معرفی فیلیپین

Body: 

جمهوری فیلیپین در جنوب‌شرقی آسیا و غرب اقیانوس آرام قرار گرفته و از شمال به تایوان و از غرب به دریای جنوب چین و ویتنام می‌رسد. قرارداشتن در حلقه آتش اقیانوس آرام و همچنین آب و هوای گرمسیری این کشور باعث پدید آمدن مناظر طبیعی بسیار متنوع و زیبا برای این کشور شده است. این کشور مجمع الجزایری با بیش از هفت هزار جزیره است که بین دریای فیلیپین و دریای جنوب چین، درشرقی‌ترین بخش آسیا قرار دارد. سواحلی بسیار زیبا در کشوری با پنجمین نوار ساحلی طولانی در دنیا همواره جذب کننده گردشگرانی از اغلب نقاط جهان می‌باشد.
بیشتر جزاير فیلیپین را، رشته كوه‌هايی فرا گرفته كه متوسط ارتفاع این کوه ها به ۱۲۰۰ متر می‌رسد. تمامی کوه‌ها پوشیده از درختان جنگلی است و به دلیل نزدیک بودن به استوا پوششی استوایی دارد و در تمام فصول سال سرسبز هستند.
اغلب مردم فیلیپین پس از استعمار اسپانیا به مسیحیت روی آورده‌اند و زبان آنها تحت تاثیر زبان اسپانیایی قرار گرفته است. مهاجرت مردم از اسپانیا و آمریکای جنوبی به این کشور باعث شده فرهنگ آنها شباهت زیادی با فرهنگ کشورهای لاتین داشته باشد.

تاریخچه فیلیپین

فیلیپین از سال ۱۵۲۱ تا ۱۸۹۸ مستعمره‌ی اسپانیا بود و هنوز هم بناهای زیادی از این دوره در فیلیپین پابرجاست. معماری اسپانیایی به‌جای‌مانده از آن دوران، در بیشتر شهرهای این کشور قابل مشاهده است. پس از سال‌های طولانی سلطه اسپانیا، در جنگ اسپانیا و آمریکا فیلیپین به استعمار آمریکا درآمد و پس از آن در جنگ جهانی دوم، ژاپن آن را تصرف کرد. حضور پرقدرت آمریکایی‌ها در فیلیپین و پس از آن جنگ جهانی دوم و به جای ماندن آثار این جنگ در نقاط بسیاری از فیلیپین از جمله پایگاه های نظامی و کشتی های غرق شده، همواره مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرد.

طبیعت و جغرافیای فیلیپین

کشور فیلیپین بین دریای جنوبی چین و دریای فلیپین و از بیش از ۷۰۰۰ جزیره‌ی کوچک و بزرگ تشکیل شده است. تعداد زیاد این جزیره‌ها باعث شده است تا فیلیپین رتبه پنجم طول خطوط ساحلی در جهان را داشته باشد.
جزیره‌ها در فیلپین به سه مجمع‌الجزایر اصلی تقسیم می شوند: «لوزون»، «میندانائو» و «ویسانا». مجمع‌الجزایر لوزون بزرگترین مجمع‌الجزایر و جزیره لوزون نیز بزرگترین جزیره این مجمع‌الجزایر است.
مجمع‌الجزایر لوزون در شمال فیلیپین واقع شده و از اهمیت اقتصادی و کشاورزی برخوردار است. شهر مانیل پایتخت فیلیپین و شهر کوئزون، دومین شهر بزرگ فیلیپین، نیز در این مجمع‌الجزایر واقع شده‌اند. میندانائو دومین مجمع‌الجزایر بزرگ فیلیپین می‌باشد و در جنوب‌شرقی فیلیپین قرار دارد که بزرگ‌ترین جزیره‌ی آن «میندانائو» است. این جزیره، هشتمین جزیره پرجمعیت جهان است و بخش‌هایی از آن مسلمان‌نشین است. دولت فیلیپین برنامه‌هایی برای جذب سالمندان کشورهای عربی به این منطقه دارد که از این طریق باعث رونق اقتصادی بیشتر منطقه شود. سومین مجمع‌الجزیره بزرگ فیلیپین، «ویسانا»ست که در بخش مرکزی فیلیپین و در میان دریای ویسانا قرار گرفته است.
آب و هوای فیلیپین گرمسیری است و گرم‌ترین ماه‌های سال در این کشور از ماه مارچ تا می می‌باشد. بارش باران از ماه جون شروع می‌شود و تا اکتبر ادامه پیدا می‌کند و با طوفان‌های موسومی همراه است. به خاطر وقوع این باران‌هاست که جنگل‌های استوایی سرسبز این جزایر را پوشانده‌اند. سردترین ماه‌های سال از نوامبر تا فوریه ادامه دارد.در تابستان فیلیپین با کمبود آب شدید مواجه می‌شود، گاهی در شرایط سخت، از مارچ تا می، ذخیره آب به شدت کم می‌شود و شما ممکن است قطعی آب را تجربه کنید. بنابراین سفر به فیلیپین در ماه‌های مارچ تا می توصیه نمی‌شود.

