معرفی ویتنام

Body: 

ویتنام کشوری در جنوب شرقی آسیا است که در امتداد دریای چین و اقیانوس آرام کشیده شده است. این کشور با کشورهای چین، لائوس و کامبوج مرزهای زمینی دارد. ویتنام بیشتر از هر چیز با سابقه تاریخی و پیروزی‌هایی که در مقابل استعمارگران به دست آورده است شناخته می‌شود.
میراث تاریخی همچون بناهای قدیمی با معماری‌های زیبا که به خوبی از آنها نگهداری شده از یک طرف و آثار به جای مانده از مبارزات و جنگ‌ها از طرف دیگر جاذبه‌های بسیاری را در این کشور پدید آورده است. شکل کشیده ویتنام باعث شده این کشور در عرض‌های مختلف جغرافیایی قرار بگیرد و در قسمت‌های مختلف از شمال تا جنوب آن شهرهایی با آب و هوای مختلف وجود داشته باشد.

ویتنام
در ویتنام زندگی آرام و بی دغدغه‌ای  در جریان است. مناظر طبیعی زیبا در این کشور ساحلی که به دلیل آب و هوای متفاوت مناطق مختلفش، پوشش گیاهی متنوعی را نیز تجربه می‌کند از عوامل تاثیر گذار بر گردشگری این کشور است.
صخره‌های برآمده از دل آب در خلیج هالونگ و غروب زیبای آفتاب در این جزیره، ساحل توریستی ناترانگ و رودخانه عطرها از جادبه‌های طبیعی در این کشورند که گردشگران را به سوی خود می‌کشانند.

تاریخچه ویتنام

ویتنام همچون ظاهر پر پیچ و خمش تاریخ پر افت و خیز و پرحادثه‌ای نیز دارد. این کشور که در گذشته به رغم تلاش‌هایش برای استقلال بخشی از کشور چین محسوب می‌شده، در سال ۱۸۸۷ به استعمار فرانسه درآمد. جنگ جهانی دوم، سلطه ژاپن و پس از آن نیز جنگ با آمریکا از وقایع تاثیرگذار بر این کشور بوده اند.
در این میان جنگ این کشور با آمریکا بیشترین ویرانی را در این کشور به بار آورده که آثار آن نیز هنوز در ویتنام باقی است. بازمانده‌های تجهیزات جنگی آمریکا در ویتنام که نماد مقاومت این کشورند به جاذبه‌های گردشگری در این کشور نیز تبدیل شده است. سنگرهای بتنی زیرزمینی که از آنها به عنوان پناهگاه استفاده می‌شده، اکنون به موزه‌هایی برای بازدید گردشگران تبدیل شده است.

جغرافیا و طبیعت ویتنام

کشور ویتنام در بخش شرقی شبه جزیره اندونزی قرار گرفته است و اکثر بخش‌های آن ناهموار و دارای جنگل‌های متراکم است. ارتفاعات و جنگل‌های حاره‌ای ویتنام گونه‌های جانوری و گیاهی بسیاری را در خود جای‌داده و جزیره‌ها و سواحل این کشور در آسیای جنوب شرقی در نوع خود بی همتا هستند. رودخانه‌های پر پیچ و خم، غارهای پر رمز و راز، صخره‌هایی با ساختارهای مرموز و آبشارهایی بسیار زیبا از دیگر جاذبه‌های طبیعی این کشور سرسبز می‌باشند.

طبیعت ویتنام

آب و هوای ویتنام در بخش‌های جنوبی گرم و استوایی و در بخش‌های شمالی همراه با باران‌های موسمی است. قرار گرفتن ویتنام به صورت نواری باریک از شمال تا جنوب و همچنین داشتن ارتفاعات مختلف، سبب به وجود آمدن شرایط مختلف آب و هوایی در این کشور شده است. اما به طور کلی می‌شود این کشور را از نظر آب و هوایی به سه منطقه شمالی، جنوبی و مرکزی تقسیم کرد که بخش‌های شمالی تابستان‌هایی گرم و زمستان‌هایی سرد دارند در حالی که در بخش جنوبی هوا گرم و مرطوب بوده و اختلاف دما در تابستان و زمستان نسبت به بخش شمالی کمتر می‌شود.

بهترین وقت سفر به ویتنام

با توجه به آب و هوای نسبتا گرم و مرطوب ویتنام در بیشتر بخش‌های مرکزی و جنوبی بهترین زمان برای سفر از نوامبر تا مارچ خواهد بود. در این ماه‌ها بخش‌های جنوبی و مرکزی هوای خشک‌تر و خنک‌تری دارد و رطوبت نیز نسبت به ماه‌های دیگر کمتر است. برای سفر به بخش‌های شمالی فقط کافی است توجه داشته باشید که ماه‌های بسیار سرد سال مناسب نیستند.

