معرفی کره جنوبی

Body: 

کشور کره جنوبی در شرق آسیا و بخش جنوبی شبه جزیره کره قرار گرفته و به جز کره شمالی با هیچ کشور دیگری مرز زمینی ندارد. این کشور صنعتی در سال‌های اخیر در زمینه‌های مختلفی پیشرفت داشته است که گردشگری یکی از آنها محسوب می‌شود. فرهنگ خاص مردمان این کشور علیرغم شباهت‌ها و قرابت‌های خود به فرهنگ سایر ملل جنوب شرق آسیا، دارای ویژگی‌های خاصی است که بسیاری از گردشگران جهان را جذب خود کرده است. پایتخت این کشور یعنی شهر سئول، شهر تاریخی «گیونجو» و جزیره «ججو» از مهمترین مقاصد گردشگران در این کشور هستند.

جاذبه‌های تاریخی در شهرهایی همچون سئول، گیونجو و بویئو و جاذبه‌های طبیعی این کشور که به واسطه بخش‌های کوهستانی زیبا پدید آمده است، مسافران بسیاری را راهی کره جنوبی می‌کند. علاوه بر بخش‌های کوهستانی، جزیره‌های کوچکی نیز در این کشور وجود دارد که بیشتر در سواحل غربی و جنوبی این کشور قرار گرفته اند.
رتبه‌های بالای این کشور در مسائل آموزشی، کیفیت سلامت و بهداشت، قوانین جزایی و نرخ پایین جرم و جنایت، تعداد پایین زندانیان، نرخ بسیار بالای باسوادی، تخصیص ۳.۷۴ درصد از درآمد ناخالص ملی به بخش پژوهش و تحقیقات که در بین کشورهای جهان رتبه دوم را داراست، هفتمین صادرکننده دنیا، رشد صنعت تکنولوژی این کشور با حضور شرکت‌های مطرحی چون سامسونگ، ال جی، هیوندایی،‌ کیا و ...، پیشرفته‌ترین کشور دنیا از لحاظ ارائه اینترنت بسیار پرسرعت خانگی و نیز نسل‌های جدید اینترنت موبایلی، دولت قوی الکترونیکی و ... از ویژگی‌های آن محسوب می‌شوند.
جشنواره‌های سالانه در این کشور نیز دوستداران بسیاری دارد و فرهنگ و رسوم مردم این کشور را پیش روی علاقه‌مندان قرار می‌دهند.

تاریخچه کره جنوبی

کره جنوبی پیش از جدایی از کره شمالی تحت سلطه ژاپن بود و در طی جنگ جهانی و پس از آن در سال ۱۹۴۸ جدا شد و پس از آن نیز همیشه با این کشور در جنگ بوده و یا درگیر اختلافات شدید بوده است. بخش‌های تاریخی در این کشور بیشتر در شهر تاریخی گیونجو دیده می‌شود که شامل معبدهای زیبا و قدیمی، مقبره‌های پادشاهان و بسیاری بناهای تاریخی دیگر است. البته در شهر سئول نیز بناهای تاریخی بسیاری دیده می‌شود که شاخص ترین آنها قصر «کیونگ بوک گونگ» در این شهر است.

طبیعت و جغرافیای کره جنوبی

کره جنوبی در بخش جنوبی شبه جزیره کره در شمال شرقی آسیا واقع شده و با کره شمالی مرز زمینی و با کشورهای چین و ژاپن از طریق دریای زرد و دریای ژاپن در ارتباط است. بخش‌های مرکزی و شمال شرقی در این کشور کوهستانی هستند که در زمستان‌ها به محلی برای دوستدارن اسکی تبدیل می‌شود. حدود سه هزار جزیره در این کشور وجود دارد که اغلب نیز خالی از سکنه هستند، جزیره معروف ججودو معروفترین آنهاست. این جزیره‌ها بیشتر در بخش جنوبی کره جنوبی قرار دارند با سواحلی زیبا از جاذبه‌های اصلی گردشگری در این کشور به شمار می‌روند.
آب و هوای کره جنوبی مرطوب و نیمه استوایی است و چهار فصل آب و هوایی را می‌توان در آن دید. بهار با آب و هوایی گرم و رطوبت کم، تابستان‌های گرم و مرطوب که دمای هوا گاهی به ۳۵ درجه نیز می‌رسد، پاییز با رطوبتی قابل تحمل و هوایی خنک و زمستان‌هایی سرد و برفی فصل‌های آب و هوایی این کشور را تشکیل می‌دهند.

بهترین وقت سفر به کره جنوبی

بهترین زمان برای سفر به کره، فصل پاییز است که از سپتامبر شروع می‌شود. هوای کره در این فصل خنک است و رنگ‌های پاییزی و ترکیبی از سبز، زرد، قرمز و هزاران رنگ دیگر در هر گوشه کنار مناظری چشم نواز را برای گردشگران رقم می‌زند. آب و هوایی گرم و ملایم در بهار نیز، این فصل را زمانی مناسب برای سفر به کشور کره جنوبی تبدیل کرده است. شکوفه‌های گیلاس که در این فصل زیبایی خاصی به مناظر طبیعی و پارک‌ها می‌دهد بسیار تماشایی ست. هوای سرد و برفی در زمستان نیز معمولا طرفدارن خود را دارد و گردشگران بسیاری را برای اسکی، چشمه‌های آب گرم و یا اوندول که حرارتی زمینی برای رهایی از یخ و سرمای بیرون است و اختراع کره‌ای‌هاست، به این کشور جذب می‌کند.

