نکات سفر به چین

Body: 
چینی‌ها مردمی سخت‌کوش و پرکار هستند و به تاریخ خود افتخار می‌کنند، بنابراین از هرگونه اهانت و تمسخر نسبت به نمادها و عقاید و فرهنگ این کشور خودداری کنید. با مردم به مهربانی برخورد کرده و اگر مهمان منزلی شدید، حتما هدیه‌ای هرچند کوچک به همراه داشته باشید.
چینی‌ها مردمی مهمان‌نوازند و ممکن است دو برابر غذایی که ضروری است، برای مهمان‌شان تهیه کنند. سنت دیگری که در این کشور رایج است، این است که اگر همه غذای بشقاب خودتان را بخورید یعنی هنوز گرسنه هستید و میزبان باید برایتان غذا تهیه کند!
برای یادگیری نحوه خوردن غذاها هم بهترین راه یادگرفتن از بغل دستی‌تان است!
اگر در معابد بودایی علامت صلیبی شبیه علامت نازی‌ها را مشاهده کردید، توجه داشته باشید که این علامت از قرن پنجم بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد و ربطی به مذاهب دیگر و یا ایدئولوژی نازیسم ندارد.
سیستم انتقال برق این کشور در مناطق شهری همانند ایران و ۲۲۰ ولت است.
از سیگارکشیدن در اماکن عمومی خودداری کنید چراکه ممنوع است و جریمه‌های گاه بسیار سنگینی گرفته می‌شود.
توصیه می‌کنیم از هرگونه بحث سیاسی مربوط به این کشور از جمله مسائل حزب حاکم و مسائل مربوط به تبت و تایوان جدا خوداری کنید.

امنیت در چین

چین کشوری بزرگ و پرجمعیت است که سطح زندگی اغلب مردم در سطحی پایین قرار دارد. نرخ جرم و جنایت در این کشور در مناطق مختلف آن، متفاوت بوده و بسته به جمعیت و وسعت شهرها میتوان انتظارات مختلفی داشت. بطورکلی می‌شود گفت شهرهای بزرگ چین، امنیت بیشتری دارند درحالیکه شهرهای کوچکتر از این نظر در وضعیت مناسبی نیستند.
بسیاری از گروه‌های تبهکاری چین در شهرهایی مثل گوآنگ‌دانگ و فوجیان و همینطور هنگ‌کنگ مستقر شده‌اند. جرائم کوچکی مانند جیب‌بری و کیف‌زنی در مناطق شلوغ رواج دارد، همینطور دوچرخه دزدی نیز شایع است. بنابراین در صورت اجاره دوچرخه، حتما قفل مناسبی نیز تهیه کنید.
در برخی شهرهای توریستی، افرادی که تقریبا مسلط به زبان انگلیسی هستند، اقدام به برقراری ارتباط با گردشگران کرده و سعی می‌کنند با راهنمایی آنها به مناطق دیدنی، نظرشان را جلب کنند. گشت و گذار با اغلب این افراد خطری ندارد منتها ممکن است با دعوت شما به رستوران یا کافه، چند برابر مبلغ غذا یا نوشیدنی را از شما طلب کرده و سهم خودشان را هم بردارند. اگر مسئله‌ای آزار دهنده مشاهده کردید و یا احتمال خطری بود، حتما با شماره پلیس (۱۱۰) تماس بگیرید.
نرخ تصادفات جاده‌ای و خیابانی در چین بسیار بالاست بنابراین هنگام عبور از عرض خیابان‌ها نکات ایمنی را رعایت کنید. هنگام پیاده‌روی در پیاده‌روها هم مراقب موتورسوارها باشید که در پیاده رو حرکت می‌کنند. به علائم راهنمایی و رانندگی هم اعتماد کامل نکنید. عبور از چراغ  قرمز و عدم توجه به محل عبور عابرین پیاده و سرعت غیرمجاز امری عادی محسوب می‌شود.
در مناطق شرقی و جنوب شرقی این کشور مراقب مسئله مواد مخدر باشید که مجازات‌های سنگینی به همراه دارد.

سلامت در چین

تقریبا ۱۶ شهر آلوده دنیا در چین قرار دارند که پکن در این میان یکی از آلوده‌ترین شهر دنیا از نظر صوتی و هوا محسوب می‌شود. بنابراین اگر به بیماری‌های ریوی و تنفسی مبتلا هستید، به این نکته توجه داشته باشید.
هنگام استفاده از سرویس‌های بهداشتی حتما بهداشت فردی را رعایت کرده و حدالامکان از سرویس‌های بهداشتی که در مناطق توریستی ساخته شده، استفاده کنید. به همراه داشتن صابون بسیار توصیه می‌شود.
به هنگام مراجه به رستوران‌ها سعی کنید از رعایت بهداشت رستوران مطمئن شوید. غالب رستوران‌های بزرگ وضعیت مناسبی دارند و بالعکس رستوران‌های کوچکتر ممکن است چندان به رعایت بهداشت پایبند نباشند.
چین یکی از کشورهایی است که طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، دارای نرخ رشد سریع مبتلایان ایدز است. بنابراین ضمن رعایت بهداشت فردی، در صورت مراجعه به اماکنی که طب سنتی ارائه می‌دهند، از رعایت اصول بهداشتی و ایمنی مطمئن شوید.
شیوع برخی بیماری‌های واگیردار بسیار خطرناک همچون آنفلوانزای پرندگان در برخی مناطق چین اتفاق می‌افتد که دنبال کردن اخبار پزشکی قبل از سفر به این مناطق را امری حیاتی می‌کند.

توصیه‌های عمومی سفر

ما در هنگام مسافرت به کشورهای دیگر، سفیر فرهنگی ایران هستیم. از توهین به پرچم و نمادهای ملی کشور مقصد به شدت خودداری فرمایید.
رعایت اصول زندگی اجتماعی که در همه جا مورد احترام است: مثلا از اشاره به افراد و لمس دیگران بدون اجازه خودداری نمایید، به غریبه‌ها لبخند نزنید و ... . همینطور از بلند حرف زدن بپرهیزید.
از صحبت در مورد مسائل سیاسی هر کشور بپرهیزید.
سعی کنید نقشه هر منطقه را قبل از ورود و یا در بدو ورود تهیه کنید.
بردن تعدادی کنسرو نیز پیشنهاد می‌شود تا در مواقعی که دسترسی به رستوران ندارید استفاده نمایید. نکات ایمنی لازم برای استفاده از کنسروها، بخصوص کنسرو ماهی برای جوشاندن به مدت حداقل بیست دقیقه را حتما اجرا کنید تا خدای نکرده مشکلی در سفر شما پیش نیاید.
در مورد بقایای آثار تاریخی مراقب باشید. معمولا دست زدن به این آثار ممنوع است.
قبل از ورود به هر کشوری در مورد ممنوعیات ورود دارو به آن کشور تحقیق کنید تا مشکلی ایجاد نشود. در بعضی کشورها وارد کردن یک برگ استامینوفن هم غیرقانونی است.
تا حد امکان، از اعتماد به دیگران خودداری نمایید.
حتی الامکان سعی کنید به اصطلاح "توی چشم نباشید". کوله پشتی، دوربین دور گردن و عینک دودی و صندل مشخصه‌های بارز یک توریست است که برای شما چیزی جز خطر سرقت و گرانفروشی به همراه نخواهد داشت.
از هرگونه دعوا دوری کنید.
شماره و آدرس سفارت و کنسولگری‌های ایران و شماره‌های ضروری هر کشور را به همراه داشته باشید.

افزودن دیدگاه جدید