رفت و آمد - چین

Body: 

ورود به چین

با توجه به مسافت طولانی مابین ایران و چین سفر هوایی ارزان‌ترین و مطمئن‌ترین و صدالبته سریع‌ترین راه سفر به این کشور است. با این حال همواره هستند کسانی که ماجراجویی را دوست دارند و می‌خواهند از مسیرهای دیگری وارد چین شوند.

هواپیما

از طریق فرودگاه بین‌المللی امام خمینی می‌توان با استفاده از خطوط هوایی ایرانی همچون ماهان بصورت مستقیم به پکن، شانگهای و گوانگ‌ژو سفر نمود. همچنین می‌توانید با استفاده از خطوط هوایی کشورهای حاشیه خلیج فارس، همچون قطر ایرویز، اتحاد و امارات، به شهرهای مختلف چین سفر کنید. لازم به ذکر است که فرودگاه گوانگ‌ژو یکی از سه فرودگاه اصلی چین به همراه فرودگاه‌های پکن و شانگهای محسوب می‌شود.
توجه داشته باشید که فرودگاه‌های این کشور در فصل تابستان و همینطور بعد از اتمام سال تحصیلی بسیار شلوغ می‌شوند. بنابراین علاوه بر توجه به زمان سفر، بلیط را نیز زودتر تهیه نمایید تا به مشکل برنخورید.
خدمات هواپیمایی چین چه از نظر امکانات و سرعت حمل و نقل و چه از نظر قیمت و هزینه‌ی تمام شده سفر به شدت در حال توسعه و رشد است بطوریکه قرار است طبق برنامه این کشور تا سال ۲۰۲۹ تعداد هواپیماهای این کشور نسبت به سال ۲۰۰۹ سه برابر شود.

قطار

سفر به چین با استفاده از خطوط ریلی و از طریق همسایگان این کشور امکان‌پذیر شده است. نزدیک‌ترین کشورها از این لحاظ به ایران، روسیه و قزاقستان هستند. از طریق خطوط ریلی بین شهرهای مسکو و پکن که از مغولستان رد می‌شود و نیز از شهر آلماتی قزاقستان به سمت شین‌جیانگ چین می‌توان سفر نمود.

جاده زمینی

از بسیاری از کشورهای اطراف چین می‌توان از طریق زمینی وارد این کشور شد. البته قبل از سفر به این مناطق حتما از مجوزهای لازم کسب اطلاع کنید. بطور مثال با توجه به روابط سرد چین با هند، در حال حاضر نمی‌توان از مرزهای بین این دو کشور عبور کرد مگراینکه مجوزهای مخصوصی داشته باشید.
همینطور ورود به این کشور از سمت پاکستان، به علت وجود کوهستان‌های مرتفع و صعب العبور، سخت و طاقت فرساست اگرچه در صورتی که به ماجراجویی علاقه‌مندید و یا به طبیعت بکر و زیبا فکر می‌کنید، صحنه‌های منحصر بفرد و زیبایی مشاهده خواهید کرد. جاده واکستان - چین نیز در فصل زمستان بسته می‌شود. در حال حاضر امکان ورود به چین از افغانستان وجود ندارد.

رفت و آمد در چین

چین کشور وسیعی است بطوریکه رفت و آمد بین شهرهای آن بدون استفاده از هواپیما کاری مشکل و وقت‌گیر است. بنابراین برنامه‌ریزی سفر به این کشور بزرگ بسیار مهم و حیاتی است تا در وقت و هزینه‌ها صرفه جویی کرده و امنیت و سلامت خود را تضمین کنید. به همراه داشتن نقشه‌ی راه‌ها و برنامه زمان‌بندی فرودگاه‌های این کشور بسیار مفید خواهد بود.

هواپیما

شبکه هوایی چین بسیار گسترده و بزرگ است بطوریکه تقریبا به تمام نقاط دور و نزدیک این کشور می‌توان با هواپیما سفر نمود. از شرکت‌های بزرگ هوایی این کشور می‌توان به ایرآسیا، ایردراگون و هواپیمایی شانگهای اشاره نمود.

