رفت و آمد - ترکیه

Body: 

ورود به ترکیه

 

فصل حراج استانبول

فصل حراج استانبول ؛ بهترین زمان سفر

 

برای ورود به ترکیه نیاز به گرفتن ویزای ترکیه نیست. با در دست داشتن گذرنامه معتبر که حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشد می‌توانید به ترکیه وارد شوید. هنگام خروج از ایران، مهر خروج از کشور را چک نمایید تا در مقصد با مشکل مواجه نشوید. همینطور در هنگام ورود به کشور مقصد، از ممهور شدن گذرنامه خود به  مهر ورود به کشور میزبان به صورت صحیح و خوانا مطمئن شوید.

 

ترکیه

ترکیه را بیشتر بشناسید

 

سفر به ترکیه با هواپیما

راحت‌ترین راه برای سفر به ترکیه استفاده از هواپیماست. تقریبا همه‌ی خطوط پروازی به سوی این کشور حرکت می‌کنند، اما خب شناخته‌شده‌ترین و مشهورترین آنها خط‌ هوپیمایی ترکیش ایرلاینز است. براساس برآوردهای حدودی به‌طور متوسط مدت زمان طی شده برای سفر از تهران به استانبول تقریبا ۳ ساعت است که با توجه به اینکه معمولا یک مورد وعده غذایی در این مدت سرو می‌شود، با کمی حوصله به سادگی به مقصد می‌رسید. مهمترین پایانه هوایی ترکیه و البته استانبول، فرودگاه «آتاترک» است.

 

 

فرودگاه آتاتورک

ترکیه بزرگترین فرودگاه جهان را در استانبول می‌ سازد

 

فرودگاه «اسنبوغا» در آنکارا نسبتا پذیرای پروازهای کمتری است. فرودگاه «آتاترک» در قسمت اروپایی استانبول واقع‌است. دیگر فرودگاه این شهر، فرودگاه «سابیها» است که در قسمت آسیایی استانبول واقع است و بیشتر مقصد خطوط هوایی و پروازهای ارزان هوایی به استانبول است و یا محل ترانزیت پروازهای ارزان به اروپاست. افزایش میزان حضور گردشگران به این شهر، اما ترکیه را به این فکر انداخته که بزرگترین فرودگاه جهان در استانبول را در برنامه‌‌های پیشبردی آینده‌ی خود پیش‌بینی کند.

 

 

تفاوت بلیت چارتری با سیستمی

تفاوت بلیت‌ های چارتری با سیستمی

 

استانبول همیشه میزبان میلیون‌ها گردشگر از سراسر جهان است، اما این شرایط در فصل حراج استانبول و یا در فصل تابستان به اوج خود می‌رسد و میزان حضور گردشگر در این شهر به‌شدت زیاد می‌شود. به همین دلیل در این زمان‌ها بیشتر بلیت‌ها چارتری عرضه می‌شود و امکان سفر متناسب با برنامه‌زمانبندی کمی سخت می‌شود و یا در برخی موارد می‌توانید بلیت سیستمی را با قیمتی بالاتر از همیشه خریداری کنید.

 

سفر به ترکیه با قطار

قطارهای ایران به سمت ترکیه هفته‌ای یکبار و از طریق تهران و تبریز به سمت شهرهای «وان» و استانبول (از طریق آنکارا) حرکت می‌کنند. مدت زمان سفر بین تهران و آنکارا حدود ۶۰ ساعت و مبلغ بلیط آن (شهریور ۹۳) حدود ۱۲۰ هزار تومان می‌باشد. اگر مایل باشید که در بهترین فصل سفر به استانبول راهی این سرزمین شوید، ممکن است مجبور باشید بلیت چارتری بخرید.

