آنتالیا

توضیح اولیه: 

آنتالیا شهر ساحلی زیبا در جنوب ترکیه و در کنار دریای مدیترانه است. آنتالیا علاوه بر داشتن سواحل زیبا و آرام، دارای تاریخ باستانی می‌باشد. قرارگرفتن این شهر بین کوه‌های سه هزار متری تاروس از یک طرف و دریای مدیترانه از طرف دیگری زیبایی چشم‌نوازی به آن بخشیده است.

متن اصلی: 

در طول خط ساحلی ۶۵۷ کیلومتری آنتالیا، بندرها، پلاژها و آثار باستانی فراوانی قرار دارد که این شهر را تبدیل به یکی از بزرگترین شهر توریستی ترکیه نموده است. جمعیت ساکن این شهرحدود یک میلیون نفر است.

آنتالیا

مناطق توریستی و دیدنی آنتالیا

آنتالیا از نظر هنری و تاریخی بسیار غنی است که نمونه هایی را ذکر می کنیم:

کاله ایچی

کاله ایچی منطقه‌ای تاریخی و محصور در دیوار که زمانی تمام شهر را شامل میشد و دارای چند دروازه ورودی است.

از دیدنی‌های کاله ایچی

مسجد مناره کنگره‌دار:در این منطقه می‌توانید مسجدی معروف با مناره های ۳۸ متری و کنگره‌دار را مشاهده کنید. این بنا نزدیک بازاری قدیمی با دروازه ای زیباست. ورودی دیگر این بنا مخروبه است.
برج ساعت: این برج برجای‌مانده از قرن هجدهم و زمان پادشاهی عثمانیان  قسمتی از مسجد پاشا بوده است که امروزه به تنهایی در میانه قسمت تاریخی شهر آنتالیا خودنمایی می‌کند.
بندر یات لیمانی: بندری زیبا و ساخته شده در عصر امپرطوری روم باستان که با دیوارهای شهر احاطه شده است. در نزدیکی این بندر، مسجد اسکله قرار دارد.

مناره کسیک: مناره شکسته زمانی جزئی از مسجد کورکوت بوده است که متاسفانه امروزه جز همین مناره‌ی شکسته چیزی از آن باقی نمانده است.
برج هیدیرلیک : برجی ۱۴ متری که کاربرد دیدبانی داشته است.
خانه آتاتورک: این خانه محل اقامت آتاتورک به هنگام اولین بازدیدش از آنتالیا بوده و بعدا به موزه تبدیل شده است.

منطقه ساحلی کونیالتی

ساحل کونیالتی: خیابانی سنگ‌فرش در غرب آنتالیا و پر از کافه و رستوران است.
آکوالند: مجموعه‌ای عظیم شامل پارک آبی و پارک ساحلی و پارک دلفین‌ها که برای کودکان بسیار جذاب و مفرح است.
آکواریوم آنتالیا:یکی از بزرگترین تونل‌های آبی دنیا با هزاران نوع ماهی مختلف که تجربه‌ای فراموش‌ناشدنی خواهد بود.

آکواریوم آنتالیا
لوناپارک:لوناپارک یا شهربازی آکتور درست مقابل فروشگاه‌های زنجیره ای میگروس قرار داشته و یکی از شلوغ‌ترین و بزرگترین پارک‌های تفریحی آنتالیا محسوب میگردد. این شهربازی در سال ۱۹۹۷ افتتاح گردیده است.
ناحیه ساحلی لارابزرگترین ساحل شنی ترکیه در بخش شرقی شهر با تعداد زیادی هتل و رستوران است.
قسمت شمال شهر:  در این قسمت از شهر، باغ‌وحش آنتالیا قرار دارد که مکانی تفریحی گردشگری ارزان و مناسبی از نظر محیطی برای کودکان و خانواده‌هاست که امکان لمس برخی حیوانات را به بازدیدکنندگان می‌دهد.
شهر  بوردور : شهری است که با فرش ‌ها و گلیم‌های خود بسیار مشهور است. در این شهر بناهای زیبایی وجود دارد که با سبک معماری عثمانیان بنا نهاده شده‌اند و قدمت این بناها به قرن ۱۷ میلادی باز می‌گردد.
کاخ اسپارتا: کاخی با ۱۴ قرن قدمت است که در شهر بوردور واقع در ۱۵۰ کیلومتری آنتالیا ساخته شده‌است.

