معرفی امارات متحده عربی

Body: 

«امارات متحده عربی»، کشوری کوچک در جنوب خلیج فارس است که بعد از بدست آوردن استقلال خود از بریتانیا در سال  ۱۳۵۰ شمسی و با تثبیت موقعیت سیاسی حاکمان جدید، به تدریج و با سرمایه‌گذاری‌های بزرگ حاکمان ثروتمند عرب و همینطور جذب سرمایه‌گذاران خارجی، به یک کشور توریست پذیر با نرخ بالای گردشگری تبدیل شده است.
این کشور حاشیه‌ی جنوبی خلیج فارس از اتحاد هفت شیخ‌نشین کوچک تشکیل یافته که اگرچه هر کدام از استقلال فراوانی برخوردارند ولی حاکمیت کشور موروثی است. همچنین یکی از بزرگترین ذخایر نفتی دنیا در اختیار امارات است بطوریکه سرانه تولید ناخالص داخلی آن جزو ۱۵ کشور اول دنیاست در نتیجه جمعیت حدودا ۵.۵ میلیونی این کشور زندگی بسیار مرفهی دارند. بیشتر جمعیت این کشور در سواحل شمالی آن مستقر شده اند و قسمت‌های مرکزی و جنوبی که بیابانی است، جمعیت بسیار پراکنده و اندکی دارد.
از نقاط طبیعی و دیدنی این کشور می توان به آبشار زیبای وریعه که از کوه های «وادی حام» و رشته کوه «حجر» سرچشمه گرفته و در شمال شهر فجیره قرار دارد، کوه مخروطی جبل حفیت که در جنوب شرقی شهر العین واقع است و نیز بیابان شنی امارات اشاره کرد.
بیشتر مردم امارات به جز برخی مهاجران، مسلمان هستند. علیرغم وجود رسانه‌های بسیار در این کشور، نوعی خودسانسوری و دیکتاتوری رسانه‌ای در مورد مسائل داخلی این کشور مشهود است بطوریکه حاکمان این ۷ شیخ نشین هیچ انتقادی را در مورد اقتصاد و سیاست برنمی تابند. فیلترینگ برخی سایت های اجتماعی همچون توییتر نیز در این راستاست.
حاکمان این شیخ نشین اما از نظر اقتصادی نگاه دیگری دارند. امارات متحده عربی با وجود وسعت خیلی کم، با سرمایه گذاری های وسیع و البته هوشمند، به قطب گردشگری منطقه تبدیل شده به طوریکه بسیاری از اتباع آمریکا و اروپا با وجود بُعد مسافت برای گذران تعطیلاتی آرام و به یاد ماندنی به این کشور حاشیه خلیج فارس سفر می‌کنند. حجم بالای سفر ایرانیان نیز نشانگر جذابیت های گردشگری و اقتصادی این منطقه آزاد اقتصادی است.

با وجود شرکت‌های هواپیمایی پیشرفته، فرودگاه بسیار مجهز و زیبای دبی، هتل‌های سوپرلوکس، آزادی‌های نسبی اجتماعی، راحتی اخذ ویزای توریستی و ... نمی‌توان به راحتی از این منطقه چشم پوشید.

برخی از شهرها و مناطق توریستی امارات

شیخ نشین های هفت گانه امارات عبارت‌اند از:  ابوظبی، دبی، شارجه، عجمان، ام‌القوین، رأس‌الخیمه و فجیره.
در این شیخ نشین ها مجموعا ۹ شهر بزرگ وجود دارد که مهم ترین‌شان ابوظبی (پایتخت امارات)، دبی، شارجه،  فجیره و العین هستند.
مکان‌های دیدنی امارات آنقدر زیادند که چند روزی مسافران را مشغول خود کند اگرچه در این بین باید گفت که دبی و ابوظبی بیشترین حجم گردشگران را به خودشان اختصاص می‌دهند. همینطور بیابان واقع در جنوب امارات محلی برای بازی‌های ورزشی همچون مسابقات اتومبیل‌رانی و شترسواری و تورهای بیابان‌گردی است. قلعه‌های تاریخی ابوظبی و فجیره، سلسله کوه های حجر و دره های سرسبز مابین این کوه ها، آبشارهای واقع در مناطق کوهستانی، مراکز خرید بسیار بزرگ و زیبا، سواحل شنی در حاشیه خلیج فارس و ... نیز از دیگر جاذبه‌های عمده گردشگری امارات به شمار می‌روند.