 

 

سفر به ترکیه با قطار

رفت و آمد به ترکیه

 

سفر به ترکیه با اتوبوس

چند خط اتوبوس مستقیم از تهران به استانبول وجود دارد که از مرز بازرگان می‌گذرد و مسیر آن تقریبا ۴۸ ساعت طول می‌کشد. قیمت بلیط این خط  برای تهران تا استانبول حدود ۱۱۰ هزار تومان و برای رفت و برگشت ۲۲۰ هزارتومان می‌باشد. البته از طریق مرز بازرگان هم می‌توان از مرز ایران وارد ترکیه شد. همینطور خط اتوبوس‌رانی ارومیه به شهر وان برقرار هستند.

 

 

سفر به ترکیه با ماشین شخصی

رفتن به‌سوی ترکیه با خودروی شخصی جذابیت خاصی دارد، چون شما به سادگی می‌توانید با تعویض پلاک و دریافت گواهینامه بین‌اللملی از مرز بازرگان وارد ترکیه شوید. برای ورود به ترکیه لازم است که بیمه داشته باشید. هزینه بیمه در ترکیه بیش از شهر بازرگان است، بنابراین پیش از ورود به ترکیه، بیمه سه‌ماهه را در ایران تهیه کنید. ترکیه نقطه شروع خوبی برای مسافرت با ماشین شخصی و گشت و گذار تا اروپا و کشورهایی چون گرجستان و سپس ارمنستان است. قبل از تصمیم به سفر به ترکیه با ماشین شخصی، به یاد داشته باشید که نرخ بنزین در ترکیه، یکی از بالاترین قیمت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها در سراسر جهان است.

 

 

سفر به ترکیه با خودروی شخصی

نحوه‌ دریافت گواهینامه بین‌ المللی

 

رفت و آمد در ترکیه

رفت و آمد در ترکیه با توجه به تنوع وسایل حمل و نقل عمومی کار چندان سختی نیست.

هواپیما

اغلب شهرهای بزرگ دارای فرودگاه و پروازهای نسبتا ارزانی هستند که به آسانی می‌توانید با خرید بلیت سیستمی و یا تهیه بلیت چارتری از شرکت‌های هواپیمایی بزرگ ترکیه مسافر آنها شوید. شما خیلی ساده می‌توانید از هواپیمایی ترکیش ایرلاینز، هواپیمایی پگاسوس  و یا  اطلس‌جت  که از شناخته‌شده‌ترین خطوط‌هوایی ترکی هستند بلیت خریداری کنید.

البته واقعیت این است که به شهرهای پرطرفدار ترکیه مثل استانبول و آنتالیا شرکت‌های مختلف هواپیمایی خدمات ارائه می‌کنند. 

 

 

شرکت هواپیمایی اطلس جت

شرکت هواپیمایی اطلس جت

 

شما می‌توانید با بررسی پروازهای هواپیمایی ماهان بلیت مناسب مثلا در فصل حراج استانبول که یکی از پرسفرترین زمان‌ سفر به استانبول است، خریداری کنید. بهتر است بدانید که ماهان در صدر جابه‌جایی مسافر بین ایرلاین‌های ایرانی است.

 

 

هواپیمایی ماهان

شرکت هواپیمایی ماهان

 

توجه کنید برای رسیدن به فرودگاه‌ها علاوه بر تاکسی که قیمت بالایی هم دارند، می‌توانید از اتوبوس‌هایی که از داخل شهر مستقیم به فرودگاه‌ها می‌روند و یا از مینی‌بوس‌هایی که برای پروازهای مهم تدارک دیده شده‌اند، استفاده کنید. اگر به استانبول سفر می‌کنید، نگاهی به برنامه‌های حرکت مترو استانبول بیاندازید و یا با کمک مسیرهای اتوبوس‌های شهری استانبول خود را به مرکز شهر و یا محل اقامت در استانبول برسانید. 

 

 

مترو در استانبول

مترو در استانبول

 

سیستم حمل و نقل داخل شهر در استانبول معمولا همه‌ی نقاط شهری را پوشش می‌دهد و شما برای خرید در استانبول هم می‌توانید به راهنمایی نقشه‌های راه به مراکز خرید استانبول برسید.