بهترین وقت سفر به فیلیپین

قرار گرفتن فیلیپین در نزدیکی خط استوا باعث می شود آب و هوایی گرم و مرطوب داشته باشد بنابراین بهترین ماه های سفر به فیلیپین از نوامبر تا فوریه(آبان تا بهمن) است که این کشور آب و هوایی معتدل دارد.

شهرها و مراکز توریستی فیلیپین

کشور فیلیپین با آب و هوایی نسبتا گرم و استوایی و جنگل ها و پوشش گیاهی خاص که بدین واسطه پدید آمده است، جنگل‌هایی با درختان سر به فلک کشیده، که نمونه های آن فقط در مناطق استوایی دیده می‌شود، محیط زیست غنی و بسیار متنوع که بسیاری از نادرترین گیاهان و جانوران را شامل می شود، شرایطی استثنایی را برای گردشگران فراهم می آورد. سواحل بسیار زیاد و زیبا و بکر در جزیره‌های مختلف آن که امکان تفریحاتی نظیر غواصی، قایق‌سواری، کایاک‌رانی و بسیاری تفریحات دیگر و ورزش‌های ساحلی را فراهم می‌آورد و داشتن پارک‌های بسیار با حیوانات خاص منطقه و موجودات دریایی، که آن را به یکی از مراکز تفریح و ورزش تبدیل کرده است همواره پذیرای مسافرانی از نقاط مختلف جهان است.
علاوه بر طبیعت بکر و نایاب و سواحل زیبا که در فیلیپپین پیش روی گردشگران است، حضور طولانی‌مدت اسپانیا در فیلیپین، مکان‌های تاریخی و بناهای به جای مانده از آن زمان که در شهرهای مختلف فیلیپین به یادگار مانده است و تعدادی از آنها در یونسکو نیز به ثبت رسیده است، نیز از دیگر جاذبه‌های تاریخی و گردشگری برای مسافران در فیلیپین است. سبک معماری اسپانیایی که در برخی شهرهای فیلیپین بخش هایی از آن باقی مانده است باعث شده چهره برخی شهرهای فیلیپین بیشتر از اینکه آسیایی باشد، چهره‌ای لاتین به خود بگیرد. تگبیلاران، ویگان و زامبونگا در فیلیپین از این شهرها هستند.
جنگ جهانی دوم و حضور آمریکا در فیلیپین و انتقال قدرت از آمریکا به ژاپن باعث درگیر شدن فیلیپین در این جنگ و بازماندن بقایایی از این جنگ در فیلیپین شده است. به طوری که بازمانده های کشتی های غرق شده ژاپنی به جای مانده در سواحل شهر کورون از جاذبه‌های گردشگری برای مسافران است.

مهمترین شهرهای فیلیپین برای گردشگران

فیلیپین به طور کلی دارای ۱۷ ناحیه، ۸۱ استان و حدود ۱۵۰۰ شهر است.
مانیل: پایتخت کشور فیلیپین است که حدود ۱۰ میلیون نفر جمعیت دارد و یکی از متراکم‌ترین شهرهای جهان از لحاظ جمعیت است. این شهر که هنوز یکی از ارزانترین شهرهای دنیاست، مملو از گروه‌های متنوع قومی و نژادی چینی، اسپانیایی، آمریکایی، ژاپنی و مالایی است که تاثیرش را می‌توان در فرهنگ و مد و آشپزی و مذهب به آشکاری مشاهده نمود. از مراکز تاریخی در این شهر می‌توان به اینتراماروس اشاره کرد که یکی از این بناهای تاریخی به جا مانده از دوره تسلط اسپانیایی‌ها و قدیمی‌ترین منطقه‌ی این شهر است. بناهای تاریخی دیگری از جمله اتاق باروت(به جا مانده از جنگ جهانی دوم)، کلیسا و موزه نیز در این محل وجود دارند.

