رفت و آمد - ترکیه

Body: 

ورود به ترکیه

همانطور که در بخش ویزا گفته شد، برای ورود به ترکیه نیاز به گرفتن ویزا ندارید. با در دست داشتن گذرنامه معتبر که حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشد می‌توانید به ترکیه وارد شوید. هنگام خروج از ایران، مهر خروج از کشور را چک نمایید تا در مقصد با مشکل مواجه نشوید. همینطور در هنگام ورود به کشور مقصد، از ممهور شدن گذرنامه خود به  مهر ورود به کشور میزبان به صورت صحیح و خوانا مطمئن شوید.

سفر به ترکیه با هواپیما

راحت‌ترین راه برای سفر به ترکیه استفاده از هواپیماست. مدت زمان طی شده برای سفر از تهران به استانبول تقریبا ۳ ساعت است که با توجه به اینکه معمولا یک مورد وعده غذایی در این مدت سرو می‌شود، با کمی حوصله به مقصد خواهید‌ رسید. مهمترین پایانه هوایی ترکیه و البته استانبول، فرودگاه «آتاترک» استانبول می‌باشد. فرودگاه «اسنبوغا» در آنکارا نسبتا پذیرای پروازهای کمتری است. فرودگاه «آتاترک» در قسمت اروپایی استانبول واقع‌است. دیگر فرودگاه این شهر، فرودگاه «سابیها» است که در قسمت آسیایی استانبول واقع است و بیشتر مقصد خطوط هوایی و پروازهای ارزان هوایی به استانبول است و یا محل ترانزیت پروازهای ارزان به اروپاست.

سفر به ترکیه با قطار

قطارهای ایران به سمت ترکیه هفته‌ای یکبار و از طریق تهران و تبریز به سمت شهرهای «وان» و استانبول (از طریق آنکارا) حرکت می‌کنند. مدت زمان سفر بین تهران و آنکارا حدود ۶۰ ساعت و مبلغ بلیط آن (شهریور ۹۳) حدود ۱۲۰ هزار تومان می‌باشد.

سفر به ترکیه با اتوبوس

چند خط اتوبوس مستقیم از تهران به استانبول وجود دارد که از مرز بازرگان می‌گذرد و مسیر آن تقریبا ۴۸ ساعت طول می‌کشد. قیمت بلیط این خط  برای تهران تا استانبول حدود ۱۱۰ هزار تومان و برای رفت و برگشت ۲۲۰ هزارتومان می‌باشد. البته از طریق مرز بازرگان هم می‌توان از مرز ایران وارد ترکیه شد. همینطور خط اتوبوس‌رانی ارومیه به شهر وان برقرار هستند.

سفر به ترکیه با ماشین شخصی

با داشتن پلاک ترانزیت و گواهینامه بین‌المللی، برگه کاپوتاژ، می‌توانید با استفاده از خودروی شخصی از مرز بازرگان وارد ترکیه شوید. برای ورود به ترکیه لازم است که بیمه داشته باشید. هزینه بیمه در ترکیه بیش از شهر بازرگان است، بنابراین پیش از ورود به ترکیه، بیمه سه‌ماهه را در ایران تهیه کنید. ترکیه نقطه شروع خوبی برای مسافرت با ماشین شخصی و گشت و گذار تا اروپا و کشورهایی چون گرجستان و سپس ارمنستان است. قبل از تصمیم به سفر به ترکیه با ماشین شخصی، به یاد داشته باشید که نرخ بنزین در ترکیه، یکی از بالاترین قیمت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها در سراسر جهان است.

سفر به ترکیه با خودروی شخصی

رفت و آمد در ترکیه

رفت و آمد در ترکیه با توجه به تنوع وسایل حمل و نقل عمومی کار چندان سختی نیست.

هواپیما

اغلب شهرهای بزرگ دارای فرودگاه و پروازهای نسبتا ارزانی هستند که به آسانی می‌توانید بلیط پروازها را از چند شرکت بزرگ ترکیه مانند هواپیمایی ترکیش، هواپیمایی پگاسوس یا  اطلس‌جت و ... تهیه کنید.
توجه کنید برای رسیدن به فرودگاه‌ها علاوه بر تاکسی که قیمت بالایی هم دارند، می‌توانید از اتوبوس‌هایی که از داخل شهر مستقیم به فرودگاه‌ها می‌روند و یا از مینی‌بوس‌هایی که برای پروازهای مهم تدارک دیده شده‌اند، استفاده کنید.

اتوبوس

سیستم حمل و نقل اتوبوسی ترکیه برای مسافت‌های طولانی بسیار کارآمد است. امکانات خوب اتوبوس‌ها به همراه امکان رزرو صندلی از مزایای این سیستم است. محیط اتوبوس‌ها اکثرا شلوغ است. بدیهی است که در اتوبوس سیگار کشیدن به طور کلی ممنوع است. گاهی مشکلاتی چون پیاده کردن مسافران بیرون بعضی شهرها آزار دهنده است و مسافر باید برای سفر به داخل شهر دوباره از تاکسی استفاده کند.
اتوبوس‌های دیگری هم هستند که بین اماکن اقامتی متصل شده‌اند. اگر بخواهید از یک کمپ یا هتل به کمپ دیگری سفر کنید می‌توانید از این اتوبوس‌ها که گاهی مترجم انگلیسی زبان هم دارند استفاده کنید. خیلی سریعتر و بی دردسرتر هستند ولی به همین اندازه هم گران‌تر از اتوبوس‌های معمولی‌اند.

