مسافرت به منطقه از آن استفاده می‌کنند. همینطور چند هتل و بیمارستان مجهز نیز در این دهکده وجود دارد.
مونجو: نزدیکی این دهکده به پارک ملی ساگرامات سبب‌شده بسیاری از گردشگران برای بازدید از این پارک وارد مونجو شوند. به همراه داشتن پاسپورت و پرداخت ورودیه از الزامات بازدید این پارک ملی است. این دهکده دارای رستوران و مسافرخانه نیز می‌باشد.
پانگ بوچه: دهکده‌ای در ارتفاع ۳۸۶۰ متری است که جهت استراحت بین راهی مناسب است.
فورتسه: روستایی سنتی و محروم که از سال ۲۰۰۳ مردمان آن از نعمت برق برخوردار شده‌اند. اغلب کوه‌نوردان شب را در این دهکده سر می‌کنند.
تِنگ بوچه: معبدی بزرگ و ناحیه اطراف آن در ارتفاع ۳۸۷۰ متری را تنگ‌بوچه گویند که بزرگترین صومعه شرپاها در منطقه خومبو در آن قرار دارد.فاصله‌ی این منطقه از نامچه با پای پیاده در حدود ۷ ساعت است. مسافرخانه‌ای نیز برای استراحت گردشگران در این ناحیه وجود دارد.مرکزی به «اکوسنتر» در این ناحیه، درست بیرون ورودی صومعه قرار دارد که می‌توانید برخی صنایع دستی مربوط به شرپاها را از آن خریداری کنید.

کمپ کوهنوردی در نپال
نامچه بازار: دهکده‌ای در ارتفاع ۳۴۴۰ متری واقع در ناحیه سولوخومبو که مرکز غیررسمی خومبو نیز محسوب می‌گردد چراکه بسیاری از ادارت دولتی ناحیه خومبو همچون اداره پست، پلیس و بانک در این دهکده قرار دارد. فرودگاه سیانگ‌بوچه نیز جهت رفت و آمد مسافران به این دهکده تأسیس شده است.
نامچه بازار معمولا پر از کوهنوردانی است که جهت هم‌هوایی در مسیر صعود به اورست به آن می‌روند. همچنین با وجود چندین کافی‌نت، جزو معدود کمپ‌های دارای اینترنت و یا شاید تنها کمپی باشد که کوهنوردان قادر به استفاده از اینترنت هستند.
شنبه بازار این دهکده از اتفاقات جالبی است که هر شنبه برگزار شده و بسیاری از اجناس مورد نیاز کوه‌نوردی در آنجا عرضه می‌شود. اگرچه ممکن است برخی کالاها گرانتر عرضه شوند. همینطور چند هتل و مسافرخانه و نیز رستوران و نانوایی ساخته شده است. دو موزه به نام‌های موزه زندگی شرپاها و موزه طب گیاهی بسیار مورد توجه گردشگران است.

افزودن دیدگاه جدید