باکالاد(Bacolod): این شهر به خاطر برگزاری فستیوال ماسکارا به شهر لبخندها معروف است، این فستیوال هر ساله در ۱۹ اکتبر برگزار می‌شود. از مکان‌های دیدنی این شهر می‌توان به بازار عمومی باکالاد در مرکز شهر اشاره کرد که همواره مورد توجه گردشگران قرار می گیرد.
باگویو(Baguio): این شهر به خاطر داشتن هوای خنک پایتخت تابستانی فیلیپین نام گرفته است. داشتن درختان کاج بسیار باعث شده این شهر را شهر کاج‌ها بنامند. باگیو پارک‌ها و مناظر طبیعی زیبایی دارد که به خوبی نگه داری شده اند. در ماه فوریه فستیوال گل‌ها در این شهر برگزار می‌شود. در کنار مکان‌های دیدنی شهر، همچون باغ‌های توت فرنگی، تفریحاتی چون اسب‌سواری و سه‌چرخه‌سواری نیز همواره مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرد.
سیبو: ملکه‌ی جنوب فلیپین، شهری بندری و دومین کلانشهر پس از مانیل و اولین شهر تاسیس شده توسط غرب در فیلیپین است. این شهر یکی از مراکز اصلی تجارت، صنعت، فرهنگ و گردشگری است. از مکان‌های تاریخی این شهر می‌توان به کلیسای «سنت نینو» و موزه‌ی آن، قلعه‌ی سن پدرو، که کوچکترین پادگان نظامی اسپانیایی‌ها بوده است، و بنای یادبود لپولپو اشاره کرد.

کاگایان: شهری که برای قایق‌سواری آب‌های خروشان محبوب است و دروازه‌ای به شمال میندانائو محسوب می‌شود. گاستون پارک، اولین منزلگاه اسپانیا در این شهر بنا نهاده شده است. قایق‌سواری و کایاک‌رانی از تفریحات مورد علاقه گردشگران در این شهر است.
داوائو: از وسیع‌ترین شهرهای جهان از نظر مساحت محسوب می‌شود و به خاطر داشتن درخت قهوه سودانی (durian) و قرارگرفتن بلندترین کوه فیلیپین در آن معروف شده است. این شهر نیز مانند بسیاری از شهرهای فیلیپین شهری ساحلی است.

تگبیلاران: شهری در شرق فیلیپین و مرکز استان بهل می باشد. این شهر به شهر دوستی شهرت دارد و به عنوان یکی از هشت شهر رویایی فیلیپین نام‌گذاری شده است. این شهر نقطه شروعی برای گردشگران استان بهل است،  تپه‌های شکلاتی، سواحل زیبای شنی، بناهای تاریخی و کلیساهای سنگی از جاذبه‌های گردشگری این شهر و استان بهل می‌باشند.
ویگان: شهری بندری و مرکز استان ایلوکوس جنوبی است که بخشی از مجموعه جزایر لوزون در قسمت شمالی کشور فیلیپین هستند. بافت تاریخی شهر نمونه‌ای خوب از معماری اسپانیایی است که در این شهر خودنمایی می‌کند و از جاذبه‌ها گردشگری این شهر است. این شهر تاریخی در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.
زامبونگا: این شهر در مجموعه جزایر میندانائو قرار گرفته و به شهر گل‌ها شهرت دارد. این شهر همچنین به خاطر زبان تاثیریافته از زبان اسپانیایی(بیش از ۸۰ درصد کلمات زبان آنها اسپانیایی هستند) به شهر لاتین آسیایی معروف است. قلعه پیلار که در زمان سلطه اسپانیایی‌ها به عنوان پادگان نظامی بنا نهاده شده است در این شهر واقع است. از مکان‌های دیدنی این شهر پارک پاسونانسا که ۶۰۰ گونه مختلف ارکیده در خود جای داده است اشاره کرد.
بوراکای: جزیره زیبای بوراکای که از زیباترین جزائر آسیاست در جنوب مانیل قرار دارد. سواحل شنی و مرجانی زیبا، محیطی دلنشین برای تفریح و استراحت در کنار ساحل را فراهم می آورد. نقاط عمیق‌تر در این ساحل محلی مناسب برای غواصی است. از دیگر زیبایی‌های این جزیره طلوع و غروب خورشید است که جلوه‌ای خاص برای گردشگران به همراه دارد.
پالاوان: از جزائر غرب فیلیپین است که کل استان پاوالان را دربرمی‌گیرد. این جزیره همچون دیگر جزائر فیلیپین سواحلی زیبا دارد. سواحل مرجانی که منزلگاه گونه‌های متفاوتی از ماهی‌هاست. علاوه بر سواحل و آب‌هایی آرام، پارک زیرزمینی پورتو پرنسس، غاری با ساختارها و اشکال بسیار زیبا و رودخانه‌های زیرزمینی از دیگر جاذبه‌های این جزیره هستند.
کورون: جزیره کورون از جزایر زیبای فیلیپین است که در شمال پالاوان قرار دارد به خاطر بقایای ویرانه‌های کشتی ها ژاپنی حاصل از جنگ جهانی دوم شناخته شده است. محدوده‌ی اطراف ویرانه‌های کشتی‌ها ساختارهایی سنگی دارد که امکان غواصی را برای گردشگران فراهم می‌کند. این جزیره اغلب مقصد گردشگرانی ست که قصد بازدید از بقایای ویرانه های کشتی ها را دارند.

