نکات سفر به هند

Body: 

در هند فروشندگان قیمت‌ها را بسیار بیشتر از آنچه که هست به مشتری می‌گویند و باید از آنها حتماً تخفیف گرفت. حتی فروشندگان اجناس برندهای معتبر نیز از این قاعده مستثنی نیستند. رانندگان تاکسی‌ها نیز معمولا کرایه‌ها را بسیار بیشتر و چیزی حدود چند برابر می‌گویند که هیچ وقت نباید قیمت اولیه‌ای که می‌گویند را بپذیرید و معمولا با چانه زدن بیشتر از نصف قیمت می‌توانید تخفیف بگیرید. به طور کلی در طول سفر به این کشور کرایه‌ی یک مسیر هیچ وقت نرخ ثابتی ندارد.
صحبت کردن مردان خارجی با زنان هندی می‌تواند برای آنها مشکل‌ساز باشد حتی اگر فقط ار آنها آدرس بپرسند و آقایان بهتر است از مردان هندی سوال کنند و اگر مجبور شدند بهتر است بسیار مودبانه و با احترام از خانم‌های هندی سوال بپرسند.
مردم در هند همیشه حتی در سواحل نیز کاملا پوشیده لباس می‌پوشند و بهتر است در سفر به این کشور کاملا به این موضوع دقت کنید.
شاید برای شما تعجب‌آور باشد اما کشور هند چندان کشور تمیزی نیست. حتی در شهر بزرگی همچون دهلی نیز، بسیاری از بخش‌های آن اصلاً تمیز نیست. کودکان خیابانی نیز در شهر زیاد دیده می‌شوند که بهتر است به آنها توجه نکنید. به طور کلی در این کشور رعایت بهداشت فردی بسیار ضرورت دارد.

سلامت و امنیت در هند

قبل از سفر بهتر است واکسن هپاتیت A و B، تیفوس و کزاز زده شود. اگرچه هیچ کدام از این بیماری‌ها در هند خطر جدی محسوب نمی‌شوند و احتمال ابتلا به آنها کم است. مالاریا در بیشتر شهرهای هند از جمله دهلی و بمبئی دیده می‌شود و در تمام شهرها احتمال ابتلا به آن وجود دارد.
آب لوله‌کشی در هند برای نوشیدن مناسب نیست اما اگر فیلترهای تصفیه آب روی آنها نصب باشد کمی مناسب‌تر می‌شود. به هر حال بطری‌های آب معدنی بسته‌بندی شده برای نوشیدن مناسب‌ترند.
بازارگرمی برای بسیاری خدمات از جمله هنگام جستجو برای یافتن هتل یا رستوران و هنگام خرید در تمام هند دیده می‌شود و اصلا عجیب نیست حتی اگر اینگونه فکر کنید که هر کس که قصد کمک کردن به شما را دارد برای پول‌های شما نقشه کشیده است. این گونه کلاه‌برداری‌ها در هند و در مناطق توریستی به خصوص، بسیار دیده می‌شود. اگر دوستی در هند دارید از او کمک بگیرید و در غیر این صورت از یک راهنما استفاده کنید و به دیگر افرادی که اصرار به کمک به شما را دارند قاطعانه نه بگویید.
خطر جیب‌بری  و کیف‌قاپی در مناطق شلوغ و پر تردد هند وجود دارد.
همچنین توجه داشته باشید که هند، کشور امنی برای خانم‌ها به شمار نمی‌رود و هر از چند گاهی خبرهای ناخوشایندی، خصوصا راجع به امنیت خانم‌ها منتشر می‌شود. توصیه می‌شود به تنهایی به هند سفر نکنید.

توصیه‌های عمومی سفر

ما در هنگام مسافرت به کشورهای دیگر، سفیر فرهنگی ایران هستیم. از توهین به پرچم و نمادهای ملی کشور مقصد به شدت خودداری فرمایید.
رعایت اصول زندگی اجتماعی که در همه جا مورد احترام است: مثلا از اشاره به افراد و لمس دیگران بدون اجازه خودداری نمایید، به غریبه‌ها لبخند نزنید و ... . همینطور از بلند حرف زدن بپرهیزید.
از صحبت در مورد مسائل سیاسی هر کشور بپرهیزید.
سعی کنید نقشه‌ی هر منطقه را قبل از ورود و یا در بدو ورود تهیه کنید.
بردن تعدادی کنسرو نیز پیشنهاد می‌شود تا در مواقعی که دسترسی به رستوران ندارید استفاده نمایید. نکات ایمنی لازم برای استفاده از کنسروها، بخصوص کنسرو ماهی برای جوشاندن به مدت حداقل بیست دقیقه را حتما اجرا کنید تا خدای نکرده مشکلی در سفر شما پیش نیاید.
در مورد بقایای آثار تاریخی مراقب باشید. معمولا دست زدن به این آثار ممنوع است.
قبل از ورود به هر کشوری در مورد ممنوعیات ورود دارو به آن کشور تحقیق کنید تا مشکلی ایجاد نشود. در بعضی کشورها وارد کردن یک برگ استامینوفن هم غیرقانونی است.
تا حد امکان، از اعتماد به دیگران خودداری نمایید.
حتی الامکان سعی کنید به اصطلاح "توی چشم نباشید". کوله پشتی، دوربین دور گردن و عینک دودی و صندل مشخصه‌های بارز یک توریست است که برای شما چیزی جز خطر سرقت و گرانفروشی به همراه نخواهد داشت.
از هرگونه دعوا دوری کنید.
شماره و آدرس سفارت و کنسولگری‌های ایران و شماره‌های ضروری هر کشور را به همراه داشته باشید.

افزودن دیدگاه جدید