شهرها و مراکز توریستی ویتنام

بسیاری از بخش‌های کشور ویتنام با داشتن بناهایی تاریخی از امپراتوری‌های پیشین و یا قرار گرفتن در نواحی ساحلی توجه گردشگران را به خود جذب می‌کند. شهرهای هانوی، هوشی مین، هایفونگ، هوآ از شهرهای مهم ویتنام هستند که پارک‌ها و میراث فرهنگی و همچنین میراث به جای مانده از جنگ در آنها جاذبه‌های گردشگری بسیاری را فراهم کرده است. بسیاری از ابزار و وسایل جنگی باقیمانده از جنگ ویتنام با آمریکا اکنون برای بازدید گردشگران به نمایش گذاشته شده و پناهگاه‌ها و تونل‌های زیرزمینی زمان جنگ اکنون به موزه تبدیل شده‌اند.
شهر هانوی پایتخت کشور ویتنام در بخش شمالی این کشور قرار دارد. این شهر در ساحل رود سرخ قرار گفته و تحت تاثیر امپراطوری‌های چین و استعمار فرانسه، تلفیقی منحصر بفرد از فرهنگ شرق و غرب را در خود جای داده است. معبد ادبیات که معبدی باستانی و نیز قدیمی‌ترین دانشگاه ویتنام در این شهر قرار گرفته. دریاچه هوان کیم و بسیاری دریاچه‌های دیگر که در این شهر قرار دارد باعث شده این شهر به شهر دریاچه‌ها شهرت پیدا کند.

هانوی

شهر هوشی مین بزرگترین شهر ویتنام است که در بخش ویتنام جنوبی و در کنار رودخانه سایگون قرار دارد. این شهر با وجود آب و هوای گرم و مرطوبش به خاطر داشتن موزه‌ها و بناهای تاریخی بسیار گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. موزه بقایای جنگ، موزه هوشی مین و موزه تاریخ ویتنام برخی از این آثار را در خود جای داده‌اند. ساختمان‌هایی با معماری فرانسوی همچون کلیسای جامع شهر که در مرکز شهر قرار گرفته از دیگر جاذبه‌های تاریخی در این شهر است. علاوه بر اینها مراکز تفریحی و پارک‌هایی مثل پارک گردشگری و پارک آبی نیز  بسیاری از جذب خود می‌کنند.

شهر هالونگ با سواحل بسیار زیبا و رویایی، جزایر مرجانی و غارهای حیرت‌انگیز نزدیکترین مقصد گردشگران به پایتخت ویتنام است. تفریحات ساحلی این شهر بخش عمده‌ای از گردشگران ورودی را به خود جذب می‌کند. همینطور جزیره‌های صخره‌ای در خلیج این شهر و تماشای ماهیگیری ساکنین به شیوه‌ای ساده و قدیمی در آب‌های آرام این خلیج بر زیبایی‌های این شهر می‌افزاید. گشت و گذار در بازار محلی شهر و نوشیدنی‌های مردم هالونگ که اکثرا دمنوش‌ها و گیاهان دارویی هستند نیز در این شهر بسیار شهرت دارند.

هوئه
شهر دالات، پایتخت استان لام‌دونگ، که در بخش‌هایی از ارتفاعات مرکزی جنوب ویتنام قرار گرفته  در گذشته استراحت گاه فرانسوی‌ها برای فرار از گرما و رطوبت در هوشی‌مین بوده است. مناظر طبیعی زیبا همچون دریاچه‌ها و آبشارها در کنار بناهای تاریخی مثل قصر تابستانی بائو‌دای و معابد بودا از جاذبه‌های گردشگری این شهرند.
دانانگ شهری بندری و سومین شهر بزرگ ویتنام است که در سواحل شرقی این کشور و تقریبا در ناحیه مرکزی آن قرار گرفته است. سواحل زیبای شنی دریای چین و کوه‌های اطراف شهر جلوه‌ای خاص به این شهر بخشیده‌اند. معبد سائو دای، موزه‌ها و کلیسای جامع این شهر در کنار دیگر بناهای تاریخی از دیدنی‌های دانانگ هستند که همواره توجه گردشگران را به خود جلب کرده است.
اگر به تاریخ و بناهای تاریخی و فرهنگی علاقه‌مند هستید شهر هیوئی، پایتخت سلطنتی ویتنام در گذشته باید در صدر برنامه سفر شما باشد. شهر هیوئی که از قطب‌های گردشگری ویتنام است در بخش شمالی کشور ویتنام و سواحل رودخانه هوانگ که به رودخانه عطرها معروف است قرار گرفته است. در این شهر که خواهر خوانده بندر انزلی نامیده شده است، دژی معروف، مقبره‌های امپراتورها و معابد آن در کنار سواحلی بسیار زیبا از جاذبه‌های آن به شمار می‌آیند.