منطقه خارج از شهر آنتالیا

خرابه‌های شهر باستانی پرگ: این شهر ویران‌شده شامل میدان اسب‌دوانی و تئاتری است که سالم باقی مانده! این مجموعه تاریخی استخر سرپوشیده‌ای در قسمت جنوبی نیز دارد.
آبشار دودن: آبشاری که از صخره‌های جنوب شهر سرازیر می‌شود و منظره‌ی بسیار زیبایی دارد. با استفاده از قایق می‌توانید به محوطه این آبشار رفته و شنا کنید.
تئاتر اسپندوس: بنایی مخصوص تئاتر مربوط به دوران امپراطوری روم که سالم باقی مانده است.
شهر کناره: شهری مربوط به دوران روم باستان که نزیک «مناوگات» قرار گرفته است.
شهر ترمسوس: شهری باستانی که قسمتی از یک پارک طبیعی است.
دمره (مایرا): منطقه‌ای تاریخی که خانه نیکولاس مقدس یا همان پاپانوئل در آن قرار دارد.

سرگرمی در آنتالیا

بازی گلف، قایق‌سواری، شنا و غواصی، خرید در بازارها، سفر با خودروی جیپ در جنگل‌ها و اطراف شهر و اسب‌سواری از فعالیت‌های مورد علاقه و محبوب اغلب گردشگران در این شهر هستند.

جت اسکی در آنتالیا

خلاصه‌ای از تاریخ آنتالیا

این شهر باستانی در قرن دوم پیش از میلاد بوسیله‌ی آتالوس دوم، پادشاه پرگاموم (تمدنی یونانی) ساخته و به افتخار او آتلیئا نامیده شد. اگرچه طی سالهای ۱۴۰۰ تا ۲۵۰۰ پیش از میلاد تحت سلطه هیتی‌ها بسر می‌برد تا اینکه قبایلی از تراکه (قسمتی از یونان و ترکیه فعلی) در قرن‌های هفتم و هشتم پیش از میلاد به سمت این منطقه حرکت کرده و سرانجام به سلطه‌ی هیتی‌ها بر آن خاتمه داده و شهرهای پامفیلیا، لیقیه و سیسیلیا را بنیان نهادند. امروزه آنتالیا تمام پامفیلیا و قسمتی از پیسیدیا، سیسیلیا و لیکیا را دربر گرفته است.

دو موج مهم مهاجرت به آناتولی از سمت یونان طی سالهای هشتم و نهم قبل از میلاد باعث ایجاد شهرها و مراکز مختلفی در این ناحیه گردید که در حدود یکصد عدد از این شهرها امروزه در آنتالیا قرار دارد. قبل از تهاجم اسکندر نیز، این شهر بوسیله امپراطوری‌های لیدیه و ایران حکمرانی میشد.
بعد از ظهور مسیح و در قرن دوم میلادی، مسیحیت در این ناحیه بسیار گسترش یافت بطوری‌که مذهب عمده مردم تا قرن ۷ میسحیت بود اما نفوذ عرب‌های مسلمان  بتدریج آغاز شد تا اینکه در سال ۱۰۸۵ میلادی بوسیله سلیمان شاه سلجوقی تحت سلطه مسلمانان در آمده و سپس بوسیله عثمانیان تصرف شد.
این شهر نقشی مهم در جنگ جهانی اول بازی میکرد و بندر بسیاری استراتژیکی محسوب می‌شد.