مردم و فرهنگ فیلیپین

سه قرن سلطه‌ی اسپانیا بر فیلیپین باعث شده مردم این کشور تاثیر زیادی از فرهنگ اسپانیایی پذیرفته باشند. تاثیرات فرهنگ اسپانیایی، بطور آشکار در  آداب و رسوم اجتماعی مردم فیلیپین و در جشنواره‌ها و فستیوال‌های مذهبی دیده می‌شود . فیلیپینی‌ها هر سال با برگزاری جشن‌های مذهبی متعدد که به آن «باریو فیستا»  می‌گویند و در قسمت‌های مختلف کشور برگزار می‌شود، سعی در حفظ و نگاهداری فرهنگ مذهبی شهرها ، روستاها و حوزه‌های وابسته دارند. پس از جنگ بین اسپانیا و آمریکا، فیلیپین مستعمره آمریکا شد و بعد از آن نیز مستعمره ژاپن بود. به همین دلیل فرهنگ این کشور، شکل گرفته از ترکیب فرهنگ های کاتولیک اسپانیایی و سرمایه‌داری آمریکایی با فرهنگ آسیایی ست.
اکثریت مردم فیلیپین از نژاد مالایی هستند که در بین آنها مردمانی از چین، اسپانیا، آمریکا و عرب نیز وجود دارد. مردم این کشور خون‌گرم و مهربانند. فیلیپینی ها به دوستی و رفاقت با یکدیگر معروفند و روابط نزدیکی بین خانواده‌ها وجود دارد. مهمان‌نوازی ویژگی مشترک اکثر فیلیپینی‌هاست.

زبان

در گذشته زبان‌های متفاوتی در مجمع‌الجزایر فیلیپین رواج داشته است و هر منطقه زبانی جداگانه برای خود داشت. اما پس از تسلط اسپانيا بر فيليپين ، زبان اسپانيولي زبان رایج کشور شد و بعد از آن با تسلط آمريكا بر فیلیپین زبان انگليسي در‌ اين كشور رواج يافت. البته اكنون نیز حدود ۷۵  زبان و لهجه محلي متفاوت در فيليپين وجود دارد كه نشان از بافت قبيله‌اي‌ اين جامعه دارد. مهم‌ترين‌ اين زبان‌ها و لهجه‌ها عبارتند از: تاگالوگ ، سيبوآنا و‌ ايلوكانو.
زبان رسمي ‌‌فيليپين زبان تاگالوك و انگليسي است. بیش از سیصد سال سلطه اسپانیا بر فیلیپین باعث تاثیر زبان اسپانیولی بر زبان تاگالوک شده است. به طوری که بسیاری کلمات اسپانیولی در این زبان استفاده می شوند. مهمترین زبان غیر ملی در فیلیپین زبان انگلیسی است و آموزش در سطوح مختلف به زبان انگلیسی انجام می‌شود و تقریبا نیمی از مردم فیلیپین می‌توانند به زبان انگلیسی صحبت کنند.