خطوط ریلی

سفر با قطار در چین با وجود مسافت‌های طولانی بین شهرها راحت و ارزان است. البته نباید انتظار واگن‌های لوکس را داشته باشید. با این حال از نظر امنیتی و تمیزی و همینطور راحتی واگن‌ها، وضعیت مناسبی را در قطارهای این کشور شاهد خواهید بود.
با توجه به اینکه امکان رزرو بلیط‌ها حداکثر تا پنج و یا ده روز قبل از زمان حرکت قطار میسر است، سعی کنید این کار را دو یا سه روز قبل انجام دهید تا با مشکیل مواجه نشوید. در زمانهایی که فستیوال خاصی برگزار نمی‌شود، خرید بلیط از ایستگاه‌ها مطمئن‌تر است وگرنه باید انتظار صف طویلی را داشته باشید.
به جز شهرهای شانگهای و پکن، در بقیه شهرها مسئولان فروش بلیط هیچ اطلاعاتی از زبان انگلیسی ندارند. برای همین روی کاغذ چند جمله مربوط را به چینی نوشته و با خود همراه داشته باشید.
یک راه راحت‌تر که البته کمی خرج بر روی دستتان خواهد گذاشت، استفاده از خدمات رزرو بلیط قطار در هتلهاست که با پرداخت حق کمیسیون مربوطه می‌توانید از خرید بلیط مطمئن شوید. البته قبلا در مورد حق کمیسیون هتل‌تان سوال کنید تا در صورت درخواست مبالغ بالا، دچار مشکل نشوید.
بسته به مسافتی که می‌خواهید طی کنید، ترن‌های مختلفی با کلاسهای متنوع وجود دارند. بطوریکه می‌توانید با پرداخت مبلغی بیشتر سوار ترنهای سریع‌السیر شوید و یا اگر هزینه سفر ارجحیت دارد، از ترنهای قدیمی‌تر و طبیعتا کندتر استفاده نمایید.

اتوبوس

اگر فرصت کافی داشته باشید، بهترین راه مشاهده طبیعت چین و فرهنگ عمومی استفاده از اتوبوس‌هاست که البته قیمت ارزانی نیز دارند.

مترو

در شهرهای بزرگ چین مثل پکن، شانگهای، گوانگژو و ... سیستم مترو راه‌اندازی شده و با قیمت ارزانی می‌توانید به گشت و گذار در داخل شهر بپردازید.

تاکسی

تاکسی‌ها همه جای شهرها رفت و آمد می‌کنند و اغلب نیز از تاکسی‌متر استفاده می‌کنند. البته قبل از سوار شدن حتما در مورد کرایه با راننده صحبت کنید.

دوچرخه

چینی‌ها به دوچرخه‌سواری علاقه زیادی دارند چراکه وسیله‌ی ارزانی است و از شر ترافیک هم در امان می‌مانند با این حال نکات ایمنی را حتما رعایت کنید. امکان اجاره‌ی دوچرخه از هتل‌ها یا آژانس‌های مسافرتی میسر است.

اتومبیل و موتورسیکلت

متاسفانه امکان رانندگی برای اتباع خارجی در چین براحتی میسر نیست و ممنوعیت‌هایی در این مورد برقرار است. با این حال امکان اجاره خودرو به همراه راننده و یا اجاره تاکسی برای یک یا چند روز میسر است. اگر بتوانید کمی چانه بزنید ممکن است با قیمت مناسبی هم این کار را انجام دهید.

ریکشا

ریکشاها هم از جمله وسایل نقلیه‌ی سنتی چینی هستند که در بسیاری از شهرها وجود دارند اگرچه هر روز استفاده از این وسایل کمتر می‌شود بطوریکه ممکن است به ندرت با یکی از آنها برخورد داشته باشید. با این حال سوار شدن به ریکشا ممکن است لذت‌بخش باشد.

افزودن دیدگاه جدید