آب و هوای آنتالیا

در آنتالیا هیچ وقت زمستان را نخواهید دید! در ۶۰ سال اخیر فقط یک بار در این شهر برف باریده است. هوای تابستان‌ها گرم و شرجی و زمستان‌ها معتدل و بارانی است. وجود کوه‌های مرتفع در یک سمت و دریای مدیترانه در سمت دیگر این شهر که باعث ایجاد جریان‌های هوایی گرم از سویی و جاری شدن آب‌های روان و زلال از سمت دیگر می‌شود، سبب شده کشاورزی منطقه بسیار پر رونق باشد.

سفر به آنتالیا

برای سفر به آنتالیا می‌توان از پروازهای ارزان قیمتی که از استانبول حرکت می‌کنند استفاده کرد و یا مستقیما از تهران پرواز کرد. پرواز تهران به آنتالیا از طریق شرکت‌های مختلف برقرار است.
با توجه به سیستم جامع اتوبوس‌رانی ترکیه، گزینه دیگر سفر با اتوبوس‌های تقریبا مدرن این کشور است که از مسیرهای توریستی عبور کرده و قیمت نسبتا ارزانی هم دارند. سرویس‌های اتوبوسی از طریق تهران به استانبول و سرانجام آنتالیا در پایانه‌های کشور فعال‌اند.
با توجه به وجود  قطار تهران-آنکارا می‌شود با استفاده از سیستم حمل و نقل ریلی ایران و سپس ترکیه به این شهر سفر کرد.

وسایل گردش در شهر
سیستم حمل و نقل عمومی آنتالیا بسیار متنوع بوده و شامل اتوبوس، مینی‌بوس، ترموا، تاکسی‌ها و دولموش است. نوعی سیستم نامگذاری مسیرها هم در این شهر وضع شده که در ادامه توضیح میدهیم:

    A: - Aksu شرق شهر
    C: - Çarşı
    D: - Döşemealtı
    F:- Tıp Fakültesi
    K: - Konyaaltı Beach ساحلی در غرب شهر
    L: - Lara Beach, to the southeast of the town centre مسیر مرکز شهر به سمت ساحل جنوبی
    M: - Masadağı
    T: - Terminal
    U: - Uncalı
    V:- Varsak
به طور مثال اگر روی یک اتوبوس AF04 را دیدید، باید بدانید که از سمت A یعنی آکسو به طرف F یا دانشکده پزشکی حرکت میکند و یا بالعکس ِ این مسیر را.
اتوبوس: سیستم حمل و نقل اتوبوسی آنتالیا ارزان و گسترده است واغلب اتوبوس‌ها مدرن بوده و تلویزیون و سیستم تهویه هوا دارند.
دولموش: به ون‌ها یا تاکسی‌ها و یا مینی‌بوس‌هایی اطلاق می‌شود که مسیر خاصی را طی می‌کنند. در انتالیا حرکت دولموش بیشتر بر مبنای برنامه‌ریزی زمانی است.
تاکسی: تاکسی‌های آنتالیا را همه جای شهر می‌شود پیدا کرد. مثل اغلب شهرها برای حساب کرایه از تاکسی‌متر استفاده می‌شود البته با دو نرخ متفاوت در روز و شب. قیمت‌ها بعد از ساعت ۱۲ نیمه شب ۵۰ درصد افزایش می‌یابند.
ترموا: خط ترن تاریخی این شهر با هزینه‌ی شهر نورنبرگ آلمان ساخته شده و مسیری حدودا ۳۰ دقیقه‌ای را بین ساحل غربی کونیالتی و موزه آنتالیا تا قسمت شرقی شهر طی می‌کند. عبور از مناطقی با چشم‌اندازهای زیبا، این خط را به وسیله‌ای برای گردش در شهر تبدیل کرده. اما خط جدید به نام «آنت‌ری» فعلا فقط یک مسیر دارد و هر یک ربع یکبار این مسیر را طی می کند.

