رفت و آمد - ارمنستان

Body: 

ورود به ارمنستان

برای ورود به ارمنستان نیاز به ویزای توریستی ارمنستان دارید که براحتی می‌توانید از طریق سفارتخانه، مرزهای ورودی و همچنین اینترنت تهیه کنید. اتباع ایرانی نیازی به دعوتنامه برای سفر به این کشور ندارند.

  • هواپیما: فرودگاه بین المللی زوارتنوتس (Zvartnots) در ده کیلومتری ایروان، اصلی‌ترین ترمینال هوایی ارمنستان محسوب می‌شود که پروازهایی از بسیاری نقاط جهان - از جمله ایران - را پذیراست.
  • قطار: خط ریلی ارتباطی این کشور به سمت کشورهای ترکیه و آذربایجان قطع شده است و در حال حاضر تنها می‌توان بین تفلیس و ایروان مسافرت ریلی نمود. قطارهای بین تفلیس و ایروان بصورت روزانه یکبار حرکت می‌کنند.
  • اتوبوس: سرویس اتوبوسی از ایران (تهران یا تبریز ) به سمت ایروان با اتوبوس های جدید و راحت با قیمتی تقریبا ۶۰ دلاری برقرار است ولی اگر قصد سفر شخصی دارید توجه داشته باشید که هیچ وسیله حمل و نقل عمومی‌ در مرز ایران و همینطور در خاک ارمنستان وجود ندارد و باید از ون‌ها و تاکسی‌های گران استفاده کنید.

فرودگاه ارمنستان

نزدیکترین ترمینال عمومی‌ در خاک ایران، در مرز نوردوز و با فاصله‌ای ۵۰ کیلومتری از جلفا قرار دارد که برای طی این مسیر تنها می‌توانید از تاکسی استفاده کنید. سفر زمینی به این کشور اگرچه از مسیری طولانی و پر پیچ و خم کوهستانی با مسافتی زیاد صورت می‌گیرد ولی زیبایی‌های بسیاری دارد که آن را یکی از گزینه های مفرح و در عین حال ارزان برای گردشگران نموده است.
***در صورتی که از ایران بصورت زمینی (از مرز نوردوز) قصد ورود به ارمنستان را دارید توجه داشته باشید که عوارض خروج از کشور صرفا باید به شماره حساب اختصاصی مربوط به منطقه آزاد ارس واریز شود. شما می‌توانید این مبلغ را در بانک ملی واقع در مرز نوردوز که بصورت ۲۴ ساعته فعالیت می‌کند واریز کنید.

رفت و آمد در ارمنستان

تورهای روزانه

یکی از بهترین راه‌های رفت و آمد به مکان های توریستی و یا مراکز تفریحی در ارمنستان ، تورهای روزانه‌ای است که با قیمتی ارزان به سمت این مناطق حرکت می‌کنند. این تورها چون دارای راهنما بوده و برنامه‌ریزی مشخصی دارند، در وقت و هزینه‌ها بسیار صرفه‌جویی می‌کنند.

اتوبوس یا مینی‌بوس

حمل و نقل عمومی‌ در ارمنستان کیفیت خوب و قیمت ارزانی داشته و مناطق دوردست را نیز پوشش می‌دهد. اکثر سفرهای داخل شهری بوسیله‌ی مینی‌بوس صورت می‌پذیرد. از طریق ترمینال مسافربری ایروان می‌توانید به تمام نقاط کشور سفر کنید.
کرایه‌ها نیز اغلب بصورت نقدی بوده و مستقیما به راننده پرداخت می‌شوند و بلیطی در کار نیست.

 

قطار در ارمنستان

دوچرخه

به غیر از مناطق کوهستانی، در سایر نقاط و مخصوصا در داخل شهرها وسیله‌ی مناسبی برای گشت و گذار است.

قطار

سیستم ریلی این کشور بازمانده سیستم ریلی کشور شوروی است و بسیار کند و عقب‌مانده، ولی به هر حال می‌توان بوسیله آن به مرز گرجستان و مناطقی چون دریاچه سوان رفت.

افزودن دیدگاه جدید