رفت و آمد - فیلیپین

Body: 

رفت و آمد در فیلیپین

رفت و آمد در کشور پرجزیره‌ی فیلیپین، بسته به مبدا و مقصد شما، از طریق هواپیما، قطار و ماشین، تاکسی، اتوبوس و قایق و جیپ امکان‌پذیر است.

هواپیما

راحت‌ترین راه برای جابه‌جا شدن در فیلیپین، هواپیماست. هواپیمایی «فیلیپین ایرلاینز»، «سیبو پسیفیک» و «ایرفیل اکسپرس» بسیاری از شهرهای بزرگ و کوچک را به مانیلا متصل می‌کنند. مسیر شهرهای بزرگ معمولا با هواپیماهای سریع‌السیر پیموده می‌شود، ولی مسیرهای دیگر معمولا با هواپیماهای معمولی طی می‌شود. دسترسی به «سولو» و «تویی تویی» یک مورد خاص است که مسافران باید از طریق شهر «زامبونگا» پرواز کنند. ویژگی مهم پروازهای داخلی فیلیپین مقرون به صرفه بودن آنهاست گرچه قیمت بلیط هواپیما در فصل‌های اوج مسافرت‌های هوایی (مثل کریسمس)، افزایش قیمت دارند و معمولا زودتر پر می‌شوند. بنابراین در این ایام بهتر است بلیط را از قبل رزرو کنید.

قطار

شرکت ملی راه آهن فیلیپین در حال حاضر دو سرویس بین‌شهری شبانه دارد که یکی از آنها «بایکول اکسپرس» است که بین مانیل و ناگا فعال است و دیگری «مایون لیمیتد» که بین مانیل و لیگائو حرکت می‌کند. مدت زمان سپری شده در سفر با قطار معمولا با اتوبوس برابر است. البته قطار گاهی تاخیر بیشتری دارد ولی راحت‌تر از اتوبوس است. حرکت قطارها بدون توقف نیست و در طول مسیر در چند شهر توقف دارند. هزینه بلیط قطار بر اساس مسافت بین شهرهای انتخاب شده در این مسیر مشخص می‌شود و تابعی از مسافت طی شده است. برای قطارهای «بایکول اکسپرس» ۴ کلاس مختلف وجود دارد که شامل قطارهای با کوپه یک تخته، کوپه های ۴ تخته، کوپه‌های ۴ صندلی و ارزان ترین نوع قطار، که بدون کوپه است و فقط صندلی دارد، می‌باشد. قطارهای سرویس دیگر فقط از نوع کوپه‌های ۴ صندلی و بدون کوپه هستند. همچنین امکان رزرو بلیط قطار وجود دارد که بهتر است در فصول اوج سفرها بلیط از پیش رزرو شود.

ماشین

اکثر مسیرهای جاده‌ای در فیلیپین روی مانیل متمرکز شده اند. در جزیره‌های بزرگ دیگر، مسیرهای جاده‌ای به شهرهای بزرگ می‌رسند، در حالیکه در جزیره‌های کوچک معمولا فقط مسیری دایره‌ای وجود دارد که کل جزیره را دربرمی‌گیرد. در فیلیپین تنها یک بزرگراه وجود دارد که به هیچ بزرگراه دیگری در آسیا متصل نیست و بنابراین نمی‌توان با ماشین به فیلیپین سفر کرد.
گواهینامه بین‌المللی رانندگی در فیلیپین برای مدت ۳۰ روز معتبر است و پس از آن مجوز رانندگی بین‌المللی و یا گواهینامه رانندگی فیلیپین نیاز است.

تاکسی

در اغلب شهرهای بزرگ تاکسی در دسترس است. گرچه برای سفرهای خارج از شهر معمولا از تاکسی استفاده نمی‌شود. کرایه تاکسی با تاکسی‌متر محاسبه می‌شود و معمولا انعامی حدود ۱۰ پزو نیز داده می‌شود. طبق معمول اکثر کشورهای دنیا، در فیلیپین نیز راننده تاکسی‌ها ممکن است به روش‌های مختلف، مثل نداشتن پول خرد و یا دور کردن مسیر،  سعی در گرفتن کرایه بیشتری از شما داشته باشند.

اتوبوس

با توجه به ماهیت جزیره‌ای فیلیپین، باید خوش‌شانس باشید تا بین شهر مبدا و مقصد مورد نظر شما خط اتوبوس‌رانی وجود داشته باشد.

قایق

در فیلیپین کشتی‌ها،پس از اتوبوس، ارزان‌ترین وسیله نقلیه برای سفر داخلی و سفرهای بین جزیره‌ای هستند. سفرهای بین جزیره‌ای با کشتی معمولا برای تعطیلات آخر هفته تدارک دیده می‌شود.
تحت هیچ شرایطی قایقی را که ظرفیت آن بیش از ظرفیت مجاز آن به نظر می‌رسد سوار نشوید و همیشه وضعیت آب و هوایی را پیش از سفر با قایق و کشتی چک کنید. زیرا برخی ملوانان حتی با دانستن نزدیک بودن طوفان نیز دست از حرکت نمی‌کشند. در سفر با قایق و کشتی حتما جلیقه نجات به همراه داشته باشید. سفر با کشتی نسبت به هواپیما خیلی ارزان‌تر می‌باشد، اما کشتی‌ها ممکن است تاخیر بسیار زیادی داشته باشند که معمولا به دلیل نرسیدن بار یا مسافر است، پس اگر زمان برای شما مهم است بهتر است با هواپیما سفر کنید.

جیپ و ریکشا

شناخته‌شده‌ترین وسیله نقلیه در فیلیپین jeepneyها هستند که هزینه‌ی  مقرون به صرفه می باشند. این Jeepney ها همان باقیمانده جیپ های ارتش آمریکا در زمان جنگ جهانی دوم هستند. در هر مسیر معمولا چند جیپ وجود دارد که با دست تکان دادن برای مسافران می‌ایستند. این جیپ‌ها در مسیرهای بین شهری نیز تردد می کنند ولی در مسیرهای بین شهری تردد با اتوبوس بهتر و راحت تر است. Traysikel ها و pedicab ها یا به عبارت دیگر «ریکشا»ها از دیگر وسایل نقلیه ارزان‌قیمت هستند که معمولا برای مسیرهای کوتاه مورد استفاده قرار می‌گیرند، ولی به دلیل روباز بودن و همینطور داشتن جای کم چندان مورد توجه خارجی‌ها قرار نمی‌گیرند.

افزودن دیدگاه جدید