  • دبی: توریستی‌ترین منطقه امارات متحده عربی و یکی از توسعه‌یافته‌ترین شهرهای جهان است که نرخ گردشگرپذیری بسیار بالایی را نیز داراست. از دیدنی‌های این شهر محبوب ایرانی‌ها می‌توان به ناحیه تاریخی بستکیه، مدرسه الاحمدیه، آسمان‌خراش خلیفه، برج العرب، دبی مارینا، مرکز تجاری دیرا و سواحل جذابش به همراه صدها مرکز خرید کوچک و بزرگ و شهربازی‌ها و بازارهای سنتی نام برد.
  • ابوظبی: ابوظبی بیش از ۸۰ درصد خاک امارات را شامل می‌شود. از این رو در این امارت بزرگ، مناطق دیدنی بسیاری با تنوع بالا می‌توان پیدا کرد که از جمله‌ی آنها می‌شود به مسجد بزرگ شیخ زائد، پیست فرمول1 مارینا، منطقه زیبای کورنیش،  دهکده‌ی میراث، پارک خلیفه اشاره نمود.
العین:این شهر به شهر باغ‌ها معروف بوده و دومین شهر بزرگ امارت در بخش ابوظبی محسوب می‌شود. از دیدنی‌های این ناحیه می‌توان به کوه جبل حفیت، قلعه العین، پیست اسکیت، واحه العین و پارک باستان‌شناسی هیلی و همینطور باغ‌وحش شهر اشاره نمود.
  • شارجه: معمولا کسانی که قصد خرید دارند، سفر به شارجه را ترجیح می‌دهند. چرا که با قیمت کمتری از دوبی می‌توان اجناس مورد نیاز را تهیه نمود. البته با توجه به نزدیکی این شهر به دوبی و توسعه سریع دوبی، می‌توان شارجه را نوعی شهرک در حومه دوبی نیز محسوب نمود. از دیدنی‌های این منطقه میتوان به منطقه زیبای القصبا، چشم امارات، قصر الحصن و مرکز نمایشگاهی شارجه اشاره نمود.
  • عجمان: شهری کوچک با جمعیتی کم که به شهر ارزانی هم معروف است. موزه عجمان، ساحل زیبا، قلعه قرمز و بازار آن از دیدنی‌های مورد توجه گردشگران محسوب می‌شوند.

خدمات ارتباطی در امارات

کد تلفن امارات ۰۰۹۷۱ بوده و سیستم ارتباطات موبایلی از سیستم GSM هم استفاده می کند. برای دسترسی به اینترنت از کافی‌نت‌های موجود در شهرها نیز می‌توانید استفاده کنید.
با وجود شرکت های بزرگ مخابراتی در امارات مشکلی در برقراری ارتباط با ایران یا سایر نقاط جهان نخواهید داشت. قابل ذکر است خدمات رومینگ شرکت های همراه اول و همینطور ایرانسل در امارات فعال است.

زبان در امارات

زبان اصلی امارات عربی است منتها بیشتر مردم حاضر به زبانی هایی جز عربی صحبت می‌کنند! و این به خاطر تعداد زیاد مسافران امارات است. زبان‌های انگلیسی، فارسی، هندی و اردو زبان های پر تکلم در امارات هستند. البته در ابوظبی و شهرهای جنوبی صحبت به عربی بیشتر است، ولی در دبی در اغلب هتل‌ها زبان انگلیسی  را به کار می‌برند.

تعطیلات رسمی در امارات

تعطیلات رسمی در امارات ۷ روز است که عبارتند از: عید قربان و فطر، روز آغاز تقویم قمری و اول ژانویه، روز معراج پیامبر، روز ملی (دوم دسامبر) و روز تاجگذاری شیخ زاید بن سلطان (ششم اوت).

منابع و اطلاعات بیشتر: 

photos: + + + + +

افزودن دیدگاه جدید