تراموا در آنتالیا
اجاره ماشین: برای اجاره ماشین می‌توانید به ایستگاه‌های اتوبوس، هواپیما و یا مرکز شهر مراجعه کنید. در صورت تمایل به اجاره ماشین مطمئن شوید محدودیت پارک برای ماشین انتخابی وجود نداشته‌باشد. همینطور سعی کنید با اتومبیل به مرکز شهر نروید، زیرا پیدا کردن محل پارک با توجه به شلوغ بودن زیاد بسیار سخت و کلافه کننده خواهد بود. نقشه شهر را هم حتما تهیه کنید. در بسیاری از باجه‌های توریستی مرکز شهر این نقشه‌ها وجود دارد.
دوچرخه: خیابان‌های مخصوص عبور دوچرخه در این شهر خیلی کم هستند. از طرفی با توجه به شلوغ بودن بقیه خیابان‌ها، استفاده از دوچرخه خطرناک و خسته کننده است.

خرید در آنتالیا

آنتالیا در مجموع شهر مناسبی برای خرید کالاهای اصیل ترکیه نیست ولی می‌توان گلیم‌های زیبایی برای خرید پیدا کرد. البته اگر به فروشگاه‌های مدرن مانند فروشگاه تراسیتی در مسیر ساحل لارا مراجعه کنید، می‌توانید از اغلب مارک‌ها و برندهای بین‌المللی خریدتان را انجام بدهید.

مرکز خرید

مهم‌ترین مراکز خرید آنتالیا

فروشگاه‌های میگروس: یکی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای سوئیسی است و انواع محصولات مختلف بین‌المللی در آن یافت می‌شود.
بازار آنتالیا: بازار سرپوشیده‌ای که بهترین جا برای خرید وسایل دست‌ساز مانند انواع کفش و لباس و کیف است. ادویه‌جات نیز به وفور در این بازار پیدا می‌شود.
مرکز خرید دیپو: بودن تنها پیست اسکی روی یخ شهر این مرکز را به مکانی برای تفریح و خرید توامان تبدیل کرده است.
توجه: هرگونه خارج کردن اشیاء عتیقه و باستانی از شهر شدیدا ممنوع بوده و مجازات سنگینی در پی خواهد داشت اگرچه ممکن است خرید و فروش در داخل خاک ترکیه قانونی باشد. در صورت پیدا کردن هر نوع شی عتیقه بهتر است آن را به مقامات محلی یا پلیس تحویل دهید. در مورد خارج کردن اشیای مورد نظر حتما قوانین داخلی ترکیه را پرس و جو کنید.

غذا در آنتالیا

یکی از مزیت‌های آنتالیا غذای خوب و ارزانش است. سرویس رستوران‌ها عالی است و در صورت تمایل می‌توانید رستوران‌هایی با منوی غذای دریایی هم پیدا کنید. از غذاهای معروف می‌توان به انواع کباب‌های ترک مانند «اسکندر کباب»، «کوفته کباب» و «کارشیک کباب» و دسرهایی چون «سوتلا» (شبیه فرنی) اشاره کرد. غذاهای متنوع دریایی نیز در منوی رستوران‌های آنتالیا جایگاه ویژه‌ای دارند.

امنیت در آنتالیا

پلیس آنتالیا بخش مخصوصی به نام پلیس توریسم دارد که در صورت هرگونه مشکلی اعم از گم کردن پاسپورت یا دزدی یا نوع دیگری از تبهکاری می‌توانید به این بخش مراجعه کنید.

نام‌های دیگر: 
Antalya

دیدگاه‌ها

تصویر anymouse

میشه راجع به لوناپارک توضیحات بیشتری بدید؟ و اینکه آیا میشه بلیط اتوبوس و مترو را اینترنتی و پیش از ورود به آنتالیا خرید؟

افزودن دیدگاه جدید