نظام سیاسی

نظام سیاسی در فیلیپین نظامی دموکراتیک و بر مبنای قانون اساسی با سیستم ریاست جمهوری ست. این کشور به شکل یک دولت واحد اداره می‌شود. به جز منطقه مسلمان‌نشین و خودمختار میندانائو که به صورت جدا از دولت اداره می‌شود. مجلس سنای ۲۴ نفره با رای مردم برای یک دوره شش ساله انتخاب می‌شوند. رییس جمهور ریاست قوه مجریه را بر عهده دارد که از ۱۹ وزارتخانه تشکیل شده‌است. مجلس نمایندگان شامل دویست نماینده انتخابی با رای مردم و پنج نماینده انتسابی است که این پنج نماینده را رئیس جمهور از بین گروه‌های اقلیت انتخاب می‌نماید. همچنین اعضای کابینه را نیز رئیس جمهور بدون نیاز به تصویب مجلس تعیین می‌کند.

خدمات ارتباطی در فیلیپین

تلفن: سه شبکه تلفن همراه گلوب، اسمارت و سان سلولار مهم‌ترین اپراتورهای تلفن همراه در فیلیپین هستند. خرید سیم‌کارت‌های این شرکت‌ها نسبت به رومینگ هزینه‌ی بسیار کمتری دارد و هر سیم‌کارت چیزی حدود ۳۰ پزو قیمت دارد. سرویس موبایل نسل سوم نیز توسط اپراتورهای گلوب و اسمارت ارائه می‌شود، ولی مناطق غیر شهری به خوبی پوشش داده نشده است. دقت کنید چون اپراتور «سان سلولار» فقط در «لوزون» خدمات ارائه می‌دهد، خرید سیم‌کارت از اپراتورهای گلوب و اسمارت گزینه بهتری است. شارژ این سیم‌کارت ها نیز بسیار آسان است و دستگاهای شارژ الکترونیکی در بسیاری فروشگاه‌ها و یا کنار خیابان قرار دارد.
خدمات تلفن در فیلیپین مدرن و به روز است و شما می‌توانید با هر نقطه‌ای از جهان تماس مستقیم داشته باشید. تلفن‌های عمومی به طور گسترده در دسترس است که برای تماس‌های محلی به حداقل دو سکه یک پزویی نیاز است.

برخی شماره تلفن‌های ضروری

پلیس و آتش نشانی: ۷۵۷ یا ۱۱۶
اپراتور ملی: ۱۰۹
اپراتور بین المللی: ۱۰۸

اینترنت

در شهرها، در بخش‌های بسیاری، دسترسی آسان به اینترنت وجود دارد. سرعت اینترنت تا حدود زیادی، بستگی به جایی که از اینترنت استفاده می‌کنید و همچنین نوع ارتباط شما(بیسیم و یا کابلی) دارد. سرویس اینترنت در هتل ها و مراکز خرید نسبتا گران است و ممکن است به حدود ۲۰۰  پزو برای یک ساعت نیز برسد (حدود ۵ دلار آمریکا) اما اینترنت بسیار ارزان‌تر در کافه‌ها  ارائه می‌شود که حدود ۱۵ پزو برای یک ساعت هزینه دارد. برخی بازارهای فیلیپین اینترنت بیسیم رایگان دارند که شما در هر گوشه‌ای از بازار می‌توانید از آن استفاده کنید.

پست

علاوه بر خدمات پستی فیلیپین، خدمات FedEx، UPS و DHL نیز در فیلیپین در دسترس است. برخی سرویس‌های پست محلی نیز وجود دارد. مرسوله‌های پستی ارسالی از خارج گاهی گم می‌شوند. بنابراین از پست کردن چیزهای گران‌قیمت خودداری کنید.

تعطیلات در فیلیپین

روزهای تعطیل رسمی در فیلیپین ۱۵ روز در سال است. این روزها شامل ۲۲ فوریه روز قدرت مردم، ۹ آوریل روز شجاعت، ۱ مه روز تلاش، ۲۸ مه روز ملی پرچم، ۱۲ ژوئن روز استقلال، ۲۴ ژوئن روز مانیل، ۳۱ اوت روز قهرمان، ۱ نوامبر روز تمام انسان‌های خوب و نیکو کار، ۳۰ نوامبر روز بهسازی طبیعت می‌باشند. علاوه بر این روزها، اول ژانویه عید سال نو، ۲۱ مارس جمعه مقدس، ۲۳ مارس روزعید پاک مسیحیان، ۲۵ دسامبر روز کریسمس، ۳۰ دسامبر روز ریزال و ۳۱ دسامبر شب سال نو نیز تعطیل هستند.

منابع و اطلاعات بیشتر: 

photos: + + +

افزودن دیدگاه جدید