شهرها و مراکز توریستی کره جنوبی

مقصد بسیاری از گردشگران به کشور کره جنوبی شهر سئول (Seoul) است که با تلفیقی از فرهنگ‌های شرقی و غربی جاذبه‌های بسیاری را برای خود رقم زده است. این شهر پرجمعیت، مرکز تجاری و آموزشی کشور کره جنوبی نیز به شمار می‌رود و اکثر دانشگاه‌های معتبر این کشور در سئول واقع شده‌اند. بناهای تاریخی بسیار در این شهر نشان از قدمت این شهر دارد.چهار کاخ اصلی در این شهر که از زمان پادشاهان چوسان به جای مانده‌اند از بناهای تاریخی بسیار معروف در این شهر هستند. بسیاری از بناهای تاریخی در این شهر توسط ژاپنی‌ها ساخته شده که از زمان سلطه آنها به یادگار مانده است.

بوسان (Busan) دومین کلان‌شهر در کره جنوبی است که یکی از مهمترین بنادر این کشور محسوب می‌شود. پوسان که در جنوب شرقی این کشور واقع است با داشتن سواحلی زیبا از مقاصدگردشگری در این کشور نیز به شمار می‌رود. چشمه‌های آب گرم پوسان بدون اغراق، نمونه ای بی‌نظیر در آسیا هستند. آکواریوم این شهر نیز با امکانات بسیار و نمایشی زیبا از محیط‌های آبی و جانوران دریایی دوست داران بسیاری دارد. در این شهر ساحلی علاوه بر این تفریحات بناهای تاریخی و معابد بسیاری دیده می‌شود که برخی از آنها از بزرگترین معابد این کشور به شمار می‌روند.
شهر تاریخی گیونگ‌جو (Gyeongju) از دوران ماقبل تاریخ سکونت گاهی برای انسان‌ها بوده و در گذشته نیز پایتخت پادشاهی سیلا بوده است. بناهای تاریخی در این شهر که بسیاری جز قدیمی‌ترین‌ها در نوع خود هستند در این شهر بسیار به چشم می‌خورد. رصدخانه این شهر قدیمی‌ترین رصدخانه در شرق دور به شمار می‌رود که در قرن هفتم ساخته شده است. معابد قدیمی و مقبره‌های پادشاهان نیز از دیگر بناهای تاریخی در این شهر است. جشنواره کیک در این شهر که در مارچ و آپریل برگزار می‌شود با اجرای موسیقی و رقص سنتی گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند.
شهر جئون‌جو (Jeonju) به داشتن شیوه‌های معماری زیبا مرکزی فرهنگی و هنری در کشور کره جنوبی است و موزه‌های بسیاری را نیز در آن می‌توان دید که این آثار فرهنگی و هنری را به خوبی به نمایش گذاشته است. معابد قدیمی و آثار تاریخی از دیگر جاذبه‌های گردشگری در این شهر هستند. غذاهای این شهر نیز در کره بسیار معروف هستند و بسیاری از غذاهای معروف کره در اصل متعلق به این منطقه می‌باشند.

دیدنی‌های کره جنوبی

بناهای تاریخی و ساختمان‌هایی با قدمتی بسیار در کشور کره به خصوص در شهر سئول و همچنین شهر تاریخی گیونگجو از جاذبه‌های تاریخی در این کشور برای گردشگران است. معابد بودایی بسیار قدیمی با معماری کره ای که بسیار زیبا و خاص است و بناهای به جای مانده از تاریخ پر فراز و نشیب این کشور که چهار قصر به جای مانده در شهر سئول، پایتخت کره، از شاخص ترین آنهاست، در این کشور همواره گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند.
طبیعت زیبای کشور کره جنوبی به خصوص در هوای بسیار ملایم پاییزی که با رنگ‌هایی زیبا در می‌آمیزد باعث شده تبدیل به یکی از عوامل جذب گردشگر در این کشور گردد. کوه‌های بیکدودائگان که مرکزی برای شبه جزیره کره به شمار می‌رود و در بسیاری از کارهای هنری قدیمی به تصویر کشیده شده است، و کوه‌های سئوراک سان و جیری سان که از بخش‌های مهم و پربازدید کوهستانی در این کشور هستند گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کنند. غار دانیانگ و غار هوانسئونگول که از بزرگترین غارهای سنگ آهکی در آسیاست نیز سالانه حدود یک میلیون گردشگر را به خود جذب می‌کند.
جزایر و بخش‌های ساحلی در این کشور که بیشتر مرزهایش را آبهای دریای زرد و دریای ژاپن فرا گرفته از جمله بخش‌های دیدنی در ژاپن به شمار می‌رود. سواحل شهر پوسان در بین سواحل این کشور شهرت بیشتری دارد و آکواریوم زیبای این شهر نیز بازدیدکنندگان بسیاری را به خود جذب می‌کند. بسیاری از جزیره‌ها به خصوص در بخش‌های جنوبی و غربی علاوه بر داشتن سواحلی زیبا از امکانات تفریحی متنوعی نیز برای گردشگران برخوردارند.