مردم و فرهنگ ویتنام

بیشتر ساکنین این کشور که جمعیتی حدود ۹۰ ملیون نفر را در خود جای داده است، اقوام ویتنامی هستند، اگرچه گروه قابل توجهی از اقوام چینی نیز در این کشور دیده می‌شود. بیشتر مردم این کشور بودایی‌اند اما دیگر ادیان همچون مسیحیت و اسلام و برخی مذاهب دیگر نیز به چشم می‌خورد. به واسطه اکثریت بودایی، معابد بودا به یکی از جاذبه‌های گردشگری در این کشور تبدیل شده‌اند.

فرهنگ مردم ویتنام
فستیوال‌های بیشماری هر ساله در ویتنام برگزار می‌شود که معروف ترین آنها که بیشتر هم مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرد، جشن سال نو یا تت است. علاوه بر این فستیوال‌ها، جشن‌های عروسی نیز مراسمی خاص و سنتی داشته و مورد توجه بسیاری قرار می‌گیرد.

زبان

زبان مردم این کشور ویتنامی است که توسط اغلب ساکنین صحبت می‌شود و به دیگر زبان‌های آسیای شرقی بی شباهت نیست. البته زبان فرانسه هم توسط برخی بخصوص مسن‌ترها به عنوان زبان دوم استفاده می‌شود. زبان‌های چم، خمر و چینی نیز در برخی مناطق این کشور صحبت می‌شود. در گذشته زبان انگلیسی رواج چندانی در این کشور نداشته ولی امروزه به واسطه ارتباط بیشتر با کشورهای غربی و آموزش زبان انگلیسی در مدارس به عنوان زبان دوم، انگلیسی رواج بیشتری یافته است. در هتل‌ها و فرودگاه‌ها کارکنان به زبان انگلیسی در حد برقراری ارتباط با مسافران آشنایی دارند ولی افراد کمی در این کشور انگلیسی را روان صحبت می‌کنند و مردم عادی آشنایی چندانی با این زبان ندارند.

نظام سیاسی

نظام سیاسی این کشور جمهوری سوسیالیستی بوده و رئیس جمهور بعنوان رئیس حکومت و نخست وزیر بعنوان رئیس دولت شناخته می‌شوند. این کشور در گذشته به خاطر جنگ‌های بسیاری که پشت سر گذاشته در انزوا به سر می‌برد ولی پس از خاتمه مخاصمات و به تدریج به توسعه‌ی روابط خود با کشورهای منطقه و نیز قدرت‌های جهانی پرداخت.

تعطیلات رسمی در ویتنام

تعطیلات رسمی در کشور ویتنام ۹ روز است که این روزها شامل اول ژانویه به مناسبت آغاز سال نو میلادی،  تعطیلات چهار روزه تت به عنوان سال نوی ویتنامی، دهمین روز از ماه سوم قمری، ۳۰ آپریل به مناسبت آزادسازی ، ۱ میْ روز جهانی کارگر و ۲ سپتامبر به عنوان روز ملی ویتنام را شامل می‌شود.

خدمات ارتباطی در ویتنام

تلفن: خرید سیم کارت در ویتنام مثل بسیاری دیگر از کشورهای آسیای شرقی آسان است و از فروشگاه‌ها و مغازه‌های بسیاری می‌توانید سیم‌کارت‌های اپراتورهای مختلف این کشور را تهیه کنید. میزان اعتبار اولیه این سیم‌کارت‌ها متفاوت بوده و شارژ مجدد اعتبار آنها با خرید کارت شارژ امکان پذیر خواهد بود.
اینترنت: به جز شهرهای بسیار کوچک و دورافتاده، در دیگر نقاط ویتنام دسترسی به اینترنت از طریق کافه‌های اینترنت امکان‌پذیر است که معمولا قیمت مناسبی هم دارند. علاوه بر کافه‌های اینترنت، برخی هتل‌ها و رستوران‌ها نیز اینترنت رایگان بیسیم ارائه می‌دهند.

منابع و اطلاعات بیشتر: 

photos: + + + + +

افزودن دیدگاه جدید