اتوبوس

برای سفر با سیستم حمل و نقل ترکیه اتوبوسی برای مسافت‌های طولانی بسیار کارآمد است. امکانات خوب اتوبوس‌ها به همراه امکان رزرو صندلی از مزایای این سیستم است. محیط اتوبوس‌ها اکثرا شلوغ است. بدیهی است که در اتوبوس سیگار کشیدن به طور کلی ممنوع است. گاهی مشکلاتی چون پیاده کردن مسافران بیرون بعضی شهرها آزار دهنده است و مسافر باید برای سفر به داخل شهر دوباره از تاکسی استفاده کند.

 

 

سفر با اتوبوس به ترکیه

سفر با اتوبوس به ترکیه

 

اتوبوس‌های دیگری هم هستند که بین اماکن اقامتی متصل شده‌اند. اگر بخواهید از یک کمپ یا هتل در ترکیه به کمپ دیگری سفر کنید می‌توانید از این اتوبوس‌ها که گاهی مترجم انگلیسی زبان هم دارند استفاده کنید. خیلی سریعتر و بی دردسرتر هستند ولی به همین اندازه هم گران‌تر از اتوبوس‌های معمولی‌اند.

قطار

امکانات ریلی ترکیه با وسعت این کشور سازگاری ندارد. برای دسترسی به بسیاری از شهرها و نقاط توریستی، نمی‌توانید از قطار استفاده کنید. استفاده از قطار در سیستم حمل و نقل ترکیه نسبت به اتوبوس ارزانتر، و همینطور کندتر است. به جز قطار استانبول - آنکارا  و استانبول -ادیرنه که قطار برقی دارند، بقیه از سیستم‌های دیزلی و در نتیجه کندتر استفاده می‌کنند. قطارهای سریع‌السیر (YHT) نیز فقط بین آنکارا و شهر دانشگاهی اسکی‌شهیر و همچنین بین آنکارا و قونیه برقرار است. برای رفتن به شهر بورسا می‌توانید از قطار سریع‌السیر آنکارا به اسکی شهیر استفاده نموده و سپس توسط اتوبوس‌های موجود در ایستگاه قطار این شهر به بورسا بروید. مسیر بین استانبول و آنکارا، علاوه بر اینکه بخش‌هایی از دیدنی‌های ترکیه را مقابل چشمان شما می‌گذارد، به عنوان پرتردد‌ترین خط ریلی ترکیه، بسته به نوع بلیط خریداری‌شده و تاخیراتی که معمولا رخ می‌دهند، بین شش و نیم تا ده ساعت طول می‌کشد.

 

سفر به ترکیه با قطار

راه های رفت و آمد به ترکیه

 

جهت تهیه بلیت سیستمی قطارها می‌توانید به ایستگاه‌ها مراجعه کنید و یا بصورت آنلاین خرید کنید و یا از مراکز پستی و دستگاه‌های اتوماتیک فروش بلیط که در میادین اصلی قرار گرفته اند، بهره ببرید. قطارها معمولا دو نوع بلیط درجه یک و درجه دو دارند.

اتومبیل

امکان اجاره ماشین در ترکیه فراهم است. بخصوص در فردگاه‌ها معمولا باجه‌هایی به این کار اختصاص داده شده است. توجه فرمایید که اگر قصد اجاره ماشین در ترکیه را دارید، پیش از عزیمت نسبت به اخذ گواهینامه بین‌المللی خود اقدام نمایید. در این کشور مثل همه‌ی کشورهای همسایه خود (البته به جز یونان) از سیستم رانندگی آمریکایی (فرمان درسمت چپ) استفاده می‌شود و استفاده از موبایل در حین رانندگی ممنوع بوده و جریمه سنگینی را در پی خواهد داشت. اصلا پیش از سفر و یا تصمیم به رانندگی در جاده‌ها، بهتر است نکات سفر به ترکیه را مطالعه کنید.