مردم و فرهنگ کره جنوبی

فرهنگ مردم کره جدا از فرهنگ کشور پهناور چین نیست و شباهت‌های بسیاری بین آنها وجود دارد چراکه از نظر تاریخی این کشور در گذشته جزئی از امپراطوری چین محسوب می‌شد. هنرهای سنتی و مدرن هم‌چون سفالگری نیز در بخش‌هایی از این کشور مرسوم بوده و شهرتی جهانی دارند.
سبک معماری مردمان کره نیز اگرچه تحت تاثیر تنش‌های دائمی سیاسی و جنگ‌های پی‌درپی تاریخی بوده ولی به واسطه‌ی استفاده از رنگ‌های به کار رفته در طبیعت، یکی از شاخصه‌های اصلی فرهنگی، اجتماعی این کشور شناخته می‌شود.

بسیاری از مردم کره دین خاصی ندارند اما با این وجود بسیاری از آداب و رسوم آنها تاثیر گرفته از دین بودایی و کنفسیوسیسم است. در بین ادیان شناخته شده، مسیحیت و بودایی بیشترین پیروان را در این کشور دارند که حدود ۵۰ درصد مردم کره را شامل می‌شود.

زبان

مردم این کشور به زبان کره‌ای صحبت می‌کنند، زبانی که یادگیری‌اش برای خارجی‌ها به خاطر تفاوت زیاد در تلفظ و گرامر در مقایسه با دیگر زبان‌ها بسیار دشوار است اما یادگیری چند کلمه‌ی پر کاربرد کره‌ای بسیار به کار می‌آید. البته زبان انگلیسی در مدارس به عنوان زبان خارجی تدریس می‌شود و با سیاست‌های دولت برای جذب گردشگر، یادگیری انگلیسی در این کشور در حال گسترش است.

نظام سیاسی

کشور کره جنوبی از سال ۱۹۴۵ مستقل شد و از آن پس نظام سیاسی در این کشور بر اساس نظام سیاسی جمهوری و پارلمانیسم تنظیم گردید. این کشور در سال‌های ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳ نیز درگیر جنگ با کره شمالی بوده است. قانون اساسی کره جنوبی در سال ۱۹۴۸ تصویب شده است. نمایندگان مجلس ملی این کشور ۲۹۹ نفر هستند که برای دوره‌ی ۴ ساله انتخاب می‌شوند.

تعطیلات در کره جنوبی

روزهای شنبه و یکشنبه در کره جنوبی همچون بسیاری دیگر از کشورها تعطیل است.
تعطیلات رسمی در کره جنوبی بر طبق تقویم قمری تعیین می‌شود و به همین دلیل هر سال جابه جا می‌شود. تعطیلات سئولال که به مناسبت سال نوی قمری در کره در این کشور جشن گرفته می‌شود و تعطیلات چوسئوک که جشن شکرگزاری در کره است مهمترین تعطیلات برای مردم این کشور به شمار می‌رود.
روزهای اول و دوم سال نو میلادی نیز در این کشور تعطیل است. به جز این روزها روز کودک ۵ می، روز والدین ۸ میْ و روز معلم ۱۵ میْ نیز جز تعطیلات این کشور است. روز آزادسازی یعنی ۱۵ آگوست و روز ملی یعنی ۳ اکتبر نیز جز تعطیلات مهم در این کشور به شمار می‌رود.

خدمات ارتباطی در کره جنوبی

تلفن: تلفن همراه در سطح این کشور پوشش خوبی دارد و تنها در برخی مناطق کوهستانی بسیار دورافتاده ممکن است آنتن دهی نداشته باشد. سیم کارت‌های اعتباری اپراتورهای این کشور در بسیاری فروشگاه‌های کوچک و بزرگ دیده می‌شود. شبکه تلفن همراه این کشور GSM نیست و بسیاری از موبایل‌های 2G در این کشور کار نمی‌کنند. شما می‌توانید برای حل این مشکل یک تلفن همراه دست دوم در هنگام ورود به کره و در فرودگاه این کشور کرایه کنید.
اینترنت: در این کشور هیچ نگرانی از بابت دردسترس بودن اینترنت نخواهید داشت. کافی‌نت‌ها که در اصطلاح به آنها پی‌سی‌بنگ گفته می‌شود در همه جا دیده می‌شود. در این پی‌سی‌بنگ‌ها غذا و نوشیدنی نیز سرو می‌شود.

منابع و اطلاعات بیشتر: 

photos: + + + + + +

افزودن دیدگاه جدید