قطار

امکانات ریلی ترکیه با وسعت این کشور سازگاری ندارد. برای دسترسی به بسیاری از شهرها و نقاط توریستی، نمی‌توانید از قطار استفاده کنید. استفاده از سیستم حمل و نقل ریلی ترکیه نسبت به اتوبوس ارزانتر، و همینطور کندتر است. به جز خطوط استانبول - آنکارا  و استانبول -ادیرنه که قطار برقی دارند، بقیه از سیستم‌های دیزلی و در نتیجه کندتر استفاده می‌کنند. قطارهای سریع‌السیر (YHT) نیز فقط بین آنکارا و شهر دانشگاهی اسکی‌شهیر و همچنین بین آنکارا و قونیه برقرار است. برای رفتن به شهر بورسا می‌توانید از قطار سریع‌السیر آنکارا به اسکی شهیر استفاده نموده و سپس توسط اتوبوس‌های موجود در ایستگاه قطار این شهر به بورسا بروید. مسیر بین استانبول و آنکارا، به عنوان پرتردد‌ترین خط ریلی ترکیه، بسته به نوع بلیط خریداری‌شده و تاخیراتی که معمولا رخ می‌دهند، بین شش و نیم تا ده ساعت طول می‌کشد.

سفر به ترکیه با قطار
جهت تهیه بلیط قطارها می‌توانید به ایستگاه‌ها مراجعه کنید و یا بصورت آنلاین خرید کنید و یا از مراکز پستی و دستگاه‌های اتوماتیک فروش بلیط که در میادین اصلی قرار گرفته اند، بهره ببرید. قطارها معمولا دو نوع بلیط درجه یک و درجه دو دارند.

اتومبیل

امکان اجاره ماشین در ترکیه فراهم است. بخصوص در فردگاه‌ها معمولا باجه‌هایی به این کار اختصاص داده شده است. توجه فرمایید که اگر قصد اجاره ماشین در ترکیه را دارید، پیش از عزیمت نسبت به اخذ گواهینامه بین‌المللی خود اقدام نمایید. در این کشور مثل همه‌ی کشورهای همسایه خود (البته به جز یونان) از سیستم رانندگی آمریکایی (فرمان درسمت چپ) استفاده می‌شود و استفاده از موبایل در حین رانندگی ممنوع بوده و جریمه سنگینی را در پی خواهد داشت.
همینطور بستن کمربندهای ایمنی در صندلی جلو و پشت اجباری است. تابلوهای علائم هشدار دهنده در بزرگراه‌های ترکیه بسیار شبیه نمونه‌های مشابه در جاده‌های اروپاست و اگر تجربه مشابهی در رانندگی داخل اروپا دارید، اینجا مشکل چندانی نخواهید داشت.
تابلوهای با پس زمینه‌ی سبز رنگ معمولا به بزرگراه های پرسرعت اشاره می‌کنند که البته حق ورودی نیز دارند یا تابلوهای با زمینه‌ی آبی به دیگر بزرگراه‌ها اشاره می‌کنند و تابلوهای با زمینه سفید به راه‌های روستایی و ... (توجه داشته باشید که با توجه به تبعیت ترکیه از سیستم اندازه‌گیری متریک،  تمام فواصل به کیلومتر و یا متر نوشته می‌شوند).
بزرگراه‌های ترکیه برای رانندگی رایگان هستند به جز اتوبان هایی سه بانده که به «اتویول» معروف‌اند و برای رانندگی در آنها باید عوارضی پرداخت کنید.
مواد سوختی و مخصوصا بنزین و گازوئیل در ترکیه با توجه به مالیات سنگین بر این مواد، قیمتی بالاتر از سطح جهانی دارند و بسیار گران اند.

کشتی

قایق‌های تندرو که به اتوبوس‌های دریایی هم معروف‌اند، ابزار ارتباط سریع دریایی استانبول با دیگر سواحل دریای مرمره هستند. این قایق های سریع‌السیر می‌توانند سفر شما را به راحتی کوتاهتر و صدالبته زیباتر کنند. بین استانبول و ازمیر و یا استانبول و ترابوزان هم می‌شود با این قایق‌ها سفر کرد.

سفر با کشتی به ترکیه
علاوه بر قایق‌های تندرو، کشتی‌های کوچک معمولی و معمولا قدیمی وظیفه جابجایی مسافران در بعضی مناطق را به عهده دارند. بطور مثال برای جابجایی بین قسمت اروپایی و آسیایی استانبول بهترین وسیله استفاده از همین کشتی‌هاست. جالب توجه است که برای پرداخت هزینه کشتی های مسافرتی داخل شهری، می‌توانید از کارت الکترونیک پرداخت شهری نیز استفاده نمایید. همینطور برای دسترسی به جزایر سه‌گانه استانبول، تنها راه دسترسی همین قایق‌هاست.
توجه داشتید باشید در مواقعی که تنگه بسفور مه‌آلود می‌شود، رفت و آمد این کشتی‌ها نیز متوقف می‌شود.

دیدگاه‌ها

تصویر امیر

با سلام در صورت امکان برای سفر از تبریز به اسکی شهیر ترکیه مناسبترین و مقرون به صرفه ترین روش را لطفا راهنمایی میفرمایید؟

افزودن دیدگاه جدید