 

 

سفر با خودوری شخصی به ترکیه

راهنمای سفر با خودروی شخصی به ترکیه

 

در کنار همه‌ی قوانین اصلی بستن کمربندهای ایمنی در صندلی جلو و پشت اجباری است. تابلوهای علائم هشدار دهنده در بزرگراه‌های ترکیه بسیار شبیه نمونه‌های مشابه در جاده‌های اروپاست و اگر تجربه مشابهی در رانندگی داخل اروپا دارید، اینجا مشکل چندانی نخواهید داشت.
تابلوهای با پس زمینه‌ی سبز رنگ معمولا به بزرگراه های پرسرعت اشاره می‌کنند که البته حق ورودی نیز دارند یا تابلوهای با زمینه‌ی آبی به دیگر بزرگراه‌ها اشاره می‌کنند و تابلوهای با زمینه سفید به راه‌های روستایی و ... (توجه داشته باشید که با توجه به تبعیت ترکیه از سیستم اندازه‌گیری متریک،  تمام فواصل به کیلومتر و یا متر نوشته می‌شوند).
بزرگراه‌های ترکیه برای رانندگی رایگان هستند به جز اتوبان هایی سه بانده که به «اتویول» معروف‌اند و برای رانندگی در آنها باید عوارضی پرداخت کنید.

 

 

قوانین سفر جاده‌ای به ترکیه

نکات سفر به ترکیه

 

مواد سوختی و مخصوصا بنزین و گازوئیل در ترکیه با توجه به مالیات سنگین بر این مواد، قیمتی بالاتر از سطح جهانی دارند و بسیار گران اند. اما به‌هرحال اگر تصمیم به سفر با خودروی شخصی دارید خیلی راحت‌تر در فصل سفر به استانبول می‌توانید برای تماشا کردن و لذت بردن از دیدنی‌های استانبول برنامه‌ریزی  کنید.

 

 

دیدنی‌های استانبول

دیدنی‌ های استانبول

 

کشتی

قایق‌های تندرو که به اتوبوس‌های دریایی هم معروف‌اند، ابزار ارتباط سریع دریایی استانبول با دیگر سواحل دریای مرمره هستند. این قایق های سریع‌السیر می‌توانند سفر شما را به راحتی کوتاهتر و صدالبته زیباتر کنند. بین استانبول و ازمیر و یا استانبول و ترابوزان هم می‌شود با این قایق‌ها سفر کرد. با یان کار شما هم قدمی برای تفریح و سرگرمی در ترکیه برداشته‌اید و هم گریزی به دیدنی‌های استانبول زده‌اید.

 

 

سفر با کشتی به ترکیه

سفر با کشتی به استانبول

 

علاوه بر قایق‌های تندرو، کشتی‌های کوچک معمولی و معمولا قدیمی وظیفه جابجایی مسافران در بعضی مناطق را به عهده دارند. بطور مثال برای جابجایی بین قسمت اروپایی و آسیایی استانبول بهترین وسیله استفاده از همین کشتی‌هاست. جالب توجه است که برای پرداخت هزینه کشتی های مسافرتی داخل شهری، می‌توانید از کارت الکترونیک پرداخت شهری نیز استفاده نمایید.

 

 

جزایر پرنسس در استانبول

جزایر پرنسس در استانبول

 

سفر با این قایق‌ها و رسین به استانبول جذابیت زیادی دارد، چرا که هم سفری متفاوت را تجربه می‌کنید و هم در حین سفر از کنار جزیره‌‌های پرنسس استانبول عبور می‌کنید و می‌توانید برای گردش در آنها برنامه‌ریزی کنید، چون برای دسترسی به جزایر سه‌گانه استانبول، تنها راه دسترسی هم همین قایق‌هاست.
البته توجه داشتید باشید در مواقعی که تنگه بسفور مه‌آلود می‌شود، رفت و آمد این کشتی‌ها نیز متوقف می‌شود.

دیدگاه‌ها

تصویر امیر

با سلام در صورت امکان برای سفر از تبریز به اسکی شهیر ترکیه مناسبترین و مقرون به صرفه ترین روش را لطفا راهنمایی میفرمایید؟

افزودن دیدگاه جدید